Wednesday, 18 August 2010

KIVI KIVI PEAL

Reis meie Cumbria majutus kohta oli nii umbes 500 km kaugusel meie kodust. Seega kodust lahkudes oli meil ees vähemalt 5 tundi auto sõitu. Sõitma hakkasime kella 6 ajal õhtul et osa sõidust kattuks Greta magamis ajaga. Paar vahepeatust ja natuke lapse nuttu ja täpselt keskööks olime kohal. Kuna õues oli juba pime siis ega me palju midagi übritsevast loodusest ei näinud. Külla aga hakkas silma nii umbes 30 minutit enne kohale jõudmist teeääri kaunistav pikk, pikk kivisein. See oli siis nii pikk et tundus et ei lõppegi kunagi ära. Mind hakkas väga huvitama miks see aed seal oli ja kes küll sellise pika aja ehitamisega hakkama on saanud. Järgmisel päeval kui autoga jälle sõitma läksime avastasime sellise pildi.
See kiviaed ei olnud mitte ainult teed ääristamas vaid ka jooksis risti rästi üle mägede ja orgude kilomeetrite kauppa. Mina ei teinud muud kui vaid ahhetasin koguaeg ja imestasin et kuidas on küll võimalik nii pikki aedu ehitada ja veel üle mägede.
Kõik need jooned nendel mägedel on kiviaia jooned. Kuna tegin pilte sõidu pealt siis loomulikult ei õnnestunud mul just kõige paremaid näiteid teile siia saada aga midagi ikka.

Pärast kuulsime ühe ajaloolase käest et need aiad on ehitatud karjuste poolt ja need tähistavad farmide ja talude piirimaid kus enamjaolt lambaid hoiti. Isegi tänapäeval õpetatakse inimesi neid aedu ehitama ja on ameteid kus just ainult nende aedade korrashoiuga tegeletakse. Kõige huvitavam on veel see et need aiad on freestanding mis tähendab et nende ehitamiseks ei ole kasutatud ei sementti ega mingit muud liimi omadusi omavat segusi....ja suur osa nendest on säilinud sadu ja sadu aastaid.

4 comments:

 1. Oh, oled nii palju aastaid Inglismaal elanud ja kiviaeda näed esimest korda! Peaksite Šotimaale ka tulema.

  ReplyDelete
 2. Ilusad aiad, täidsa nagu Eestis :)

  ReplyDelete
 3. Meile öeldi et selliseid aedasid on üle kogu maa kuigi muina iseklikult ei ole kunagi veel sellisel moel näinud.
  Sotimaale olime peaaegu tulemas kuna olime nii umbes tunni aja kauguselt Sotimaa piirist aga kahjuks ei olnud enam aega. Plaan seda aga lähitulevikus teha on paikka pandud.

  ReplyDelete
 4. ma ka siin ahhhhhhetan teisel pool ekraani!

  ReplyDelete