Tuesday, 28 April 2015

MEIE KODUNE LASTERAAMATUTE KOGU

Kõigepealt tutvustan ma siin paari uut raamatut mis ma viimase Eesti reisi ajal Gretale ostsin (osa raamatutest ostis tegelikult lapsele vanaema :).

Muna raamatut teavad vist küll kõik. Mul oli nii hea meel, et lõpuks taipas keegi raamatu kordustrükki panna. Kahju, et seda ei juhtunud paar aastat varem, kui Greta noorem oli ja raamat talle natuke rohkem eakohane oleks olnud.

Frozen raamatu ostis lapsele vanaema. Mina keeldusin algul kategooriliselt, sest Lumekuninkannat on siin jubu mitu aastat nii ustest kui akendest sisse sadanud ja oleks nagu aeg lõpetada. Kui ma aga nägin, et tegu kahe uue jutuga siis muutusin natuke leebemaks ja vanaema siis lõpuks ostis lapsele. Raamatut ennast me veel lugenud ei ole jõudnud seega ei oska kommenteerida.
Ma praegu kirjutan siin vaid nendest raamatutest mida me juba lugeda oleme jõudnud. 

'Kui ma olin Õnnelik' on raamat millel on kaks eelnevat osa varem ilmunud ja mis meile väga meeldisid. Tegu selliste lastelähedaste raamatutega, mõnusad pildid, mõnus tekst ilma liigsete kirjeldusteta. Mitte, et kirjeldustel midagi viga oleks, aga meie lapsel on kerge sellistesse kirjeldustesse keeleliselt ära kaduda ja siis omakorda kaob tal ka ruttu huvi raamatu enda vastu. 
Ma olen tähelepannud, et Gretale sobivadki kõige rohkem just skandinaavia autorite raamatud oma teksti poolest. Ei ole liiga keerulised ega liiga titekad, aga alati kaasa haarvad või sellised millega Greta end samastada saab. 

Nendes raamatutest on juttu kahe tüdruku sõbrusest. Üks sõbrannadest kolid aga kahjuks teise linna ja raamat räägibki sellest kuidas maha jäänud sõbranna oma eluga peale seda kolimist toime tuleb. Enamus tegevusest toimub koolis, mis taas midagi sellist millega Greta ühiseid jooni saab tõmmata. Raamatutes kajastatakse ka kiusamist ja räägitakse surmast. Raamatus on väga mõnusad pildid. 
Paar päeva tagasi lõpetasime viimase raamatu lugemise. Õigemini kulus meil selle lugemiseks vaid kaks õhtut, sest me mõlemad olime raamatust nii haaratud et ei raatsinud enne ära panna kui raamat läbi.

Greta nägi eelnevalt pilte vaadates loomulikult kohe ära, et kolmandas raamatus juhtub midagi peategelase isaga. Seda suurem oli põnevus raamatut lugema hakata. Ka mina tahtsin teada saada mis juhtuma hakkab. 
Tunnistan ausalt, et selle koha juures tuli meil mõlemal nutt peale. Mul küll rohkem Greta pisaraid nähes, kui jutu enda peale. 

Samas mainin ära, et tegu siiki selliste rohkem tüdrukutele mõeldud raamatutega ja eks see olene palju ka lapsest endast kas sellised jutud neile meeldivad või ei. Meie lapse puhul aga kohe kindlasti 10 punkti 10st. Kahju kohe, et eesti keelde ei ole samade kirjanike teisi raamatuid tõlgitud. 

'Minu esimene mälumängu tegevusraamatu' ostsime sellepärast, et Gretale väga meeldisid  'Minu esimese mälumängu raamatud' millest ma kirjutasin siin

Samast sarjast on alles hiljuti ilmunud ka teisi raamatuid, millest üks on näiteks ristsõnaraamat. Greta jaoks on need aga liiga keerulised, sest Greta ei oska eesti keeles õigesti kirjutada ja seega ei tuleks ristsõnade lahendamistest sedasi midagi välja. 
'Suur jäljeaabitsa nuputamisraamatut' sirvisin poes samuti, aga ka see jääb Gretale natuke liiga võõraks, sest juttu Eesti metsades elavatest loomadest ja nende jälgedest. Loomulikult oleks tal kasulik ka Eesti loomi teada, aga seal on piir kui palju infot üks väike pea seedida suudab ja minu arvates täitsa piisab talle hetkel sellest mida kõike uut ja huvitavat neile koolis õpetatakse. Kui ta vanem on siis suudab ta kindlasti need Eesti metsloomad ühe hoobiga ära õppida. 
Tegelikult on see raamat (vihik) oma ülesannete poolest Gretale liiga titekas, aga ma ostsin selle just keelelist poolt silmas pidades. Ise ma ju ei kasuta igapäevaselt kõike selliseid termineid küllaldaselt, kui üldse ja seega on sellise raamatu abil just hea kontrollida kui palju Greta eesti keelest aru saab ja kui palju ei.

See tegelikult on lausa nuhtlus kui tihti Eesti uusi raamatuid ilmub. Hindade üle ma üldse ei hakka enam hädaldamagi. Ma küll proovisin sel korral olla üsna vaoshoitud, eriti enne kolimist, aga no ikka kuidagi ei saanud raamatutest ilma ostmata mööda minna.

Sonja ja Kass näiteks oli täielik rusikas silmaauku meie lapsele. Lugu tüdrukust kes endale kassi sai ja kuidas tal siis see elu kassiga kulges! Kuna meie laps saab endale ka kohe varsti väikese kiisu siis see raamat on natuke nagu tema unistus :)
Raamatus on mõnusalt lühikesed jutud, kõik lihtne ja eluline. Greta loeb pealkirjad ja mina jutud. Raamat maksis küll palju, aga meie jäime raamatuga rahule.

Kui siin postituses juba raamatutest juttu on siis ma lisan siia ka pildid kõikidest nendest eestikeelsetest lasteraamatutest mis meil kodus olemas on. Ma nimelt olin just meie raamatuid pakkimas ja poole pakkimise pealt tuli mõte olemas olevatest raamatutest pilti teha, et siis mul oleks pärast hea ülevaade mis raamatud meil olemas on. See mõte tuli mul kahjuks alles siis peale kui ma olin suurema osa raamatuid ära pakkinud, aga enamuses eestikeelsed lasteraamatud sain pildistatud. (Tegelikult mul on veel pööningul ka mõned eestikeelsed väikelasteraamatud ja ka vist mõned vanematele lastele mõeldud, aga neid on kokku vähe)

Need siis sellised väga väikestele mõeldud raamatud. Kuna Gretal on suur tahtmine mõnikord eesti keeles lugeda, siis need on raamatud mida ta praegu mulle loeb.
 Luuleraamatud
Kui Greta noorem oli siis need raamatud olid ühed ta lemmikud. Ka praegu proovib kas ise lugeda või siis palub mul neid talle lugeda.
 Väikestele mõeldud raamatud

Laura raamatud on-olid Greta lemmikud. Lotte raamatuid ei ole me ühtegi lugenud, aga need on nii ilusate piltidega, et ma ise vaatan neid hea meelega. Lotte jutud olid enne Greta jaoks ilmatu pikad ja venivad. Nüüd aga Lotte jutud juba liiga titekad talle, seda enam, et ta on Lotte filme nii mitu korda näinud ja tal on neist juba mõõt täis.  

Siit hunnikust ei ole Greta eriti kunagi vaimustuses olnud Muumi raamatutest. Mõned jutud olen ikka lugenud, aga tegelikult Gretale ei ole kunagi muumid eriti meeldinud. Filmi on vahel vaadanud, eriti uuesti ei küsi ka vaadata. 
Küll aga meeldis talle üks muumi teatrietendus mida meil siin Inglismaal lasteteatris mängiti ja otseloomulikult Soome Muumimaa reis. Raamatud ostsin pigem endale, sest nägid ilusad välja :)
Väikese muti raamatud on alati hästi peale läinud, samuti kõik mis seotud mingil määral kas arstide või inimeste kehadega.
Vesta-Linne raamatud on Greta praegused suured lemmikud. 
Mauri Kunnase raamatud, aga ei lähe millegipärast üldse Gretale peale. Mul endal on ka nende raamatute teksti millegipärast raske lugeda. Ma ei saa kunagi õiget rütmi sisse ja koperdan lugedes palju. 

 Siin on paar sellist raamatut mis minu lapsepõlvest pärit või siis minu lapsepõlve raamatud kordustrükina. 
 Akadeemilisemad raamatud


 Niisama juturaamatud
 Loomalood

 Astrid Lindgren ja Ilon Wiklandi raamatud

Nagu näha siis üsna suur kogu eestikeelseid raamatuid. Vähemalt mingitpidigi Eesti majandusse panustanud :)
Siia otsa siis veel ka need raamatud mis ma endale olen ostnud, aga nendest mul pilte praegu panna ei ole, sest kõik juba ära pakitud.
Tegelikult kõik need raamatud ei ole mu enda ostetud. Mõned on kingitud ja mõned on mu ema ostnud. 

Oma raamatuid sorteerides panin kõrvale nii mõnegi eestikeelse raamatu mida oli küll tore lugeda, aga mida ma ei soovi endale jätta. Ei midagi erilist. Nii kahju, et selliste raamatutega ei ole midagi peale hakata. Ma ühel suvel müüsin siin blogi kaudu paar raamatut, mis olid tegelikult väga head kaasaegsed raamatud ja ma teadsin, et on inimesi kes neid sooviks, aga kui ma neid algul antikvariaati pakkuma läksin siis mulle öeldi, et nende raamatutega ei ole neil midagi peale hakata!!?! 

Ma saan aru, et nad (vist oli Raamatukoi pood) ehk ostavad vaid hinnalist kraami kokku, et siis pärast kalli hinna eest edasi müüa, aga miks nad ei võiks ka tavalisi raamatuid odava raha eest rahvale lugemiseks müüa? Või kui siis mitte Raamtukoi pood siis mõni teine pood näiteks? 

Kui internetis kasutatud raamatuid vaadata siis hinnad on ikka ulmelised. Kui mul just mingi raamatu järgi suurt vajadust ei ole siis selliste hindade eest ma kasutatud raamatut niisama lugemiseks ei ostaks. Miks nad siis näiteks ei oleks võinud kas või 'Kas süda on ümmargune' või 'Kui tuvid kadusid' (Oksanen) minu käest 2 euro eest vastu võtta ja pärast 4 euro eest maja müüa. Mingi kasumi oleks ju ikkagi saanud. Kindlasti ostaks inimesi rohkem ka vähem populaarseid kasutatud raamatuid kui hinnad odavamad oleks. Nüüd aga seisavad lademetes seal Raamatukoi poes.

Tegelikult ma olen kindel, et kui ma raamatud kuskile heategevuspoodi viia siis nad võtaks seal hea meelega vastu, aga mulle meeldiks kui oleks kohe spetsiaalselt mingi selline pood kuhu saaks väikese raha eest MÜÜA oma kaasaegsemat kirjandust ja siis sealt uuesti väikese raha eest midagi uut asemele osta. Päris niisama on ka natuke kurb raamatuid poodi võõrastele anda kui ise oled enamuste eest vähemalt 12-15 eurot maksnud. Samas kui muud üle ei jää siis mis tahes pood on ikkagi parem kui ahi.
(Ma nüüd mainin ruttu ära, et sõpradele antud raamatute eest ma kohe kindlasti mingit raha ei soovi nii, et kui ma kellegile lasteraamatuid annan, siis ärge tundke, et peate nüüd mulle suure teene vastu tegema või raha maksma :).

Ma arvan, et rohkem kui enda raamatuid ära anda meeldiks mulle sealt odavast kasutatud raamatupoes ise eesti keelset kirjandust osta, sest poes kalli raha eest pean ma alati nii valikuline olema. Ostan vaid neid raamatuid mida ma kindalt tean, tundmatutega riskida ei julge. 

Aga tegelikult ma tean, et seda kõike on natuke liiga palju küsida, sest kes see ikka raatsib kalli raha eest poest raamatuid osta ja siis pärast vaid paari euro eest need poodi tagasi viida. Raamatuid on palju praktilisem raamatukogust laenutada.

10 comments:

 1. nii tore raamatute kogu :) kas sa äkki oskaksid enda ja Greta kogemuse põhjal soovitada mulle, milline raamat võiks sobida hästi 4-aastasele poisile? Mõtlesin selle mälumänguraamatu peale, tundub selline sobiv, aga äkki midagi veel? Tänan!

  ReplyDelete
 2. Vot, ega selle hunniku sees ei ole jah eriti selliseid väga poisilike raamatuid, kuigi poes on mõned ette sattunud küll.

  Oleneb muidugi ka millise 4 aastase poisiga on tegemist. Mõnele raamatud väga meeldivad, mõne parema meelega hoopis mängiks või jookseks ringi aga ma pakun sulle siin paar tükki mis minu arvates raamatuhuvilisele 4sele võiks sobida.

  http://www.rahvaraamat.ee/p/pildiraamat-transpordist/16020/et?ean=9789949140404
  Selles raamatus on palju pilte igasugu autodest, masinatest, laevadest jne. Minu arvates ideaalne poiste raamat ka lihtsalt piltide vaatamiseks. Tekst on ka piltide juures lühike ja inforikas nii, et just selline igatpidi paras. Mulle ja Gretale meeldis see raamat väga. Ostsime ise ka selle ühele 4 aastasele poisile kingiks :)

  Teine raamat mis võiks ehk sobida sellisele teadusehuvilisele poisile on Mikside raamat. neid on kaks tükki ilmunud. Ühest ma kirjutan selles postituses ja seal on ka paar pilti raamatu sisust
  http://knightscastle-alice.blogspot.co.uk/search/label/Raamatud?updated-max=2014-05-12T11:30:00%2B01:00&max-results=20&start=10&by-date=false
  Teine on see
  http://www.rahvaraamat.ee/p/mikside-raamat/423891/et?isbn=9789985326053
  Seal sees ka klepsud :)

  'Metsas pole mingeid röövleid' (Lindgren ja Wikland) raamat on samuti selline mis võiks hästi sobida ka poistele, sest seal on natuke põnevust ja võitlust, samas ei ole otseselt hirmutav. Pildid on väga ilusad loomulikult ja üldse selline natuke magical hõnguga raamat.

  Mamma Muu raamatud on ka sellised muhedad ja naljakad.

  Ega ma tegelikutl ei oskagi palju midagi muud pakkuda.

  Võib olla oskab keegi lugejatest, kelle kodus poiss kasvamas, midagi head lisaks soovitada?

  ReplyDelete
 3. See raamat on ka tegelikult hästi tore, aga 4 aastane vist oskab juba ise nööpe ja lukke jne kinni panna? Kingapaelade sidumist saab ka selle raamatuga harjutada. Praegu hea hinnaga ka
  http://www.apollo.ee/ruttu-riidesse.html

  ReplyDelete
 4. Kas sa Pärnu mnt Rahvaraamatu keldris oled käinud?

  Paar aastat tagasi oli see nagu kullaauk, seal oli neid tiraažilõppe ja asju ja neid müüd ikka sentide eest. Ma pole seal muidugi ammu käinud. Rahvaraamat ka ostab valikuliselt kasutatud raamatuid su käest.

  ReplyDelete
 5. Jah, Pärnu mnt Rahvaraamatu kelder on mulle tuttav koht :) Käin sealt alati läbi ja olen sealt ka mõned raamatud ostnud.

  ReplyDelete
 6. Pettson ja Findus. Sama kunstnik, kes "Mamma Muul". Astrid Lindgreni Emili-lood ja otsapidi juba Karlsson ka, kui poiss on harjunud pisikesest peale ettelugemist kuulama.

  ReplyDelete
 7. Oi, siin on mitmeid meie lemmikuid ka, Kassipere suvepäevast Vesta-Linneni.
  Me oleme kasutatud raamatuid osta.ee kaudu müünud ja ostnud. Alati ei saa normaalset hinda, aga vahel saab.
  Ja veel, Sonja ja kassi raamatu puhul häirib mind kohutavalt selle kaanepilt: niimoodi rippudes ei tohi mingil juhul kassi süles vedada! Ega ka niimoodi õhku tõsta, nagu teisel pildil oli näidatud. Nii et kui Greta saab kassi, palun ärge laske tal nii teha.

  ReplyDelete
 8. Ritsik, osa sinu kingitud raamatutest on meil veel vanaema juures või natuke vanemaks saamist ootamas :)

  Hea, et sa selle kassiraamatu kaanepildile tähelepanu pöörasid. Ma ise küll tean kuidas kassi hoidmat-tõstma peab, aga ma kujutan ette, et lapsed kindlasti kipuks just nii kasse hoidma.
  Nende piltide abil tegelikult ongi nüüd väga hea Gretale näidata kuidas kassi EI TOHI hoida :)

  Täna lugesime raamatust jutu kus tüdruk tahtis kassiga mängida, aga kass kriimustas teda ja tüdruk oli siis väga solvunud. Ma kaks päev tagasi just rääkisin Gretale, et kass kindlasti kriimustab ja hammustab teda ja nüüd siis oli see ilusti ka raamatus kirjas :) Noh selline äratundmisrõõm, et see mis ma ütlesin talle oli tõsi ja raamatu jutuga seletati ära, et kass on siiski loom mitte nukk või sõbranna. Nii, et meile praegusel hetkel just nii sobilik raamat :)

  ReplyDelete
 9. Selle sinu "6nneliku elu raamatute" tutvustuse peale ma ostsin ka need kaks esimest ja need on vaga sobivad ja lihtsa keelega ka suuremale lapsele. Kahju, et meil lugemiseks nii v2he aega. Pean ikka nii kaugele j6udma, et S ikka need l2bi loeks.

  ReplyDelete
 10. katarina, ma avastasin, et need raamatud on ka inglise keeles täitsa olemas :) Kuigi eesti keele lugemisele need muidugi kaasa ei aita :)
  Aga jah, igasugu ringide ja koolitöödele lisaks jääb tõesti vähe aega raamatute lugemiseks :I

  ReplyDelete