Saturday, 26 April 2014

VIIMANE EESTI POSTITUS- RAAMATUD

Lõpetan oma Eesti teemalised postitused järjekordsete ostetud raamatute ülevaatega.
Alustan lasteraamatutest. 
Kogu seda hunnikut ma ise sel korral koju ei tassinud. Kuna mu vend ja vennanaine tulid nädal enne meie Eestisse minekut meile Inglismaale külla siis tõid nad endaga kaasa terve tonni tatart, portsu ajakirju ja raamatud, mis mu ema oli meile juba valmis ostnud. 
Alustan 'Väike Pipi' raamatuga. Selle raamatu ostsin ma ENDALE! Ei saanud kiusatusele vastu panna. Raamatus ei ole isegi teksti ja maksis üle 6 euro, AGA mulle nii meeldis.
See kollane värv ja originaal pildid tuletasid mulle mu lapsepõlve meelde. Iga kord kui poodi läksin hoidsin käes ja lõpuks ostsin ära.
Laura lood on meil kõik osad olemas, seega kohe kui viies raamat ilmus plaanisime osta. Gretale veel sobivad jutud, aga arvan, et aasta pärast juba liiga titekad.
Need kaks Aino Perviku raamatut on super nunnud. 'Rändava Kassiemme' raamatut vaatsin juba viimasel korral Eestis käies, aga jätsin ostmata. Sel korral oli juurde tulnud 'Sinivant Läheb Lasteaeda' raamat, samas formaadis ja samuti väga ilusate piltidega.

Kassiemme
Sinivandi raamatu tekstist on Greta küll kohe välja kasvamas, aga talle meeldisid väga pildid ja eks me jõua seda raamatut veel enne mitu korda lugeda.
Sinivant
'Peeter ja Mina' on võrreldes Sinivandi raamatuga suuremate laste raamat ja sobib ideaalselt Gretale. Olen sellel raamatul juba paar aastat silma peal hoidnud, kuna pildid on nii mõnusad, aga tekst on enne olnud Gretale liiga keeruline. Ise ka imestan, et Greta on nii kiiresti sellesse raamatusse kasvanud. Mäletan kui ma muretsesin enne, et võib olla Greta ei saagi kunagi eesti keelt nii selgeks, et talle selliseid raamatuid lugeda saaksin. 
Kui Greta nägi selle raamatu illustratsioone siis oli ta kohe võlutud. 'Kes selle poisi kinni sidus', 'Miks?', 'Loeme seda kohe', 'Kas see on päris veri?' jne… 
Kui ma selle blogipostituse jaoks pilte tegin siis nõudis Greta, et ma kindlasti sellest kinniseotud poisist pilti teeksin. Hetkel oleme jõudnud ainult paar peatükki raamatust lugeda ja meile meeldib. Jutt on selline millest ka mina naudingut saan.  Hind umbes 12 eurot
'Mõmmiku Arstilkäik' raamatu ostsin ma sel hetkel kui oli juba suureks raamatu ostmiseks läinud ja raamatupoes veedetud aeg hakkas otsa saama. Mõtlesin, et kas osta või mitte, lehitsesin ja näitasin Gretale. Teema tundus selline mis Gretale huvi pakuks. Mõtlesin, et tühja ka, üks raamat ees või taga ning ostsin ära. Tegu toreda raamatuga, aga kui võrrelda 'Peeter ja Mina' raamatuga siis sobib paremini astme võrra noorematele lastele. Hind natuke üle 8 euro
Raamatus jäi silma üks selline koht kus karupoissi hakati vaktsineerima. Tõmmati püksid alla ja kutsuti ukse taga ootavad teised karulapsed vaatama!!!
Uue Lotte raamatu ostis Gretale meie tellimuse peale vanaema. See selline klassik. Me ei ole ühtegi Lotte raamatut Gretale lugenud, kuna kui Greta oli noorem siis tema jaoks olid need jutud liiga pikad ja igavad ja nüüd kui ta on vanem siis on tal nendest Lotte esimestest filmidest juba isu täis, et vaevalt ta tahab seda sama teksti veel etteloetult kuulata (seda enam, et raamat ju nii paks ja ega seal eriti midagi põnevat ei juhtu). 'Kuukivi Saladus' on minu arvates Lotte filmidest see kõige parem ja nüüd Greta ka nii vana, et talle on võimalik pikemat teksti ettelugeda. Tegelikult ei ole vahet, kuna kõikides Lotte raamatutes on nii vinged illustratsioonid, et isegi mina vaatan neid raamatuid vahel.Kui Greta seda printsessi raamatut nägi siis kahmas ta selle kohe kaenlasse ja jooksis minu juurde, ning palus et ma talle selle ostaksin. 
Ma proovisin küll teda ümber rääkida, sest meil on nii palju printsessi raamatuid juba kodus ja kuna Eestis ju maksavad raamatud nii palju siis ma parema meelega oleks selle raha mõne teise raamatu peale kulutanud. Greta aga väga, väga tahtis. Vaatasin siis raamatu uuesti kriitilise pilguga üle ja pean tunnistama, et raamatus on tõesti ilusad pildid (igal lehel on üks Disney printsess) ja raamatut saab lahti teha 'võlutud' aiaks. Oli allahinnatud ka õnneks, kuigi maksis ikkagi üle 6 euro. Ma alles nüüd hakkasin mõtlema, et ma oleks võinud lasta Gretal endal selle raamatu oma taskuraha eest osta. Tal on veel sünnipäevast palju raha järgi (ta sai sünnipäevaks erinevatelt inimestelt üle £70). Nüüd on muidugi natuke hilja raha talt nõudma hakata. 

'Aisopose Valmid' oli raamat millesse ma KOHESELT armusin (nagu iga teisegi raamatu korral ;). Kohe siiski ära ei ostnud, aga kui paar päeva hiljem jälle raamatupoes olin siis olid tunded endised selle raamatu suhtes ja haarasin kohe kaenlasse. Hind alla 10 euro
Mulle meeldivad selle raamatu juures nii pildid, teskt kui ka see, kuidas raamat lahti käib. Ma ei tea miks, aga ma hea meelega võin neid pilte kohe pikalt imetleda. Nii ilusad, võluvad ja natuke nagu hirmsad ka.
Värskelt ilmunud raamat 'Kus on Armastus' haaras mu tähelepanu oma pealkirjaga juba siis, kui ma kodus Rahva Raamatu internetilehte sirvisin ja endale Eesti sõiduks nimekirju tegin. Lugesin seda raamatut Gretale kohe poe põrandal istudes ja minu arvates väga armas raamat. Selline mida võiks isegi kellegile täiskasvanule kinkida. 
Ok, pildid ei ole just eriti ahvatlevad, aga kuna selle raamatu juures peakski kogu tähelepanu olema just tekstil, siis minu arvates sobivad need pildid raamatuga hästi kokku. Ma arvan, et kui oleks eriti nunnud pildid tekstile kaasa joonistatud siis läheks see raamat liiga läägeks.
Raamat mis võiks olla iga lapse raamaturiiulil.
Mõtlesin kas võtta või mitte, võtta või mitte. Lõpuks siiski ostsin 'Minu Õnnelik Elu' ära.
Mulle hirmsasti meeldivad selliste must-valgete illustratsioonidega raamatud. Gretale ka. Lugesin natuke teksti ja tundus täitsa mõnus olevat. Rohkemat ei oska praegu öelda kuna meil ei ole olnud aega seda raamatut veel lugeda. Hind 11-12 eurot.
Edit: Oleme raamatu läbi lugenud ja jäime VÄGA rahule. Raamat oleks isegi paksem võinud olla, kuna tänu rohketele piltidele on raamatus üsna vähe teksti. Piltide üle aga üldse ei kaeba, kuna just pildid kutsusid Gretat seda raamatut lugema. Raamatu oleks aga vabalt saanud kahe õhtuga läbi loetud. Õnneks ilmus just ka raamatu teine osa eesti keeles nii, et järgmine kord Eestis olles ostame selle kindlasti.
'Ütle mulle Kuidas' oli samuti raamat mida ma algul ei raatsinud osta. Hoidsin käes ja mulle väga meeldis, aga mõtlesin, et ei tea kas Gretale läheks peale.
Nagu aga näha siis viimasel päeval siiski ostsin ära ja mul on hea meel, et seda tegin.
See on selline tore raamat kus hästi lihtsalt on erinevaid asju seletatud. Lugesin kodus Gretale paar asja ette ja ta nõudis lisa. Hea ka eesti keele rikastamise poolest nagu tegelikult iga teinegi eesti keelne raamat. Hind umbes 13 eurot
Raamatu lõpus on ka kleepekad mida saab raamatus teatud lehekülgedel kasutada.
'Kooliks Valmis' raamatut mul tegelikult praegu veel vaja ei lähe. Poes jäi silma ja tundus huvitav olevat. Mõtlesin küll, et mis ma seda ikka praegu ostan, aga kes teab kas ma hiljem kunagi enam mäletan ja kas seda siis enam kaks aastat hiljem ka müügil on.

Kui ma selle lehe raamatus lahti lõin siis ma pean häbiga tunnistama, et ma ei saanud üldse aru millest jutt käib. Ma algul isegi mõtlesin, et tegu mingi nipi viktoriiniga. Mul on tunne, et ma peaksin ise ennast kontrollima kas ma kooliks valmis olen :)
Praegu on mul nii vähe aega ja palju eesti ajakirju lugeda, et mul ei ole olnud võimalust peensusteni selle raamatuga tuvuda, aga teen kindlasti kohe kui võimalus avaneb. Hind alla 10 euro 
Selle raamatu andis mulle kätte Rahva Raamatu poemüüja. Me olime seal poes juba nii pikalt olnud ja vahepeal vetsu minnes osa väljavalitud raamatuid ta kätte hoiule andnud, et ta vist sai aru, et me oleme potensiaalsed raamatute ostjad. Tädi ütles, et see on just värskelt ilmunud raamat ja vaadake kui ilusad pildid. Ma siis vaatasin ja tõesti lausa lummavad!
Oeh, ma tegelikult olin juba sel hetkel otsustanud, et enam rohkem raamatuid juurde ei vali, AGA no kuidas ma jätan sellise ilusa raamatu poodi. Sisu kohta (naljakas kokkusattumus, raamatu üheks tegelaske on ka Sisu :) ei osanud müüja midagi öelda rohkemat, et tavaliselt on Skandinaaviamaade raamatud kõik head. Mul ei olnud aega poes raamatut ka läbi lugeda seega võtsin riski (nagu enamus raamatutega) ja ostsin ära.
Eile lugesime Gretaga seda lugu ja Greta näost, ta ilmetest, oli näha kuidas ta seda lugu nautis. Raamatus oli nii mõnigi selline sõna mida Greta ise ei kasuta ja võimalik, et isegi täpselt ei teadnud nende tähendust (tõmbas pinevile, leebe häälega, naeruväärselt, juhm, tusane, kalpsas jne). Tavaliselt kui tuleb mingi sõna mida Greta ei tea ja tänu millele jääb tal lause segaseks siis ta alati küsib. Minu imestuseks Greta küsis, et mida tähendab 'Vajatakse sõpra'. Tihti, aga ei häiri see jutust arusaamist, kui kõikide sõnade täpne tähendus puudub.  Hind umbes 10 eurot (£8)
Endale ostsin ma sel korral väga vähe raamatuid. Ema saatis vennaga enamsu puudu olevad Minu sarja raamatud. Ise ostsin juurde just ilmunud 'Minu Hiina'.
Ema ostis kord, kui oli mingi pakkumine, mulle 'Kui Tuvid Kadusid'. Ma tahtsin seda raamatut juba ammu, aga ei raatsinud kalli raha eest osta. Loodan nüüd, et tegu ostmist väärt raamatuga. Poes leidisn allahinnatud 'Vene Veri'. Kunagi oli see mu soovilistis, aga ma ei mäleta miks sealt selle maha võtsin. Kolme euroga aga ei kaota midagi kui tegu peakski olema jama raamatuga. Samuti sain allahinnatult 'Mina olen Moslemi' raamatu. 
Rohkem raamatuid ei ostnud kahel põhjusel. Esiteks on mul hetkel kodus nii palju lugemist ootavaid raamatuid ja teiseks ma ei oska tihti Eesti autorite raamatuid osta. Ma poes küll vaatan neid alati, aga mul pole õrna aimugi mis oleks hea või mis mitte ja tihti mulle ei istu sellised kaasaegsed tundmatud eesti autorid. Ma ei saa nendest raamatutest hästi aru, nende sisust ja nende mõttest. Kalli hinna eest seega ostan vaid neid raamatuid mida keegi on kuskil oma arvustustega kiitnud ja mille sisu mulle meelejärgi või mida ma ise tean, et just seda raamatut soovin. Näiteks kindle plaan on osta 'Meie Aasta Siberis' raamat.

Raamatuteema jätkuks paar pilti raamatutest mida Gretale Pete inglise keeles loeb. Need mida me raamatukogust laenutame. Üleeile käisime kõik kolmekesi raamatukogus ja huvitavalt oli Greta raamatutest ülekaalus jänese teemalised raamatud :) Gretale väga meeldivad jänkud.
 Päev hiljem kinkis üks ta klassiõde talle sellise raamatu
See ei ole selline raamat kuhu sa saad ise oma lapse nime panna vaid see ongi kohe sellise pealkirjaga raamat mida saab Amazon-ist tellida. Nagu tellitud oli tegu just jänku lapsega nimega Greta.

Panien selle postituse lõppu veel kaks pilti riietest mis ma Gretale Lindexist ostsin. Ma ostan Eestis käies sealt alati midagi nii endale kui talle.
Tegelikult ostis osa asju vanaema ja ka vanaisa ja tädi Ivi kinkisid Gretale Lindexist ühe ilusa pluusi ja retuusid (kahjuks praegu pilti siia panna ei ole). Seda oraanzi kampsunit ja rohelist seelikut imetlesin ma juba eelmine kord Eestis käies, aga ei raatsinud osta. Sel korral juhtus nii, et kampsun maksis vaid  6 eurot 20 asemel ja seelik samuti vaid 3 või 4 eurot nii, et ei pidanud enam midagi kaalutlema hakkama.
Sellega siis lõpetan Eesti teema. Järgnevaks proovin hakkama saada nende piltidega kui mu vend ja vennanaine siin olid, et te ka natuke Londonit ja selle ümbrust näha saaksite. 


15 comments:

 1. Miks sulle tatart tuuakse? :P
  Ma ootan kohalikus eco poest (wholefood Rice Up oli vist nimi) Hiinas kasutatud tatart £2.45/kg. Maitselt sama, mis Eestis müüdav kuigi heledamat värvi.

  ReplyDelete
 2. Ma tean jah, et siit saab ka tatart, aga mulle meeldib just see tumedam variant :)
  Ega ma tihti tatart ei kannagi üle piiri. Korra aastas ehk. Enne sõime seda tihedamini hommikusöögiks aga nüüd keedan vahel kord nädalas ja vahel ei keeda nii, et 6 suurt pakki kestab mitmeks kuuks.

  ReplyDelete
 3. Tatra saad tumedaks röstides, mida pruun tatar ongi, et kauem säiliks. Röstitud tatart müüakse siin venelaste poodides küll.

  ReplyDelete
 4. Me paeka teie käest raamatuid laenama hakkama :P

  Meie lapsed käivad ka vaid raamatukogus. Raamatuid me ei osta.

  Laura raamatud on ka Marta lemmikud. Neid oleme mitmel korral laenutanud. St lapsed on laenutanud, nad käivad raamatukogus omapäi :)

  Kui Laura oli väike ostsime raamatu "Laura pissis püksi" :)

  ReplyDelete
 5. Kuulge, mul ei ole aega siin tatart veel röstima hakata :) :)
  Venelaste poodi ei ole ka kuskil meie lähedal. Eestist nii lihtne tuua. Emal tulles alati kotid ju tühjad ja Eestis tatar odavam ka :)

  Kersti, ma olen seda isegi mitmel korral mõelnud, et ma võiks vabalt väikse tasu eest siin eesti raamatukogu avada :) Peame varsti suuremasse majja kolima, et mu raamatud kõik ära mahuks. :)

  ReplyDelete
 6. Oi, ma armastan raamatuid! Olen kaa viimasel ajal hakanud ostma selliseid, mida tulevikus vb hoopis rohkem kasutaksin. Tahaksin koooooohutavalt lasteraamatuid soetada, sest on teisi nii kauniste piltidega müüa. Aga neid on ilmselt vara osta veel :P

  Kunagi leidsin Humanast aga 10 sendised Sesame street inglise keelsed raamatud väikestele lastele. Ilmselgelt tõin need endaga kaasa.

  Need Sinivandi raamatud tunduvad nii vahvad. Illustratsioonid on lihtsalt imearmsad!

  Ja nüüd mul tuli raamatupoe isu...

  ReplyDelete
 7. Palju lihtsa tekstiga vahvaid raamatuid:)

  ReplyDelete
 8. sellises vanuses lastele on poodides veel üks superlahe raamat nimega ´kui ma oleksin vanaisa´, autoriks indrek koff. seal on ägedad pildid ja üldse on armas ja lõbus lugemine.

  ReplyDelete
 9. Aitäh, soovituse eest :) Järgmine kord vaatan seda raamatut uuesti. Mul on tunne, et olen seda sirvinud, aga millegi pärast ostmata jätnud.

  ReplyDelete
 10. Aitäh selle põhjaliku raamatuülevaate eest! Mina ei suuda raamatupoes midagi valida, pean kõik enne ette ära teadma, mida osta. Proovisin internetivarianti ja no ütleme ausalt, enamus neid mis ma lihtsalt tunde ja pildi järgi valisin, on paras pettumus. Sinu listist leidsin midagi kõigile oma lastele, "Ütle mulle kuidas" sobiks isegi Atole. (kui raske on leida poisile, kellele ei meeldi mõmmid ja jänkud, raamatuid!)

  ReplyDelete
 11. Suusi, vaid interneti järgi ei saa tõesti raamatuid valida. Ma olen nii paljud raamatud oma soovinimekirja pannud enne reisu mis tunduvad toreda olevat, aga poes neid nähes pettunud.

  Me tavaliselt veedame pea tunni Solarise Apollos. Seal on palju erinevaid riiuleid ja raamatud igal pool väljas kust Greta saab ilusti ise käia ja vaadata ning oma aega sisustada samal ajal kui mina riiul, riiuli haaval käin pea kõik raamatud läbi.

  Poistele tundub tõesti väike valik olevat. Eriti kui oleks just vaja sellist lihtsamat teksti, aga samas mitte titekat juttu.
  Ma kujutaks ette mingi poisi igapäeva elust ja tema lollustest raamat sobiks hästi Atole (ja ka Gretale :).
  'Emil' on küll selline poiss kes igasugu lollusi teeb, aga ma leian need Emili raamatud natuke vanamoelise tekstiga. Gretale küll meeldivad, aga ma tihti pean teksti ise muutma. Gretale jääb talupoja elu natuke võõraks.

  Seal 'Ütle mulle kuidas?' raamatus on ka väga kiftid pildid. Sellised, et kui neid vaadata siis tuleb lapsel tahtmine teada saada miks selline pilt või mis pildil toimub.

  Mulle tundub (ma või küll eksida), et Atole meeldiks ka 'Aisopose valmid' raamat. Seal küll tegelasteks loomad, aga lood on lühikesed ja sellised mehelikud :) Konn puhub ennast täis ja läheb lõhki, hunt ajab kitsetalle taga jne.

  ReplyDelete
 12. Meie elu Siberis on kena raamat, nii vormilt kui sisult. Lisaks soovitan http://www.rahvaraamat.ee/p/saja-aastane-kes-h%C3%BCppas-aknast-v%C3%A4lja-ja-kadus/40281/en?isbn=9789985325131
  Kolleeg pealetungivas kõneviisis soovitas ja nüüd soovitan ise kõigile. tõesti nagu Astrid Lindgren oleks kirjutanud Forrest Cumpi :).
  praegu ma mõtlen, et peaks ostma/laenama Aino Suitsu päevaraamatu. Aino Kallase oma nii meeldis, eks see samast ajast...

  ReplyDelete
 13. Meil oli mingi aeg ka populaarne see saja aastase mehe raamat. Kui sa siin nüüd ütled, et see hea on siis ma peaksin vist ka ikka selle läbi lugema. Ünneks ma saan seda siit UK osta odavalt või laenutada.
  Samalt autorilt on ka selline raamat ilmunud
  http://www.amazon.co.uk/Girl-Who-Saved-King-Sweden/dp/0007557906/ref=la_B004N4F3O2_1_1_bnp_2_pap?s=books&ie=UTF8&qid=1398689366&sr=1-1

  Aino Suitsu päevaraamatu panin just paar päeva tagasi oma soovinimekirja, et siis kui Eestisse uuesti lähen vaatan üle. Tore oleks kui sa saaksid seda enne lugeda ja mulle soovitada, et kas on samalaadne ja nii hea kui Kallase oma :)

  Tegelikult oli veel üks raamat mida ma väga tahaks lugeda ' Ehitusmeistri naine' Marie Sternfeldt. Kahjuks on see raamat igal pool läbimüüdud, aga ehk mul õnnestub see suvel raamatukogust tellida.

  ReplyDelete
 14. Lisasin just paar uut raamatut endallasteraamatute nimekirja. Hea, et Sa siin need ise üle vaatad ja siis paremaid soovitada oskad. Eelmisel suvel ostsin väikse raamatu Emilist, mis nagu Pipigi raamat on sõnadeta, kuid lihtsalt meenutab mulle minu lapsepõlve, kus neid Astrid Lindgreni raamatuid sai lõpmatuseni lugeda ja pilte imetleda ;)

  ReplyDelete
 15. Ali ma arvan, et Eestis elavatele lastele on toredaid raamatuid rohkem kui ma siin kirjeldada jaksan, AGA kuna Greta on ju kahekeelne siis ma pean raamatuid valima selle järgi mis talle keeleliselt ja sisuslt sobiksid.
  Sellised raamatud kus palju kirjeldust aga vähe tegevust talle ei sobi, kuna keeleliselt ei saa ta nendest kirjeldstest palju mõnu ja siis tal muutub raamat igavaks. Mulle on aga just tähtis, et eesti keelsed raamatud oleks tema jaoks põnevad, et ta neid ikka kuulata ja hiljem lugeda tahaks :)

  ReplyDelete