Thursday, 29 September 2016

SÜDA JA PUDEL NING TEMA EMA NÄGU

Täna tutvustan ma teile taas kahte raamatut. Sel korral küll ingliskeelsed raamatud, aga äkki kunagi lähitulevikus tõlgib keegi need raamatut ka eesti keelde. 

Tegu lasteraamatutega, aga sisult sellised mis tegelikult sobivad ka täiskasvanutele. Mõlemad raamatud räägivad kaotusest ja leinast. Ma arvan, et alla 7 aastased ei saakski nende raamatute sisule pihta ja ma kahtlen kas tavaline 7 aastanegi saaks. Küll aga julgen ma arvata, et see raamat on omamoodi üsna õpetlik ning liigutav just täiskasvanutele.

Esimene raamat on kirjutatud nii meil siin UK-s, kui kogu maailmas väga tuntud kirjanik-illustraatori Oliver Jeffers-i poolt (sündinud Iirimaal, elab hetkel Ameerikas).
Raamatu nimi on 'The Heart and the Bottle'.
Raamat räägib loo tüdrukust kes oli väga uudishimulik ja kes tundis suurt huvi maailmas toimunu vastu. Siis aga ühel päeval suri ta isa ja koos isaga suri ka huvi ja uudishimu. Tüdruk pani oma südame pudelisse kinni, et kaitsta seda valu eest. Alguses tundus see tüdrukut aitavat, aga mida aeg edasi, seda raskemaks muutus pudel mille sisse süda kinni oli pandud. Miski ei olnud enam tüdruku elus sama kui enne. Kuni ühel päeval...
Raamat on (minu arvates) ilusate piltidega ja lühikese, kuid tabava, tekstiga.

Teiseks raamatuks on Roddy Doyle 'Her Mother's Face'
See raamat räägib tüdrukust kelle ema suri kui tüdruk oli kolme aastane. Tüdruk mäletab kuidas ta ema nalja tegi ja millised olid tema ema käed, aga mida aeg edasi seda vähem ta mäletab oma ema nägu. Kuna tüdruku isa ei ole võimeline sügavas leinast välja astuma, siis ei ole ka tema võimeline oma tütre mälestust ema näost elus hoidma. Tüdruku otsingud ema fotodest või mälupildist jooksevad luhta. Ta tunneb, et ta elus on kui tühi auk mida ta alati endaga igale poole kaasas kannab.
Ühel päeval kohtab tüdruk pargis ühte võõrast naist, kes tüdrukut lohutab, tema pisarad ära kuivatab ja kes annab tüdrukule edasi sõnumi isale mis ta isa leinast vabastaks. Samuti ütleb ta tüdrukue, et kui ta soovib oma ema nägu näha, siis ainuke asi mida ta tegema peab on peeglisse vaatama. 
Ja siis ühel päeval on tüdrukust endast ema saanud ja tal on tütar nimega Ellen. 

Ma rohkem edasi taas ei räägi, sest see võtaks teilt avastamise rõõmu ära. 

'Her Mother's Face' on sisult pikem kui Jeffersi raamat, aga ka selles raamatus on väga ilusad pildid. 

Kui ma seda raamatut Gretale lugesin, siis ma mitmel korral pidin peatuma, et mitte nutma hakata. Osa teksti lugesingi läbi pisarate. Raamat ei ole kurb vaid pigem väga liigutav. Hästi ilus lähenemine teemale.

Ma tavaliselt ei korralda mingeid loosimisi, sest esiteks ei oska ma midagi erilist kellegile välja loosida, teiseks ei ole mu blogil nagunii nii palju lugejaid, et mingeid loosimisi korraldama hakata ja kolmandaks tunduks mulle mingi loosi välja kuulutamine just kui lugjate sundimine endast märku andma.

AGA kui keegi mu lugejatest sooviks enda raamaturiiulile ühte nendest raamatutest, siis palun jätke mulle kommentaar OMA lemmik raamatu pealkirjaga ja märkige kumba raamatut sooviksite. Kui tahtjaid tuleb rohkem, siis tõmban loosi :)
Loosimine toimub laupäeval 1 oktoobril.

PS. Selle viimase raamatuga sai natuke nalja ka. Nimelt kuna meie Amazon konto on ühenduses Pete emailiga, siis kord kui ma olin selle viimase raamatu ära tellinud tuli Pete emailiboxi email mis ütles: ' Just to let you know that we have despatched Her mother's face'. Pete luges seda kohe kaks korda, sest asi tundus natuke kahtlasena :)

12 comments:

 1. Seda lemmikut on küll väga raske valida. Kui lasteraamatutest rääkida, siis on mu lemmik tänaseni Lindgreni "Väike Tjorven, Pootsmann ja Mooses" Nn suurte inimeste raamatutest rääkides muutuvad lemmikud tihti, aga alati on hea võtta kätte Jaan Kross või Andrus Kivirähk. Esimene oskab suurepäraselt sõnu seada ja teine vahel mittemillestki haarava loo kirjutada.
  Sinu kirjeldatud raamatutest teine tundub põnevam.

  ReplyDelete
 2. Teise raamatu pildid on väga ilusad!
  Kristi

  ReplyDelete
 3. "Her mothers face" Mul lapsi ei ole praegu kellele lugeda ent endale oleks tore üks ilusate illustratsioonidega raamat kingituseks saada! :)

  ReplyDelete
 4. Hehe, sa ilmselt saad aru, miks ma tahan just seda teist raamatut :P

  Aga minu lemmikraamat? Appi? Kuidas on võimalik ühte välja valida, neid on ju kümneid...

  Burnetti raamatuid olen vist elu jooksul kõige rohkem "üle" lugenud. Aga kui sa nüüd küsid, kas "Salaaed", "Väike printsess" või "Väike lord Fauntleroy", siis ma tõesti ei oska valida :P

  ReplyDelete
 5. Meile meeldiks see esimene raamat :)

  Meie lemmikraamatuteks on ikkagi veel "Laura lood" sari. Emelinele meeldivad vàga Miki Hiired aga Emilile kòik raamatud jalgpallist. Minul "lemmikuid" pole, viimaseks loetud raamatuks on Marie Kondo viimane ilmutis :)

  ReplyDelete
 6. Minul endal ühte lemmikut ei ole aga 5-aastase tütre hetkelmmikuks on "Karneval ja kartulisalat" ja "Petra lood".

  Lisasin mõlemad raamatud amazoni soovinimekirja, sest eesti keeles on väga raske sarnasel teemal helget ja liigutavat leida. "Kullake" on sellel teemal mu lapse lemmik. Ka meie peres on need teemaks kahjuks päevakorral, kuna jaanuaris lahkus mu ema, kellega mu tütrel oli äärmiselt lähedane side. Sel ajal 4-aastane pidi teemast aru saama ja me ei varjanud tema eest midagi. Väga raske oli endal ja laps oli uskumatult vapper ja tema küsimused nii sügavad.

  Mulle tundub, et teine raamat oleks see, mille esimesena endale ostaksin.

  ReplyDelete
 7. oeh. mu lasteraamatulemmik on vist "seitsmepäine haldjas". aga neist kahest ei oskagi valida, kuigi just midagi sellist olen praegu otsinud, sest "majapidamises" on kuuene poiss, kes kaotas äsja oma ema. kärgpere toimimise õrnad piirid sinna juurde ja... ühesõnaga, keeruline. hea teada, et on sellised raamatud olemas.

  ReplyDelete
 8. Lemmikraamatuid on palju, midagi konkreetset välja tuua on raske.
  Aga siit valikutest meeldiks nii mulle kui ka mu tütrele, kes alles on alustanud inglise keele õpingutega, teine variant ehk siis Roddy Doyle 'Her Mother's Face'
  Pildid tunduvad olevat imelilusad :)

  ReplyDelete
 9. Mina valiksin esimese ja kasutaks kohe klassis ka (meil väärtuspõhine kool ja selline kirjandus kullahinnaga:))

  Kui valida lemmikut lasteraamatute hulgast, siis jääb ikkagi Lindgren. Eesti autoritest Kristiina Kass on ka imeline!

  ReplyDelete
 10. Sooviksin teist raamatut! Minu lemmikkirjanikuks on kindlasti Astrid Lindgren. Tema raamatutest õhkuv soojus ja kodusus on ka täiskasvanuna nauditav. Kas seda raamatut oleks võimalik ka kusagilt osta ja Eestisse tellida kui loosiõnn ei naerata?

  ReplyDelete
 11. Aga kui sa selle raamatu ära saadad, siis sulle endale ei jää ju?

  ReplyDelete
 12. EI, ei, ma ikka ostan võitjatele uued raamatud :)
  Kohe panen võitjad välja ka, eile olime väljas ja polnud aega.

  ReplyDelete