Tuesday, 29 April 2014

HAMBAD

Mul on juba sellest ajast peale kui Greta 5-ks sai plaanis olnud Greta arengust väikene kokkuvõte teha (õigemini tema viimastest kuudest nelja aastasena). Mida aga pole on aega selle jaoks. Pildid on kokku korjatud, aga pidevalt tuleb uusi sündmusi peale.

Seal kokkuvõttes tahtsin mainida, et paar kuud tagasi hakkasid Gretal tagumised purihambad kasvama. Tänaseks on juba mõlemad peaaegu väljas. 

Üks päev ütleb Greta Petele, et kas sa tead issi mul kasvab üks hammas, et väikene tükike on juba väljas. Mina mõtlesin, et Greta räägib oma purihammastest. Õhtul kui hambaid pesema hakkasime näitas Greta mulle seda väikest hammast ja mida ma nägin!!!!
Tal on juba uus hammas pea välja pistnud, aga piimahammas isegi ei loksu veel. Või siis täpsemalt tal kasvab see uus hammas viltu seega pole ka ime, et hammas ees ei loksu.

Kui olin selle avastuse teinud siis helistasin kohe järgmisel päeval hambaarstile. Oli üsna raske saada aega peale kooli tunde. Tervet kuud ei tahtnud ka oodata seega nõustusin kella 15.20 ajaga mis tähendab, et ma pean Greta 20 min enne kooli lõppu koolist ära küsima. 
Saab näha mida hambaarst ütleb. Ma olen kindel, et nad peavad piimahamba eest ära tõmbama, et uuel hambal oleks ruumi õigesti kasvada. Ise ma loodan, et ehk saab seda välja tõmmata kuidagi ilma teda magama panemata.

10 comments:

 1. Tere!

  Olen Sinu blogi püsilugeja aga tänane teema pani esimest korda kommenteerima. Nii südamelähedane teema. Lapsel mul loksuvad hambad ilusti ja tulevad eest ära aga mul endal oli samamoodi kui Gretal. Veidi rohkem õudne isegi:) Mul ema ei viitsinud hambaarstile kohe minna kui selline asi avaldus ja ma käisingi tükk aega ringi kaks rida hambaid suus. Mõlemad olid olemas: piimahambad ja jäävhambad. Lõpuks tädi ajas meid arsti juurde ja piimahambad tõmmati välja. Valus ei olnud kuigi karjusin kui ratta peal. Jäävhambad puseriti ei läinud ja klambreid pole elus kandnud. Praegu hambaarsti juures arst ainult ohkab: oh proua, küll teil on ilusad hambad.
  Kindlasti võib minna nii ja naa ja kontrollima peab aga väga hull see asi kindlasti ei ole.

  Ilusad terveid hambaid Gretale!

  Kristel

  ReplyDelete
 2. Uuuhh. Jõugu Juhi hambasaaga on olnud hirmus, kõik on koos juurega välja tõmmatud, sest tema hambajuured lihtsalt ei lahustu (mul on see keeruline sõna meelest läinud, mis selle kohta käib). Tõmbamisele eelnes meie arsti juures alati tuimestussüst, mis pidi JJ sõnul väga valus olema, aga kindlasti palju vähem valus kui ilma tuimestuseta tõmbamine.
  Unistaja hambad tulid õnneks naks ja naks ise.
  Lillebroril loksuvad mõlemad esimesed alumised hambad, nagu viieselt peab. Arst arvas, et ju ta suve lõpuks neist ilma on.

  Ise käisin elus esimest korda hambaarsti juures (sest minu ema arvab siiani, et hambaarsti juurde minnakse ainult väljakannatamatu valu korral) samal põhjusel nagu Gretal praegu - uus hammas oli täitsa väljas, aga piimahammas ei kavatsenudki eest ära minna. Valu ja hirmu ei mäleta, huvitav oli. Ainult piimahamba äratõmbamise järel oli suus ebamugav tunne ja verise vatitupsu maitse on siiani meeles. Hiljem kandsin klambreid ka, aga hoopis ülemisel real, vampiirikihvade vastu.
  Edu arsti juures!
  Reet

  ReplyDelete
 3. Laural on ka enamus piimahambaid välja tõmmatud. 2 ülemist hammast hakkasid igemest välja tulema (kihvahambad) kui sai piimahambad eest tõmmatud siis hakkasid hambad küll õigesse kohta vajuma, aga juur oli ennast valesti sättinud et lõpuks oli siiski breketeid vaja. Nüüd ilus hambarivi suus. Hambad tõmmati välja tuimestussüstiga, aga ta polnud ka nii väike ...

  ReplyDelete
 4. Tere Kristel, nii tore, et see teemad sind komenteerima kutsus :)
  Loodan südamest, et Greta hammastega läheb ka nii nagu sinu omadega :) Ma loodan ka, et ta on pärinud Pete ja mitte minu hambad, kuna minu omad on juba sündides nii viletsad olnud.

  Reet, no muidugi, ma ju lugesin seda juttu su blogis ja läksin kohe ka Greta hambaid kontrollima. Olin täitsa unustanud, et teie peres ju oli ka hammaste jama.
  Tead selle verise vatitupsu maitse on ka mul täitsa veel meeles ja kui ma hästi pingutan siis suudan ma isegi sellist nõukaaegse hambaarsti kabineti 'haisu' tunda.

  Kersti, ma ei teagi mis parem oleks kas tuimestussüst või magama panemine. Üks kindlasti rohkem traumeeriv lapsele. Eks näis mida hambaarst ütleb ja mida siin riigis sellises olukorras tehakse.

  ReplyDelete
 5. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 6. Kuidas läks?

  Minu jaoks on laste kasvatamise juures kõige kohutavam asi hambaarsti juures käimine ... Johanna oli nõus alles 9-aastaselt hambaarstil suu lahti tegema. Kuidas ma Marta nii kaugele saan, ei teagi veel ...

  ReplyDelete
 7. Ka minul töömati samal pöhjusel piimahambaid välja juba öige noorelt. Alati ilma mingi tuimestuseta. Ja töepoolest, see pole absoluutselt üldse valus. See tuimestussüst on PALJU valusam. Selle sain aastaid hiljem.

  ReplyDelete
 8. Siisike, mina olen ka alati just tuimestus süsti rohkem kartnud kui kogu puurimist ja sorkimist ja sorkimist sinna otsa. Arst on mind alati suurte silmadega vaadanud kui olen öelnud, et puurigu aga rahus ilma tuimestust tegematta.

  Mul on aga tunne, et lastele käib isegi see süsti tegemine valutult. Vähemalt haiglates on selline võlu geel olemas mida enne peale määritakse ja mis kohe tuimaks teeb ja alles siis torgatakse süst sisse. Loodan, et hammaste korral kasutatakse sama varianti.

  ReplyDelete
 9. Magama ei pane keegi last selle ùhe hamba pàrast :)

  ja tegelikult vòibolla ei tehta midagi, nt ma tean mitut poissi kel hambad kui hail suus, topelt. Enne kui midagi tòmbama hakatakse, lastakse veel palju kasvada.
  Mis aga puutub tuimestusse siis Anital on 4 hammast suretatud suus, kòik tuimestusega ja esimese hambaga làksime arstile vist juba kolmeselt ( vòi neljaselt, ammu igatahes).
  Lapsega lobisetakse, lastakse imegeeli maitse valida, millega hammas "puhtaks tehakse" ( noh geeliga nùhitakse iget, kuhu pàrast salaja sùstt ehakse, laps ei nàe midagi ja ei tea, et saab sùsti)... Kòik kàib kiirelt, valutult ja mànguliselt. Pàrast saadetakse jààtist sòòma :)
  Me oleme siin 3 arsti juures kàinud ja kòik on nii kàitunud. Vaevalt, et Inglismaal elusalt puuritakse vòi kogitakse ( nagu meile tehti, eks Nòuka ajal)

  ReplyDelete
 10. Ruudi, seda ma võin küll kohe kinnitada (ka ilma arsti nägematta), et mitte keegi ei puuri ega tõmba midagi välja siin riigis ei lastele ega ka täiskasvanutele ilma tuimestuseta :) Tuimestusest saab muidugi keelduda.

  Ega ma üldse ei muretsegi selle pärast.
  Eks arst ütle mida peaks tegema ja küll tema teab. Võin ju ka veel teise ja kolmanda arvamust kuulata.
  Natuke kahju küll on, et Greta peab juba nii vara sel moel hambaarstiga tegemist tegema, kuna muidu on tal hammastega kõik korras aga noh on kuidas on :)

  ReplyDelete