Friday, 17 April 2015

KOMMI SÖÖMISEST

Munadejahi postituse alla tuli kommentaar millele vastamine vajas kohe eraldi postitust, sest kommentaar oleks liiga pikaks läinud.
Jutt siis kommi söömisest.

Ma saan aru, et seal nii ongi kombeks, aga tundub kummaline (näiteks USA-s ja Canadas), et lastel ongi aastas paar sellist päeva, kus nad kommidega üle kuhjatakse :)
Ma ei oska öelda, kas UK otseselt nii on, et aastas paar sellist päeva on kui lapsed kommidega üle kuhjatakse. Munatepühad ongi vist ainukesed sellised pühad mida võiks ka vabalt sokolaadipühadeks nimetada. 
Jõulude ajal on enamustel lastel sokolaadi jõulukalendrid, aga noh see sokolaadi kogus mis sealt tuleb on ikka väga väike võrreldes munadepühaga. 
Selliseid suuri kommipakke nagu Eestis lapsed jõulude ajal saavad siin kohe kindlasti laias laastus ei eksisteeri nii. Aga eks jõulude ja sünnipäevade ajal söövad lapsed ikka rohkem magusat kui ehk tavapäevadel

Ma rohkem ei teagi mingeid selliseid päevi mis otseselt kommi või magusat endast kujutavad, aga eks see tegelikult olene palju ka sellest millise perega on tegemist ja millised on selle pere toitumisharjumused. 

Ma oleks vist lapsena ÜLIõnnelik olnud sellise kuhja üle, mu vanemad...not so much :) Ise ma vist ka väga õnnelik poleks, kui mul oleks järglasi, aga samas, mida sa teed kui kõik teised lapsed seda teevad, enda omale ju ei keela?
Ma arvan, et enamus lapsi oleks suure kommi-sokolaadi hunniku üle õnnelikud. Ma arvan, et nad sööks parema meelega kindlasti suhkrut sisaldavaid asju kui päris toitu. Suhkrul on ju sõltuvust tekitav toime nii lastele kui ka täiskasvanutele.
Samas ma tean ka paari last keda kommid ja sokolaad jätavad täitsa külmaks.

Mis puutub teistesse lastesse ja nende söömis harjumustesse, siis ma ise ei ole selles erilisi probleeme igapäevases elus kogenud. Räägin vaid enda kogemustest ning inimestest, peredest meie ümber
Üldjuhul siin 5-6 aastased ei võrdle veel mida keegi sööb, või mida keegi seljas kannab ja kui külla tulevad siis ei hakka keegi su köögiskappides sorama või kommi nõudma. See juba ei ole viisakas käitumine ja tavaliselt kui lapsed külla tulevad siis nad teavad kuidas viisakalt käituda.

Koolides kehtib enamalt üleriigiliselt sama kord ja selleks korraks on õpetada lastele tervislikult toituma ja koolis pakutud toit on samuti tervislikult tasakaalus. 
Teine asi on muidugi see mida lapsevanemad ise kodus lastele sisse söödavad.
Lapsed veedavad enamuse päevast koolis, kus neil ei ole mingit ligipääsu kommidele, sokolaadile, krõpsudele või mullijookidele, väljaarvatud kui on mingi pidu (pidusid on aastas vaid paar). Mullijooke ei pakuta ka siis lastele. Mina ei tea Greta sõprade ja sõbrannade seast kedagi kes kodus coca colat, või mingit muud mullijooki jooks. Eesti moodi limonaade siin UK ei eksisteeri, pigem joovad lapsed mahla.

Edit: Teen siia paranduse: suhkru ja mullijooke eksisteerib UK küll igasuguseid, aga sellist populaarset ja laialt kasutavat jooki, nagu seda Eesti limonaadi on, mida ka näiteks alla 7 aastastele lastele sünnipäevapidudel või muidu pakkuda võiks mina Uk-s ei tea.
Kooli magusat ise kaasa võtta ei tohi. Suurem osa lapsi söövad sooja koolilõunat ja need kes kodust toidu kaasa võtavad nende toit peab olema tervislik ja ei tohi sisaldada komme ega sokolaade.

Keskastme koolilaste puhul (12+) on loomulikult natuke teistmoodi, sest paljud neist tulevad ja lähevad ise kooli ja neil on võimalus poodi minna ja sealt oma taskuraha eest osta mida soovivad.

Kui kellegil on klassis sünnipäev, või kui õpetaja annab lastele kas munadepühade, jõulu või mõne muu püha puhul kommi siis antakse need kommid lastele kätte ALATI just enne seda, kui nad koju lähevad. Kuna igale lapsele tuleb nagunii keegi järgi siis saavad vanemad ise kohe otsustada kas laps tohib kommid kohe ära süüa või ei. Tavaliselt muidugi saavad, sest see kommi kogus on väga väike.
Laste sünnipäevadel ei pakuta samuti eraldi otseselt komme, pigem on siis juba magusa näol esindatud kas koogid või küpsised ning kohe kindlasti puu ja juurviljad (räägin nendest sünnipäevadest kus minu laps on käinud või mida me ise oleme korraldanud). 
Komme lisatakse tavaliselt väikeses koguses party bag-idesse mis koju minnes kaasa antakse (tihti sellised odavad ja viletsad kommid mis meie peres kohe prügikasti lendavad. Greta juba teab ise millised need kõige hullemad kommid on ja viskab need ise minema).

Nii, et otseselt ei olegi tihti selliseid momente, kus meie Gretat keelaksime magusat söömas, aga teised lapsed kõrval saavad seda teha. Greta ka teab mis on tema piirangud ja eriti nende piirangute pärast lärmi ei tõsta.

Muuseas, kas Greta saab kommi (või noh, üldistame pigem - magusat) harva või on teil paika pandud teatud harjumused seoses magusasöömisega?
Gretale ei ole otseselt midagi keelatud, aga magusaga me kohe kindlasti üle ei pinguta ja seda hommikust õhtuni ei serveeri ei talle, ega ka endile. Enamalt on reegel, et enne süüakse korraliku toitu ja siis alles võib magusat süüa. Mõnel päeval läheb ka teisit, aga peamiselt oleme meie Petega need kes kontrollivad, et laps saaks nädalas ikka enamalt korraliku toitu ning magusa osa on vaid mingi väike osa söödud söögist.

Teine asi on ka see, et Gretale ei mõju magus hästi. Eriti oli seda tunda kui ta natuke noorem oli ja siis kui tegu on viletsa ja odava kvaliteediga toodetega. Greta käitumisest on kohe aru saada kui ta on suhkrulaksu all. Praegu ta enam ei reageeri nii hullusti, aga kui ta noorem oli siis olid magusa piirangud just sel põhjusel palju suuremad. 

Kuna Greta on enamalt koolis siis poes me tihti koos ei käi ja kuskilt mujal talle otseselt mingid kommid ja värgid ette ei jää. Poes tavaliselt kommi-sokolaadi ta ei nuru. Mõnikord küsib ja siis me otsustame kas on õige aeg kommiks, või ei ole, või laseme tal ta enda raha eest osta. Loomulikult mõnikord ta ei taha meie keeluga leppida, aga tavaliselt ei ole kommid poes kunagi probleemiks. Mõnikord jälle ma ostan ise nii endale kui talle poes olles kummikomme :) Nii, et teeme just nii nagu parasjagu õigeks peame.

Mingit kindlat kommipäeva meil peres ei ole. Korra vist katsetasime seda, aga sellest ei tulnud midagi välja, sest me lihtsalt ei sattunud igal laupäeval poodi ja Greta isegi ei mäletanud, et kommipäev oli. Ei hakanud siis ise ka alati meelde tuletama või mingeid komme koju eraldi selleks päevaks varuma. Tundus, et see ei olnud talle tähtis ja lõpetasime ära. Peale seda on raske mingit kommipäeva teha, kui näiteks nädala sees on koolis kellegil sünnipäev või   kui Greta läheb kellegile küll ja seal pakutakse peale sööki näiteks sokolaadijogurtit (üldiselt küsiva teised lapsevanemad eelnevalt kas lapsele tohib magusat anda või ei tohi, sest kõik on sellest teadlikud ja selle suhtes tolerantsed, et igal perel on omad reeglid).

Tihti on ka nii, et kui tal juhtub siin olema suurem kogus sokolaadi, siis ega ta ei jõuagi või tahagi seda kõike korraga ära süüa. Pigem vedeleb see siin mitu päeva või nädalat. Kui meelde tuleb siis sööb. 
Ma jälle ise ei kannata kui näiteks mingid sokolaadimunad meil siin nüüd järgmise kuu jooksul kapis vedelevad. Kui oleks väiksemates kogustes, siis saaks kõik korraga ära söödud, paus tehtud ja siis hiljem midagi muud magusat süüa. No näiteks nagu siit pildilt näha võib. Need sokolaadid istuvad seal kapis ja Greta siis väikese ampsu haaval proovib neid hävitada. Täna hommikul võttis kaks väikest sokolaadinööbikest sealt pakist (enne küsis, aga ise otsustas mitu võtab). Kinder munast ka veel tükk järgi. Oeh... Õhtul tõstan kolm sinist muna kappi peitu ja siis mingi aeg panen nad kõik silme alt ära kui Greta pole suutnud ära süüa. 
Tegelikult Gretale maitsead need oliivid seal alaumisel riiulil palju rohkem kui need sokolaadid ;)
(Muideks komme eriti Inglismaal ei sööda sel moel kui Eestis. Pigem mõeldakse kommide alla kummikomme ja siis eraldi on igasugu sokolaaditahvlid või pakikeste sees olevad sokolaadinööbid. Eraldi paberi sees olevad kommid on küll olemas, aga siis pigem juba suuremates pakkides aga neid lastele eraldi tavaliselt ei osteta).

Kartulikrõpse meie peres üldiselt ei sööda ja koju ei osteta. Ainukesed krõpsud mida ma Gretale ostan ja mõnikord talle kooli vastu minnes annan on sellised. 
Väga väikene pakike, 25g, ei ole rasvased, ega sisalda mingit solki. Panin iPhone-i võrdluseks kõrvale
Mõnikord väljas käies ma ostame kartulikrõpse, eriti siis kui näiteks minule mingit muud sobivat toitu ei ole saada, aga mul on nälg. Tavaliselt jagan siis ka Gretaga omi krõpse. Mina krõpsudest tavaliselt mingit naudingut ei saa, jätavad pärast nii suhu kui kõhtu vastiku tunde. Rohkem maitsevad meile hoopis juurviljakrõpsud, aga ka neid me ei söö tihti, sest ikkagi krõpsud ja maksavad ka palju.
Gretale ei ole me otseselt krõpse keelanud, eriti kui kuskil teiste laste juures pakutud on, aga ma arvan et kuna meil endal ei ole kodus neid kombeks süüa, siis talle on nende maitse võõras ja talle need lihtsalt ei maitse. Sööb paar tükki pakist ära ja siis ütleb, et ta enam ei taha või talle ei maitse. 

Mullijooke Greta saanud ei ole ja ei oska neid ka küsida. Ei näe ka mingit põhjust miks peaksime talle cocat pakkuma hakkama, meil kodus seda ei jooda. Pete mõnikord harva soojal suvepäeval väljas käies joob (restoranis ei telli kunagi endale cocat). Greta sõprade hulgas ei olegi lapsi kes mullijooke jooks või erilist rämpsu sööks ning kelle mõjutusel Gretagi siis cocat küsida oskaks. 

See muidugi ei kehti kogu Inglismaa kohta. Näiteks paljud siinsed sotsiaalabipered ainult rämpsust toituvadki ja annavad juba oma imikutele lutipudelist cocat või krõpse. Noh, meie suhtlusringkonda sellised inimesi ei kuulu, seega meie elu nad ei mõjuta.

Edit: Teen ka siia ühe paranduse: Oma lausega ei tahtnud ma väita, et vaid sotsiaalabi inimesed rämpstoitu sööksid. Rämpstoidu söömine ei ole klassist kinni, küll aga ei ole ma enne kohanud kesk või kõrgklassi inimesi kes oma imikutele ja väikestele lastele coca colat lutipudelist annaks ja söögiks kartulikrõpse sinna kõrvale.

Üldse eelistavad paljud lapsed vett juua, ka siis kui mahla pakutakse. Laste lemmikud on tavaliselt apelsiini ja õunamahl. Morssi ei armasta Greta üldse. Greta joobki peamiselt vett, õunamahla ja smoothisid. Nüüd hiljuti ostsin talle Eestist O'boy kakao pulbrit ja olen talle kodus hommikusöögi kõrvale mõnikord kakaod andnud. Talle maitseb, aga taas tihti näen, et kuigi tegu väikese tassiga siis kõike ta ikkagi ära ei joo. 

Jäätist lubame. Neid kõige rohkemate E numbritega värvilisi jäätiseid me muidugi koju ei osta. Jäätist ostame koju pisteliselt, ei ole nii, et sügavkülas alati jäätist saada. Hetkel on seal vaid minu jäätist :) Tavaliselt ostame enne külaiste tulekut ja siis pärast sööme jääke. 
Meil on poes õnneks müügil sellised pakid kus on sees mini jäätised. Neid on hea anda magustoiduks, või külla tulnud sõpradele. Need sellised hästi väikesed jäätised. Siit mõned näited.


Eestis olles luban Gretal alati jäätist süüa ja tavaliselt valib ta kas väikese TOM jäätise või selle
Paaril korral on ka mingit muud jäätist söönud, aga ise valib alati just nende kahe vahel.

Kuna muna ta süüa ei saa siis paljud koogid jäävad mängust välja. Tal sellest ei ole palju sooja ega külma. Kui teised lapsed söövad sünnipäevadel sünnipäevakooki siis tema ennast pahasti ei tunne. Teised lapsed ka ei tee tema munaallergiast mingit numbit, pigem just hoolitsevad ja muretsevad selle eest, et ta kogemata midagi muna sisaldavat ei söö.
Tihti on nii, et kui talle pakkuda mingit kooki kus muna sees ei ole, siis talle ei maitsegi need juba tekstuuri pärast. Kaneelirullid ja piparkoogid talle maitsevad. Praegu maitsevad ka Eesti kõrsikud. Varem armastas ka baranakasid, aga nüüd ei hooli enam nendest. Küpsiseid sööb, aga taas kui talle väike pakk kätte anda, siis ta sööb sealt vaid osa ära ja siis annab ülejäänud teistele, sest ta enam ei taha või ei jaksa süüa.

Komme meil kapis on (tavaliselt just mingid jäägid mis on järgi jäänud kas jõuludest, Eestis käigust, külalistest, või munadepühadest). Greta ise kungi kapist magusat pätsama ei lähe, kui tahab siis küsib ja ega ta tihti ei teagi mis seal kõrgel kapis on. 
Ma just üks päev tegin kapis inventuuri ja viskasin üleeelmise jõulude ajast järgi jäänud sokolaadid ära. hetkel on seal selline valik kraami.
Need jänese sokolaade saab vahel Greta siis kui on viiulit harjutanud. Nommid tõin just Eestist ja selle paki söömisega läheb kindlasti suveni välja, sest tervet pakki me Gretale korraga kätte ei anna vaid jagama jao kaupa. Väikesed sokolaadimunad on Greta sünnipäeva party bag-i sisust üle. Need ka kindlasti jäävad siia kappi vedelema kuni järgmise märtsini. Pete sööks ehk ära, aga ta ei viitsi nii väikese muna ümbert pabereid harutama hakata :). Kummikommid on tegelikult minu omad, aga kuna ma praegu väldin suhkrut siis ootavad oma aega. Veel on kapis üks keskmise suurusega ANNEKESE sokolaad mis Greta vanaisialt ja tädi Ivilt sai. Natuke on ta seda söönud ja eks siis sööb edasi kui see hunnik sokolaadimune külmutuskapist kadunud on.
Kommikaussi meil laual ei ole, sest nagu ma juba ütlesin, meil ei ole siin eriti selliseid paberis olevaid komme ja mingeid lahtiseid komme ei ole mõtet nädalate viis kuskil kausis hoida (ma praegu vaatan, et neid väikeseid mune saaks panna, aga ei näe erilist mõtet). Ma arvan, et kui selline kaus laual oleks, siis Greta oleks algul väga sillas, aga kuna ta neid nagunii ei jõuaks korraga ära süüa siis jääks need sinna päevadeks vedelema. Ega seal palju vahet ei ole kas kommikauss laual või sokolaadid külmutuskapis. Ei tiku ta hetkel neid sokolaade külmutuskapist sööma ja kindlasti ei sööks ka siis kui nad kuskil kausis laual oleks. Kindlasti muid asju tehes unustaks ta üldse ära, et kommikauss kuskil olemas on. 


Kokkuvõttes võin öelda, et meil kodus magusa vallas rangeid piiranguid ei ole, aga piirid kindlasti on. Greta saab kohe kindlasti palju vähem magusat kui mõni teine laps. Magusa liig tarvitamisele positiivselt ei vaata, samas meid ei häiri mida teised oma laste või endiga teevad. Küll aga häirib see, kui meie lapsele hakatakse sokolaadi tahvleid ja komme peale suruma vaatamata meie palvetele seda mitte teha.

Olen palju kuulnud sellist juttu, et sünnipäevadel või külas olles jooksevad kommikausi juurde esimesena just need lapsed, kellel kodus komme süüa ei lubata. Mind ise selline asi ei häiri, sest kokkuvõttes jõuaks see laps seal külas ikkagi vähem kommi-suhkrut korraga ära süüa kui need lapsed kes magusat iga jumala päev piiramatus koguses söövad. Las siis söövad kas iga päev, või vaid külas käies. Iga lapsevanem otsustagu ise mis ta lapsele tema arvates parim on. 

Ma ise usun, et need aastad mil see on meie võimus lapse toitumist  suunata, selle ajaga jäävad lapsele juba teatud kombed, harjumused ja arusaamad külge ja hiljem tal on võimalus ise otsustada mis talle õige on. Jah arvata võib, et esialgu piiridest vabanedes langevad nad vabaduse ohvriks ja siis ehk ahmivad kõike keelatud sisse, aga mul on usku, et selline ahmimine kestaks vaid teatud aja. Loomulikult on kõik inimesed erinevad ja ka nende sõltuvustase erinev, aga see kehtib ka nende laste ja täiskasvanute kohta, kel magusa söömisega mingeid piiranguid kunagi peal pole olnud. 

Me siin Petega ikka lähtume oma kogemustest, oma lapse iseloomu silmas pidades ja oma tõekspidamisi järgides. 

Üks lause aga ajab mind alati kurjaks. Nimelt kui öeldakse, et lapsel peab ikka mingi RÕÕM ka elus olema, talle ei tohi kommi ja sokolaadi söömist keelata! 
Me teame, et meie lapsel on neid asju palju mis talle rõõmu pakuvad. Kommid on vaid üks väike osa sellest ja nende ära jätmisel ei saa meie lapse rõõm kohe kindlasti otsa, või et ta end siin elus vähem rõõmsamana tunneks. Pigem Greta puhul oleks elu ilma kommideta veel rõõmsam kui see praegu on :)

14 comments:

 1. Meil lapsepõlves oli ju ka teatud määral magusa piirang, polnud eriti saada midagi. Jäätis ja kohukesed olidki põhilised maiused. Isegi jäätise sabas, (mida kioskist müüdi) pidi väga kaua seisma :)

  ReplyDelete
 2. No kindlasti oli magusa valik vanasti palju väiksem, aga komme ja kooke oli saada ju küll ja küll.

  Need mõnusad pehmed Kiss-kiss iirised ja tikri karamelli kommid täidisega ja lehmakommid ja batoonikesed ja merekivid ja sokolaadikommid ja sokolaadi jne. Müüdi ka mõnusaid plaadikooke mida sai kaalu järgi osta (mulle meeldis eriti see pealt pähklipuruga kihiline kook) ja 14 kopikaline magus leivalätakas, präänikud jne jne jne. Sinna otsa limonaadid, kõrsikud, maisipulgad, maisikepikesed ja igasugu jäätised.
  Ka siis sai ju lapsed jõulude ajal neid meeletult suuri kommipakke (minu arvates olid need vanasti veel suuremad kui nüüd, aga võib olla mäletan valesti). Ma küll ei mäleta, et magusast kunagi puudus oleks olnud. Kodus veel küpsetati kooke ja torte lisaks :)

  ReplyDelete
 3. Kas sa seda teemat üle ei motle;-)
  Marju

  ReplyDelete
 4. Ei mõtle, lihtsalt vastasin lugeja küsimustele :)

  ReplyDelete
 5. Mina olin laps 70-80 aastatel. Mingeid komme küll saada ei olnud. Ainukeseks maiuseks oli jäätis pulga otsas. Ei mingeid kooke ega kõsikuid. Kohukeste järjekorras seisis ema laupäeva varahommikul poes. Elasin Tallinnas.Kommid tulid hiljem

  ReplyDelete
 6. Nii huvitav mõttevahetus. Minul oli/on neli last ja rahaga oli nii nagu oli ja kommipäev oli meil pühapäev. Aga jõulude ajal - 4 pakki ema töö juurest, 4 pakki isa töö juurest, 4 pakki lasteaiast, 4 pakki suurte perede jõulupeolt! Head kommid said ruttu otsa, aga hernekomme jagus veel jaanipäevani.
  Aga magusavajadus on ilmselt igal lapsel isesugune. Mu 7-aastane lapselaps ei söö ühtegi magusat asja. Vahel pisut jäätist, küpsetistest vaid kaneelirulle ja šokolaadist KitKatti.See-eest noorem, kolmeaastane ainult magusat söökski. Erilised lemmikud kummikommid ja eesti Draakoni-kommid.
  Leelo

  ReplyDelete
 7. Täitsa hea on nii lugeda, et kuidas keegi teeb. Ma nõustun selle viise osaga, et kui kasvatust on ja arusaama on, siis kas need, kel vabad käed antud, seda enamasti väga ära ei kasutagi.
  Küll pole aga nõus sellega et siis UKs limonaadi pole. On küll, teise maitsega lihtsalt :-P kellukest ja tarhunni ei saa küll. Või mida sa limonaadi all silmas pead täpselt.
  Ja muarust kostub sult koguaeg sellist halvustavat tooni, kui sa sotsiaalabi peresid mainid. Nad kõik ei ole ju ühe pulgaga ja sellist käitumist nagu nad näitavad on ka keskklassi inimeste poolt
  :-)

  ReplyDelete
 8. Minu meelest on IrnBru Tartu Limonaadi maitsega. Limonaadid on ju kõik need kihisevad joogid, suhkrut ja sidrunihapet täis. Nõustun Mar'i arvamusega, et underclassi ei saa ühte patta panna. On ka teiste sotsiaalkihtide seas selliseid, kes rämpsu sisse ajavad ja tervislikust toitumisest midagi ei jaga. Muidu poleks ju kolmveerand UK rahvast üle- või ülikaalus.

  ReplyDelete
 9. Minu jaoks on, või siis õigemini oli, limonaad midagi sellist mis oli lastele suunatud ja mida lapsed põhiliselt jõid. Nüüd on muidugi limonaadile lisaks ka cocad,pepsid, fantad ja sprited jne, aga Eestis vist lapsed joovad ka praegu meelsasti limonaadi? Kindlasti ei ole limonaad enam nii populaarne jook kui see vanasti oli, aga see siiski eksisteerib.

  Ma aga hetkel küll ei oska öelda mis võiks olla limonaadi sarnane jook siin Inglismaal mida lapsed sedasi jooksid nagu meie vanasti. Peamiselt ikka kas mahl või squash või siis juba pepsid ja sprided ja teised seda laadi joogid, aga näiteks Greta klassilaste sünnipäevadel või koolis ei pakuta mitte kunagi selliseid jooke.

  Aga muidu sellises suures pudelis valget limonaadi on jah saada. Pete osatab seda tavaliselt kui külalised tulevad, et siis täiskasvanutele shandy-t teha. Mõned lapsed kindlasti joovad ka seda, aga see kuulub siis juba rohkem sinna pepsi ja fanta gruppi.

  Mis aga puutub sotsiaalabi peredesse siis kui ma tavaliselt nendest siin kirjutan siis peangi nende all silmas just neid inimesi kes põlvkond, põlvkonna järel vaid riigi kulul elavad ja laps lapse järel sünnitavad, kuigi endal neil ei ole mingeid oskusi (tihti ka tahtmist) või raha nende laste või enda eest normaalselt hoolitseda.
  Selliste parasiitide peale vaatangi halvustavalt.

  Ma tavaliselt olen, kui juttu on olnud sotsiaalabi inimestest, juurde lisanud, et seda terminit kasutades ei pea ma kunagi silmas madala sissetulekuga peresid või peresid kes mingil muul põhjusel on sunnitud riigilt abi saama.

  Ma olen alati seda rõhutanud, et madal sissetulek või vaesus ei tähenda automaatselt, et see inimene või pere oleks kuidagi teistest halvem, või vähem intelligentsem või halvemate kommetega, kui suurema sissetulekuga inimene tema kõrval.

  Oma kirjutistes pean sotsiaalabi inimeste all silmas aga just selliseid tüüpilisi council estate inimesi. UK elavad inimesed saavad väga hästi aru kellest jutt käib. Väljaspool Uk elavatele inimestel on seda aga tõesti raske seletada, sest mujal Euroopas vist ei ole kuskil nii suurt kalsside vahet kui seda on UK-s.

  Ei ole mina küll kunagi kuulnud või näinud sellist keskklassi inimest, kes oma imikule lutipudelist coca-colat joodaks ja kartulikrõpse kõrvale süüa annaks. Kas sa oled? :)

  ReplyDelete
 10. Pagulane, ma lugesin oma teksti postituses uuesti üle ja ma olen seda paari rida natuke halvasti sõnastanud. Ma pidasin just silmas seda imikutele ja alla aastastele lastele rämpsu sisse söötmist.
  Loomulikult söövad rämpstoite iga klassi inimesed, ka need kõige rikkamad :)

  Kas 6 aastastele ja noorematele lastele pakutakse siis juba IrnBru-ni?? Ma ei tea, ma ise ei ole seda kunagi joonud ja meie tutvusringkonnas lastele ei pakuta.

  Ma ise mõtlesin seda niimoodi, et näiteks Eestis elades paneks ma lapse sünnipäeval ilma suremate süümepiinadeta korra paar aastas limonaadi lauale ka juba noorematele latele kui 7 aastased. Siin ma aga ei tea ühtegi limonaadi sarnast jooki mida võiks või oleks näiteks lastele sünnipäevadel või pidustustel selles eas lastele pakutud. Igal pool ju alati vaid vesi, mahl ja squash. Karastusjoogid on enamalt ju ikkagi juba vanematele lastele, kuigi ma ei kahtlegi, et on ka lapsi kes juba 4 aastaselt ehk IrnBru-ni või cocat joovad.

  ReplyDelete
 11. Tegin postitusse mõned parandused :)

  ReplyDelete
 12. IrnBru mu arust joodav igas vanuses nagu mistahes limonaad. Tal pole erguteid sees nagu nt cocas.Olen korra proovinud ja tean, et maitseb nagu Tartu Limonaad.Proovi järgi! Kui lapsel algkoolieas sünnipäevad olid, siis sooviti kas piima, õunamahla või apelsinimahla, mõni vett ka.
  Kartulikrõpsud titekärus on tavaline vaatepilt, kahjuks.

  ReplyDelete
 13. Mul polnudki plaanis väga norida, ma lootsin, et sa nii mõtlesid. Et sa sellele inimkihile viitad. Lihtsalt oli sõnastatud nii. Sa kõlasid ikka väga white middle class :P See sõnastus oli liiga üldistav ehk? No see selleks.

  Selle limonaadi asjus ma vaidleks edasi. Kui sa ütled limonaad, siis mina näiteks pean selle all silmas kõiki neid gaseeritud jooke. Eesti 'kelluke' on lihtsalt teatud tüüpi limonaad :) Kõik need soda drinks/fizzy juice paneks ma limonaadi alla. Aga IrnBru jaoks oled sa valelpool piiri vist, põhjapool näeb seda tihemini igas vanuses inimeste käes.

  Enamasti see saasta söötmine on väga palju hariduse taga ja kahjuks on siin tõsimeeli neid, kes ei saa aru, et kaheaastasele cocat jootes hambad ära mädanevad jne. See teine ots vast sellises vanuses lastele just ainult krõpse ei sööda aga üldine söömisharjumus ei pruugi parim olla. Aga see ju nii individuaalne.

  ReplyDelete
 14. Mar, ei ega ma ei arvanudki, et sa norid :)

  Tegelikult hea kui mõnele asjale tähelepanu pööratakse ja täpsustust küsitaks, sest mina võin ju kirjutada ja mõtelda ühte asja, aga teised loevad ja saavad aru hoopis teisiti, seda enam kui ma ise korralikult või täpselt ei sõnasta ennast :) No ja tihti ma ei oskagi nii täpselt seletada kui ma sooviks, või siis ma ei tea ise ka mida öelda tahan :D

  Aga mis puutub white middle classi, siis ma olengi white middle class :)

  See on huvitav tähelepanek, et ma vist olen valel pool piiri selle IrnBru jaoks, sest tõesti ma olen näinud ikka väga väheseid inimesi seda joomas või isegi seda nime mainimas. Meie tuvuskonnas lapsed (või isegi täiskasvanud) seda jooki kohe kindlasti ei joo.

  Limonaadi osas ma saan aru mida sa mõtled, sest ma nüüd uurisin neid Eesti limonaade ja tõesti ega vist suurt vahet ei ole siinsete suhrut täis jookidega.
  Mul vist lihtsalt lapsepõlve mälestused limonaadist kui sellisest süütust lastejoogist.

  Samas aga, taas ei näe ma siin meie ümbruses (meie tuttavad, Greta koolikaaslased, sugulased) kedagi neid fizzi pop-e joomas. Ma pidin lausa googeldama, et näha millised need joogid üldse välja näevad :) Meie kandis on juba Ribena ja fruit shoots no go area, kuigi neid ikka lapsed joovad (aga mitte kunagi Greta klassi sünnipäevadel, välja arvatud kui sünnipäev toimub kuskil lastelõbustus kohas ja toit on selle koha poolt, aga ka siis paljud lapsed küsivad hoopis vett).

  Küll, aga on vaatepilt natuke teine selle kooli juures mis asub council majade lähedal. Meie kandis küll need council majad ja inimesed eriti hullud ei ole, aga noh koni näpus ja beebi teises on normaalne nähtus :) Ma sõidan sealt mööda kui Gretat kooli viin ja sealt toon, et natuke kiiremini saada. See oli ka üks põhjus miks me last sinna kooli ei soovinud panna, kuigi see on üks kolmest meie kodule lähedal olevast koolist.

  ReplyDelete