Thursday, 21 March 2013

VÄIKE EESTI REISU REPORTAAZ


Eestis on praegu küll sõna otsese mõttes jääaeg. Jääd on kõik kohad täis ja õues on hirmus külm. Kraadide järgi peaks olema kuskil -4 kraadi juures aga tundub küll nagu -15. Jube vastik. Jõulude ajal oli ikka palju, palju mõnusam aga noh see selleks.
Greta on oma haigusega tänaseks ühele poole saanud. Õigemini ei olnud tal palavikku juba teisipäeval (kuigi oli veel oma haigusest väsinud) ja kolmapäeval käisime juba lumehanges :)
Oleme oma siin oldud päevade ja Greta haigust arvesse võttes ikka väga palju juba korda saatnud. Esmaspäeval jootsin Gretale palaviku alandajad sisse ja viisin ta (autoga siis, ema juhtis) logopeedi juurde. Seda ma tean isegi, et Gretal ei ole kõne kui sellisega mingit probleemi, räägib puhtalt ja hääldab sõnu ea kohaliselt Y on veel vaid vahel L (inglise keelses kõnes). Samas soovisin ma aga, et keegi ta eesti keele üle vaataks (kuulaks) ja mulle nõu annaks, et kas oleks midagi mida ma saaksin või peaksin tegema, et ta eesti keelt paremini arendada. Mul on tegelikult see mõte juba pikka aega olnud aga alati on midagi vahele tulnud ja ma olen käega löönud. Ka sel korral oleks asi sama rada läinud aga ma siiski mõtlesin 2 nädalat enne lendu, et kirjutan logopeedile ja räägin oma loo ära. Arvasin, et nagunii olen liiga hilja peale jäänud ja aega ei saa aga siis vähemalt saan teada, et kas logopeed sellise asjaga üldse tegeleb või ei. Helistasin ja öeldigi, et tulge aga kohale, meil on üks aeg vabanenud. Nii, et kaks nädalat enne lendu helistades saime ilusti aja logopeedi juurde.
Käisimegi ära ja ega palju midagi uut ma kuulda ei saanud aga jäin väga rahule, et logopeedi jutule siiski läksime. Andis mulle indu juurde Greta eesti keelele rohkem rõhku panna.
Teisipäeva hommikul oli meil äratus UK aja järgi kell 5. Nimelt alustasime sõitu Tartu poole teatrisse. Gretal oli esimene päev-öö ilma palavikuta aga oli haigusest veel nii väsinud, et magas autosõidu nii Tartusse kui ka tagasi täielikult maha (kokku umbes 5 tundi). See oligi ideaalne võimalus tal magamiseks kuna kui me kodus oleks olnud siis ta kohe kindlasti ei oleks päeval magama läinud/jäänud.
Kuigi ilm on Eestis väga külm ja jäine siis päikele võib küll vaid kiidulaulu laulda. 
Kahjuks ei olnud meil aega Tartus palju ringi kolistada kuigi hirmsasti oleks tahtnud. Ma käisin vist viimati Tartus mingi 7 või isegi 8 aastat tagasi. Samas ega mind eriti ei kutsunudgi sel korral sinna jäistele tänavatele jalutama, hea kui saime elusana autoparklast teatrissegi koperdatud.


 Teatrisse läksime vaatama lastemuusikali 'Kosmonaut Lotte'.
Greta oli seda etendust pikkisilmi oodanud juba mitu kuud. Kui aus olla siis mina ka. Tegelikult meil olid ka piletid Ninasarvik Otto etendusele ostetud sama päeva õhtuks aga kuna Greta oli ikka veel pool tõbine siis me arvasime, et üks etendus päeva kohta aitab. Peale selle oleks see siis tähendanud seda, et oleksime pidanud Tartus kella kuueni aega veetma, siis tunnikese etendust vaadama ja siis pimedas 2.5 tundi koju sõitma. Mind hirmutas just see 2,5 tunnine pimedas sõit tagasi kõige rohkem. Selle asemel läksime aga hoopis peale Lotte etendust tädi Tiiule külla.

Lotte etendus aga oli vägev. Greta nautis täiega. Kohe nii täiega, et laulis enamus laule kõva häälega kaasa. Meil oli ju Kosmonaut Lotte CD kodus juba ammu olemas ja seega kõik laulud olid tuttavad. Kui Greta esimet korda oma suu lahti tegi siis loomulikult pöörasid kõik meie ees istuvad inimesed (lapsed) kohe päid, et näha kes see kasvatamatu laps on kes teatris etenduse ajal häält julgeb teha. Tegelikult said nad väikese shoki osaliseks juba siis, kui rütmikas avamuusika algas ja Greta muusika taktis käsi plaksutama hakkas. Eestis nii vist ei sobi teha?! Greta aga aina laulis ja laulis ning mida vägevamaks läks muusika seda kõvemat häält hakkas ka Greta tegema. Laulu lõpusõnad venitas ta ka muusika saatel nii pikaks kui võimalik ja siis lõpetas suurejooneliselt ja valjult. Ma ise ei teadnud ka mida ma sellises situatsioonis tegema peaksin, laskma lapsel laulda või teda keelama. Siis aga mõtlesin, et tühja kah, tegu ikkagi lasteetendusega mis lastele mõeldud ja kui laps ikka nii naudib, et lausa kisub kaasa tantsima ja laulma siis mina keelama ka ei hakka. Seda enam, kui mu kahekeelne laps nii ilusti eesti keeles laulab, no kuidas ma ütlen talle, et ei tohi või ole tasa. 
Mõtlesin veel, et mõtle kui tore oleks kui kõik teised lapsed ka kaasa laulma hakkaksid ning mis vägeva tunde see võiks näitlejatele anda kui lastekoor neile saalist vastu rõkkaks. Aga seda vist ei juhtuks Eestis kunagi, või vähemalt niipea kuna eestlased on ikka väga vaoshoitud ja tagasihoidlik rahvas. No igal juhul ma loodan, et minu laps nüüd hulikaanina välja ei paistnud.
Tegelikult oli väga armas näha teatris nii paljusid lasteaia rühmi ja koolilapsi oma kasvatajate ja õpetajatega. Kõik lapsed käitusid väga viisakalt ja vaikselt. Ma lausa ütleksin, et lapsed olid kuidagi sellised väga tõsised. Ma mõtlesin, et kui seal oleks olnud grupp inglise koolilapsi (pean silmas siis selliseid 5-6 aastaseid) siis oleks seal kohe kindlasti olnud palju rohkem vadistamist ja rõõmsaid kilkeid. Tüdrukud oleks omavahel pead koos jutustanud ja naeru kihistanud ja poisid üks teist rõõmsalt tagunud :)
Ega ma ei ütlegi siin nüüd oma jutuga, et üks on parem kui teine vaid seda, et vaatepilt on ikka nii erinev kahe maa vahel. 
Kui ma teatris WC järjekorras ootasin siis minu ees oli grupp vist viimase aasta lasteaialapsi. See oli nii armas kuidas üks tüdruk ütles: 'Kasvataja Maie ma tahan, et sa minuga koos pissile tuleksid'.Paistes silmaga plika


Selles uhkes majas töötab meie tädi Tiiu. Peale etendust kinnitasime sealses kohvikus kõhtu ja siis läksime veel paariks tunniks tädi Tiiu juurde koju. Nii tore on oma sugulastega ikka aeg ajalt kokku saada. Viimati nägin ma teda meie pulmas, pea 7 aastat tagasi. 

Sõitu tagasi Tallinna alustasime kuskil kella 5 ajal ja jõusime ilusti koju just siis kui alles hakkas pimedaks minema.


Laps sulges silmad kohe kui autosse istus ja oleks seal vist rohkemgi kui 2,5 tundi maganud kui me teda ülesse ei oleks äratanud.Järgmisel päeval kui vanaema oli tööl läksime meie bussiga linna.
Sauelt Tallinna on just sellise mugava pikkusega sõit, et me alati naudime seda Gretaga.
Gretale meeldivad väga trammid ja ma täitsa imestasin kui ta hakkas mulle seletama kuidas trammid elektriga sõidavad!? Ju siis kas mina või Pete on talle sellest enne midagi rääkinud.


 Gretale pakkus kõige rohkem lõbu lihtsalt lumes kõndida.

 Väsimatult ilus vanalinn

Sel korral aga rohkem pilte lihtsalt linnast endast

Eestisse tulles on mul alati teatud paar poodi mida ma alati  lihtsalt pean kohe külastama. Need on Apollo, Rahva Raamat, Lindex ja kui ette jääb siis ka Polarn O Pyret ehk POP. Plus nendele lisaks igasugu suured toidupoed kust alati midagi huvitavat võib leida. 
POP poe kohta pean kahjuks tõdema seda, et siit eurodes ostes tuleb kaup palju, palju kallim kui naeltes ostes. Seda sellepärast, et hinnad on riietel juba märgitud nii naeltes kui ka eurodes ja see ei vasta tegelikult naela ja euro kursiga. Näiteks asi mille hinnaks on märgitud £19.50 maksab eurodes ostes €28.90! See on £5 rohkem!!! 
Ma ei oskanud sellist suurt vahet oodatagi ja ostsin vaadates hinda GBP järgi ja lihtsalt umbes pannes eurodesse aga pärast hakkasin kodus arvutama ja tuli välja, et ma olin asjade pealt eurodes üle £10 rohkem maksnud. Tagasi ka siin asju viia ei saa nii, et raha tagasi saaksin vaid antakse kas kinkekaard või saad midagi uut asemele valida. 
Ma homme peangi uuesti minema ühte asja millegi parema vastu nüüd välja vahetama kuna see pluus mis ma ostsin küll pea 30 eurot väärt ei ole (alla 20 naela aga veel maksaksin). UK POP poe lehel on veel praegu suured allahindlused aga siin poes maksavad kõik need samad asjad täishinda seega Uk on ikka palju palju soodsam nende kauba ostmiseks. Seega sain sel korral vastu pääd :( 10 naela eest oleksin juba saanud raamatupoest ühe raamatu.
Jutu lõpuks panen veel selle kirja, et Greta eesti keel on paari kuuga hüppelise arengu teinud. Ma lausa vahin suu lahti kuidas ta vanaemaga peaegu täiesti puhast eesti keeles räägib. Mõned käänded on tal siiski vigased aga inglis keelsetest sõnadest on keel peaaegu täiesti puhas. 
Huvitav on ka see, et vanaemaga räägib ta palju paremat eesti keelt kui minuga. Minuga vesteldes tuleb kohe automaatselt inglise keelseid sõnu sisse, vanaemaga rääkides aga mitte. Saab näha mis selle keelga siis juhtub kui Pete homme saabub.
Täna käisime vaatamas Sauel ühte eralastehoidu mis ka suvel lahti on. Mul on nimelt ammu olnud plaan Greta siin suvel lasteaeda mõneks ajaks panna aga Greta on kõigil eelnevatel aastatel natuke liiga väike ja hääbelik olnud ning me pole kunagi piisavalt kaua Eestis viibinud, et see mõte tegudeni viia. Nüüd aga leidsin ma ühe eralastehoiu Sauel, mis ka suvel lahti on. Helistasin neile ja täna hommikul käisime kohaga tutvumas. Gretale seal täitsa meeldis ja ütles, et tahab suvel tagasi minna. Mina jäin ka rahule kuigi kahjuks seal rühmas paistab väga vähe Greta ealisi lapsi olevat. Samas aga ma arvan, et parem ikka kui mitte midagi ja vähemalt ikka kõik räägivad eesti keeles ja küll ta seal endale tegevust ja mängukaaslasi leiab. Täna juba kaks poissi tahtsid hirmsasti Gretaga mängima hakata. Saab siis näha, ma muidugi ei julge veel õhku hüpata ja rõõmustada selle üle kuna suvi ju alles kaugel ja kes teab mis vahele võib tulla aga igal juhul on meile seal koht hommikupoolikuteks olemas.
Sellega lõpetan praeguseks oma Eesti reportaazi. Homme tuleb Pete ja siis ongi meil veel vaid 2 ööd Eestis järgi jäänud. 


6 comments:

 1. Oh, Greta näeb nii numps välja selle mütsi ja ruudulise jopega... Ja need musta-valge triibulised sukkpüksid, kannaks isegi :D

  Saagu meie perest, mis saab, aga selle olen raudselt ära otsustanud, et suve oleme lastega Eestis. Äkki jõuate Pärnusse meile külla ka? :P

  ReplyDelete
 2. Ma arvan, et täitsa võimalik :) Meil on Pärnus sugulased ja tuttavad keda me alati vaatamas käime nii, et võib olla tõesti näeme siis :)

  ReplyDelete
 3. Meil ka plaan suvel Eestise minna, kindlasti mitte küll kogu suveks, aga käima ikka. Muul ajal enam ei saakski kuna lapsed siin koolis ja ega külma talve ma taga ka ei igatse. Hetkel veel mitte :D

  ReplyDelete
 4. Tore et saate ikka Eestis tihedamini käia ja kodu nautida. Kui Sul aega on, siis paluksin et kas võiksid pikemalt kirjutada eesti keele arengust Gretal ja kuidas Sa seda talle õpetanud oled. Mul on endal kaks alla 2he aastast ja püüan minagi neile ikka oma emakeelt selgeks õpetada. Tervitused teistpoolt ookeani!

  ReplyDelete
 5. Ali, ega mul tegelikult ei olegi midagi pikka või õpetliku sulle selle eesti keele opetamise või arengu osas kirjutada kuna ega ma midagi muud kui vaid räägin lapsega eesti keeles ju ei tee. Ma mõtlen sellel teemal ja eks siis proovin kirjutada :)
  Praegu aga pean enne veel viimased Eesti pildid siia panema ja Greta sünnipäeva jutt on ka ju veel pooleli :)

  ReplyDelete
 6. Jääajaga panid kümnesse :)

  ReplyDelete