Friday, 1 May 2015

TULEKAHJU MÕISAS

Üleeile kuulsime telekast-raadiost kurba uudist, et üks ajalooline mõis meie lähedal on tulega võitlemas. Kuna oleme suured losside ja mõisate fännid siis oleme me seda kohta mitmel korral külastanud ja kuuldes seda uudist oli meil tõsiselt kahju kõigist nendest ajaloolistest asjadest mida tuli nüüd endaga kaasa võttis. 
Selle marmorsaaliga on meil täitsa omad mälestused, sest siin tegi Greta 2 aastaselt oma esimese väikese tantsu etteaste. Jäädvustasime selle siia. Selles postituses on ka pilt kus on ilusti näha üks nendest võimasatest marmor kaminatest.

Tulekahju täpset põhjust veel leitud ei ole, aga teada on et alguse sai see keldrist (seal asus vist köök). Õnneks ükski inimene tulekahjus vigastada ei saanud ja osa hinnalisi esemeid õnnestus päästa, aga ma kujutan ette, et neid päästetuid esemeid oli ikka vähe. Tuli levis väga kiiresti. Õnneks el õhtul ei sadanud ja päästetuid asju ei pidanud omakorda vihma eest kaitsma hakkama. Kohal oli 16 tuletõrjeautot ja üle 80 tuletõrjuja. Tuld kustutati kogu öö.


Siit paar pilti majas olevatest ruumides millest nüüd enam midagi järgi ei ole.
Jäänused vägevast marmorisaalistSiit ka üks väikene vaikne video


Siin ka üks artikel kus rohkem infot ja pilte.
Ja siin ka veel üks huvitav artikel tulekahju kohta.

Põhjuseks miks majas ei olnud pritsimissüsteem on see, et kuna maja oli täis väga hinnalisi ja unikaalseid esemeid siis valealarmi või mingi tehnilisevea puhul oleks kahjustused väga suured. Praegu arvatakse, et tulekahju sai alguse elektriveast keldris ja on veel natuke vara üelda, et kas pritsimissüsteemist oleks üldse kasu olnud.

5 comments:

 1. Huvitav, kas mõisates ei ole pandud sisse pritsimissüsteeme, mis tulekahju korral aktiveeruvad. Või on see liiga tülikas?

  ReplyDelete
 2. Hea küsimus.
  Küsisin Petelt, kes on kunagi 9 aastat tuletõrjujana töötanud. Ta ütles, et ta täpset ei tea, aga tavaliselt on põhjuseks see, et kuna tegu väga hinnaliste ja unikaalsete esemetega selles majas siis näiteks valealarmi või mingi rikke puhul teeks pritsimissüsteem väga suurt kahju. Ma pärast leidsin selle kohta ka ühe artikli kus seda kinnitati (lisan postitusse)

  Õnneks suudeti siiski nii mõndagi päästa. Neil oli olnud just paar nädalat tagasi tulekahju harjutused. Kogu National Trusti meeskond (heategevus organisatsioon kellele maja kuulub) teadis täpselt mis asjad on kõige hinnalisemad ja mis on vaja esmajärjekorras päästa.

  Pete ütles, et see on osa tuletõrjujate tööst käia piirkonna public houses ja tutvuda nende ehitistega. Ta on ise ka ühes sellises mõisas sedasi tutvumas käinud ja evakueerimis plaanidega tutvunud, et siis kui tulekahju peaks seal algama oleks kõigil teada mida teha ja mida päästa. Inimesed ikka alati esmajärjekorras.

  ReplyDelete
 3. Nii kahju. Meil oli just plaanis sinna lahemal ajal minna. Eile k2isime Hatchland Park'is. Need kaks m6isat on lahestikku ja m00da s6ites n2gin, et sildid v2ljas, et aed ikka avatud.

  ReplyDelete
 4. Katrina nende kodulehel on palve, et inimesed EI tuleks Clandon Park-i külastama.
  Tegelikult minu mäletamist mööda on selle maja aed üsna väike ja jama eriti kui võrrelda mõne teise mõisa aiaga.

  Aga samas oleks muidugi seda põlenud mõisa üsna huvitav oma silmaga näha.

  ReplyDelete
 5. Kodulehel on jah, et k6ik suletud. Ometi oli just teepeal (kus neile sisse p00rata saab) silt sel esmaspaeval, et sinna v6ib minna. Oleks isegi sinna sisse p00ranud, aga liiga lyhike tee oli sildist sisse p00ramiseni ja ei j6udnud otsust teha. Kahe koha jaoks(isegi kui yhele ainult pilk heita) polnud meil aega.

  ReplyDelete