Tuesday, 3 December 2019

KIIRE ELU

Blogimine on hetkel täiesti tagaplaanile jäänud. Põhjused selleks on üldine kiire elu, väga pikale veninud nohu, üks sari mille peale ma pea iga vaba minuti olen kulutanud ning lähenevad jõulud. 

Nohuga olen õnneks ühele poolele saanud (vist...ei julge veel päris kõva häälega hõisata). Kokku kestis kogu see lõbu natuke üle 4- nädala. Vahepeal sain juba peaaegu terveks, aga siis alustasin uuesti otsast peale. Kui mul lõpuks hääl kolmeks päevaks ära kadus, siis läksin isegi arsti juurde kontrollima, et kas on OK edasi venitada või peaks meditsiiniliselt sekkuma hakkama. Huvitav lugu oligi see, et mu enesetunne oli tegelikult täiesti OK, lihtsalt tatt oli peas kinni või siis tilkus pidevalt kurku. Arst tunnistas mind terveks, välja arvatud siis kurku tilkuv tatt mis ka mu hääle kadumises süüdi oli ja mis siis hiljem üldse öiseks köhaks üle läks. Mingit rohtu ma ei vajanud, ega ka ei tahtnud, seega kui vajadus oli, siis sõin lihtsalt Nurofeni mis iga häda vastu hästi aitab.

Tegelikult on mul karvane kahtlus, et selle teise ringi nohu tekitajaks olid hoopis need võiga valmistatud sidruni muffinid mida ma 4 tükki järjest ära sõin ja kuigi ma olen neid samu muffineid ka varem ilma probleemideta söönud, siis arvatavasti just nohust paranedes see piimatilgake seal sees siiski 'andis mulle peksa' (nimelt mu piimaallergia üheks peamiseks tunnuseks ongi see, et see tekitab mulle automaatselt täisvõimsuses nohu/põsekoopa põletiku).
Aga see selleks, olen nüüd eriti ettevaatlik ning ei plaani ennast enam tahtlikult 'mürgitada'. 

Eluke on aga viimasel ajal tõesti väga kiire olnud nii minul endal, kui ka Gretal. No Pete tööelu on ka pea alati kiire ja stressirohke, aga tema tegemiste üle ei pea ma kalendris sõrmega järge pidama või teda ja ta sõpru ühest kohast teise sõidutama. 
Õnneks sai minu 7-nädalane kursus läbi (sellest kunagi hiljem...mjah...te kõik kindlasti juba teate mida see hiljem tähendab!?) ja selle võrra on nüüd kuni uue aastani vähemalt rahu majas. 

Sarja vaatamises teen nüüd ka väikese pausi sisse, kuigi kolmas hooaeg on veel vaatamata. No vähemalt praegu ma mõtlen nii, sest ei tundu õigena enne jõule 20 naela sarja vaatamise peale kulutada kui kingitused vajavad ostmist ja jõulupeod korraldamist, aga mul on tunne, et ma murdun üsna pea ja Amazon saab taas ühe mu 20 naelase endale.

Vähemalt 1.detsembriks olin ma korralikult ette valmistanud. Greta raamatute advendikalendri jaoks olin juba varakult raamatud valmis ostnud (kaks on ainult veel puudu, aga need leian ma kindlasti järgmisel nädalal mõnest heategevuspoest) ja ka šokolaadikalendri juba mitu nädalalt tagasi poest koju toonud. 
Pete-le tegime ka sel aastal Gretaga taas ise šokolaadikalendri, sest tavalise šokolaadikalenderi sees olevad imepisikesed šokolaaditükid oleks tema jaoks vaid narrimine. 
Mul endal on samuti sel aastal nii šokolaadikalender, kui ka üks imelilus (minu lemmik illustraatori tehtud) piltidega 3D adventkalender, aga sellest teen ma pilti mõnel teisel päeval.

Vaikselt olen ka juba mõned kingitused valmis ostnud. Täiesti kogemata õnnestus mul Petele juba 4 kingitust leida ning ka ära tellida ja Greta kingituste ideed on mul ka täitsa olemas, vaja vaid osta. Pete õelaste, Greta sõbranna (ja ta vendade) ning paari tuttava kingitused muretsen jooksvalt ning rohkem vist ei olegi kellegile vaja midagi osta! Praegu tundub asi igati kontrolli all olevat ja loodetavasti nii see ka jääb.

Eesolevaid üritusi on aga küll kuhjaga tulemas. Trall läks tegelikult juba eelmisel nädalal lahti. Eile käisime Greta kooli küla jõulutulede süütamisel. Ise poleks sinna läinud, aga kuna Greta kooli koor esineb seal igal aastal ja Greta tahtis ka sel aastal laulma minna, siis loomulikult olime sunnitud kohale minema. Ma muidugi oleks võinud vaid Pete Gretaga kaasa saata ja ise koju sarja passima jääda, aga õnneks sai mul sari just otsa ja mõte värskest õhust ei olnud just paha.

Eelmise reede peale sattus ka Greta klassi koogimüük koolis. Neil toimub igal reedel peale tunde kooli ees koogimüük. Eelnevalt on ära otsustatud milline klass millisel reedel müügiga tegeleb ja saadud raha läheb täisulatuses selle klassi tarbeks. Kuna algkooli viimaste klasside lastele korraldatakse alati kooli lõpus hirmus palju erinevaid üritusi, sest see on nende viimane aasta algkoolis, siis tuleb iga 'kopikas' kasuks. 
EDIT: Tänaseks tean, et koogimüügiga teenis Greta klass sel korral £107!

Sellepärast otsustasingi sel korral poest ostetud kookide asemel ise 45 lumememme valmistada. Mul on nende tegemine juba nii käpas et see tuleb mul juba nagu tehaselindilt ning ei võta üldse palju vaeva ega aega.  


Siis oli neil mingi aeg tagasi koolis kiusamisvastane nädal (mida tähistatakse kõikides koolides Inglismaal iga aasta novembris) ja ühel päeval selle nädala jooksul pidid kõik lapsed erivärvi sokke kandma (et tähistada seda et me kõik oleme erinevad/ainulaadsed)

Igaks juhuks täpsustan, et kiusamise ennetamine ja sellega tegelemine käib ikka iga koolipäeva juurde mitte ainult kord aastas, aga see üks nädal on lihtsalt selline kui teemat üleriigiliselt käsitletakse. 
Isegi direktor kandis sel päeval erivärvi kingi


Siis sai Greta endale uue viiuli. Kuna ta mängib nüüd juba Grade 4 tasemel ja on kasvult ka suurem, siis oli tal vaja täismõõdus korraliku viiulit. Suuremal viiulil on ka parem heli mida kõrgema taseme eksamitel kindlasti nõutakse. Kui Greta eelmised viiulid olid ostetud kasutatult, siis see viiul on täiesti uus. 

Ma olen seda siin juba varem ka koolipostituste all kirjutanud, et Greta koolis on kanadele lisaks ka jänesed ja merisead ning vahel käib neil koolis külas ka ühe õpetaja koer. 
Igal nädalalõpul lähevad merisead kellegi koju ja ühel nädalalõpul olid nad taas Greta sõbranna pere hoida. Kuna ma transpordin tihti Greta parimat sõbrannat nii hommikuti kooli kui ka õhtuti koju, siis õnnestus ka mul neid loomakesi lähemalt näha. Nad on tõesti nii nunnud ja nii suured.


Koer kes vahel koolis käib

Nii, ja otseloomulikult ei saa ma olla rääkimata jalgpallist. Vähe sellest et Greta igal jumala pühapäev võistlustel käib, siis millegipärast on neil ka kooli jalgpalligrupiga PIDEVALT mingid võistlused. Vahepeal nad juba võitsid kohaliku piirkonna/maakonna karika (trophy) ja ma eeldasin et sellega on need mängud selleks aastaks lõppenud, aga kus sa sellega. Nüüd mängivad nad liiga 'cup games' mänge ja said just edasi poolfinaali. Mina ei saa muidugi sellest jalgpalli süsteemist mitte midagi aru ja seega mul pole õrna aimugi kui kaua need mängud veel üldse edasi kestavad, aga lootust on et ehk enne jõule rohkem võistluseid koolide vahel ei tule.
Ja ega mul ei olegi otseselt nende mängude vastu midagi, AGA kuna õhtuti läheb talvel palju varem pimedaks, siis toimuvad kooliga seotud võistlused samuti nüüd enamalt kooli ajal ja mitte enam peale kooli. Mõnikord algavad võistlused kell 14.30, aga mõnel korral lahkuvad nad koolist juba lõuna ajal. See aga tähendab ka tundidest puudumist ja taas ma ei kobiseks üldse, AGA neid tundidest puudumisi on Gretal kooliüritustega seoses viimasel ajal nii palju olnud. 

Võistlustega seoses jääb tal tihti ka minemata peale kooli toimuvasse kunstiringi (mille eest ma maksan 12 naela ühe korra eest, või isegi rohkem) ja ka draamaringi kus enamus Y6 (ehk siis 4.klassi) lapsi käib, sest nad harjutavad seal koolilõpu etenduse jaoks ja see ring ongi vaid nende tarbeks korraldatud. Õnneks eelmisel reedel õnnestus jalgapllitüdrukutel draamaringist siiski osa võtta ja nad said oma 'audition'-i ära teha (kõik lapsed saavad ise otsustada millist rolli nad etenduses saada tahavad ja peavad siis selle rolli jaoks esinemiseproovi tegema). Eelmisel nädalal aga toimusid võistlused taas reedesel päeval ja sellega seoses jäi neil taaskord draamaringi minemata. 

Sama probleem on hetkel ka Aafrika trummi klubiga mis eelmisel aastal toimus peale tunde, aga mis sel aastal on tõstetud teisipäevase koolipäeva viimasele tunnile. Kuna lapsi kes Aafrika trumme mängida tahavad on palju, aga trumme nii palju ei ole, siis on lapsed kolme erinevasse gruppi jagatud ja grupid mängivad vaheldumisi. Kuna Greta aga käis Aafrika trummi klubis ka juba eelmisel aastal, siis tema (ja teised pikaajalised trummeldajad) saavad/peavad iga nädal mängimisest osa võtma, mis aga omakorda tähendab seda, et Greta jääb igal teisipäeval teadusetunnist ilma. Õigemini ta jõuab seal tunnis just nii kaua olla kui õpetaja räägib teema lahti ja seletab mida nad katsetena tegema hakkab ja siis peab Greta ära minema.

Kui ma seda Greta käest kuulsin, sest ta kurtis siin ükspäev, et teised teevad teadusetunnis katseid ja tema ei saa teha, siis ma läksin kohe õpetajaga rääkima. Õpetaja kinnitas, et kahjuks toimub trummeldamine jah teadusetunni ajal, aga nad ei ole eriti palju katseid teinud ja et ta proovib need tunnid kuidagi tagantjärgi tagasi teha!!! 

Ma ei ole selle lahendusega rahul, sest kuna teadus on matemaatika ja emakeelele lisaks õppeprogrammi üks tähtsamaid aineid, siis ma ei taha et Greta nendest tundidest puuduks. Arutan seda asja veel ühe emaga, kelle tütar samuti Gretaga koos teadusetunnist iga kord puudub ja lähen siis räägin kas õppealajuhataja või direktoriga. Ehk neil õnnestuks see trummeldamine mõnele teisele päevale või tunnile või üldse peale tunde tõsta, et lapsed ei peaks päris tundidest puuduma. 

Seda enam, et viimasel ajal on neil ka olnud ekstra koorilauluproovid, mis küll peale tunde on toimunud, aga hiljuti oli neil üks suuremat sorti workshop ja siis võeti kooris käivad lapsed taas tundidest ära. Nimelt lähevad nad kevadel Wembley Arenale esinema (üks suur ja kuulus kontserdihall Londonis) ja selle ürituse zürii tuli lastega workshopi tegema ja hindama kas Greta kooli koor on nii hea, et pääseks pealavale esinema. 
Ma ei tea kas selleks üldse mingit lootust on, sest seal kontserdil esineb kokku üle 5000 koolilapse aga proovida ju tasub alati. Eks ma kirjuta sellest üritusest täpsemalt siis, kui see toimumas on.

Ja siis on tal veel ka kaks viiulitundi kaks nädalalt järjest ära jäänud (need toimivad tal samuti neljapäeviti koolis mingi päris tunni ajal, viiulitund kestab küll vaid 30 min). Ühel korral oli õpetaja ise haige ja teisel korral toimus neil koolis mingi üritust kust kõik lapsed pidid osa võtma ja viiuliõpetaja ei teadnud seda. Kuna viiulitunnid on meil terve veerandi eest ette makstud (ja mitte just odavad), siis tuleb õpetajal need tunnid järgi teha ja nüüd ongi selline loll seis, et viiuliõpetaja peab selle nädala sisse kuidagi KOLM viiulitundi ära mahutama!!! Raha mõttes on see raiskamine, sest ega siis kolme järjestiku tunni jooksul ei ole võimalik vahepeal harjutada, et tunnist maksimaalset võtta ja areneda ning kolm viiulitundi nädalas tähendab ka seda, et Greta võetakse siis ju kolmel korral koolitundidest ära... aga noh...

Nii et jah, see jalgapall ja muud 'hobid' on hakanud viimasel ajal häirivalt palju koolitunde ära sööma. 
No ja jalgpalliga seoses olen ma ju ka sunnitud PIDEVALT mudaseid jalgpalliriideid pesema. Päris trennis käies ta mudaseks ei saa, sest nad mängivad kunstmurul ja seal ei ole porist haisugi (kuigi higist haisevaid riideid pean ikkagi pesema), aga kooli jalkatrenni ja võistluste riided liiguvad vaid pesumasina vahet, mõnikord isegi 4 korda nädalas. 
Kusjuures seda kollast väravavahipluusi pean ma enne pesumasinasse panekut veel ka käsitsi pesema. Ma ei tea miks, aga millegipärat ei tule see muda pluusilt pesumasinas pestes üldse ära, käsitsi pestes aga küll.

Pesemisele lisaks pean ma nii mõnelgi korral ka veel Greta kooli jalgpallivormi sokke lappima. Need vormid ei ole isiklikud kuigi kooli spordikordinaator jagab neid lastele välja vastavalt pluusil oleva numbri järgi (Greta on nr.9), sest nii on lihtsalt lihtsam. Peale võistluseid ma pesen vormi ära ja Greta viib kooli tagasi. Seda ma ei tea kas poistel ja tüdrukutel on eraldi jalgpallivorm või nad kasutavad võistluste ajal kõik sama vormi (mängud ei toimu samadel aegadel). Igal juhul tuleb Greta tihti koju katkiste sokkidega ja ma siis pärast võistluseid lapin neid, et järgmistel lastel oleks terved sokid jalga panna. Ma ausalt kaalutlesin juba koolile paar paari uusi sokke osta, aga ma ei tea kust selliseid sokke osta saab.

Eelmisel nädalal nägid Greta sokid välja sellised

Siit üks väikene video jalgpalliklubi võistluste võistkondade vahelisest lõputervitusest. Sel korral pidid meie tüdrukud kaotusega leppima 3-5.

Ühel nädalalõpul oli neil võistluste ajal 'VAIKNE NÄDALALÕPP' mis tähendas seda, et pealtvaatajatel ei olnud lubatud platsi äärest mängijatele ja treeneritele/kohtunikele midagi hüüda. Tihti on nii, et pealtvaatajad lähevad võistluseid vaadates nii hoogu, et hakkavad mängijatele igasugu õpetusi hüüdma või saavad kohtunike peale pahaseks ja see segab ning paneb nii mängijaid kui ka kohtunikud suure stressi alla. 

Mina olen igaljuhul igati selliste 'vaiksete võistluste' poolt, sest see kui närvi ja stressi osad lapsevanemad mänge vaadates lähevad on ikka uskumatu. Üks osa miks ma jalgpalli ei armasta ongi just need platsi kõrval karjuvad vanemad, sest ma lähen ise ka nende kaasaelamise peale nii stressi. 
Ühe kooli jalgpallivõistluste ajal hüüdis ka üks isa (kes tegelikult on ka üks tüdrukute treeneritest jalgpalliklubis) õpetusi ja samal ajal teisel pool platsi karjus kooli spordikordinaator teisi õpetusi ja Greta oli siis peaaegu nutu äärel, sest ta ei teadnud keda kuulata. Kuna see isa teadis kuidas tüdrukud trennis mängivad ja oli jalgpalli alal teadlikum kui kooli 'treener' (kes tegelikult on lihtsalt üks naisõpetaja kes võistlustele kaasa tuleb, aga kes koolis olevaid trenne ei juhi ja kes jalgpallist suurt midagi ei tea), siis Greta järgis selle isa juhiseid ja sai õpetaja pahameele osaliseks. Õnneks lahendati see asi pärast ära ja lastel ei olnud sellega hilisemate koolivõistluste ajal enam probleeme, aga jah tõesti parem kui head mängu ja väravaid pealtvaatajad vaid plaksutades tunnustavad.

Pühapäevaselt võistluselt koju jõudnud laps

Aga nüüd aitab jalgpalliteemast ja tagasi jõulude juurde.

Detsembri sisse peavad kõik need üritused ja tegemised ära mahtuma:

 • Koogimüük (möödas)
 • Küla jõulutulede süütamine (möödas)
 • Sel reedel koolis Mufty Day (lapsed saavad kooli ilma koolivormita minna ja toovad vastutasuks kas alkohooli või alkohoolita joogi või sokolaadi).
 • Kooli jõululaat (mina olen seal abis ja Greta laulab paar laulu kooriga niisama uudistamisele lisaks).

 • Jõulukuuse ostmine ja ehtimine (viimane on üsna suur töö).
 • 'Fortnum and Mason' kaubamaja külastamine Londonis. (sellest on meil juba igaaastane traditsioon saamas, sest läheme sinna taas mulle jõulukingiks vahukomme ostma ja õpetajatele kingitusi).
 • 'Anxiety in Children' loeng lastevanematele koolis.
 • Sõidutada naabrimees arsti juurde ja sealt tagasi.
 • Jõulukampsuni päev koolis
 • Õpilaste jõululõuna koolis.


 • 16. dets. õpetajate jõululõuna koolis. See üritus on korraltatud lastevanemate poolt õpetajatele tänutäheks nende töö eest. Lapsevanemad organiseerivad kõik söögid.
 • Greta kooli õhtune jõulukontsert kirikus
 • 17.dets Minu hambaarsti visiit (lihtsalt kontroll).
 • Greta kooli õhtune jõulukontsert kirikus mida ka meie Petega vaatama läheme. Kontserdeid on kaks kus kõik Y5 ja Y6 lapsed (3 ja 4 klass) esinevad, aga kuna vanemaid on palju, siis korraldatakse alati kaks kontserdi
 • 20. dets. järjekordne Mufty Day ja ühtlasi ka laste viimane koolipäev enne jõuluvaheaega.
 • 21. dets. Greta parima sõbranna pere tuleb meie juurde jõululõunale (nagu ka eelmisel aastal).
 • 23. dets. Läheme Pete vanematega Londonisse jõulukontserdile Royal Albert Hall-i. 
 • Tahame korraldada meie naabritele (kokku 5 maja inimestele meile lisaks) Xmas drinks meie juures, aga me ei ole veel otsustanud kas see ajaliselt ja rahaliselt ka võimalik on. 
 • JÕULUD (Pete vanemad tulevad meie juurde)
 • Samuti otsustasime sel aastal kõik sugulased enda juurde peale jõule kutsuda. Kuna Pete vend korraldas suvel Pete ema juubelipeo nende juures, siis tundub vaid ausana kui nende õlgadele ei langeks ka suguvõsa jõulupeo korraldamine. Pete üks õde elab liiga kaugel ja teise juures ei ole väga palju ruumi).
 • 28.dets. lähme ühtede meie heade sõpradega jalutama ja pärast restorani jõule tähistama. (Vanasti tulid nad meile külla, aga kuna nad elavad meist nüüd nii umbes tunnise autosõidu kaugusel ja neil on nüüd ka väike koer, siis nad ei saa teda terveks päevaks üksinda koju jätta. Üleeelmisel aastal kohtusime poolel teel, nad võtsid koera kaasa ja me läksime koeraga jalutama ning siis ühte hubasesse pubisse sööma ja me kõik nautisime seda täiega. Sedasi ei pea ka keegi midagi korraldama, vaaritama ja pärast koristama, kuigi meil ei ole otseselt midagi korraldamise vastu. Sel aastal otsustasime samamoodi teha).

Sellele kõigile lisaks muidugi ka veel kingituste ostmine ja pakkimine ja muud poes käimised (kuigi enamus kinke ostame me nagunii internetist/Amazonist).
Kuigi Greta oleks hirmsasti tahtnud, siis Päkapikk meil sel aastal ennast kuskile igal hommikul ära ei peida...ega ei tee ka erinevaid lollusid nagu ühel aastal.  Ma lihtsalt ei jõua sellega tegeleda.
Eile õhtul aga avastasime Petega magama minnes üleval korrusel sellise vaatepildi. ..Greta mängis hoopis meile Päkapikku :-)


Mul on tegelikult veel ka hunnik uusi naljakaid kassipilte ja paar kooliteemalist juttu, aga kuna see postitus on juba niigi meeletult pikaks veninud ja ma pean kohe Gretale järgi minema, siis jätan need teemad praegu siit välja. 

22 comments:

 1. Teie detsembrikuu tundub hullem kui meie oma. Tegelikult saan mina peavalu iga kord, kui me maha istume ja mingi eriliselt tiheda päeva logistikat arutame, nii et päriselt ma ei tea, mis meil kõik tulemas on.
  Mina lapsevanemana jätaksin lapsel mingi trenni või huviringi ära, kui see õppetööga samale ajale hakkab jooksma. Isegi kui see lapsele ei meeldi. Muide, ühes Eesti koolis on mingi ruumipuuduse tõttu olukord, kus Greta-vanune laps saab igal nädalal põhjuseta puudumise koorilaulust (see on Eesti koolides tihti tunniplaanis, aga tegelikult pigem vabatahtlik), sest ta peab samal ajal olema kehalises kasvatuses. Nii et segadust on siinmail ka.

  Palun, kas Sa võiksid jagada oma kogemusi Pete jõulukinkidega? Mina ja ma arvan, et mõni teine naine ka on hirmsas hädas sellega, et abikaasal on nagu kõik juba olemas ja mitte midagi kinkida ei oska peale järjekordse lipsu või millegi muu sellise igava asja. Lastega on ka sel aastal häda, ühele oleme põneva (mida ta ise ei ole osanud tahta) jõulukingi leidnud, aga ülejäänud kahele nagu ei oskagi midagi kinkida, hirmus on see heaoluriigi elu.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Viiul on ainuke asi mis Gretal päris koolitundide ajal toimub ja see ei ole midagi erilist, sest sama asi kehtib ka nende laste kohta kes kitarri, klaverit, löökpille või mingit muud muusikariista mängivad. See ei ole eelmiste aastate jooksul probleemiks olnud ja ei ole ka nüüd, lihtsalt hetkel juhtus nii, et mitu tundi peab järjest järgi tegema õpetaja puudumise tõttu.

   Kõik ülejäänud kooli poolt organiseeritud ringid/trennid toimuvad kas söögivahetunni ajal (mille pikkus on 1 tund) või siis enne või peale kooli. Nendeks ringideks on Greta puhul jalgpall, koorilaul, bänd, Aafrika trummid, draamaklass, kunstiring (kuigi selle eest me maksame) ja enne oli ka netball (kooli poolt pakutavaid erinevaid ringe on veel palju, aga Greta võtab vaid nendest siin nimetatud ringidest/trennidest hetkel osa).
   Gretat ei võta ma kindlasti üheski ta ringist ära, küll aga räägin õppealajuhatajaga võimalusest drummeldamine mõnele teisele ajale või päevale muuta, sest enne toimus see peale tunde ja ta ise on ka kohe kindlasti nõus, et see ei ole õige, et lapsi teadusetunnist regulaarselt ära võetakse. Ma arvan, et muusikaõpetaja ise ei ole sellest teadlikija ju siis Greta klassiõpetaja ei ole selles probleemi näinud. Mind aga härib ja Greta tahab ka ise selles tunnis olla, seega proovin kooliga probleemile parema lahenduse leida.

   Jalgpalli probleem on aga jälle selles, et tüdrukud lihtsalt mängivad liiga hästi ja seega pääsevad pidevalt edasi järgmistele võistlustele :-). Oma mängudega esindavad nad kooli ja see ei oleks ei Greta, ega ka ülejäänud võistkonna suhtes aus, kui ma Greta sealt äkki ära võtkas. Nad jääks ju automaatselt ühe mängija võrra vaesemaks ja enamate mängude puhul ka veel väravavahita. See võistluste asi on ka mööduv probleem, lihtsalt hetkel langevad kõik asjad kuidagi ühele ajale kokku ja palju päris tunde jääb vahele ja ma ei ole just eriti rõõmus selle üle. Seda enam, et Y6 on väga tähtis viimane algkooliaasta kui nad peavad ennast lõputestideks ja järgmiseastme kooliks ette valmistama.

   Aga õnneks ei kesta ka need jalgpallivõistlused igavesti ja ma olen kindel et uuel aastal on asi juba palju rahulikum...või siis õigemini juba uute kooliürituste ja tegemistega täidetud ;-)

   Delete
  2. Jõulukinkide osas mul kahjuks ei ole sulle mingit head ideed pakkuda. Petele ei ostnud ma midagi erilist, aga ma tean et need asjad, mis ma ostsin, sobivad talle hästi ja tean ka et ta neid vajab/kasutama hakkab. Kinkideks hetkel on üsk pluus, üks puuvillast tumesinine casual pintsaku moodi asi, sall mida tal vaja on ja üks väike ilus luup (selline natuke vanaaegse välimusega), et ta saaks oma abielusõrmuselt imetillukest teksti lugeda (või muud pisemat teksti, sest arvutikasutamise prillid jätab ta alati tööle).

   Sellele lisaks plaanin ma talle kinkida ka teatripiletid, sest talle meeldib väga teatris käia (no see pooleldi ka mulle, sest me läheksime ju teatrisse koos) ja kindlasti leian poodi/Londoni minnes veel mingi väikese 'mänguasja' ja maiustuse talle lisaks.
   Mingit suurt ja erilist kingitust ei tee, sest pole mida otseselt tahta ja niisama raha raisata pole mõtet.

   Greta tahab jõuludeks saada KOERA, KOERA, KOERA, KOERA, KOERA...ja siis väravavahi kindaid ja Aafrika drummi. Sellele lisaks ostame talle soojade võileibade valmistamise masina ja peame mõtlema välja veel mingid kingiideed kõikidele sugulastele ja sõpradele kes talle kingitusi teevad. Kingiideede väljamõtlemine ongi see kõige hullem asi ja kuna Greta on nii suur juba ja ta ei oskagi midagi otseselt tahta, siis kõige parem on vist raha peale välja minna.

   Delete
  3. Nojah, mu abikaasal on endiselt nahkhiire kuulmine ja snaiperi silmad, nii et luubist poleks tõesti erilist kasu. Aga ma jätan selle mõtte meelde, et kümne aasta pärast kasutusele võtta. :)
   Jalgpallimeeskonnast lapse keset hooaega eemaldamine on tõesti mõeldamatu, see on ka üks põhjus, miks meie lapsed meeskonnamänge ei mängi. Ega nad väga ei taha ka. Mind häiris just see teadusetunni ja trummide omavaheline sassisolek, aga küllap te saate selle asja korda.
   Lillebror tahab jõuludeks raagritsikaid, sest koera me ei võta kindlasti… aga kuna kassipoja eest hoolitsemisega on ka draamat olnud ("Ma ei kavatsenud seda eluaeg teha!"), ei tule meile hetkel ühtegi elusolevust juurde. Nii et laps avaldas soovi saada hoopis uus rahakott ja käekell. Midagi ägedat tuleb ka veel välja mõelda, kaks raamatut olen ma talle juba ära ostnud. Meil on sugulasi õnneks üsna vähe.

   Delete
  4. :D :D, tegelikult Pete ei ole nii pime midagi, aga talle meeldivad igasugu peened ja stiilsed kirjutustarbed ja sõmuse seest ei näe ta tõesti hästi me pulmaastapäeva ja teksti lugeda, nii et ta kindlasti naerab selle luubi peale ning on samas ka tänulik :-)

   Ma lasen endale Amazonist kohe kindlasti mõned raamatud tellida, aga Gretale on pea mõtetu raamatuid uuest peast kinkida, sest ta loeb need nii kiiresti läbi. Ta küll saab ka raamatuid kingiks, aga kõik kasutatul kujul (no ja sellele lisaks ju ka veel raamatute advendikalender koos 24 lihtsa raamatuga).

   Delete
 2. Ma tunnen teie jõulugraafiku ees aukartust - see nimekiri on päris hirmuäratav.

  Muude asjade osas kommenteerida ei oska ega hakka, aga näiteks oma kooliajast on meeles, et kuigi meid võeti ka mingite eriürituste jaoks päris-tunnist ära (nt koolikontsert või laulupeo ettelaulmine vms), siis kui asi muutus krooniliseks läks aineõpetaja ise muusikaõpetajaga rääkima, et tema enam ei luba, sest lastel jääb aine omandamine vildakaks. Minu arust ei ole see ka päris õige, et nö huviharidus (kuigi minu arust on huvihariduse roll väga oluline ja mul on alati kahju, kui leidub inimesi, kes leiavad, et see on mõttetu) trumpab üle nö nende ainete tunnid, mida võib hiljem vaja minna nt eksamite vms sooritamisel. Ma imestan nt seda, et aineõpetaja ise selles probleemi ei näe, aga võib-olla näitabki see seda, et ta usub, et teie laps on piisavalt tark ise nö vahed tasa tegema (mis näitab ju ainult seda, et teie laps võimekas).

  Kingituste-teemaga seoses: kingitused on alati nii rasked! Viimased aastad teeme kas kingitusi nö küsimise peale (st "mul on seda asja vaja, äkki kingite siis selle?") või ei tee üldse. Äärmisel juhul sobib ka mõni raamatupoe kinkekaart vms, sest raamatuid ostavad meie peres kõik inimesed ja need kinkekaardid kuluvad alati ära. Üldiselt olen tutvusringkonnas märganud, et inimesed kingivad vähem asju, ja rohkem aega ning koosveetmisvõimalusi, st kas lihtsalt tulevad kokku ja veedavad koos aega või siis plaanivadki mingeid üritusi, asju, kuhu koos minna nt.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kui seda jõulunimekirja täpsemalt vaadata, siis tegelikult ei ole seal midagi kontimurdvat kirjas. Peamine töö mulle on sõrmega järge pidada mis päeval midagi toimub. Greta üldiselt teab ise väga hästi mida tal kooli jaoks vaja läheb ja mis päeval mis toimub, aga sellegi poolest ma ikkagi kontrollin üle või siis annan talle teada asjadest mille kohta tal endal info puudub (näiteks et sel nädalal on tal 3 viiulitundi, sest seda kirjutas meile viiuliõpetaja). Jõululõuna koolis ja jõulukampsuni ja Mufty päev ei tähenda mulle midagi muud kui anda talle õigel päeval lihtsalt jõulukampsun või kas pudel veini või sokolaadikarp kaasa. Ehk siis lihtsalt meelespidamise asi :-)
   Laste endi jaoks on kõik need üritused puhtalt rõõm ja igal kooliaastal on asjad samamoodi et november/detsember ja kooliaasta lõpu kuu juuni/juuli on kooliaasta kõige sündmuse rohkemad kuud. Koolijuhtkond teab seda ja on vastavalt sellele ka koolielu ja õppeprogrammid koostanud. Ma olen igal juhul väga tänulik et siinne haridussüsteem lastele akadeemilistele teadmistele lisaks ka nii palju kunstile, sportile ning vaimsetele ja sotsiaalsetele oskustele tälepanu pöörab.

   Praegu on lihtsalt nii juhtunud, et need tundidest ära võtmiseid on korraga lühikese aja peale üsna palju langenud ja kuna graafik on nagunii tihe, siis see ärritab mind. Õpetaja ise ei näe selles hetkel Greta puhul jah probleemi, sest ta teab, et probleem on ajutine ja et nendel jalgpalli ja muusika lastel, keda tundiest ära võetakse, on õppimisega kõik korras. Mina olen hetkel lihtsalt see, kellele ei meeldi et Greta ja veel üks teine tüdruk regulaarselt poole teadusetunni pealt drummeldama kutsutakse ja seepärast tahan uurida kas seda muuta ei saaks.
   See koorilaulu workshop oli ka vaid ühel päeval ja see on midagi nii erilist ja harukordset, et sellepärast ma üksi ei kobiseks üldse. Väga vähestel inimestel õnnestub elus pääseda laulma ühe UK kuulsama kontserdiareeni lavale (seal kus tavaliselt maailmakuulsa muusikud esinevad) ja minu poolest võib Greta selle võimaluse pärast kasvõi terve nädal koolist puududa :-)

   Aga kuna koolis teevad kõik õpetajad ja koolijuhtkond kõikide klasside ja laste puhul koostööd ja üldjuhul suhtlevad asjasse puutuvad õpetajad omavahel pidevalt, siis meil lastevanematel ei ole tavaliselt üldse vaja kooliga seotud asjadesse sekkuda. Õpetajad leiavad ise automaatselt kõikide probleemide jaoks kõige parema lahenduse ja seda just lapsi silmas pidades.
   Samas vanemate soovid on alati teretulnud ja kui on mingi probleem, siis palutakse alati kohe ruttu sellest rääkima tulla. Nii et selles mõttes see ei ole mingi suur asi, et ma kooliga asjast rääkima lähen. Kooli direktor näiteks seisabki üsna tihti koolipäeva lõpus kooli ees et olla lastevanematele kättesaadav.

   Kingitustega on jah (meil) selles mõttes raske, et meil ei ole midagi otseselt vaja. Tavaliselt kui midagi vaja on, siis ostame selle asja kohe ära, sest asi ei kannata pikalt ootamist või lihtsalt ei taha oodata. Enamusi kinke teeme küsimise peale juba aastaid, või siis kingime raha. Pereväliselt teeme kinke vaid lastele. Isegi Pete vanematele ei kingi me jõuludeks juba mitu aastat midagi, sest meie ei oska midagi tahta ja nemad ka mitte ja siis oligi vahepeal selline seis kus meie kandsime neile raha ja nemad meile, ehk siis sama summa liikus lihtsalt edasi-tagasi :-) Naabritele kingime vaid väikese sokolaadi ja külla minnes võtame samuti midagi kaasa, aga see on sama ka jõuluväliselt.
   Me üldiselt saame nii sugulaste kui ka tuttavatega aastaringselt tihedalt kokku, käime ja korraldame sööminguid või käime teatris koos või niisama külas. Jõulud lihtsalt annavad lastele selle kingi saamise võlu kokkusaamistele juurde :-)

   Delete
 3. Ja nii ongi, et ühel päeval võtavad lapsed need toredad tegemised ise üle 😉 Mäletan, kuidas ma ise jõuluvana hakkasin varateismelisena mängima. Meile ja noorematele naabrilastele.
  Aga su graafik on tõesti tihe. Mina pole veel sel aastal õieti aru saanudki, et jõulud tulemas. Millegipärast ei aita isegi jõulukaunistuste väljailmumine. Vist sellepärast et "töötan" kuus päeva nädalas. Kaks päeva hoian last ja neli päeva tööl (laupäev kaasa arvatud). Töö juures on aga iga minut kirjas, sest valmistume uuele süsteemile minekuks ja muidugi siis veel see lätlaste ülevõtmine, pankade ühinemine. Ja kuigi lapsehoid on minu valik ja tore, siis hommikune ülestõusmine ja välja minemine muutub tüütuks ..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, ega tegelikult ka sinu päevad vähem tegusad ei ole, lihtsalt rutiinsemad kui mul hetkel. Rutiini puhul on lihtsalt mõnevõrra vähem sebimist, sest tead täpselt millal, kus, mis, aga kui graafik on iga jumala päev erinev, siis pidevalt peab kuskil erinevas kohas olema, erineviad asju tegema, erinevaid lapsi tooma, viima, hoidma erineval kellajal jne. Ühesõnaga igav ei hakka :D

   Praegu tuletasidki mulle meelde, et mu nimekirjast on välja jäänud kuuse ostmine ja ehtimine (see viimane on üsna suur töö...ja ei, seda tääd ei usalda ma mitte kellegile teisele ;D).

   PS. Su lumised pildid on nii muinasjutulised. Tahaks ka korraks lund...aga tõesti vaid korraks.

   Delete
 4. Mis sarjaga tegu, mis sellist pühendumist nõuab?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ega see ei ole ju midagi ennekuulmatut et inimesed erinevatesse sarjadesse pühenduvad või neist sõltuvusse sattuvad :-) Sari mida mina vaatan ei ole just iga inimese 'cup of tea', aga kuna see on minu erialane, siis ma olen loomulikult lummatud. Sarja nimi on 'In Treatment'.

   Delete
 5. Alice, muidugi pole, lihtsalt tunnen huvi ja mida järgmisena vaadata, kui Crown läbi saab :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ära igaks juhuks väga kõrgeid ootuseid sea, sest nagu ma juba ütlesin, siis see sari on väga spetsiifiline ja paljude jaoks täiesti igav :-)

   Delete
 6. Jalgpalli postitusi (pilte, videosid) ootan suure huviga. Vahel mõtlen ajale tagasi, kui minu omad olid alles alustajad...ja tahan aega tagasi keerata...see on nii ilus aeg (aga ka stressi rohke, sest lapsed eksivad ja otsivad ise lahendusi olukorrale - jah, nõus sinuga, et ka mind häirisid õpetavad/karjuvad lapsevanemad platsi ääres ja siis veel need, kes kohtunike sõimavad)...ma ise olen pigem selline kaasa elaja, kes ergutab võistkonda (nüüd enam mitte - lapsed keelasid ära), hüppab rõõmust ja plaksutab või ohkab omaette. Kõige hullem selle juures on, et ma kipun seda päris jalgpalli vaadates ka tegema. Käisime pärastlõunal poisiga söömas ja selles kohas oli televiisoris jalgpall (ManUnitedi mäng) ja ma siis tegin "hääli", poiss meenutas, et ega me kodus ole. Ma olen üdini jalgpallist läbi imbunud. Seega jätka jalka postitustega. Riiete osas mul muret ei ole, sest meil mängitakse peamiselt kunstmurul - päris muru on luksus, seega riided lähevad kergelt puhtaks, isegi valget värvi püksid - küll on hea materjal.
  Vabandust pika kommentaari pärast, kohe tunnen, et ei ole pikka aega Sinuga suhelnud ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kuule, sa võid nii pikki kommentaare kirjutada kui süda lustib :D
   Jalgapalli juttu kirjutades mõtlen alati su peale ja kuna sa juba oled selline hull fän, siis kirjutan põhjalikult :-)

   Ma kujutan sind väga hästi ette seal söögikohas 'hääli' tegemas :D :D


   Delete
  2. Kniks ja kummardus :)
   Rõõm on lugeda positiivsusest õhkuvaid kommentaare, suunurgad kõrvuni. Ma pole ju tüüpiline eestlane, kes vaikselt nurgas omaette pobiseb - mulle meeldib täiega kaasa elada, emotsiooni peab ju välja laskma (söögikohas muidugi viisakalt, kaaskodanike mittehäirival moel).

   Delete
 7. Need lumememmed on nii lahedad, kas sa võiksid paari sõnaga kirja panna, kuidas neid tegid? Ma hea meelega meisterdaks oma 6-aastasega. Aitäh!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei tea kas sa elad Eestis või Inglismaal. Kui Eestis siis ma ei tea millised oleks teil vastavad toiduained mida ma kasutasin, aga põhimõtteliselt on pildilt näha millega tegu.
   Uk elades on aga materjalideks vahukommid, Mikado pulgad, Strawberry laces, Dairy Milk Giant Buttons ja writing icing.

   Nipp on kõigepealt alustada lumememme käte kehasse panemisega ja alles siis jätkata pea keha külge kleepimisega. Glasuur on liimiks. Kui pea on keha küljes kinni siis tuleb ettevaatlikult lumememmedele sallid kaela panna. Need maasika paelad on üsna venivad ja neid on kerge siduda, aga peab lihtasalt vaatama et salli liiga pingule ei tõmba, sest muidu 'lõikad' pea otsast ära :-).
   Kui sallid on kaelas, siis tuleb panna lumememmed lamama ja hakata neile silmi, suud ja nööpe joonistama. Lamades sellepärast, et muidu hakkab glasuur tilkuma. Kui see on tehtud, siis mina jätan nad nii kauaks lamama kui glasuur on kuivanud ja alles siis kleebin mütsid pähe. Ja ongi kogu lugu :-)

   Toredat meisterdamist!

   Delete
  2. Me elame USAs, ma usun, et leiame kõik vajaliku. Aitäh!
   Ruth

   Delete
  3. No kui te USA-s elate, siis on teil tõesti kõik vajalik seal olemas :-)

   Delete
 8. Meil on sellel aastal detsembri graafik tänu lasteaia jõulupidude aja muutusele täiesti nässus. Ühel lapsel on 2 jõulupidu samal kellaajal, lisaks teisel lapsel samal ajal esinemine. No olgu, laps siis valib kahe peo vahel, aga kuidas meie jõuame kahte kohta (ühe jõulupeole ja teise esinemisele)? Lisa siia veel kolmas laps, kelle jõulupidu on teise lapse huviringi ajal ja kolmas samal ajal veel proovis. Oleks mu lapsed kõik koolilapsed, oleks lihtsam. Aga lasteaia lapsi tuleb ju ise vedada ja nende jõulupeod on ka kõik vanematega veel. Kõige selle kõrvalt tuleb veel ka tööle jõuda. Õudne on see detsember ja teine sama õudne aeg on kooli-lasteaia aasta lõpp.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah eks kolme lapse puhul ole seda logistikat ka kolm korda rohkem :-)

   Delete