Monday, 9 December 2019

HULLUD LOOD

Täna hommikul autosse minnes tervitas mind selline vaatepilt
Tegu ei ole niisama segamini autoga, vaid keegi oli öösel mu autosse sisse murdnud. 

Ma ei tea kas me siis tõesti unustasime eile autost kuuske välja tõstes pärast mu autouksed lukustada või uksed avati raadiosignaalide lugeja abil, sest ma tõesti ei hoia kodus oma autovõtmeid vastavas signaale blokeerivas karbis/kastis. Me oleme sellisest karbist Petega paaril korral rääkinud, aga kuna Pete autot ei ole nagunii võimalik varastada ja kes mu Volvot ikka tahaks, siis me pole näinud erilist mõtet seda karbikest soetama hakata.

Õnneks ma ei hoia autos midagi hinnalist ja seega ei olnud neil midagi varastada. Tänapäeval ei viitsi keegi isegi vana Tom-Tom navigaatori varastamisega tegeleda, sest sellega ei ole neil pärast suurt midagi peale hakata.

Võimalik, et kuna nad nägid et mul olid tagaistmed alla lastud, siis arvasid, et ehk mul on midagi suurt ja väärtusliku pagasnikus, aga nende pettumuseks oli ka mu pagasnik täiesti tühi. Sellele vaatamata ei olnud just meeldiv tunne hommikul lastega autosse minna ja siis sedasorti vaatepilt eest leida. 

Meil on küll nii maja ees, kui ka taga, uksekellakaamera ja niisama turvakaamera mis iga väiksemagi liigutuse peale kohe filmima hakkavad ja siis me mobiilile sellest märku annavad, aga kuna mu auto ei asu otseselt kaamera vaateväljas, siis meil mingit videosalvestust kuritööst ei ole. 
Hiljem lugesin internetist, et ka kellegi teise autosse meie kõrvaltänavas oldi eile öösel sisse murtud ja nende uksekellakaamera sai ka tegelase videole. Kohe kindlasti on tegu inimestega, kes öösiti lihtsalt kõnnivadki ringi ja otsivad autosi mis lukustamat on jäetud. Ma loen kohaliku piirkonna naabrite lehelt pidevalt sellistest juhtumitest ja näen inimeste videolindistusi kuidas käiakse autouksi katsumas. Samas sellise pisikuridegevusega ei ole politsei aega tegeleda, kuigi me kindlasti teatame sellest ka kohalikku politseikeskusesse.

Me elame muidu väga turvalises piirkonnas, aga viimase kahe aastaga on vandalism ja sissemurdmiste arv tunduvalt kasvanud. Eelmisel aastal läks asi nii hulluks, et nii meie küla kui ka Greta kooli küla inimesed hakkasid isegi rääkima sellest, et mingi erafirma palgata kes siis me küla tänavaid valvama hakkaks. Greta kooli külas käis siis pidevalt üks suur kamp noori (kes sõitsid rongiga kuskilt mujalt siia) vandaliseerimas, pisikuritegevusega tegelema kuni isegi selleni välja, et leiti noori pikkade nugadega ringi liikumas. Mingi gäng proovis isegi kohaliku teiseastmekooli juures koolilastega kaklust alustada ja näha oli ka nugasid, aga õnneks seal midagi siiski ei juhtunud ja politsei kutsuti kohe kohale. 

Samas aga jälle ühte 15-st aastast poissi pussitati kolm korda ühe 14 ja kahe teise 15-aastase poisi poolt väga lähedal meie kodule. Poiss jäi õnneks ellu ja pätid saadi küll juba järgmisel päeval politsei poolt kinni püütud ja kannavad tänaseks juba oma karistust, aga õudne ikkagi. Kannatanud poiss ja tema sõber (kes küll vaid peksa saamisega pääses) olid korralike ja Greta kooli külas tuntud perede lapsed, nii et see oli suur šokk kõikidele kohalikele inimestele.

Eelmisel aastal murti ka meie tänaval kahte majja sisse ja veel mitmesse kõrvaltänaval asuvasse majja ning seda tihti isegi päise päeva ajal. Üks mees rääkis et ta oli oma ema eesaiast leidnud kaamera mis filmis ta kodust välja minemisi ja tulemisi, et siis näha mis ajal suure tõenäolisusega kedagi kodus ei ole. Kellegil teisel juhutus aga nii, et sel ajal kui toidukuller toidukotte majja tõstis tormas üks naine majja, krabas toast paar asja ja jooksis tagasi tänavale kus teda juba ootas auto, et siis kiiresti põgeneda. Kõik toimus nii kiiresti et toidukulleril ja majaomanikul ei olnud aega reageerida. 

Osa sissemurdmistest pandi kindlasti toime mustlaste poolt, sest nad maksid külale kätte selle eest, et me nad me piirkonnast suvel minema ajasime (kirjutasin sellest siin). Mul ei olnud sellest aega eelmisel aastal blogida, aga isegi mina panin enda sellisesse olukorda kus ma hakkasin ühtesid kahtlaseid noormehi, kes me ukse taga käisid, jälitama ja tegin neist pilti ning saatsin politseisse. Pärast ma muidugi värisesin nagu haavaleht, sest need poisid nägid mind neist pilti tegemas ja samas nägid nad ka mu autot ja oleks pärast kergelt saanud jälile millises majas ma elan. 

Ülejäänud kuritööd on aga kas siis mingite kindlate professionaalsete kuritegijate poolt toime pandud, kes spetsiaalselt erinevatesse jõukatesse piirkondadesse sõidavad ja seal korraga mitu sissemurdmist korraldavad või siis niisama pisikuritegijad kes juhuse peale välja lähevad. 

Kuna asi läks üks vahe juba päris hulluks ja kohalikud inimesed olid vaikselt paanikas sellest kuritegevuslikust olukorrast, siis kohalik politsei korraldas mitmeid küsimuste-vastuste õhtuid kohalikele inimestele ja oli teatud päevadel inimestele kättesaadaval kohaliku poe juures. Pete käis ka ühel sellisel õhtul ja sai sealt väga palju kasuliku ja ka rahustavat infot. See oli ka see aeg kui kõik me naabrid (meie kaasaarvatud) endale lindistavad (RING) uksekellad muretsesid, sest see hoiab vargad eemale ja annab ka endale südamerahu kui me kodus ei ole (või oleme)

Igal juhul tundub asi hetkel palju rahulikum olevat (välja arvatud siis need autodesse sissemurdjad), aga eks ise peab ka koguaeg ettevaatlik olema ja kontrollima, et sissemurdmjatele sissemurdmist lihtsaks ei tehtaks.

8 comments:

 1. Uhh. Kas auto jäi muidu terveks?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja, kõik jäi terveks :-) Tegu sulidega kes loodavad leida autodesse jäetud mobiile või arvuteid või raha või midagi väärtuslikumat kui hunnik CD-sid, kaks vihmavarju, Tom Tom ja kilekotid ning Greta vanad botased :-)

   Delete
 2. Eestis räägiti vahepeal päris palju sellest, et Leedu vms autovargad käisid autosid ärandamas, tehes vähem kui minutiga autoga vehkat, sest spetsiaalse seadmega tehti uks lahti ja sõideti autoga lihtsalt minema. Selles valguses on vähemalt auto teil alles ja korras ka :)

  Samas... turvatunnet see just ei tugevda kui keegi koduukse ees autos sees käib ja naabritel ka asju ära varastatakse. Ent ma saan aru, et teil toimib mingi naabrivalve moodi asi ja inimestel on salvestavad kaamerad jne olemas, nii et abiks seegi.

  Mis puutub nugadega vehkivatesse noortesse, siis nende kohta on isegi Eesti uudistes juttu olnud, et see olla paari aasta jooksul plahvatuslikult kasvanud UK-s (just noorte üksteise vigastamine nugadega) - hirmutav, et selle ohvriks võivad langeda ka nö väljaspool konfliktigruppi (a'la gängid jne) kuuluvad inimesed, kes ei tohiks tegelikult üldse selliste inimeste huviorbiiti jääda (mitte, et teised seda vääriks, lihtsalt üldiselt olen aru saanud, et sellistel noortekampadel ongi teiste sarnaste kampadega võimuvõitlus käimas).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh ja, me pääsesime kergelt ja ma unustasin kogu loo juba õhtuks täitsa ära. Ma pole veel kuulnud, et päris auto varguseks oleks läinud. Paarile mootorattale on küll aga pihta pandud. Pigem ikka murtakse sisse, sest sedasi on raskem vahele jääda.

   Jah kohe kui see suur kuritegevuse laine siia meie kanti jõudis, muretsesid kõik endale vastavad kaamerad ja lindistavad uskse kellad. Me naabri tütar on politseinik ja ta elab kõrval tänavas. Tema soovitaski meile seda uksekella kaamerat ja pärast seda soovitasime meie seda meie ülejäänud naabritele ka. Nüüd näeme täpselt kes me majale läheneb kui me ise ära oleme või kui Josten sisse tahab tulla :-)

   Just, sellepärast see oligi suur šokk kõigile, et tavaliselt sellised pussitamised toimuvad gängide vahel ja pigem teatud piirkondades ja mitte rahulikus äärelinnas/külas. Samas aga on meil juba mõnda aega siin meedias räägitud kuidas gängid (eriti drug dealers) liiguvadki tahtlikult linnadest välja äärelinnadesse et sealt noori enda valdusse värvata. Need noored kes siin nugadega ringi käisid ja muidu vandaliseerisid ei olnud kohalikud poisid, vaid olidki väljastpool sisse tulnud (politsei ütles seda). Mustlaste laagrid on ka meeletult suured ja nad liiguvad alati ühest kohast teise (just suvisel ajal) ning nemad on oma käitumise ja kuritegevusega veelgi julgemad kui mõned tavalised pätid. Kui nad meil siin ühes külas pesitsesid (nii kaua kui kohalik omavalitsus mingi ajutise sedause vastu võttis ja nad meie piirkonnast ära sai kupatada) olid mõned kohalikud poed isegi sunnitud oma uksed sulgema, sest poisinolgid lihtsalt jooksid poodi, varastasid, hirmutasid ja lõhkusid ning nende vastu ei saanud mitte midagi teha.

   Ja eks probleem olegi selles, et politsei numbreid on nii meeletult palju vähendatud, et nad lihtsalt ei jõua väikeste probleemidega tegeleda ja pätid teavad seda :-(
   Aga õnneks praegu on siiski kogu asi maha rahunenud ja pole pooltki nii hull kui eelmisel/üleeelmisel aastal. Autosse sissemurdmiseid ja inimeste ukse taha uudistama tulemisi on endiselt, aga siiski palju vähem ja vähemalt ei tapeta või tulda nugadega kellegile kallale.

   Delete
 3. Hämmastav on sinu ükskõikne suhtumine kuritegevuse. Ei ole olemas vähetähtsat kuritegu, millele politsei ei peaks reageerima peale fakti registreerimise kusagil kuriteoteadete raamatus. Väikestest õigusrikkumistest kasvavad suured ja ühel päeval on olukord sealmaal, et korrakaitse enam toime ei tule ja rahvast manitsetakse "ära harjuma". Piisavalt on meedias lugusid, mil politsei on kriminaalasja algatanud nn vihakõne suhtes, aga sissemurdmise puhul ei tule isegi sündmuskohale. Pussitamised on tõestus sellest, et politsei tegutsemisõigusi on poliitikute poolt piiratud nii, et turvalisem on tegeleda poliitiliste kuritegudega. Ja noh, kui tood riiki kolmanda maailma, siis ise selle ka saad. Iiri "mustlastega" käiakse samuti ringi siidkinnastega, diskrimineeritud vähemusgrupp ju. Eestlastel kodumaal pole aimugi, mis UKs tglklt toimub.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Võib-olla selgitaksid kust sa mu postitusest lugesid välja mu ükskõikse suhtumise ja kohe veel sel tasemel, et see kedagi hämmastada võiks?

   Kogu piirkonna (ma ei pea silmas vaid meie ja Greta kooli küla) inimesed ja politsei tegid koostööd ja tegelesid probleemiga kui meil siin see suurem kuritegevuselaine üle käis. Ma ei hakka siia blogisse ju igat väikest asja eraldi välja kirjutama, küll aga kirjutasin, et politsei korraldas avalike koosolekuid kus kohaliku piirkonna inimesed said küsimusi esitada ja oma muredest rääkida ning et ka Pete käis seal. Ning politsei tegeles probleemidega efektiivselt.

   Samas see aga ei ole saladus, et politsei ressursid on väga väikeseks kärbitud ja kui sul on nüüd 6 politseiniku asemel kaks või üks, siis otseloomulikult ei ole võimalik samal tasemel tegutseda. Ma ei näe vähematki mõtet hakata autosse sisse murdmise pärast politseid välja kutsuma, seda enam kui midagi ei varastatud ega lõhutud ja suure tõenäoliselt me unustasime autouksed ise sel korral lukku panna.

   Samas politsei soovitus on, et kui sa näed midagi vähegi kahtlast ja kuigi suure tõenäolisusega see ei ole midagi tõsist, siis ALATI helistada neile (mitte hädanumbrile vaid ühele teisele), sest kunagi ei tea, et just see üks kord võib tegu olla väga vajaliku informatsiooniga ning kuna iga teatatud kuritegu läheb statistikasse, siis saab selle põhjal panna kokku kuritegevuse kaardi ning selle abil jagada politsei ressursse vastavalt.
   Me olemegi igal korral seda soovitust järginud ja ka sel korral, kui ma neid kahtlaseid noormehi pildistasin, saatsime me fotod politseile.

   Aga mind pigem hämmastab see, kuidas paljud eestlased selliste juttude peale kohe kolmanda maailma inimeste kallale kargavad kuigi kuritegijaid on nii kohalike kui ka EU-st sisse tulnud inimeste seas.

   Delete
 4. Sa ütled, et sellise pisikuritegevusega pole politseil aega tegeleda, justkui õigustus asjast mitte teatada ega kuritegusid uurida. Pussitajate profiil pole mu väljamõeldis, vaid kuritegevuse statistika, kes soovib, leiab ise.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Väga selgelt ütlesin et teatame ja et soovitus on et teatada. See et neil pole aega nendega tegeleda on tõsiasi ja ma ei ootagi/ei näe vajadust et nad meie juhtumi puhul kohale sõidaks, sest see oleks vaid nende aja raiskamine.

   Delete