Wednesday, 28 September 2016

RAAMATUKOGUS

Sel suvel luges Greta terve hunniku raamatuid (rohkem kui siin pildil näha on). 
Siin on kombeks raamatukogude poolt lastele igasugu lugemis väljakutseid korraldada ja tihti just koolivaheaegadeks. Greta kooli oligi juunis tulnud üks raamatukogutöötaja rääkima ja selle suve lugemis väljakutset tutvustama. Kuna sel aastal tähistati Roald Dahl-i 100-ndat sünniaastapäeva, siis oli ka lugemis väljakutse Roald Dahlile pühendatud. Ega mina ei olekski sellest midagi teada saanud, kui Greta poleks mulle sellest rääkinud ja meid raamatukogusse kamandanud. Me muidugi käime ka ilma kamandamata raamatukogus, aga nüüd siis oli eraldi põhjuseks see väljakutse.

Ega meil kooliajal ei olegi väga palju võimalusi raamatute lugemiseks, sest Greta loeb ju juba koolist tulnud raamatuid iga päev, pluss siis mina loen talle eesti raamatuid ja Pete kodus olevaid inglise raamatuid. Koolivaheajal on aga aega lugemiseks tunduvalt rohkem. 
Tavaliselt Greta valib ühe või kaks paksemat raamatut ja ma siis valin talle hunniku selliseid raamatuid, mille ta on võimeline paari minutige läbi lugema, ehk siis sellised noorematele lastele ettelugemiseks mõeldud raamatuid. Gretale meeldivad ka väga koomiksid ja sel suvel lugeski ta paar TinTin koomiksiraamatut läbi. 
Getale meeldib raamatukogus käia ka sellepärast, et seal saavad lapsed ise omi raamatuid sisse ja välja check-ida. Lapsed saavad valida kahe erineva arvutiekraani pildi vahel, mis siis omakorda teatud asjadele vajutades erinvaid hääli teevad, või siis lihtsalt tavalist ekraani kasutada.
Selle suve väljakutse oli siis selline, et lapsed pidid suve jooksul 6 raamatut läbi lugema. Iga läbiloetud raamatu eest said nad ühe Roald Dahl illustratsiooniga kaardi, mida sai siis vastava voldiku sisse panna. Iga kaardi taga oli mingi ülesanne, ristsõnad või mäng. Kui olid 3 raamatut läbi lugenud, siis said Roald Dahli teemalise klepsu ja veel mingit nänni ning kui olid kõik 6 raamatut läbi lugenud, siis said tunnistuse ja veel mingi asja, aga ma ei mäletagi enam mis asja.
Raamatukogus oli väljas erinevaid tegevusi. Näiteks oli üks selline, et terve raamatukogu peale (mis ei ole eriti suur) oli ära peidetud kümme erinevate Roald Dahl tegelastega plakatit. Lapsed pidid siis need üles otsima ja nimed paberile kirja panema. 
Meil saab raamatukogust ka DVD-sid laenutada. Ma käin seal riiuli ees tihti uurimas, aga laenutan harva ja seda lihtsalt sel põhjusel, et filmi vaatamiseks ei ole eriti vaba aega. Meil tuleb telekast ka küllaldaselt huvitavaid saateid ja filme ja nii need õhtud ära kuluvad tavalist TV vaadates. Mul on ju veel ka terve hunnik Eestis toodud Eesti filme mis kapis vaatamist ootavad, aga noh neid pean ma siis vaatama kui Pete kodus pole, sest teda need filmid kindlasti ei huvita (väljaarvatud ehk mõni mida ma sunnin tal vaadata :).
Tegelikult on raamatukogus käimine minu jaoks üsna piinarohke, sest seal on nii palju igasugu raamatuid mida ma lugeda tahaks, aga üllatus, üllatus aega ei ole. Enne magama minekut ma ikka mõnikord proovin lugeda, aga siis häirib tuli Pete ja mul endal vajuvad ka silmad peale paari lehekülge kinni. Kodus on riiulis aga nii suur rivi raamatuid lugemist ootamas. Ma siiski loodan, et kord kui maja korras (üsna pea siis kuigi hetkel tundub et maja on kui Tallinna linn mis kunagi valmis ei saa) ja igapäeva rutiin tagasi, siis saan ka lõpuks taas lugema hakata. 

Homme kirjutan teile ka raamatutest :)

4 comments:

 1. Meil on ka raamatukogus suveti "lugemissuvi" kui lapsed peavad läbi lugema 15 raamatut. Iga läbiloetud raamatu eest saavad templi. Pärast sõidavad kõik lugemissuvel osalejad kuhugi reisile. Sel aastal nad käisid Saaremaal.

  ReplyDelete
 2. Appikene, 15 raamatut!!!! Miks nii hullult palju? Ja kas need 15 raamatut on siis veel suvel antud kohustusliku kirjandusele lisaks?

  ReplyDelete
 3. Suveks ei anta kohustuslikku kirjandust :)
  Parandan, 11 raamatut. Raamatud pole paksud, mõnes vaid 2-3 juttu. Antakse ka soovituslik nimekiri kust saab valida. Võib ka ise valida. Suve vaheaeg kestab ju kolm kuud.
  See on ka mõeldud väiksematele lastele. Johannes polegi viimastel aastatel osalenud kuna raamatud tema jaoks juba titekad.
  http://www.kainaraamatukogu.ee/index.php?id=63

  ReplyDelete
 4. 11 tundub natuke parem jah :) ja ma vaatasin, et sinna 11 sisse võib ära märkida ka neid raamatuid mida on juba varem samal aastal loetud.
  Meil on see lugemis väljakutse mõeldud algkooli lastele, ehk sisi 4-11 aastastele. 4-5 aastastele oleks juba pingutus rohkem kui 6 raamatut lugeda ja vanemate laste raamatud on paksemad. Meil oli siin lugemiseks 6 nädalat aega, aga kui aus olla, siis ega sel väljakutsel ei olnudki mingit kindlat lõpu aega vist. Eesmärk pigem, et lapsed raamatukogu kasutaks ja lugemist naudiks :)

  ReplyDelete