Friday, 30 September 2016

PLASTMASSIST RAHA

UK-S tuli kasutusse uus £5 rahatäht.
Vana nägi välja selline
Need kaks pilti on võetud SIIT ja kui avate selle lingi, siis on teil võimalik lugeda £5 paberraha ajaloost.
Uus aga selline
Pilt siit
Pilt siit
Te kindlasti mõtlete et 'big deal', asi nüüd ka millet kirjutada, AGA las ma siis lisan ka selle fakti, et see £5 on PLASTMASSIST! Eelised siis need, et uus disain on puhtam, turvalisem ja tugevam, kuigi vanast paberrahast suuruselt natuke väiksem (väärtuselt siiski sama :)
Mul oli küll alguses raske ettekujutada kuidas üks raha saab plastmassist olla ja kuidas neid rahatähti siis rahakoti vahele panna või taskusse suruda, aga eile oli mul lõpuks võimalik ühte sellist rahatähte ka oma silmaga näha ja oma käega katsuda ning tõesti pehme plastmass mis plastmass. Nagu mingi mänguraha.
Rahatähel on isegi väikene kilest aknake läbi mille on võimalik ümbritsevat maailma uudistada.

Bank of England on rahatähest väikese tutvustava video teinud.

Nägin ka ühte Youtube videot kus mees testis kui palju tugevam see uus viiene siis ka on. Rahatäht elas ilma muutusteta üle nii paar tundi vodkas ligunemise, pesumasina pesu, kui ka kuivatis keerlemise. Keedukannus kuumas vees keetmine ei muutnud samuti ei rahatähe kuju ega välimust. Isegi kui rahatäht pandi koos ülejäänud kuivainetega leivaküpsetusmasinasse paariks tunniks, ilmus see pärast leivast välja ilma ühegi muutuseta. 
Kääridega saab siiski katki lõigata ja tules põleb ka ära, nii et päris surematu siiski ei ole.

Uue 5-sega saab ka rahapesu täiesti uue mõiste, sest seda viiest on võimalik enne kasutamist ilusti kaarni all seebiveega puhtaks pesta juhul kui keegi peaks vastikust musta raha vastu tundma. Saab nii puhtaks, et pärast võib sellelt kas või toitu süüa :)

Järgmine aasta peaks kasutusse tulema uus £10 ja 2020-ndal aastal uus £20.

2 comments:

  1. Eile UK poes raha tagasi saades tundus mulle, et üks rahatäht oli veidralt sile ja libe ning veidi teist värvi. Arvasin lihtsalt, et värskelt trükist tulnud raha. Siinse jutu peale uurisin seda viienaelast lähemalt ja on tõesti päris eriline. Pesta pole veel proovinud :) H.

    ReplyDelete
  2. Rumeenia raha on oma 7-8a juba selline plastik. Seal palju turukaubandust ja küll on tore kui saab raha uuesti puhtamaks teha, ei kulu ka teine nii palju :)

    ReplyDelete