Wednesday, 22 July 2015

KOOLIAASTA LÕPP

Postitan siia veel ühe koolipostituse, et selle kooliteemaga mõneks ajaks puhkusele minna. Hetkel ju siiski juba kolmas koolivaheaja päev käimas ja kes neid kooliteemalisi jutte ikka keset suve lugeda tahavad (no tegelikult Eestis juba ammu koolivaheaeg käimas).

Paar nädalat enne kooli lõppu korraldati kõikidele vanematele nii nimetatud lahtiste uste päev kus vanemad said näha mida lapsed olid viimase kooliveerandi ajal teinud  ning kohtuda laste uute õpetajatega. Ma ei tea kas ma olen seda siin juba varem maininud, aga siinsetes koolides ei ole nii, et üks ja sama õpetaja õpetab klassi mitu aastat järjest. Igal aastal läheva lapsed uude klassi ja saavad endale uue õpetaja. Samuti segatakse teatud klasside lapsed omavahel ära. Tavaliselt toimub see peale esimest, kolmandat ja vist neljandat või viiendat kooliaastat (ma täpselt enam ei mäleta ja praegu kiiruga ei leia seda paberit kus see kirjas on). Klasside segamist võib tulla ka teistel aastatel ette juhul kui näiteks ühte klassi on sattunud mitu sellist last kes vajavad palju tähelepanu või kellel on harjumus õppetööd segada või on muidu konfliktilised. Sellisel juhul otsustab koolijuhtkond need lapsed teiste klasside vahel ära jagada nii, et iga klass oleks tasakaalus.

Kui mulle algul tundus see klasside segamine ebaus siis olles selle juba korra läbielanud võin öelda, et see tõesti töötab hästi ja sellest segamisest on kogu koolile ja lastele palju kasu. Greta klass segatkse uuesti ära ülejärgmisel kooliaastal.
Õpetajate vahetuse poolt olin ma kohe alguses. Lastele on see loomulik protsess ja keegi ei oskagi asja teistmoodi tahta. Mulle meeldib õpetajate igaaastane vahetus juba sellepärast, et see taas toob kooli ja õpilaste suhet lähemale sellise suure pere tundele. Sedasi tunnevad enamus õpetajad koolis käivaid lapsi üsna isiklikult ja lapsed õpetajaid ka. Samuti juhul kui mõni õpetaja ja õpilane lihtsalt ei sobi oma iseloomudega või mingitel teisetel põhjustel omavahel kokku siis ei pea see laps 3 aastat järest probleemiga vaevlema vaid asi laheneb automaatselt juba järgmisel aastal. Enamal juhul on küll kõik algkooli õpetajad väga lahedad tegelased.

Greta saab järgmisel aastal endale aga koguni kaks erinevat õpetajat, kuna tema mõlemad õpetajad töötavad poole kohaga. Ehk siis nädala alguses on üks õpetaja ja nädala lõpul teine (plus siis abiõpetjad sinna lisaks). Need õpetajad on täiesti uued õpetajad Greta koolis, aga nad on väga pikka aega enne juba sedasi poolikult koos töötanud seega arvata võib, et neil läheb laste 'jagamine' ladusalt. Klassiõpetajale lisaks on igas klassis ka veel kaks abiõpetajat.

Ok, aga nüüd selle lahtiste uste päeva juurde.
Hakkan siis siia panema pilte mille juurde lisan väikese seletuse.
All olevatel piltidel on näha mida lapsed on teinud kunstitunnis sel ajal kui nende klassiõpetajatel on tundide ettevalmistus aeg. Ma olen sellest juba paaril korral kirjutanud, et teisipäeviti jagatakse lapsed peale lõunat klasside vahel erinevatesse gruppidesse ja iga grupp tegeleb siis korraga kahe erineva alaga (aladeks on prantsuse keel, kunst, näitlemine, muusika, sport, aiandus, plokflööt, playground games). Greta kuulus viimasel veerandil prantsuse keele ja kunsti gruppi. 
All pildil on mõned kunstigrupi tööd väljas. KS1 tähendab Key Stages 1 ehk siis Year 1 ja Year 2 lapsed (5-7 aastased).
KS2 on Key Stage 2 kuhu kuuluvad 7-11 aastased lapsed ehk siis Year 3,4,5 ja 6.
Greta G on see roosa (loomulikult :) lillekestega pildi keskel. Praegu ripub see G tema toa seinal.
Vanemad lapsed (7-9) aastased tikkisid ja meisterdasid kausse.
Ühes mu koolipostituses mõnda, aega tagasi, ma kirjutasin sellest kuidas Greta mulle väikese 'loengu' Martin Luther Kingist tegi. Nüüd siis koolis laste töid vaatamas käies nägin oma silmaga mida veel nad sel teemal tegid ja õppisid.

Mul on unistus, et ei oleks liiklusõnnestusi ja torme

Mul on unistus et kõik oleks üksteiste vastu lahked ja abivalmid


Ose loomulikult olid väljas ka laste tehtud 60-ndate karbimajad millest ma siin blogis palju juttu olen teinud. Siin siis Greta ja ta kahe õpipartneri tehtud karbimaja.
(ise disainitud tapeet, batikaga tehtud kardinad ja tekk)

Aulas oli väljas stend laste disainitud 60ndate tapeedi näidistega
Greta 60-ndate raamat
Beatles music. The beatles were the famous band in the wild (ma arvan Greta siiski mõtles world :). Lots of people (pipl :) came to watch the Beatles. They were the Beatles. They looked like smart and shiny rock music (mõtles vist musician). They came from Liverpool.
Music
Music was famous in 60-s. Simon and Garfunkel liked to play music slowly. The Beatles used guitars and drums.
Fun clothes
A women wearing high heals (hiy hls). Men have short haircuts. Ladies have long tights (Greta on kirjutanud tits mis häälduse järgi kirjutades on tõesti tights (sukapüksid) aga sellises kirjapildis tähendab tits hoopis tisse :) :) and scarfs. Järgmisest lausest ei saa ma aru ja ta ise ka ei saa enam aru mida kirjutanud on.Longer hair for boys. The Beatles had different hair styles.

Need tööd on tehtud siis kui nad 'wildflowers' õppisid. Uskumatu, aga mul ei tulegi praegu meelde õiget eesti keelset sõna nende lillede kohta. Ei ole ju metsikud lilled. Tõlge annab looduslikud lilled, aga ma ei tea kas siis tõesti inimesed ütlevad nii näiteks kullerkupu kohta. Metslilled oleks vist kõige õigem, aga noh kindlaste saate juba aru millest jutt käib :) 


Iga laps tegi väikese raamatu KÄRBSEST

I am the house fly. Two googly eyes, two staight legs.

I am a home fly (Greta mõtles kindlasti house fly) and I like eating cakes

I went down to get some food but slap

If you see me please be nice

I went to the garden to get some fresh air


Selles postituses kirjutasin ma kuidas lapsed koolis Green Peace-le kirju kirjutasid. Ma sain algul aru, et üks laps kirjutab ja lapse õpipartner vastab, aga tegelikult oli ikka nii, et Greta (ja teised lapsed) kirjutasid nii küsimuse kui ka vastuse kirja ise. See on ka loogiline, sest kuna lapsed ei kirjuta ju veel õigekirjas siis oleks neil väga raske üheteise kirjutusi lugeda ja neist korralikult aru saada.
Dear Green Peace, I saw a kangaroo in my shed. Is it lost? Where does it come from? Does it come from Australia? What can I feed it? Bread? Last night I woke up and my kangaroo is (was) gone. Help! Do you know that I went to Australia and I saw my my kangaroo. I said to my kangaroo that I live you and I hope you don't mind that I said to my kangaroo that they loved you too. Love Greta
Vastus oli selline. Mind ajas hirmsasti naerma kirja lõpp 'yor sinsill Green Pees'. Et Greenpeace -ist sai äkki roheline pissi, või kui häälduse järgi võtta, siis rohelised herned :D
Dear Greta Maybe you saw a brown grumpy puppy? You're not allowed to feed kangaroo bread crumbs. The kangaroo is not lost. It does come from Australia. I'm sorry to tell you but it does not understand you, sorry. Well, one day you can come with us to Australia to see - help kangaroos if you want to.  I can send you some information about kangaroos on Saturday or Monday. Your sincerely Green Pees :)
Viimase veerandi lõpupoole hakkasid nad korrutamisega tutvust tegema. Nagu siit pildilt näha siis Greta ei ole veel sellele eriti pihta saanud.
Siin on nad mingi iidaegse prossi algul disaininud ja hiljem selle traadist ka ise valmistanud.
'Spelling' tulemustest ma ise kooliaasta jooksul rohkem ei tea kui Greta ise juhtub minu käsu peale ütlema. Neil on korra nädalas test ja eelmise teisti tulemusi saavad nad ise spelling vihikust näha kui hakkavad uut testi kirjutama. Siis oleneb kõik sellest ka Greta mäletab eelmise testi tulemusi vaadata ja kas ta suudab nendest tulemustest nii palju huvitatud olla, et meeles pidada ja mulle hiljem kodus öelda :) Enamalt on tal need testid väga hästi läinud ja ta on saanud 10/10, aga nendel nädalatel kui on väga keerulised sõnad olnud siis on ka tulemused viletsamad. 
Kuna neid testitulemusi ei võeta kuskil eriti arvesse rohkem kui vaid lapse arengu jälgimiseks siis mingit meeletut drilli meil kodus nende pärast ei käi. 
Loomulikult kuna nende õppimine aitab kaasa lapse kirjaoskusele siis ikka harjutame, aga noh kui 5 või värskelt 6 aastaseks saanud laps teeb vigu selliste sõnade nagu conversation, traditison, scrumptious, delicious, vicious jne kirjutamisel siis ma hulluks küll ei hakka sellepärast minema. Paljud täiskasvanudki teevad vigu neid sõnu kirjutades. 

Tihti antakse lastele TB (team points) mitte selle järgi kas nad on kõik sõnad õigesti kirjutanud, vaid testis on teatud erineva raskusastmega sõnad mille õigesti kirjutamisel nad siis boonuspunkte oma 'majale' teenivad.  Näiteks siin all oleval pildil on näha, et ühel korral oli testis kolm sõna mille eest oli võimalik punkte saada (need millel on naerunägu taha joonistatud).

Seinal oli üks suur mosaiikpilt mis koosnes iga lapse pildist kus nad hoidsid käes tahvlikest millel oli kirjas kelleks nad suureks saades saada tahavad. Ma kahjuks siia tervet pilti panna ei saa, sest piltidelt võõrad lapsed, aga Greta osa nägi välja selline
Lugesin suure huviga kelleks siis 5-6 aastased lapsed saada tahavad. Loomaarstiks tahtjaid Gretaga kokku oli 4 (kõik tüdrukud). Poisid soovisid saada politseinikuks (3), võidusõiduauto juhiks (4), ehitajaks (1), loomaaia töötajaks (1), looma leidjaks? (1), skaudijuhiks (1), õpetajaks (1).
Tüdrukute valikud olid õpetaja (5), farmer (1), kunstnik (1), arst (1), juuksur (1), ratsutaja (1), tv ja mängude tootja (1, Greta parim sõbranna). 

Siin on Greta väike kirjand sellest kelleks ta saada tahab. Teksti põhjal eeldan, et nad pidid oma tekstis kasutama võrdlust.
I'd like to be a... vet. I will look after the animals. I will put warm clothes as a fire. I will fix them as good as a builder. I will sing them at bed time songs as sleepy as me. I will let them out as fresh as salad. I will give the bunny leaves and grass as fast as I can. I will fix they legs with bandages. By Greta

Kes eelmisi kooliteemalisi postitusi on lugenud siis ehk mäletate, et laste üheks kirjanduse eesmärgiks õppeplaanid oli lihtsate juhendite kirjutamine ja nemad tegid seda koostöös 60ndate teemaga, ehk siis batika meetodi kasutamisel
Selline 'majade' tabel on neil klassi seinal kuhu lapsed siis nädala jooksul oma majale punkte koguvad. Avatud use päeva nädalal oli seis selline
Peale veebruari koolivaheaja pidid lapsed kooli tagasi tulles kirjutama mida nad vaheajal tegid. Greta kirjutas sellest kuidas me Sveitsis Mäemamma perel külas käisime.
Kirjutan lugemise lihtsustamiseks selle teksti siia ümber. Kirjandi kirjutamisel pidid lapsed tähelepanu pöörama suurtele algustähtedele, punktidele lausete lõpus, omadusõnadele ja määrsõnadele. 
My half term
I went to Switzerland and I stayed in my friends' house for 3 days with my family. I went there on a big, white, beautiful aeroplane. I went there at 1 o'clock. I went hiking in big mountains. I was brave to go on the biggest mountain and I went in dark tunnel. It was very long. When I got down I was dizzy. I was the slowest of my mummy and my daddy and my friends. I helped my mum to walk and there was lots of snow and wildflowers. 
Iga klass koolis õppis kellegi kuulsa kunstniku elust ja tema töödest ning lapsed proovisid jäljendada õpitud kunstniku stiili. Greta vanused lapsed õppisid Marc Chagalli töid.
Aasta vanemad lapsed (ehk siis 6-7 aastased) Henri Rousseau maale
Siin on laste tööd väljendades Rousseau jungli maali

8-9 aastaste laste töödest kirjutasin ma täpsemalt SIIN

6-7 aastased õppisid ka kuukulgureid ja seda mida läheb vaja et ise üks kuukulguri mudel ehitada.
Greta vanused õppisid ka iga klass ühe erineva maailma maa kohta. Greta klass õppis Austraalia kohta ja nende üks paralleel klasse Peruu kohta. Pärast vahetasid nad omavahel õpitud informatsiooni ja lapsed said esitada erinevadi küsimusi. Sama tehti ka vanemate klasside lastega. 
Ma tegin sellest stendist pilti sellepärast, et mulle jäi silma, et osa tähti tekstis olid tehtud Eesti lipuvärvides. Ma ei tea kust või kellel see mõte pähe tuli, aga tore avastamise rõõm mulle :)

Siin vanemate laste tööd

Ja see on väike mosaiik kõikidest erinevatest väärtustest mida lastele koolis õpetatakse
Üks näidis kodutööst

Siin on üks pilt sellest mida Greta klassikaaslased Gretast arvavad. Seda tehakse siis kui laps on teinud midagi suurepärast ja on saanud Star of the Week ning tal on au klassi maskott nädalalõpuks koju kaasa võtta. Õpetaja organiseerib nii, et seda saaks kooliaasta jooksul iga laps teha. 
Õpetaja kirjutatud on see tekst kus on öeldud, et She can be a little bit cheeky :)
Kooli lõpus antakse igale vanemale ka ülevaade kui mitu korda on nende laps kooliaasta jooksul puudunud ja mis põhjustel. 
Greta puudus eelmise koolaasta jooksul 4 päeva. Kirja läheb see number 8 all, sest päeva loetakse kahes osas (enne ja pärast lõunat) ja iga osa on eraldi 'session'. Kokku on võimalik lastel kooliaasta jooksul koolis käia 360 'sessions' ehk siis 180 päeva, ehk siis 36 nädalat (kui ma nüüd õigesti arvutasin).
Vaheaega on kokku kooliaasta jooksul 8 nädalat plus siis veel 6 nädalat ja 2 päeva suvevaheaega. Kooliaasta jooksul olevad vaheajad on tavaliselt kas üks nädal ja üks päev või siis kaks nädalt nagu te ise võite all olevast tabelist näha.
Tunnistusi ei anta, aga viimaste aastate jooksul on hakatud andma poolaastal ja aasta lõpus laste üldise arengut iseloomustav ülevaade kust on näha kas laps on saavutanud eakohased akadeemilised ettenähtud eesmärgid. 
Meie oleme Greta tulemustega väga rahul. Lugemises ja kirjutamises ületab ta need ootused.
Aasta lõpus annab ka iga laps oma arengu kohta ülevaate, et mida ta on nautinud kooliaasta jooksul, mille üle ta uhke on,mis veel parandamist vajab ja mida ta uuelt kooliaastalt ootab. Lõppu kirjutab siis õpetaja ise oma iseloomustuse lapsest.

Greta oma õpetajaga
Uskumatu, et Gretal algab septembris juba kolmas kooliaasta.

1 comment:

  1. Nii tore kooliteemaline postitus. Tubli laps!
    Kõik see mida Gretale koolis õpetatakse on nii põnev, ma õpiks ise ka heameelega sellises koolis :).
    Super lahendused olid Vermeer´i Ttütarlaps pärlkõrvarõngaga" piltidel, samuti töödel, kus kasutati kontrastvärve...no kõike oli äge lugeda :).
    Edu teile ja Sulle ikka toredat blogimisisu!

    ReplyDelete