Monday, 13 July 2015

TERE ÜLE PIKA AJA, EHK PIKK JUTT AKENDEST

Nii raske on blogilainele tagasi saada. Teemasi millest kirjutada on nii palju, aga lihtsalt pole sobivat hetke. 

Kooli lõpuni on veel üks nädal ja kui tavaliselt räägitakse, et ega viimaste nädalate ajal koolis nagunii suurt midagi ei tehta ning lapsed nagunii juba väsinud ja tüdinenud siis see absoluutselt ei käi Greta kooli kohta. Ma ei mäletaks, et ükski nädal aasta sees oleks olnud nii tihe ja tegemisi täis kui need kaks, või isegi kolm, viimast nädalat enne suvevaheaja algust. Ma peaaegu ajan kalendris näpuga järge, et ma midagi ära ei unustaks. Praegu on küll selline tunne, et kui oleks kaks last siis peaks vist mingi Personal Assistant endale palkama, kes järge aitaks pidada :)

Kooliga seotud tegemistele lisaks 'kauplen' ma siin pidevalt ärimeestega. Nimelt peame me esmajärjekorras oma majal aknad ja ukse ära vahetama. Enne kui see tehtud ei ole, ei saa me ka tapeete ja vaipu, või puitpõrandat majja panema hakata. See ärimeestega kauplemine aga on nii väsitav ja aeganõudev tegevus.
Nii, et nüüd siis natuke maja juttu.
Alustame kõige pealt majaesisest. Nimelt kasvab meil maja ees kaks suurt põõsast
Ja põõsaste ees selline muruplatsike mida ääristab omakorda üks kõrge hekk
Põõsaste vastu meil iseenesest ei ole midagi, on teised seal kindlasti mitmeid aastaid kasvanud, summutavad tänavalt tulevat müra ja kaitsevad maja talvel külma ning tuule eest.
Maja ette mahub meil praegu vaid üks auto ja Pete algul mõtles, et meil tasuks see majaesine murulapp üldse ära kaotada, et saaksime mõlemad autot maja ette parikida. Mulle see mõte eriti ei meeldinud, sest mulle meeldib kui aknast ikka ka natuke rohelist näha on ja mitte vaid kaks autot. See roheline murulapike annab majaesisele ilusa 'näo' ning kui sinna nüüd 'parkla' teha siis oleme me sunnitud ära kaotama ka selle müra summutava suure heki. Seega rohulapp ja suur hekk jäävad ikka alles.

Küll aga otsustasime me ära kaotada selle esimese tumerohelise põõsa. Seda eelkõige sellepärast, et tänavalt vaadatuna varjab see meie esiukse täiesti ära. KUI kellegil peaks tulema tahtmine me majja sisse murda siis tal oleks seal põõsa taga väga mõnus ja rahulik tegutseda ilma et keegi tänavalt näeks. 
Me küll juba enne elasime piirkonnas mis on üks turvalisemaid Londoni piirkondi, kus kuritegevus oli väga madal ja sissemurdmisi toimus vähe, aga nüüd oleme me siis andmete järgi veelgi turvalisemas piirkonnas. Isegi meie majakindlustuse igakuine maks langes üsna ilusa summa võrra just tänu sellele (Noh see oli ka üks ainuke asi mis langes ja mitte ei tõusnud postiaadressi muutudes :)
Samas siiski leidub ka neid pisivargaid kes just sellistesse turvalistesse ja vaiksetesse piirkondadesse juhuse vargile tulevad ja parem siis juba et meie välisuks on kogu tänavale nähtav kui põõsa taga peidus.

Kuna meil on uue majaga seoses nii palju igasuguseid plaane siis enne kui me midagi tegema saame hakata peame teadma palju meile mingi asi maksma läheb ja alles siis otsustada mis järjekorras midagi teha. 

Kutsusime seega 'puumehed' hinnapakkumist tegema. Nad ütlesid, et mõlema põõsa koos juurtega eemaldamine, plus veel nende vahel oleva ühe väikese kännu väljakaevamine läheks kokku maksma £140. Nende soovitus oli, et mõlemad põõsad välja ja siis uus muru platsile maha ning pärast saab sinna siis midagi uut istutada kui soovi on.
Ma nüüd aga mõtlen, et ma ikka ei raatsi sellest teisest hekk-põõsast loobuda. Esialgne plaan on see lihtsalt madalamaks pügada ja siis vaadata kas hakkab ajapikku altpoolt paksenema või ei. Kui ei hakka ja kui näeb pügatult inetu välja siis eemaldame täielikult. Akna vahetuse ajaks peab aknameestele nagunii akende juurde ligipääsu võimaldama.

Akna firmadega tegelemine on omaette ooper. Meie peamine nõudmine akende juures on see, et majaesised aknad oleks spetsiaalsed müra summutava klaasiga. Kutsusime siis ühe firma esindaja koju meile hinnapakkumist tegema (no tegelikult kutsusime kokku 3 erinevat firmat). Kogu see kohtumine kestis 3 TUNDI, sest need esindajad PEAVAD alati oma firmat ja omi tooteid tutvustava presentatsiooni tegema. Vahet ei olnud kui me mehele ütlesime, et me teame ja usume et nende aknad on need kõige paremad ja et jätame selle pika jutu aja säästmise nimel ära ning asume kohe äri ajama, aga kuna tema ülemused on talle ettekirjutise teinud, et jutt peab räägitud saama siis tal lihtsalt ei olnud pääsu . 

Meie peres on nii, et mina olen see inimene kes ärimeestega   läbirääkimisi peab. Seda sellepärast, et Pete on meile selline lahke ja heatahtlik inimene, et tal ei ole hinge kellegile 'ei' öelda või midagi kauplema hakata. Pigem pean ma lausa jälgima, et ta kellegile kaastundest topelt peale maksma ei hakka :) 
Kuna me oma eelmises kodus olime juba selle aknavahetuse korra läbi teinud siis ma teadsin milline 'hinnalahing' mind ees ootab. Pean silmas siis seda, et kõige pealt pakutakse nagunii aknavahetuse eest hullult kõrget hinda, et inimesi natuke shokeerida. Siis kohe lisatakse aga otsa, et aga kuna meil on täna pakkumine ja kui te meiega täna lepingu kirjutate siis on teie hinnaks selline summa (palju väiksem siis). Olles kuulnud seda esimest mega kõrget summat siis tõesti tundub järgmine pakkumine juba palju taskukohasem, kui mitte isegi lausa säästmisena. Nüüd oleneb kõik sellest kui teadlik ostja sa oled, või kui hästi sa seda hinnalahingut kaasa oskad mängida. Mõned inimesed jäävad selle hinnaga nõusse või siis proovivad seda natukene  rohkem alla tingida. Mina seda muidugi ei teinud, esiteks juba sellepärast, et meil nagunii ei oleks sellist summat olnud akende eest maksta, teiseks ma teadsin, et see ei jää müügimehe viimaseks pakkumiseks. Tegin vaid mureliku nägu Pete suunas (näideldes siis ikka :) ja olin lihtsalt vait. Kohe varsti pakkuski mees juba uut allahindlust ja siis lisas veel mingi 3% allahindluse veel sinna otsa. Ma juba olin ette planeerinud, et samal päeval ei nõustu me mingi hinnaga vaid ütleme, et vajame mõtlemisaega. Ma teadsin, et nagunii helistab ta meile paar päeva hiljem uuesti, sest ei taha ärist ilma jääda ja ma saan siis talle meie veelgi väiksema pakkumise välja käia.

Tegelikult on see õudne kuidas need müügimehed ennast peale suruvad ja inimestelt raha proovivad välja pressida. Eriti ohtlik on see vanematele inimestele, sest neile on kerge igasugu jama kokku rääkida ja neilt raha välja pinnida. Selliseid vanureid need müügimehed tegelikult just jahivadki. Koputavad uksele ja hakkavad rääkima, et näe su katusel on osa katusekive lahti ja renn ka väga viletsas seisus ning kui sa seda kohe ära ei lase kellegil parandata siis võib see majale saatuslikuks saada jne. Vana inimene muidugi ehmatab kohe ära, sest ega tema ju tea midagi katusekividest, või päikesepaneelidest, või topelt akendest või mida iganes müügimees parasjagu pähe proovib määrida. Siis nad kasutavad seda sama müügitaktikat nagu ma siin juba kirjeldasin jah noh kui vanainimene siis kuuleb, et 35 000 naela asemel saab ta selle katuse parandatud 20 000 naelaga (näiteks) siis ta loomulikult automaatselt mõtleb, et säästab sellega palju raha. Tegelikult oleks selle töö hind aga võib olla olnud vaid 5000 naela. Ja selliseid vanakesi on siin nii palju kes sedasi lõksu on läinud.

Ok, aga tagasi meie müügimehe juurde tulles siis tema andis meie alghinnaks £52 000!!!!! Ja see hind ei katnud isegi kogu meie maja aknaid, sest alla korrusele taha tuleb ju juurdeehitis ja seal ei ole mõtet praegu aknaid või uksi vahetama hakata. 
Peale seda kui ta oli lisanud alghinnale allahindluse tuli hinnaks mingi £23 000. Väga suur vahe kas pole? Loomulikult ei olnud meil sellist raha talle välja käia ja kui ka oleks olnud siis me ei oleks selle hinnaga leppinud. No ja üllatus, üllatus viimane hind mis ta meile jättis oli £15000 . See on tegelikult üsna hea hind, võttes arvesse, et me tahame kolmele aknale sellist klaasi mida lennujaamade lähedal asuvatel majadel kasutatakse (kuigi meie juures kohe kindlasti ei ole sellist müra nagu lennujaama lähedal :). Öeldes seda, siis mida suurema tellimuse sa esitad seda suurema allahindluse sa saad ja selle meie allahindlusega tuleb ÜHE spetsiaalse klaasiga akna tüki hinnaks kokku tegelikult £300-400 naela (kui sama akent üksikuna tellida oleks hind kõvasti üle tuhande naela).

Meie nuhtluseks on meie uuel majal meeletult suured aknad. Sellelt väljalõikelt saate näha kuidas ühte akent hinnatakse. Tegu on meie magamistoa aknaga mis koosneb kokku 7st paneelist. Sellel väljavõttel on kaks peenikest paneeli praegu välja jäänud, aga need on sams mõõdus ja sama hinnaga nagu pildil olevad. Et siis kolme paneeli hind kokku on £5203 ja KOGU ÜHE AKNA (ehk siis seitsme paneeli) hinnaks tuleks £13 123!!!!
Sellist hinda me õnneks ühe akna eest välja käima ei pea. Minu arvates on see nii ajuvaba üldse selliste numbritega mängima hakata ja kogu hinnaks alguses 52 000 naela öelda, kui tegelikuks hinnaks saab lõpuks 15 000. Milline aja raskamine, seda enam et me ju teadsime et see kõik on üks suur numbrite mäng. Ma ausalt hakkasin juba selle kolme tunni lõpus haigutama ja tahtsin pikali visata, sest ma olin nii väsinud sellest akna jutu kuulamisest ja numbritega mängimisest.

Ning oleks siis veel et see hind on ainus asi mille üle pead peab murda, aga EI! Veel on vaja mõelda mis disainiga sa neid aknaid taha. Iga liigutus muidugi maksab ekstra. Et kas tahad näiteks selliseid kaldruuduga aknaid
 Või kaldruudu ja lillekeste või mingi muu pildiga aknaid
 Või siis hoopis selliseid kus kaldruut on vaid akna ülemises osas nagu meie majal praegu on
Või hoopis ruudulist (mis mulle täitsa meeldib, aga ma kardan, et see stiil teeks me magamistoa veelgi pimedamaks kui see praegu on ja noh maksaks ka rohkem)
 Või selline Edwardian Style aknad mis mulle kõige rohkem meeldivad, aga mis kahjuks meie maja stiiliga kokku ei sobiks.
Või siis sellised aknad kus ruudu osa on vaid akna ülemises osas. Praegusel hetkel oleme selle stiili valinud, sest need meie praegused kaldruudud tunduvad meile kuidagi kurja moega.
No ja kui kaldruudud ja muidu ruudud ei sobi siis on võimalus veel selliste stiilide seast sobiv valida, plus sinna otsa siis veel igasugused erinevad lillede või muidu vitraazide kujundid.

Nii, et nagu näete siis uute akende muretsemine on üks ilmatu keeruline protsess. Ma imestan, et keegi pole mu peale veel liikluspolitseisse või mingi naabervalve osakonda kaebamas käinud, sest te ei kujuta ette kui tihti ma viimasel ajal igal pool majade vahel oma autoga tiirutan, imelikes kohtades seisma jään või lihtsalt ohtlikult sõidan. Ja seda kõik sellepärast, et ma käin teiste inimeste majade aknaid ja välisuksi passimas.

Välisukse valik on aga juba eraldi postituse materjal. 

Praegu on akende seis selline, et sel nädalal helistan ma müügimehele ja laon meie pakumise välja ning kuulan mida tal selle peale kosta on. Hoidke palun pöialt et ma hea diili sõlmitud saaks.


13 comments:

 1. Kolm tundi müügikõnet, tõesti, meeletu ajaraiskamine!
  Ma kunagi tegin ka müügitööd (neli masendavat kuud) ja üks esimesi asju, mis meile õpetati, oli kliendile esialgsest julgelt kolmandiku võrra suurema hinna pakkumine, et siis hakata "lohutama" mingite "eripakkumiste" ja "sõbrahindadega".
  Õnneks Eestis akende jms kaupadega sellist kauplemist pole, tavaliselt annab natuke hinna osas summasid venitada, aga mitte oluliselt.

  ReplyDelete
 2. Siin jah on esindustes ja kodulehtedel hinnakirjad väljas ja siis saad eri firmade vahel valida ja siis võibolla natukene tingida või kampaaniaid oodata.

  Pöidlad peos et saate oma soodsa pakkumise.

  ReplyDelete
 3. Ritsik, jah Eestis ei ole selliseks äriks piisavalt inimesi, või siis küllaldaselt aknaid :)

  Kersti, kodulehtedele siin hindasid välja ei panda, sest igal majal on ju eri suuruse ja tegumoega aknad ning akende, aknaraamide, aknaklaaside ja muude vidinate valik on nii suur, et kodulehe kaudu ise enda akendele hinda määrata on ikka üsna võimatu. Äri tegemiseks on ikka kõige parem kui nad ise kohale tulevad ja ulmelisi hindu kõige pealt pakkuma hakkavad :) :)

  ReplyDelete
 4. Põõsas kaevake ise välja ja asi vask. Kui ka juured peaksid sügavamal olema - sähvake labidaga läbi. Isegi aeglase tempo puhul saate kümne minutiga põõsast priiks. Tekkinud auku tasuks paar papitükki panna, siis ei hakka juurevõsud ka kiirelt läbi kasvama.

  ReplyDelete
 5. Põõsa ise välja võtmine läheks palju keerulisemaks kui keegi professionaalne selle töö poole tunniga ära teeks. Pildil võib olla ei ole näha, aga selle põõsa tüvi on üsna paks mis tähendab, et me peaks siis kuskilt mingi spetsiaalse sae laenutama (mis maksab). Labidas on meil ka mingi selline millega kannatab vaid lillede istutamiseks auku kaevata ja juuri sellega vist eriti läbi ei löö. Peaks seega ka mingi uue labida üheks korraks ostma või laenutama.

  Aga kõige suurem jama oleks pärast selle põõsa kuskile ära toimetamine. Kuhu me selle suure piraka paneme. Meie autosse ei mahuks ja mingit lõket me oma aias teha ei tohi ja inimesi tossutama hakata. Peaks siis ikka kas mingi väikese kaubiku rentima (40 naela) või kellegi kohale tellima, kes ära viiks (mis taas maksaks). Nii et lõpuks läheks ikka sama summa selle peale, plus veel nii palju muud ajakulu laenutamiste organiseerimiseks ja tööks endaks.
  Pete jaoks tuleb palju, palju odavam kui ta ise sel ajal tööd teeb ja kellegile põõsa eemaldamise eest maksa, kui kui ta ise seda tööd tegema hakkaks :)

  ReplyDelete
 6. Väga huvitav postitus akende kohta.Mõtlen ka et Inglismaal on ju majad, aknad ja uksed nii erinevate kujude ja kujundustega, samas pole kunagi mõelnud et kuidas lood nende vahetamise ja remontimisega on. Jaah, raske kui liiga palju võimalusi, samas raske ka kui võimalused puuduvad. Hästi vahva maja olete küll leidnud endale, kindlasti on tore realiserida oma plaane ja unistusi selle ``kodustamisel`´ :)

  ReplyDelete
 7. Ma igaks juhuks lisan siia, et ega iga aknafirma sellist agressiivset müüki ei tee. Tavaliselt teevad seda suuremad ja tuntumad firmad, kelle tooted on kõige paremad turul. Väikesed firmad sellist hinnamängu ei mängi, sest neil ei ole millegile eriti millega oma tooteid teistest ülelüüa. Samas paljud inimesed kasutavad just kohalike väikefirmasid, sest nende hinnad on soodsamad.
  Meie kasutaks ka, aga kuna me tahame saada spetsiaalsed müra summutavat klaasi mida väikefirmadel ei ole siis oleme sunnitud suurfirmaga ära tegema ja peama selle hinnasõja läbi elama :)

  ReplyDelete
 8. Kui maja just ülisuure tänava ääres ei asu, siis on mürasummutav klaas ülepakutud. Kolmekordne pakett ja kahel tasandil korralikud tihendid teevad sama töö. Mürasummutavates akendes on erineva paksuse ja varieeruva õhuvahega klaasid, sageli on üks klaas lamineeritud. See teeb akna paksuks ja raskeks, hinnast rääkimata.

  ReplyDelete
 9. Mürasummutav klaas ei ole kohe kindlasit ülepakutud. Kolmekordne klass on vaid 1detsibelli võrra parem (34st 35dB) kui kahekordne klaas, ehk siis peaaegu mõtetu vahe. Mürasummutav klaas on aga 39 dB. Sinna vahele jääb veel akustiline klaas mis siis kujutab endast lamineerimist. Üsna suur osa müra summutamisel on aga ka aknaraamides endis, mida rohkem lahtreid seda vähem need müra edasi annavad ja loomulikult korralikus paigaldamisel.

  Kuna meil on kogemusi juba meie eelmise maja akende vahetusega (elasime ka siis sõidutee ääres, aga palju vaiksema tee ääres kui nüüd) siis tahame sel korral kindlasti õiged valikud teha, sest plaanime siin elada vähemalt järgmised 20 aastat. Akustilistes akendest meile täitsa piisaks, aga kui meil on võimalus saada sama raha eest veel paremad siis me loomulikult eelistame turul oleva kõige parema firma aknaid :)

  Akna välimuses endas ei ole suurt vahet kas on tavaline või mürasummutav. Ühe akna klaas on jah teatud millimeetrid paksem aga ega seda siis palja silmaga ei näe või keegi mõõtma hakka. Nii, et välimuses küll mingit erilist vahet näha ei ole.

  Aga teema lõpetuseks võin öelda, et ma rääkisin täna just müügimehega ja mul õnnestus hind veelgi madalamaks saada (sama palju kui mõne teise firma palju viletsamad aknad) ja sinna otsa veel ühe siinse väga tunnustatud kaubamaja 250 naelane kinkekaart. Nii, et me oleme väga rahul :)
  Tänud kõigile pöidlahoidjatele!

  ReplyDelete
 10. Kas teil on siis nii suure liiklusega kiirtee maja ees et spetsiaalseid aknaid vaja?
  Siis on ju ka õhk kahtlase väärtusega, autode heitegaasid näiteks?

  Maire

  ReplyDelete
 11. Kui me siin metsaõhku taga hakkame ajama siis peaksime üldse metsa elama minema, mis kahjuks või õnneks pole võimalik :)

  Uus maja on sõiduteest mõne võrra kaugemal kui vana maja, aga kuna enne elasime ringliikluse lähedal kus autod kiirust aeglustasid ja peatusid siis nüüd tee ääres kus autod kiiresti sõidavad, ehk siis müra on kõvem kui aeglasti või peatuvate autode puhul. Kuna me ise oleme lihtsalt nii nõudlikud ja mugavad siis me soovime ekstra summutavaid aknaid. Meie naabritel on tavalised ja see on OK, aga vot meie tahame et meie magamistoas oleks täielik vaikus kui magame.

  Selle postituse lõpus olevalt pildilt on näha kui kaugel me sõiduteest elame (mitte, et see nüüd nii tähtis on, et ma pean võõrastele peensusteni ajsa kirjeldama :) )See väike tee kus autod seisavad on vaid tee kuhu omanikud oma autod pargivad, seal mingit erilist liiklust ei ole mis müra tekitaks, seega pigem see suurem tee seal kõrval.
  http://knightscastle-alice.blogspot.co.uk/2015/02/valisime-maja-number.html

  ReplyDelete
 12. Su Pete on nagu minu mees, see ka ei oska kaubelda vaat, et maksaks veel pealegi kysitud hinnale :) Maja on teil super teha on seest muidugi kovasti aga saategi koik enda maitse jargi Edu :)
  Ma tellisin stump removeri ja maksis £50 aga me saagisime ise poosa osa ara, mis laks skippi
  Marit

  ReplyDelete
 13. Marit, just just sul siis jah sama tüüpi mees :)
  Ma arvan, et meie vaid ühe põõsa eemaldamine läheks ka umbes nii palju või natuke rohkem maksma kui me teist põõsast ei lase eemaldada. Me oleme enne ka skipi asemel Hippo bag tellinud sodi ära viimiseks, aga noh see ikkagi ka jälle eraldi kulu sinna otsa nii, et parem siis juba kui põõsamehed ise selle põõsa oma saemasinast kohe läbi lasevad.

  Akendega on meil aga juba täielik kannapööre toimunud :) Tegin eile ühe firmaga väga hea diili, aga öösel mõtlesin seda asja ja täna otsustasime hoopis ühe teise firma kasuks.
  Kahjuks on mul iga päev no nii palju tegemist nende igasugu firmadega ja Greta kooli siseste ja väliste üritustega, et mul lihtsalt ei ole aega blogi kirjutada. Iga õhtu natuke kirjutan ja panen pilte mustanditesse valmis, aga lõpuni ei jõua ühegi postitusega, sest lihtsalt silmad vajuvad enne kinni.

  Ehk varsti saan siiski natuke hingamis ruumi :)

  ReplyDelete