Sunday, 20 April 2014

MUNADEPÜHAD

Tänu vanaemale õnnestus Gretal elus esimest korda mune värvida. Meil Inglismaal sellist munade värvisis kommet ei ole ja valgeid mune poes samuti mitte (kui just kuskilt farmipoest otsima ei lähe).

Munadepühad mulle meeldivad. Sellised värvilised koos armsate tibude ja jänkudega. Samas me aga neid pühi eriti ei tähista, väljaarvatud Easter egg hunt Gretale. Sel aastal mul ei olnud aega isegi maja ära kaunistada. 
Üldse mulle tundub, et Eestis on munadepühaks palju rohkem ruumi kui meil siin. Ruumi all pean silmas, et kuna õues on veel hall ja vähe värvi siis need värvilised munad ja tibukaunistused paistavad Eesti oludes palju rohkem välja ja tärkavad lehed toovad igapäevasesse ellu rõõmu. Siin Inglismaal on munadepühade ajal nagunii juba nagu suvi, igal pool loodus värviline. Pole isegi enam tärkavaid lehekesi või urvakesi. Mune siin ei värvita ja põhirõhk on sokolaadimunadel (mis ilmuvad poodi juba vaat, et kohe peale jõule). Pole seega suurt mõtet hakata paariks päevaks kodu kaunistama.

Nii, et meil läks õnneks, et just munadepühade aegu Eestisse sattusime ja Greta munade värvimisega tutvust sai teha.Kui me tagasi koju jõudsime oli issi Gretale ühe Lindt sokolaadimuna (koos jänku kõrvadega) ostnud. Eile kinkis Pete vend ja vennanaine Gretale Rolo sokolaadimuna ja Pete ema veel ühe Lindt sokolaadimuna. Nüüd on meil kodus suur hunnik sokolaadi ja ma ei tea kuidas Greta selle sokolaadihunniku hävitamisega hakkama saab. 
Ma hea meelega jätaks selle aias munade otsimise ära, aga Greta ju ootab ja kuidas ma siis ütlen, et sel aastal munadepühade jänkut ei tulegi. Peale selle ei ole mul tegelikult ühtegi väikest sokolaadimuna siin kodus mida peita ja poes loomulikult ei ole enam ühtegi järgi. Käisime eile poes ja kõik riiulid olid munadepühade kraamist tühjad. Nii, et ma pean nüüd midagi välja nuputama. Õnneks on mul üks playmobil jänkuke juba varem ebayst valmis ostetud nii, et loodan, et see võtab tähelepanu sokolaadilt ära.
Pete soovis endale ühte suurt tibu kujulist muna. Nägime seda pea kuu aega tagasi poes. Pete täna küsis, et homme on viimane pühade päev, et huvitav millal ma talle selle tibu muna siis anna. Ma ütlesin, et kui ta seda päriselt tahab siis ma võin seda muna homme tema pangakaardiga ostma minna :)
Harrodsi kaubamajas aga pakuti selliseid suuri sokoladimune.
HÄID PÜHI!10 comments:

 1. Šotimaal küll värvitakse mune ja näiteks Lidl müüb ilusaid saksa munavärve juba mitmeid aastaid. Meie lähedal on suur mägi, kus tavapäraselt käiakse mune alla veeretamas. Neist oli näha, et enamik lapsi kaunistab mune ikka vildikate või vesivärvidega, mis pruunidel munadel ei ole eriti ilus kumbki.
  Kui otsid valgeid mune, siis võid neid leida enne lihavõtteid taluturult või osta poest pardimune, mis on maitselt ka samad nagu kanamunad, aga kallimad.

  ReplyDelete
 2. Meil ka Johanna ja Marta värvisid. Johanna värvis mingite munavärvidega ja Marta pani kleepsud peale :)

  ReplyDelete
 3. Mulle on sinu postitustest tihti silma jäänud, et poest ikka ja jälle midagi otsa saab ja kohe imestan. Meenutab nõukaaega. Et munadepühal saavad munad otsa ja jõulude ajal saavad koerad otsa ja sügisel saavad talveriided otsa. Kas see tõesti ongi nii? Meil oli küll meie oma väike pood laupäeval veel maast laeni šokolaadimune täis ja homme saab neid ilmselt ka poole hinnaga osta. Mis nad ülejäänutega teevad, ei tea. Aga et otsa saaks, ma kohe ei kujuta ette. Väga huvitav nähtus igal juhul ja väga head planeerijad, kes üle ei telli ja loodust ei raiska.

  Ja Greta näeb nii armas koolilapselik välja uue soenguga.

  ReplyDelete
 4. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 5. Pagulane, seda on huvitav lugeda, et Sotimaal mune värvitakse. Siin küll sel aastal nägin neid muna klepse Lidl poes aga muna värvimisest ei tea kohalikud palju midagi.
  See aga ei ole ime, et teil mune mäest alla veeretatakse kuna teil on seal neid mägesi ju iga nurga peal :) :)

  ReplyDelete
 6. Riina, sul on väga hea tähelepanek :)
  Ma nüüd ei ütleks, et asjad NII otsa saavad kui nõukaajal, aga jah munadepühade ajal on enamalt kõik letid juba munadest tühjad.

  See võib olla ei tähenda, et kõik on täielikult otsa saanud, aga kuna pühade ajal on neid viimasel minutil ostjaid hästi palju siis riiulid saavad tühjaks ja ega siis keegi pühade ajal enam uut kaupa juurde ei telli.
  Mõnest poest saab pärast jah osta nii jõulu kui munadepüha kraami poole hinnaga, aga ega sedagi kraami palju järgi ei ole ja siis ka vaid teatud asju. Nii, et kui mul oleks olnud viitsimist ja aega paari poe ja bensiinijaama vahet sõita siis oleks midagi vasti ikka leidnud, aga kuna kell oli juba pea 4 õhtul siis pandi poed juba kinni.

  Hooajariided aga vahetuvad meil poodides tõesti palju varem kui hooaeg ise. Detsembris, jaanuaris ei tasu eriti enam talveriideid poest saada, kuna siis juba kevad -suvekraam müügil.
  Samas meil ju jaanuariga enamalt lõppeb siin talv, kui näiteks Eestis on alles talve keskpaik. Nii, et kui me Eesti minekuks kas või talvekindaid või mütse tahame osta siis peame kõik need ostud juba varakult tegema.
  Öeldes seda aga kui minna kuskile spordi-matka poodi siis loomulikult on võimalus saada aastaringselt nii suusa kui suvevarustust ainult selle vahega, et sellistes poodides maksab kõik topelt hinda. Meil aga ei ole mõtet nädala Eesti sõidu jaoks Gretale kalleid riideid osta :)

  No ja see kurikuulus Lucy koer oli tõesti jõulude ajal poodides otsa saanud, aga ebayst uuena kolmekordse hinnaga täitsa olemas :)
  Oli üks populaarsemaid mänguasju sel ajal ja kui arvesse võtta kui palju inimesi meil siin Inglismaal elab siis ma üldse ei imesta :)
  Iga jõulude ajal on populaarsete asjadega sama lugu, sest seda on raske ette ennustada mis nendeks populaarseteks asjadeks kujuneb.


  ReplyDelete
 7. Alustasime munade värvimisest, aga kuna jutt juba läks poodide ebaadekvaatse varustamise peale, siis nuriseksin küll kaasa. Siinsete riidepoodide kaubavalik on ikka väga suures nihkes kohapealse kliima ja ilmaga. Poed on juba paar kuud täis suvist kraami, õhukseid pluuse, kleite ja šortse, mida enne maid-juunit vaevalt vaja lähebkui, kui sedagi. Ainult neil, kes soojematesse kohtadesse reisivad. Samas puuduvad korralikud vihmakindlad riideesemed, soojad kevadmantlid ja kindad, mida mõni külmavares ka ehk osta sooviks. See on minu eluvõõras arvamine, britid muidugi lippavad juba 10 soojakraadiga t-särkides ja paljasääri ringi.

  ReplyDelete
 8. Pagulane, britid lippavad juba 5 soojakraadu juures paljasääri ringi :) :)

  Samas kui ma neid lapsi Greta koolis vaatan siis neil TÕESTI ei ole külm. Greta klassis on paar sellist tüdrukut ja poissi :)

  Vihma ja mudariideid läheb teil seal Sotimaal tõesti rohkem vaja kui meil siin allpool. Sooja kevadmantliga näiteks ei ole meie juures palju midagi teha. Ma lähen talvemantlilt kohe õhukese mantli-jaki peale üle. Kõik kevadmantlid seisavad juba aastaid kapis.

  Greta saab aastas vaid paar korda kummikuid kasutada. Vihmajopesid ikka müüakse ka enam vähem aastaringselt.
  Need riided on poes tõesti nihkes aga mul on tunne, et teie kliimas on seda nihet eriti tunda kuna teil seal üleval ilm teistsugusem kui meil siin all. Meil on sortside ilma siin all juba täitsa olnud ja seda märtsi alguses ja näiteks üleeile ja eile.

  Võib olla ka, et ma olen selle nihkega juba nii ära harjunud ja ostan alati riideid aegselt Gretale ette ja seega eriti ei nurise (enda riideid kannan enamalt aastast aastasse samu :)

  Räägi munade värvimisest ikka ka :)

  ReplyDelete
 9. Mäest alla veeretamise komme on lääne Inglismaal ka. Siin pole seda kohanud. Ostsin oma muna reedel (sellesama jänkukõrvadega) ja riiul oli tõepoolest pool tühi.

  ReplyDelete
 10. Pete praegu just ütles, et kui tema väike oli siis nad värvisid ka mune. Puhusid muna tühjaks ja siis värvisid.
  Kui ma küsisin, et miks siis tänapäeval paljud sellest munade värvimisest midagi palju ei tea või ei tee siis tema vastus oli et arvatavasti keegi ei viitsi sellega enam jännata, seda enam et nüüd on nii palju muid vidinaid millega tegeleda.

  ReplyDelete