Thursday, 9 April 2015

KINOS

Käisime siis täna Gretaga kinos Vehklejat vaatamas. Igati õnnestunud käik. Vanaisa koha peal nutsime mõlemad. Ma ei hakka täpsemalt seletama mis kohaga tegu, sest paljud ei ole veel seda filmi näinud, aga noh eks igaüks arvab juba ise ka ära millest juttu võib olla. 
Greta jaoks film igav kohe kindlasti ei olnud, aga paari koha peal kui üsna pikalt vene keeles räägiti siis ta loomulikult ei saanud tuhkagi aru ja kuna siis midagi palju visuaalselt ka ei toimunud siis ta natuke niheles (loe muutis asendit toolil teisi häirimata).

Ma paari asja ikka seletasin talle filmi ajal ka. No, et kogu see sündmus toimus palju aastaid tagasi, siis kui vanaema väike oli ja nüüd on teised ajad, Eesti vaba ja pahad mehed enam kedagi taga ei aja või ei karista. 
Venelastest (kommunistidest) ja Siberisse saatmisest õigete 'nimede'-sõnadega ei rääkinud. Ütlesin lihtsalt et pahad mehed tahavad õpetajat kinni võtta ja et millised need pahad mehed seal filmis olid. Siberisse saatmist kirjeldasin, et pahad mehed viivad mehe kaugele, kaugele maale kus teda koheldatakse nagu orja. 
Tema eesti keele arusaamise ja ajaloolise tausta puudumise juures igati sobiv ja eakohane seletus, et edasi anda seda mida inimesed läbi elasid ja tundsid. Me just eelmine päev käsime teatris ja seal oli orjade töö ja nende kohtlemine etenduses sees, seega Greta sai aru küll ja eks ta ole orjadest ennegi kuulnud. Ja ega ta muidu nutma poleks hakanud kui ta aru poleks saanud, sest filmis sel ajal keegi pisaraid ei valanud.

Sõna venelased ei kasutanud ma tahtlikult, sest ma ei soovinud, et Gretale jääks mulje nagu venelased oleks pahad inimesed. Enamus venelasi seda ju siiski ei ole. 
Filmi ajal istus meie lähedal üks vene perekond kahe noore tüdrukuga. Ma oleks tahtnud kuulata kuidas nemad oma lastele seda kõike lahti seletasid. 

Filmi lõpp oli minu jaoks üllatav, Gretat silmas pidades ideaalne. Ma pean tunnistama, et filmi lõpus ma valetasin talle vanaisa kohta. Kunagi kui ta natuke vanem siis räägin kuidas asjad tegelikult olid. 

Nii, et jah kokkuvõttes oli väga edukas filmikülastus. Kui ma Gretalt küsisin kas talle film meeldis siis ta ütles et natukene. Kui küsisin, et miks natukene siis ta vastas, et vanaisa pärast natukene. Ühesõnaga, mida ta silmas pidas oli see, et talle ei meeldinud see mida vanaisaga tehti, aga muidu kõik ülejäänud meeldis :)

Ainuke negatiivsem pool filmi vaatamise ajal oli see, et 10 minutit enne lõppu tuli meil mõlemal suur pissi häda peale. Ma küll pakkusin Gretale, et ta võib juba ees üksi vetsu minna, et ma tulen pärast järgi (ta teadis eelmisest korrast kus kinos WC oli), aga ta ütles, et ta tahab näha kuidas film lõppeb. No me siis kannatasime kuidagi ära ja pärast olime esimesed kes saalist jalga lasid. Sellest oli natuke kahju, sest meil jäi ära filmi lõpus omavahel mõtisklemine ja arutamine, aga noh mis teha.

Greta esimene raksioon saalist lahkudes (ja vetsus ära käies) oli selline. Pange video palun maksimaalse kvaliteedi peale ise.
Tegelikult kui ma nüüd siin õhtul selle filmi peale mõtlen siis mul on tunne, et ma olen seda filmi juba enne kuskil näinud. Loomulikult ei saa see võimalik olla, aga võib olla midagi väga sarnast sel juhul. Väga võimalik aga et kuna see film oli tegelikult ju nii klassikalise stsenaariumi järgi tehtud, siis lihtsalt sellepärast tunduski nii tuttav.

No comments:

Post a comment