Sunday, 3 March 2013

BIRTHDAY GIRL

Greta õige sünnipäev on küll alles teisipäeval aga kuna tööpäeva hommikul läheb Pete nii vara kodust ära siis otsustasime, et peame sünnipäeva pere keskselt hoopis laupäeval. Vahet ei ole, kuna ega Greta ju kuupäevadest midagi ei tea seega võisime vabalt teeselda, et laupäeval ongi ta sünnipäev. Talle me loomulikult midagi enne ei öelnud kuna tahtsime korraliku üllatust teha. Reede õhtul arutasime Petega, et kuidas me seda sünnipäeva ülesse laulmist siis korraldame. Gretaga ei tea ju kunagi mis kella ajal ta ülesse ärkab ja vabatahtlikult ei tahtnud me ka laupäeva hommikul kell pool 7 näiteks äratuskella peale ärgata, et siis Gretat ülesse laulma minna. Lõpuks otsustasime, et viime hoopis nii kingitused kui õhupalli ta tuppa juba öösel ja jätame selle laulmise hoopis selleks ajaks kui ta oma silmad juba lahti on teinud.
Laupäeva hommikul ärkasin mina selle peale, et Pete niheles voodis. Vaatasin kella 6.15. Minu küsimuse peale, et mis toimub sosistas Pete mulle, et tema ei saa magada kuna ta on nii ärevil. Oi kui kurjaks ma ta peale sain. Mis mõttes ei saa magada, ega see tema sünnipäev ei ole. Milline raiskamine laupäeva hommikul kell veerand seitse ülesse ärgata. 
Ega seal midagi enam teha olnudgi, istusime lõpuks mõlemad Petega voodis ja ootasime millal Greta ülesse ärkab. Vahepeal ta tegi korraks häält ja siis Pete kargas kui välk voodist välja, haaras videokaamera ja hakkas Greta toa poole jooksma aga ma siiski suutsin teda pidurdada. Greta loomulikult magas edasi ja meie jäime taas oma voodiservale ta ärkmist ootama. 
Natuke enne kaheksat tegi siis ka meie päevakangelane lõpuks silmad lahti ja oh seda üllatust siis :)


Sel aastal sai Greta endale eriti suure õhupalli. Me ükskord nägime sellist õhupalli Gretaga poes olles ja siis meil tuli jutuks, et kui tal sünnipäev tuleb siis saab ka tema sellise kingituseks. Kui ma siis paar päeva tagasi seda poodi ostma läksin ei uskunud ma oma silmi. See õhupall oli nii suur, et mul hakkas kohe õudne. Helistasin ruttu Petele (kes Gretaga samal ajal teises poes olid) ja kurtsin talle oma hädast. Tema loomulikult ei osanud midagi selle peale öelda, polnud ta ju seda lossi õhupalli enne näinud ja kui ka oleks olnud siis mida üks mees sellise asja peale ikka oskab kosta. Lõpuks ostsin ikka ära. Läks õnneks, mahtus just, just Pete auto pagasnikusse ära. 
Kui Greta oli oma õhupalli kätte saanud jäi ta pilk ta sünnipäeva kingile mis muutis ta natuke murelikuks.

Nimelt märkas ta, et ta uuel rattal ei olnud abirattaid. Meil on olnud juba pikka aega jutt, et kui ta 4 aastaseks saab siis kingime talle sünnipäevaks uues ratta. Iga kord kui Pete on Gretaga autoasjade poodi sattunud (kus ka rattaid müüakse) on Greta seal ratastega ringi sõitnud. Nendel ratastel seal aga on alati abirattad olnud. Sellepärast siis see natuke murelik nägu, et miks tema rattal ei ole. 
Õnneks ta siiski leppis oma uue rattaga ja kui ta juba oma teist kingitust nägi siis oli naeratus taas kõrvuni. 

Sellist jänku kella olen ma plaaninud Gretale juba nii pikka aega muretseda aga kuna seda millegi pärast enam ei tehta siis kujunes selle kella leidmine üsna raskeks. Paar kuud tagasi mul siiski õnnestus see ebay-st leida. Tegu nimelt sellise toreda kellaga mis annab lastele teada millal on aeg ärgata ja millal veel mitte. 
Õhtul enne magama minekut vajutab laps sinisele nupule ja siis lähevad jänku silmad kinni. Lapsevanem sättib enne kella nii, et äratus oleks kõigile sobival ajal. No näitek kui su laps igal hommikul kella 5 ajal juba ärkab ja sinu tuppa tuleb siis sätib ema kella äratuse kas kella kuue või seitsme peale. Hommikul kell 6 (või 7) teeb jänes silmad lahti. Kui laps hommikul ärkab aga jänes veel magab siis see tähendab, et veel ei ole ärkamise aeg ja laps peab kas edasi magama või vaikselt omas toas mängima. Kui aga ärgates on jänesel silmad lahti siis võib laps ka oma vanemaid äratama minna. Jänku silmade avanemine ise ei tohiks last äratada kuigi see vist mingi väikese klõpsu ikka teeb. Igal juhul Greta selle klõpsu peale küll ülesse ei ärganud.
Gretale kell hirmsasti meeldib. Viimastel päevadel on Greta küll kella 8ni välja maganud (lasteaia päevadel ma äratan teda ise varem) aga tal käib see nagunii hooti. Nüüd vähemalt saab ta ise tänu jänku kellale aru, et kas on juba hommik või peab veel edasi magama. 

Kuna nii mina kui ka Greta torti või kooki süüa ei saa siis sünnipäevatordile me mingit rõhku ei pane ja see meie traditsioonide juurde otseselt ei kuulu. Issi ongi meil ainuke kes tavaliselt tordi saab ja sedagi vaid sellepärast, et oleks kuhu küünlaid sisse panna (no ja eks talle maitse ikka sokolaad ka). Me võtsime Petega seda sünnipäeva asja tegelikult väga rahulikult. Kingid olid olemas, õhupall ka ja sellega asi piirdus. Ma ei hakanud isegi kinke pakkima (no ratast oleks nagunii olnud raske pakkida). Reede öösel alles avastasin, et ma ei olnud üldse mõelnud kuhu Greta sünnipäeva küünlad saaks sisse panna,  aga siis tuli meelde, et meil peaks jäätist külmikus olema. Hommikul kui ma seda jäätist võtma läksin avastasin, et suures karbis oli alles vaid ehk üks supilusika täis jäätist. Ma ei tulnud selle peale, et enne kontrollida ja olin unustanud, et eelmisel korral pakkusime jäätist ju külalistele. Õnneks see supilusika täis jäätist oli täiseti piisav kogus nii Gretale kui ka küünalde püsti panekuks. 
Ja milline laps ei oleks rõõmus kui ta hommikusöögiks jäätist saab.

Greta kontrollib kas ikka on 4 küünald või ei


Peale hommikusööki läksime kõik parki mängima ja uue rattaga sõitmist harjutama. 
Ärge pange tähele mu lapse väikseks jäänud kilepükse. Ma arvasin, et rattaga sõitma õppides tuleb palju kukkumisi porisele murule ja panin talle igaks juhuks kilepüksid jalga (kukkumisi aga ei tulnud üldse). Mul küll ei tasu Gretale enam kunagi kilepükse osta kuna maksame nende eest alati suure summa aga kannab ta neid vaid korra, kaks aastas. Seda enam ma tahtsin neid talle sel korral jalga panna, et vähemalt saan siis pärast mõelda ja ennast lohutada, et raha ei läinud täielikult raisku, et käis ju nendega kolm korda õues. Ja siit teile siis üks klip Greta esimesest rattasõidust. Ei võtnud üldse aega, et kahe rattaga sõit selgeks saada. Me tegelikult olime selles peaaegu kindlad, et sõit saab ladusalt minema kuna tal on ju vutirattaga sõites tasakaalu hoidmine juba selgeks õpitud. Vutiratta sõitu saate näha natuke siit. Nüüd pidi vaid väntamise juurde õppima. Kõige paremad sõidud tulid loomulikult siis välja kui videokaamera oli taskus aga vahet ei ole. Hoiatan, et Pete hakkab poole video peal karjuma nagu oleks Greta olümpia kulla võitnud :)
Ratta valiku poole pealt lisan täpsustuseks seda, et me ostsime talle tahtlikult väiksema ratta. Rattaid oli 3-5 aastastele ja 4-6 aastastele. Raha kokkuhoiu mõttes oleks kasulikum olnud osta kohe ratas vanusele 4-6 aga meile oli tähtis, et Greta saaks rattasõidu kiiresti selgeks ja et ta ka sellest mõnu tunneks. 4-6 aastaste rattad olid nats suuremad aga just nii palju suuremad ja raskemad, et Gretal oli neid palju raskem tasakaalus hoida ja jalad ei ülatanud ka maha nii et oleks mugav olnud. Ostetud ratas on tal aga peaaegu sama suur kui tema vutiratas, ainult et pedaalidega, ja seega üleminek ühelt mudelilt teisele oli väga kerge. Nüüd peab ta vaid õppima ise kohalt ära minemist ja ongi rattasõit selge. Järgmisel aastal peame arvatavasti talle nüüd suurema ratta ostma aga vähemalt saab ta terve aasta rattasõitu nautida mida ma kardan ta suurema rattaga praegu ei oleks saanud teha. 
Disaini kohapealt ei olnud suurt valikut. Poes oli saada kas Hello Kitty, Minni Mouse või mingi teine jube roosa. Valisin Mini Mouse oma kuna sellel oli ilus mummuline sadul ja ei olnud vähemalt roosa. 
Vutiratta koha pealt tahan seda mainida, et kui keegi vanematest kahtleb kas osta seda oma lapsele traditsioonilise ratta asemel või mitte  siis meie soovitame seda küll kohe mitme kordselt. Ja kõigile nendele vanematele, kes sellise kahtluseni veel ei olegi jõudnud, soovitame minna ja lihtsalt osta üks vutiratas. See on super. Vutirattaga sõit õppetab lapsele tasakaalu hoidmise nii hästi ära, et pärast päris rattaga sõitma hakates ei ole mingit probleemi ja abirattad võib täitsa ära unustada. 

10 comments:

 1. Nii armas reportaaž :) Ja NII ilus ratas! Mitte et ma oleks eriline Disney fänn, aga Minnie vastu mul midagi pole ka ja olen tähele pannud, et tema pildiga asjad on alati hästi armsad ja minu maitsele. See ratas on super, tõesti.

  Ja see kell on ka hiiglama äge. Sihukest oleks meilegi vaja, poiss ärkab ju hirmus vara.

  Vudirattast polnud enne kuulnudki... Kui õnnestuks see kuskilt kasutatuna leida, siis ostaks hea meelega oma lastele ka, tundub jube lahe. Peab uurima!

  ReplyDelete
 2. Palju palju õnne Gretale!

  ReplyDelete
 3. Ma olen nüüd poliitiliselt täiesti ebakorrektne ja tunnistan, et selle loo peategelane on tegelikult Pete ;-) See, kuidas ta varahommikul niheles ja siis videokaameraga Greta toa poole tahtis kimada - juhuu!

  Aga maailma suurimad ja roosamad sünnipäevakallid ja musid lähevad ikka Gretakesele. Elagu Greta!

  ReplyDelete
 4. Kell on tõesti tore ja palju õnne väikesele Gretale, kes on juba päris suureks tüdrukuks kasvanud.

  ReplyDelete
 5. Palju õnne! Väga vahva päev oli teil!
  Ja vudiratta koha pealt olen nõus - selline ost, mis tasus end tõesti ära.

  ReplyDelete
 6. Valel päeval tegite sünnipäeva!!! See poleks mul küll kunagi pähe tulnud :) Mis te siis õigel päeval teete??

  ReplyDelete
 7. Tänan kõiki õnnesoovijaid :)

  MrsB, homme, õigel päeval, panen siia blogisse vastava postituse aga sünnipäeva homme me ei pea seega mitte midagi me ei tee. Gretal ei ole vahet kuna tema ju sõrmega kalendris järge ei pea :) Peale selle on tal ju juba üks väike pidu olnud, siis meie pere keskne sünnipäev laupäeval, pühapäeval hüppasid ühed tuttavad ette teatamata läbi, et Gretale kingitus anda. Homme on õige päev, kolmapäeval sünnipäev lasteaias (kuna teisipäeval Greta lasteaias ei käi) ja pühapäeval siis see kõige suurem pidu.
  Nagu te ise näete siis ei ole sel mingit tähtsust millal see ÕIGE päev on kuna sünnipäev kestab nagunii kaks nädalat jutti :) Greta kohe kindlasti ei kaeba :)

  PS. Me muidugi ikka ütlesime talle, et homme on ta õige SÜNNIpäev

  ReplyDelete
 8. Nii tore synnipaevahommik! Ma saan Pete elevusest tapselt aru! Ma olen ka alati nii elevuses oma pere synnipaevahommikutel, et ei saa isegi korralikult magada :) Ma lihtsalt nii 6udselt armastan oma kallitele inimestele synnipaevahommikuid korraldada. Mu mees ytleb, et ma olen synnipaevapakapikk ;)
  Vahva, et Gretal juba rattas6it selge on! Meie lastel pole vutiratast olnud, aga ma olen teiste pealt vaadanud, et see on t6esti yks maru hea asi.

  Palju 6nne veelkord Gretale! Ta on teil ikka yliarmas!

  Eva

  ReplyDelete
 9. Väga lahe. Palju õnne veelkord tagant järgi.
  Nii armas oli Pete elevust lugeda :)

  Martat ootab ka sama suur ratas, küll abiratastega mis oli juba Laura oma ja seega 13 aastat vana :) Lubasime Martale et kui lumi ära sulab siis saab ratta, nüüd ta muust ei räägigi :)

  ReplyDelete
 10. Kersti, loodetavasti sulab teil lumi ruttu ära :)
  Ja siis pane ikka pildid ka blogisse :)

  ReplyDelete