Friday, 13 December 2019

ÄRRITUS ÄRRITUSE OTSA

Nii, võin nüüd kuulutada, et meie autosse sisse murdjad  (või varas, ma ei tea täpselt) on juba kinni nabitud!

Viisin ühe meie naabri eile arsti juurde (ta ei tohi tervislikel põhjustel enam autoga sõita) ja ta teadis rääkida, et autovaras olevat politsei poolt kinni võetud. Kuna paar inimest meie naabruskonnast said autovarga tegevusest koheselt oma uksekellakaamerate abil teada ja helistasid politseisse, siis oli politseil selge pilt kus pätid tegutsesid ja sõitsid välja asja uurima ning saidki päti/pätid kinni nabitud. Vangi neid muidugi ei pandud, pigem neile anti piirkonna sisenemise keeld ja vist mingi hoiatus ning mingi teatud aja tagant peavad kohtusse minema. Naaber muidugi täpseid detaile asjast ei teadnud, aga arvata võib, et mingil ajal kirjutatakse sellest ka meie kohaliku politsei lehel.

Tegelikult oli mul hoopis plaan kirjutada sellest, et ma ei ole kogu Greta kooliaastate jooksul (neid on kokku üle 7 aasta) kordagi veel kooli peale ärritunud olnud, aga nüüd eelmisel ja üle-eelmisel nädalal kasvas mu rahulolematus ikka üsna kõrgele. Õnneks tänaseks olen ma juba maha rahunenud ja aru saanud, et osa ärritusest oli minu enda tekitatud, aga siiski. 

Teadusetunni ja Aafrika drummide probleemist ma juba mainisin siin paar postitust tagasi. See probleem lahendati, nagu ma ka eeldasin, paari päevaga ära. Ma hakkasin esmaspäeva õhtul Gretale ütlema, et kui õpetaja ta homme tunni ajal Aafrika drumme mängima saadab, siis öelgu, et ta vanemad käskisid tal sel korral teadusetundi jääda. Ma sain vaevalt oma lause lõpetada kui Greta teatas, et neil oli juba teadusetund ära. Võin sellest järeldada, et probleemiga tegeleti koheselt ja teadusetund tõsteti teisele päevale. Olen rahul.


Osa asju millest Greta teadusetunnist puudumise tõttu ilma on jäänud
Kolme viiulitunniga ühel nädalal ei olnud ma samuti rahul, aga siis rääkis Greta mulle veel sellele lisaks, et kolmas tund toimus tal koos sõbrannaga (kes samuti viiulit mängib, aga ühe astme võrra madalamal tasemel). See ajas mind veelgi rohkem närvi, sest kuigi see võimalus on täitsa olemas, et võtta ühiseid viiulitunde, siis sellise viiulitunni (õigemini pooltunni) hind on odavam kui individuaaltund JA sel juhul on tunnis kaks (või enam) ühel tasemel olevat õpilast. 
Seega tähendas see seda, et Greta ei mänginud selles tunnis neid lugusid mida ta parasjagu õpib, vaid midagi sellist mida mõlemad tüdrukud said koos mängida. Viiuliõpetaja see eest sai tunni raha kätte poole tunniga.

Õnneks viiulitundide peale ma pikalt kuri ei olnud, sest ühel korral oli see hoopis kooli viga, et nad viiuliõpetajale ei teatanud, et lastel on sel päeval viiulitunniga ühel ajal üks workshop ja teisel korral oli viiuliõpetaja laps (või ta ise) haige ja ta pidi koju jääma. Juhtub! 
Ning nagu hiljem Greta ja ühe teise koolis õpetava õpetaja jutust välja tuli, siis olid tüdrukud viiulitunnis koos kooli jõulukontserdiks (carols) harjutanud. Nad nimelt mängivad kontserdil ühe laulu ajal ka viiulit. No ja sellise asja peale ma otseloomulikult ju ka kuri ei ole.

Siis käis Greta eelmisel reedel ühe sõbranna juures mängimas. Tüdruku ema oli eelmisel ja üle-eelmisel aastal Greta koolis õpetaja. Kui ma Gretale kella 7-ks õhtul järgi läksin, siis jäime me tüdruku emaga taaskord pikalt jutustama (nagu alati) ja loomulikult ikka kooliteemadel. Kuna ta on Greta koolis õpetaja olnud, siis on tal alati palju siseinfot ja kuna mind kooliteema alati huvitab, siis me võime lõputult haridusteemadel jutustada.

Minu jaoks oli see aga sel hetkel kui õli tulle valamine, sest ma olin ju niigi juba ärritunud kooliasjadest. Ma muidugi hiljem, kui kaine peaga taas mõtlema hakkasin, sain aru, et selle naise rahulolematus kooli suunas on hoopis suuremalt osalt ta enda isiklikust suhtest kooliga ja sellest et ta ei saanud kooli uue direktoriga hästi läbi ning osaliselt ka sellepärast lahkus töölt (ta oleks soovinud poole kohaga jätkamist, aga direktorile ei sobinud see ja kuna ta ema jäi ka järsku haigeks ning viimase aasta algkooli lapsega on nagunii palju tegemisi ja toomisi-viimisi ning lisaüritusi, siis oli talle kasulikum täielikult töölt lahkuda)

Kriitikaga Greta õpetaja suhtes olen ma aga natuke nõus küll. Tegu on kooli jaoks täiesti uue õpetajaga, kes on küll igati pädev oma töös, aga kuna ta on ka ühtlasi määratud kooli vanemaastme juhiks ja õppeprogrammide koostajaks, siis käib ta tundide ajal tihti ära ja teda katab sel ajal Greta klassi abiõpetaja või mõni teine õpetaja (see ei ole midagi erilist, sest õpetajad peavad ikka koolitustel või koosolekutel käima ja sellisel juhul on täiesti normaalne, et puuduvat õpetajat katab siis mõni teine õpetaja või õppealajuhataja). Samas paljud Greta klassi lapsevanemad aga ei tea, et see abiõpetaja on tegelikult ühtlasi ka praktikant ja sellega seoses hakkab ta aja möödudes üha enam ja enam Greta klassi õpetama. Ka selles ei oleks mingit probleemi, AGA sel abiõpetajal ei ole klassis mingit autoriteeti. Ta räägib väga vaikse häälega või siis karjub...samuti vaikse häälega ja osadele poistele pakub see loomulikult nalja ning mõnikord, kui asi päris koomiliseks läheb, siis ka kogu klassile. 

Teil ei tasu nüüd ette kujutada mingi pidevalt kõvasti lärmavat klassi, sest seal koolis ei jääks selline asi mingil juhul märkamata ja ei oleks lubatud, aga mulle ei meeldi, et algkooli viimast ja kõige tähtsamat klassi üha rohkem ja rohkem ajast selline praktikant õpetab. 
Ja kui õpetaja tihti ära on, siis ei ole tal ju aega oma klassile korralikult pühenduda ja lastega koos igasugu asju teha ning seda on juba nautke ka märgata. Klassiseinad on neil võrreldes teiste klassidega nii tühjad ja kuidagi õnnetud ning kui paralleelklassidel on detsembris klassis kasutuses sokolaadi advendikalender (igal päeval saab vaid üks laps ühe sokolaadi), siis nende klassis ei ole.

Siis läks meil jutt ka kodutööde peale, sest kuna ka tema tütar mängib jalgpalli, siis jäi ka tema tütrel üle-eelmisel reedel kodutööd saamata, sest nad olid sel ajal võistlustel (nad saavad kodutööd alati reedel ja tagasi peab viima kolmapäeval). Kui tüdrukud esmaspäeval kodutöid küsima läksid (eraldi), siis oli õpetaja öelnud, et tal pole olnud aega neid veel kokku panna ja et ta annab need järgmisel päeval ning et nad saavad kodutööde tegemiseks lisa aega!! Kust?  Ma ei tea mida tal oli seal üldse kokku panna, sest töö on sama kõigile lastele ja ta oleks võinud vabalt need lehed ka samas meie tüdrukute vihikutesse panna. 
Teisipäeval rääkisin õpetajaga ise, aga kolmapäeval ütles Greta, et sel ajal kui õpetaja oleks pidanud kodutöid andma ei olnud teda enam ja tundi andis üks teine õpetaja!

Rohkem ei olnud seda asja enam mõtet ajada, sest kohe oli tulemas reede ja arvata oli, et reedel saab Greta lihtsalt siis kahe nädala kodutööd korraga. Kuna nad ei saa eriti palju kodutöid nagunii, siis ma ei näinud selles erilist probleemi, sest nädalalõpul on kodutöid nagunii kergem ära teha kui nädala sees, mil 'kooli'päevad nagunii pikad. 

Noh, nii oligi, AINULT selle vahega, et Greta sai ühe matemaatika lehe ja ta parim sõbranna (kes samuti jalgpalli mängib) teistsuguse, ehk siis nad ei saanud ikkagi korralikult mõlema nädala matemaatikatööd!!! GRrrrrrr!

See probleem (kui seda nüüd otseselt üldse on vajagi probleemiks nimetada, sest üks puuduv matemaatikaleht ei ole just katastroof) sai lahendatud nii, et me lihtsalt teise emaga tegime lehtedest pilti ja saatsime teineteisele ja siis printisime välja (aga kuna see tuli välja paha kvaliteediga, siis ma ütlesin, et Greta ei pea seda kooli viima).

Pigem aga oli meie (vanemate) jaoks nüüd hoopis probleemiks need ülesanded mida neile juba nädalaid järjest antakse. Põhiülesanded on vaid ümardamine ja ümardamine ja ümardamine ja siis lisaülesanded on nii rasked, et me ise ei oska neid tihti hästi lahendada.


Siin üks ümardamise näide. Tavaliselt on olnud vaid arvud (miljoni piires).

Siin Greta parima sõbranna ema appihüüe mulle, et kas ma olen juba nende matemaatika ülesannet näinud, et ta (ema siis, mitte laps) ei saa hästi selle lahendamisega hakkama. Natuke hiljem saatis ta mulle uue sõnumi kus ta ütles, et lahendas küll ülesande ära, aga kasutas väga keerulist kõrgema astme matemaatika võrrandite meetodit. (meie lapsed käivad 4.klassis).

 Ülesanne nägi välja selline
Ma ei tea kas ma seda üldse korrektselt tõlkida oskan, aga proovin
Mo ja Annie mõtlevad mõlemad ühe numbri. 2/3 Mo numbrist on võrdne 2/5 Annie numbriga. Nende mõlema numbri vahe on 72. Mis on Mo ja Annie numbrite summa?

See oli see hetk kui ma avastasin, et Greta kodutöö on teistsugune ja kuigi ma olin selle emale just samal hommikul kooli jõuluaadal öelnud, et ma luban et järgmiseks nädalaks olen ma kooli jamadest maha rahunenud, siis kui ma neid matemaatika üelsandeid nägin siis saatsin talle sõnumi, et ma vist ikka ei saa veel päris maha rahuneda :-) 

Samal ajal Greta matemaatikalehel oli hoopis ümmardamistele lisaks selline ülesanne.
Filipil, Lisal ja Han-il on (ütleme) kommid.
Filipil on 1/4 kommidest.
Lisal on 1/12 kommidest.
Ülejäänud kommid kuuluvad Han-ile.
Filipil on 16 kommi rohkem kui Lisal. 
Kui palju komme on Han-il?

Me olime reedel just selle õpetajast emaga ka rääkinud nendest matemaatika ülesannetest ja sellest, et ühed ülesanded on nii lihtsalt ja pidevalt sama tüüpi ja siis neile lisaks antakse neile täiesti kontimurdvaid ülesandeid (kuigi nende tegemine ei ole kohustuslik). Et miks nad ei võiks anda ülesandeid ühtlaselt selliseid millest lapsed ka otseselt mingit kasu saavad ja juurde õpivad.

Siit veel üks näide

Peter-il, Ned-il ja Morris-il on õunad.
Ned-il on 2 1/3 rohkem õunu kui Peter-il
Morris-il on poole rohkem õunu kui Ned-il
Kokku on neil 999 õuna.
Kui palju õunu igal poissil on?

Kui ma hiljem lasin Gretal seda kommidega ülessanet lahendada, siis läks tal selle lahendamisega vaid mingi 5 minutit aega!! Hiljem vastust nähes olin kindel, et see on vale, aga tegelikult oli õige ja hommikul ta veel seletas meile (väga matemaatiliselt) kuidas ta seda tegi!! Ehk siis õpetajal oli õigus kui ta meile arenguvestlusel ütles, et kuigi selliseid ülesandeid lahendavad koolis 15-16 aastased (GCSE tasemel) teatud valemitega, siis nooremad lapsed on neid samuti võimelised lahendama teistsuguse lähenemisega. Et need meetodid millega nad lapsi nüüd matemaatikas õpetavad, aitavad neile asju näha eri valguses ja tasemel. 

Ühesõnaga ma olen nüüd ka matemaatika teemal maha rahunenud, seda enam, et lõputestides neilt nii keerulisi ülesandeid ei küsita. 

Tegelikult on mul veel paar kooliga seotud asja mille suhtes ma rahutu olen (näiteks ka nende uus lugemisskeem), aga kuna ma olen siin juba küllaltaselt halanud, siis kirjutan nendest asjadest mõnel teisel korral. 

PS. Ah jaa, seda ka veel, et mul õnnestus viimase kahe kuu jooksul juba KOLMANDAT korda haigeks jääda!!! Ma ei saa sellest lihtsalt aru!?! 
Mu nohu algas ühel õhtul põhimõtteliselt kella pealt. Ei mingit aevastamist, ei valusat kurku, lihtsalt tundsin äkki kuidas tatt peas liiguma hakkas ja vahel kurku tilkus ning nina oli kord kinni kord lahti. Olin surmkindel, et see oli reaksioon mingile toidule, AGA järgmise päeva õhtuks tõusis mul ka palavik (38,2) mis toiduallergi muidugi välistas. Järgmiseks hommikuks oli palavik kadunud ja järgi jäi vaid nohu, aga samas taas mitte selline tappev nohu. Nüüd, kaks päeva hiljem tunnen kuidas vaid tatt rinnus istub ja aeg-ajalt köhima ajab. Ma ei tea mis kummaline viirus see selline on ja miks ta just mulle nüüd nii tihti külla tuleb. Ma pole aastaid mingis päris nohus olnud (ainult piimamürgituse omas vahel)


4 comments:

 1. Jah, mina hakkasin ka kohe neid ülesandeid nähes mõtlema, et ilmselt on tegu mingi võrrandisüsteemiga, mida meil kõige vanem poeg õpib, aga küllap oskavad algebrareeglitest rikkumata mõistusega lapsed neid hoopis loomingulisemalt lahendada. Ma vist tegin mingeid taolisi asju Greta-vanuselt matemaatikaolümpiaadiks valmistudes ja omaks lõbuks ka, ilma iksidest ja igrekitest midagi teadmata. Tuli välja küll, aga enam ei oska.


  Äkki on Greta klassil need kaosehetked just sellepärast, et nad on suured ja "põhi" kõigil olemas? Meil tööl on küll nii, et algklassid tuleb igal juhul ära hoida, kui oma õpetaja puudub, ideaaljuhul asendab tervet päeva sama inimene, aga suurematega asendab see, kes saab ja ei juhtu midagi. (ja Sa ei taha teada, mis meil õpetajate raskete haiguste tõttu kolmandas kooliastmes toimub, kardetavasti pean vanemad poisid paaris aines ise ära koduõpetama - õnneks nad päris vee pealt riisutud ei ole, oskavad ise ka õpikut uurida, kui vaja).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Lapsed on sellega igati harjunud et mõni teine õpetaja neile vahel või teatud päevadel tunde annab, sest see on neil nii juba kooli algusest peale olnud (vaid 4-aastatel on pea alati vaid nende oma õpetaja). Neil ju vahetuvad ka klassiõpetajad igal aastal, ehk siis ei ole ühe ja sama õpetajaga mitu aastat järjest olemist. Tänu sellele teavad nii lapsed kui õpetajad üksteist üsna hästi, sest on kooliaastate jooksul ikka üht või teistpidi kokku puutunud. Jah noh, järgmisel aastal, suures koolis saab neil nagunii olema igas aines eri õpetaja.

   Praegu peab neil asi aga ikka sedasi olema, et pearoll on klassiõpetajal, sest kellegil peab siiski terviklik ülevaade olema laste arengust ja tegemistest. Ei saa nii, et iga päev annab näiteks eri õpetaja emakeelt, sest nad ei tee ju koolis ühtegi asja ühe kindla raamatu järgi ja lapsi arengut 'hinnatakse' ju ka individuaalselt.

   Praegusel juhul hakkabki just see häirima, et ma kuulen Greta käest kui tihti klassiõpetaja käib tundidest ära ja et see praktikant ei saa hästi hakkama ning et tema tundide osakaal hakkab varsti veelgi rohkem tõusma. Kui uuel algajal õpetajal on tavaliselt superviisor (ja kogu kooli tiim) tema tööd väga pingsalt jälgimas ja teda toetamas, siis praktikandi korral paistab teda valvavat siiski vist enamalt klassiõpetaja. Mul oleks suva, kui tegu oleks näiteks eelmise aastaga olnud, või veelgi noorema klassiga, aga mitte algkooli viimase klassiga kus nad peavad lõputestideks õppima.

   Aga noh see selleks, olen kindel et kui see ka päriselt suuremaks probleemiks peaks tekkima, siis saavad lapsevanemad kooliga rääkima minna.
   Ma ise praegu veel ei lähe, sest olen juba niigi viimasel ajal palju nendega rääkimas käinud :-)

   Delete
 2. Kooli teemal ärritumine, tean mida tunned. Septembri lõpus keesin mina ja M'i klassikaaslaste vanemad sellisel temperatuuril, et plahvatuse ära hoidmiseks käisin koolis direktori ja plahvatusohtliku aineõpetajaga vestlemas. Olles ise ühiskondlikult tundliku närviga ja erialast tulenevalt vägagi ühiskonnaõpetusest teadlik siis see, mis selles tunnis toimus (õpetaja nimetas 7nda klassi lapsi ajuhälvikuteks, lollideks...oli ka krõbedamaid sõnu)...loomulikult on 7s klass keeruline, ent täiskasvanud ja elukogenud inimesena ei saa õli tulle valada...see tegi asja hullemaks. Kontrolltööde hindamine oli siis viimaseks piisaks karikas. Lapsed ju võrdlevad oma töid (tööd olid kahes erinevas rühmas ning oma raskusastmelt oli A rühma töö väga lihtne ja seal olid tulemused paremad, see-eest B rühma töö oli keeruline ning sisaldas mõisteid, milliseid ei olnud ka õpikus selgitatud (töötasin õpiku vastava osa läbi ja lasin silmadega üle ka järgnevad osad) ning kui õpilased õpetajalt küsisid, et kuidas siis seda mõistet seletada - pidi õpetaja googledama). Kokkuvõtlikult õpetaja oli hinnanud samasuguseid vastuseid kolmel erineval moel (kes sai +, kes - ja kes v) - hinded samasuguste tööde osas olid alates Bst kuni Fni. Analüüsisin kõik tööd läbi, tegin pildid ja kirjutasin analüüsi tulemused juurde, saatsin kooli direktorile ja õppejuhile. Vaikus, nagu kuldid rukkis. Palusin kokkusaamist ja see, mida direktor ütles ajas mul "harja punaseks". Konkreetne õpetaja oli ainus kandideerija selle aine õpetaja kohale ja meil ei olnud kedagi teist võtta. Tal on õpetaja diplom (20+ aastat tagasi) ja viimased 20 aastat ei ole õpetajana töötanud.
  Ok, mul ei ole õpetaja diplomit, ent olen täiskasvanuid koolitanud, käin vahetevahel koolis ühiskonnaõpetuse tunde andmas, ent sellist süsteemitust õpetamisel ei ole veel kohanud. Kodus abikaasaga rääkides arutlesime, et millega tegemist on kas mingi meditsiini valdkonna õpetusega (aju tegevus + erinevad kahjustuse vormid, millest võib välja kasvada, kuna tegemist on puberteediga) või on lihtsalt aja surnuks löömisega, sest sisu ju puudub.
  Õpetaja etteaste, et õpikut ei tasu tõsiselt võtta (seal ei ole õigeid asju kirjas), internet on samuti saatanast (valesid täis) ning tema juttu ei pea ka 100% tõena võtma - küsisid õpilased, et mille järgi siis veel õppida???
  Õnneks on M loogilise mõtlemise ja mõistlik noor inimene, selgitasin talle, et vahel täiskasvanud ei suudagi olukordi ohjata, neil jääb puudu sirgest selgroost ;) ja sellisel juhul on targemal (lapsel) mõistlik olukorda veel halvendada.
  (PS lapsed lindistasid tunnist toimuvat - sel paljud vanemad ei suutnud seda uskuda - see mida kuulsin, ausalt laps rääkis sellest veel roosades toonides. Palusin kõik lindistused lastel kustutada ja selgitasin juurde, et selline tegevus on ebaseaduslik). Õpetajast kui inimesest on mul siiralt kahju, tore inimene, ent valel kohal.
  Pidasin õpetajaga vara sügisel ka kirjavahetust, milles selgitasin, et kuivõrd maikuuni on veel 7 kuud, siis tuleb mõelda, kuidas saavutada eesmärk, st lapsed õpivad ja klassis on töörahu...andsin mõned soovitused, kuidas nendega toime tulla (omadest kogemustest)...kurb, viimaseks kirjaks see jäigi. Edasi nägime koolis.
  Jälle pikk kommentaar...ja tõesti ei tahtnud sinu emotsioone veel edasi kütta...
  Häirib suhtumine...mulle meeldib inglise keeles nüüd öelda: Your attitude determines your direction.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pikkade kommentaaride pärast ei pea kunagi vabandama :-)
   Sinu probleemile tunnen ja elan kaasa, aga minu ärritumist see ei mõjuta :-)

   Delete