Thursday, 29 March 2012

KES VASTUTAB MINU LAPSE EEST

Tundub et koos kella keeramisega suveajale saabus suvi ise ka, õues on juba mitmendat päeva üle 20 kraadi sooja. Kui hommikuti ma veel tahaks kindaid kätte panna siis päeval mängib laps juba paljajalu liivakastis.

Peale seda kui ma eelmisel nädalal kondiväänaja juures käisin hakkasin end täitsa inimesena tundma. Valuvaigisteid ei pidanud enam võtma ja parem käsi otseselt enam valu ei valmistanud. Ma muidugi asusin kohe usinalt taas arvuti kallale, sorteerisin ja töötlesin fotosid ning postitasin paar blogi sissekannet, mis tegelikult ei olnud üldse tark tegu. Eile hakkasin taas valuvaigisteid neelama sest öösel oli valus magada ja parema käe muskel pingul. No ma ausalt ei tea kuidas ma küll suutsin ennast nii hullusti vigastada ja nagu rebestuste, venitustega (või kes teab millega) ikka, võtab nende paranemine pikka aega....hurrraaaa....hüüan ma sarkastiliselt. Hea vähemalt et laupäeval läheme taas konte väänama ja kui eelmisel nädalal ei julgenud ta mu kallal liiga palju tööd teha siis sel korral ma loodan et  ehk saab peasüüdlane kehast välja ragistatud.

Aga nüüd tänase teema juurde
Suve lähenemisega algavad meie ajakirjanduses ja raadios-tv arutelud koolivaheaegadest ja laste koolist varem äravõtmise teemadel. Ma ei tea kuidas Eestis aga meil siin tõusevad koolivaheaegadel puhkuste hinnad mitme, mitme kordseks. Nii et kui pere tahab koolivaheajal, näiteks, 10 päevaks Türki puhkama minna maksab ta selle reisi eest enam-vähem £3000  rohkem. See siis siin vaid üks näide milline võib hinna vähe olla aga vahet ei ole kuhu lendad või mida teed koolivaheaegadel on hinnad alati palju kallimad. Seoses sellega võtavad paljud vanemad omi lapsi koolist ära kooliajal et puhkusereisiga raha kokku hoida või siis et võimaldada üldse perele reis kuskil soojal maal (või talvel külmemale maale). Kui mingi aasta tagasi selline koolist puudumine veel kuidagi vabandatav oli siis nüüdseks on koolid väga rangeks läinud ja lapsed puududa ei tohi. Paljudes koolides on isegi kehtestatud trahvid. 
Riiklikud andmed näitavad et eelmisel aastal puudus pea 40 000 last koolist seoses perekondlike puhkusereisidega ja kolmveerand nendest juhtumitest ei olnud koolidirektori nõusolekul. Statistika kohaselt kehtestati 2010/11 aastal 32 641 trahvi. Trahv on £50 kui maksad selle 28 päevaga ja £100 naela kui hiljem. Ma olen kuulnud et mõnes koolis on see trahv tunduvalt suurem aga ju siis keskmine on £50. Arvata võib et need trahvid aastatega suurenevad kuna kui sa kooli ajal pukusele sõites säästad üle tuhande naela siis see 50 naela trahvi ei ole selle kõrval midagi (raadiost kuulsin veel et kuskil on see 50 naela vanema kohta, seega kahevenema pealt £100). Ma rõõmuga maksaks £50 (100) naela ja säästaks tuhandeid kui vastupidi. 
(Mainin siin veel ära et suvevaheaeg algab Inglise koolides juuli keskel.)
Ma otseselt ei tea aga arvata võib et nooremate laste puhul ollakse koolide poolt ehk vastutulelikumad samas taas kui reeglid lähevad rangemateks siis ei saa ka nemad enam armu. Ma ei tea kuidas teistes koolides aga kui mina koolidega lähemalt kokkupuutes olin siis ma küll ei näinud et midagi erilist õpiti paar nädalat enne suvevaheaega (seda siis 5-7 aastaste laste näol). Enamus lapsi olid juba nii väsinud ja väljalülitunud et ka kõige parema tahtmise juures ei oleks nende pead midagi tarka sisse lasknud. Nii nad seal lihtsalt istusid ja ootasid päeva lõppu et saaks minema. 


Ühtepidi ma saan aru et koolireeglid on reeglid ja nendest peab kinnipidama. Kui on reegel et pead koolivormi kandma siis loomulikult ei lubata sind kooli koduriietega, kui on reegel et kool algab kell 8.45 siis on selge et see ei tähenda et võid oma lapse iga päev kooli 9.30 viia. Samas aga tundub see imelikuna et minule, kui lapsevanemale, ei ole enam antud  vastutust selle üle mida ma oma lapsega teen. Ma saan aru et ka koolil on vastutus et mu laps hea koolihariduse saaks. 
Nii jääbgi segaseks et kes siis lõppude lõpuks vastutab minu lapse eest - riik või mina kui lapsevanem?

13 comments:

 1. Siin riigis ei jaagi muud ule kui laps erakooli panna, siis moned koolivaheajad ei lahe riigikooli omadega kokku :) (nt. Oskaril lopeb kooliaasta juba 6 juulil)

  ReplyDelete
 2. Meil Tabasalu koolis oli ka koosolekutel alati teemaks laste suur koolist puudumine pere reiside tõttu. Hindadest ei tea ma muidugi midagi, kas koolivaheajal on kallim või mitte, pole aimugi ... Aga siis kehtestati reegel et puudumisest peab ette teatama, et siis õpetaja saab sellega arvestada ja vb mõned ülesanded kaasa anda. Kahe nädalaga jääb laps päris palju maha, eriti kui on õpiraskused. Jutt ei käi siis algklassidest. Eks Tabasalu kandis elab ka palju keskmisest jõukamaid vanemaid ja ma sain aru et puudumine oli massiline..
  Siin sellist probleemi pole, ma pole üldse kuulnud et siin keegi välisreisil käiks.
  Eestis on ka 3 pikka suvekuud lastel puhkus :) Ja õppeaasta jooksul 3 vaheaega.

  ReplyDelete
 3. Mrs.B, kui me lapse erakooli eest maksma peaksime siis meil vist puhkusele minekuga probleeme ei oleks kuna vaevalt selleks enam mingit raha järgi jääks :)

  Kersti, Just nii oleksgi normaalne et õpetaja annaks koolitöö kaasa ja sinu vastutus on et see ära oldud ajal tehtud saaks. Kaks nädalat veel arusaadav, üks kaks päeva mitte. Laps võib vabalt ju haige ka olla nädala ja kui osa sellest ajast veel kõrges palavikus siis ei tule kodus õppimisest ka midagi välja.

  ReplyDelete
 4. Noh seal pole ju vahet, kas 6 või 16 juuli. Ma saaks aru, kui erakoolis algaks vaheaeg 6. juunil.

  Ma olen ka selle peale mõelnud, et mõned lapsed puuduvad haiguse tõttu nädalaid. Meil on aasta jooksul üks haigusepäev. Selle eest võiks ju puhkusele saada :D Kuigi jah, ega see pole mingi põhjus.

  Kuna me nagunii ainult Eestisse rädame, siis see hinna teema meid eriti ei puuduta. Aga niisama oleks varem tore minna.

  ReplyDelete
 5. Ma tahaks oma last kunagi nats vanemana ikka Eestisse laulupeo ajaks viia kui nad siin aga oma reegleid nii rangeks krutivad siis vist ei õnnestugi.
  Kui nad trahve koolist välja viskamisega ei asenda siis vist ehk ikka kuidagi saaks :) (no oleneb trahvist ka)

  ReplyDelete
 6. Tere, tere köikse pere :-)
  Mul tuli kohe kaks erinevat seika meelele, kui su postitust lugesin. Esiteks. Siin on ka lausa trahvid peale pandud ja ikka selleks, et vanemaid kiusatusest eemale hoida. Tegelikult on meie kantonis pöhjus suhteliselt ühene. Siin on hästi palju Portugalist tulnud peresid. Kuna vanemad tulevad tegema suhteliselt lihtsaid töid, siis on nende keeleoskus sageli väga algeline. Ja selletöttu ei saa lapsed väljaspool kooli koolitöödes just kövasti abi. Siis prantuse keelses koolitöös. Ehk siis - just need lapsed on koolis sageli hädas ja vinduvad. Samas on sageli just need pered kiired oma lapsi koolist nädal enne vaheaega vötma ja kooli nädal peale vaheaega tooma. Ikka selleks, et Portugali söita ja vöimalikult pikalt seal olla. Siinsed öpetajad hakkasid mingi hetk kurtma, sest niigi hädas lapsed puudusid koolist ikka päris korralikult ja lüngad aina süvenesid. Selleks, et vanemaid pidurdada, saigi sisse juurutatud uus trahvisüsteem, mis kehtib otse loomulikult köikidele.

  Teine seik - kui mu isa talvel suuskamas käib, siis ta vötab sageli oma ristipoja Soomest kaasa. Manu on 15 aastane koolipoiss. Minu isa suusapuhkus on alati just siis, kui Manul kool käib, aga iga aasta saab ta ikkagi tulla. Miks? Sest nende kooli direktor oli öelnud, et nädal teisel maal öpetab lapsele palju rohkem kui nädal koolis ;-)

  ReplyDelete
 7. Mäemamma, JUST NII SEE ONGI, et kui seadus kehtestatakse siis ju kõigile ja eks sealt need hädad tulevagi. Teie puhul täiesti aru saadav põhjus trahviks.
  On ju siingi neid lapsi nii palju kes koolis hakkama ei saa ja kelle vanemad haridusele erilist rõhku ei pane ning kui neid mahajäänud lapsi siis veel ka kooliajal koolist ära võetakse siis on tõesti see suur probleem.
  Samas on see ju lausa karistus neile kelle laps ei ole kordagi koolist puudunud ja hinded kõik head ning keda siis kas või üheks päevaks ei lubata luba küsides koolist ära.
  Elu on ikka nii raske sellises ühiskonnas kus madala ja keskklassi vahel on suur 'gap' (kõrgema sotsiaal klassi lapsed käivad ju enamuses kõik nagu nii erakoolides või suudavad kalleid puhkuseid endale lubada). Sellest tingituna seega nii palju iga sugu nõmedaid ja ajuvabasid seadusi ning nõudeid.

  Kui seda teemat täna raadios arutati hakkasid raadiosse helistama emad ja õpetajad kes kõik proovisid seletada et see on kuritegu kui sa lapse varem koolist ära võtad ja et see õpetab lapsele et reeglitest ei peagi kinni pidama ja et nende haridus kannatab sellepärast jne jne.

  No ma ei tea, 5 päeva puhkust oma perega (ütleme siis isaga kes tihti lahkub kodust hommikul vara ja saabub kui lapsed juba voodis) teisel maal kus nii palju uut ja huvitavat näha ja õppida on siis kuidagi kahjustav lapse arengule...Hello...Eriti siis veel kui lapsel on hinded head ja käib koolis ka korralikult.

  Ma ei saa aru et miks ei võiks olla selline seadus et kui sul on koolis kohal käimise prontsent üle 90 ja kui su hinded on üle teatud piiri siis on sul vajaduse korral lubatud puududa x number päevi kooliajast. Selline vaatenurk sunniks vanemaid kes soovivad oma puhkuse eest vähem raha maksta oma laste koolitööle suuremat rõhku panema ja lastel ka võib olla suurem motivatsioon rohkem õppida ja paremaid hindeid saada.
  Sedasi tehes ei karistata selliste trahvi reeglitega neid kes hea õppeedukusega ja eeskujuliku käitumisega ning samas andakse võimalus nendele kes palju ei pinguta millegi nimel pürgida ( ja sedasi ka venemad rohkem laste kasvatusse -haridusse kaasata)...

  ...nii lihtne see ongi, no tõesti ma pean vist ise haridus ministriks hakkama :).....kui ma vaid kirjutamise ja grammatika endale selgeks saaks ha ha ha..

  ReplyDelete
 8. Ma ei kujutan juba ette, milline suur protestikisa siin Torontos lahti läheks, kui mingid sellised trahvid peale pandaks. Pean ütlema, et neid koolist äravõtmisi on küll ja küll (eriti muidugi koolides, kus palju immigrante). Isegi oleme seda teinud, hiljemgi sügisel kooli läinud. Lihtsalt peab koolis ette ütlema ja õpetaja annab mingid ülesanded. Gümnaasiumis tuleb täita "puhkuseavaldus", tundub väga tõsine värk ;) Sellele peavad kõik õpetajad oma allirja andma, et nad on lapsega rääkinud võimalikust õppetööst. Kuidagi asjalik ja rahulik. Aga high school ongi siin peaaegu nagu ülikool juba.
  Samas, arvestades, kui vähe nii Kanadas kui USAs Euroopa kõrval puhkust saab, siis ega inimesed nii naljalt ka kuhugi ei lähe ;)

  ReplyDelete
 9. Siin siis vaheajad sel aastal Eestis mille kopeerisin kooli kodulehelt:
  1) sügisvaheaeg 22.oktoober 2011.a. kuni 30. oktoober 2011.a;
  2) jõuluvaheaeg 23.detsember 2011.a. kuni 8. jaanuar 2012.a;
  3) kevadvaheaeg 17.märts 2012.a. kuni 25.märts 2012.a;
  4) suvevaheaeg (v.a lõpuklassid) 6.juuni 2012.a. kuni 31.august 2012.a;
  Olen ka kuulnud õpetajate kommentaare et lapsele tuleb igati kasuks parem nädal kuskil soojal maal energiat koguda kui siin sombusel oktoobril-novembril viiruste pesas.

  ReplyDelete
 10. Alice, ega üks kaine mõtlemisega direktor ei hakkagi Sind trahvima, kui lapse etteteatamisega mõneks päevaks "perekondlikel põhjustel" koolist ära võtad. Siin riigis on probleem ikka sellistega, kes kaheks nädalaks või isegi mitmeks kuuks koolist kaovad(abielluma näiteks).
  Ü.

  ReplyDelete
 11. Ü, jah kui su lapse koolidirektor on kaine mõistusega.
  Eks oleneb ka kui palju selliseid luba küsivaid vanemaid su lapse koolis on.
  Aga kes teab võib olla selleks ajaks kui meie laps 6 või 7ne on koolid juba midagi muud välja mõtelnud - võib olla viskavad lapse lihtsalt koolist välja :)

  ReplyDelete
 12. Ja Laulupidu on iga nelja aasta tagant :)

  ReplyDelete
 13. Meie lastel on kahe aastane kogemus Rootsi koolist ja kahe aastane kogemus Soome koolist. Koolist puudumiseks peab olema direktori luba ( loomulikult haigena olemised on eri teema) ja see tuleb esitada vähemalt nädal ennem kui "puhkusele" tahetakse minna. Meie oleme siiani selle loa saanud aga me mingid erilised reisumehed ei ole kah. Tydrukul oli klassiöde kes läks kuuks ajaks Austraaliasse et siis ka selliseid pikemaid puudumisi lubati (Rootsis). Ja kindel on see et öpetaja annab "kodused ylesanded" kaasa oled siis nädal vöi kaks ära.

  ReplyDelete