Tuesday, 6 September 2016

KOOLIVORM

Gretal algas täna kool. Neljas kooliaasta! Aeg on ikka hullult kiiresti läinud. 

Selle aasta 1-ne september oli mulle natuke meeleolukas, sest kui me Eestis elaksime, siis oleks Greta sel sügisel esimest korda koolitee jalge alla võtnud. 
Esimesel septembril Eesti internetilehti lugedes tuli endalgi pidulik tunne peale ja justkui soov midagi pühitseda. Kõik need sotsiaalmeedias jagatud pildid värsketest koolijutsidest olid nii armsad. Meil oli kodus aga samal ajal selline pilt
Mida rohkem ma aga erinevaid blogisid, leheartikleid ja foorumeid kooliteemadel lugesin, seda rohkem hakkasin tundma kuidas see teiste läbielatud ärevus, organiseerimine, vajalike asjade muretsemine ja kõige sellega kaasnev väikene stress ja rahakulu ka mind vaikselt valdama hakkas, kuigi ma ise ju tegelikult ei olnud sellega üldse seotud. 
Greta kooli saatmine siin kõikide nende Eesti kooli vajaminevate asjade nimekirjade kõrval on ikka täielik puhkus. Siin maal on kooliga seotud suurim stress paljudele inimestele see, et laps kõigepealt soovitud kooli sisse saaks. Kord kui oled selle tööga hakkama saanud pead vaid meelde jätma mis kuupäeval mingil aastal laps kooli saata septembris ja ongi nagu kõik. Koolivormi läheb ka vaja, aga seda ei pea igal aastal uut ostma (oleneb kui palju ja mis ajal laps kasvab, aga paljud vanemad ostavad alati koolivormi juba kasvuvaruga ette ära, et jätkuks pikemaks). Ei mingeid muid vajaminevate asjade pikki nimekirju.

Nii et vaja lähebki vaid koolivormi ja spordiriideid, ning nüüd 4-ndal kooliaastal ka pinalit. Mitte midagi muud kooli kaasa ostma ei pea. Õpikuid neil ei ole ja kõik vihikud ning kunstitarbed on kooli poolt ja nendest koju tuleb kooli ajal vaid reedeti kodutöödevihik. Pinal ja spordiriided jäävad ka terveks veerandiks kooli ja neid igapäevaselt koju ei tooda. Koolikott võib olla ükskõik mis kujuga ning ükskõik kui väike või suur, sest kotti lähevad vaid joogipudel, puuvili ja eraldi lukuga kilekotis käiv õhuke pehmete kaantega lugemis raamat ja väike vihik, kuhu vanemad panevad kirja mis päeval kui palju laps kodus lugenud on.

Algkooli, (4-11 aastased lapsed) koolivorm jaotud kaheks osaks: suve ja talvevorm
Keskastmekoolis on täiesti teistsugune vorm ja see on aastaringselt sama. Tavaliselt kannavad keskastme koolis nii poisid kui tüdrukud valget triiksärki ja bleiserit. Need kes otsustavad koolis kuni 18-nda eluaastani käia, need õpilased ei pea viimased kaks kooliaastat (ehk siis alates 15 või 16-ndast eluaastast alates) koolivormi enam kandma. 

Suvevormi kantakse tavaliselt septembrist oktoobrini (olenevalt ilmast vahel ka kauem) ja kuskil alates märtsist-aprillist kuni juuli lõpuni.
Greta suvevorm näeb välja selline
(kleit £4, kingad £43 (eelmistel aastatel £23 ringis aga poest saab osta ka ilusaid koolikingi £15 eest), sokid 5 paari £5, kampsuni hinda ei mäleta, see ostetud aasta tagasi koolist (kooli logoga) aga poest saab ka ilma logota £4 eest)
 (kleit £4, kingad £43 (eelmistel aastatel £23 ringis aga poest saab osta ka ilusaid koolikingi £15 eest), sokid 5 paari £5, kampsuni hinda ei mäleta, see ostetud aasta tagasi koolist (kooli logoga) aga poest saab ka ilma logota £4 eest)
Klassikaline talvevorm aga selline
Koolivormi osi on müügil kümneid eri lõike ja välimusega. Vahet ei ole mis lõikega riided on, nii kaua kui need on iga kooli koolivormi värvides, ehk siis Greta koolis hall seelik, pihikseelik, püksseelik või püksid, hallid sukkpüksid, valge pluus ja pruunikas-punane kampsun või pusa. Kingad peavad olema mustad ja ei tohi olla botased või saapad. Kingi kantakse koolis aastaringselt, nii suvel kui talvel (vahetusjalatseid siin ei kasutata).
Sama reegel kehtib kõikide Inglismaa riiklike algkoolide kohta, ainult selle vahega, et erinevate koolide koolivormid on eri värvi (näiteks suvekleite on nii punase, helesinise, tumesinise, rohelise, kollase ja lilla ruudulisi ja talvevormi seelikud ja püksid on siis kas hallid, tumesinised või mustad. Koolivormi kampsuneid ja pusasid on ka kas siis helepunaseid, siniseid, tumesiniseid, rohelisi või sellisied pruunikaspunaseid nagu Greta koolis) 
Tegelikult näevad Greta talvise koolivormi riided välja sellised
Tüdrukutel on lubatud ka koolis pükse kanda, aga näiteks Greta ei paneks ka raha eest kooli pükse jalga :) Suurem osa tüdrukuid Greta koolis kannavad kas siis seelikuid või kleite. Kleite kannavad siiski rohkem väiksemad lapsed kui vanemad. 

Talvekuudel on tegelikult tüdrukutel palju soojem koolis käia seeliku ja sükapükste, kui pükstega. Samas suurt vahet ei ole, sest väga paljud lapsed käivad siin ka -5 kraadi juures veel paljasääri. Neid –5 kraadiseid hommikuid on siin talvel siiski väga vähe ja tihti on päevaks see temperatuur juba +8 või isegi +10-ni tõusnud. 
Koolis veedetakse kõik vahetunnid õues ja ujumistunnid toimuvad välisbasseinis ka siis, kui vihma sajab. Tihti ujutakse õues ka veel oktoobris. 


Poistega on veel eriti lihtne, sest neile läheb vaja vaid selliseid asju (lips kuulub ka türdukute vormiriietuse juurde, aga see ei ole kohustuslik (ka poistele ei ole kohustuslik). Greta ütles, et tema tahab, nii et võib olla ostan talle sel aastal lipsu)

Koolivormi spordiriided ja kott näevad välja sellised 
(Pildilt puuduvad hallid pika dressid mis pildi tegemise ajal pesus olid). 
Seda rohelist (kollast, sinist või punast) T-särki kantakse vaid spordipäeval või mõnel teisel spordiüritusel või võistlusel ja pluusi värv sõltub sellest mis värvi 'majja' sa koolis kuulud. Kõik kooli lapsed on jagatud nelja 'maja' (umbes nagu meeskond) vahel ära ja iga laps püsib samas majas kuni kooli lõpuni.
Kõiki koolivormi osi (eri värvides) on müügil igas suuremas toidupoes väga hea hinnaga, sellele lisaks siis veel ka riidepoodides. Kooli logoga riideid müüakse koolis. Greta koolis korraldatakse ka veel eraldi kasutatud koolivormi müüke kus saab siis veel peaaegu täiesti olematu raha eest oma lastele koolivormi osta (seal müüakse vaid heas korras ja puhtaid asju). Pered kel on väga väike sissetulek, või muidu rahadega väga kitsas, neil on võimalik saada tasuta koolivorm või voucher näiteks koolikingade ostmiseks.

Kuna lapsed kannavad koolivormi aastaringselt, siis mingeid muid riideid kooli jaoks ostma ei pea. Ma olen Gretale tavaliselt ostnud kaks suvekleiti, kaks talvevormi seelikut-kleiti ja kaks kampsunit (teine kampsun on väga vähe kasutust leidnud). Kuna ostan asjad kohe varuga, siis iga aasta uut vormi ostma ei pea. 
Tavaliselt käib Greta terve nädala koolis sama vormiga, riided pesen nädalalõpus ja uuel nädalal paneb sama pestud vormi selga. Varu vormi kasutab harva. Sukapükse või sokke ainult vahetab nädala jooksul tihedamini.

Näiteks Gretale ostsin ma selleks kooliaastaks vaid uued kingad ja pinali (koos pliiatasite, vildikate, kustutuskummi, teritaja ja joonlauaga). Midagi muud vaja ei läinud. Põhimõtteliselt oleks kõik need asjad saanud kätte ka alla £25 kuigi mina kulutasin rohkem. 
ja siin meie selle aasta koolilaps täna esimest päeva Year3 minemas
PS. Ma nii ootasin tänast päeva-oma rutiini ja oma natukest vaba aega ning inimestest tühja maja. Mul jätkus seda rõõmu aga vaid nii kauaks, kui ehitajad hommikul uksele ilmusid!!!! Ühtepidi muidugi tore, et nad tulid viimaseid väikeseid töid tegema, et lõpuks kõik tehtud saaks, aga tore oleks olnud kui ma oleks saanud kas või üks või kaks päeva oma vabadust saanud nautida. Eh tühja kah...

No comments:

Post a Comment