Friday, 15 May 2015

TÄNA ON FOOD REVOLUTION DAY!!

Mul ei ole ühtegi kindlat lemmik lauljat või näitlejat, ega ka kedagi teist kuulsat inimest kes oma ilu või inetusega mul südame kiiremini lööma paneks, aga Jamie Oliver on küll selline mees kelle vastu mul on meeletult suur austust ja imetlus. Kohe nii suur, et mine või lõhki :)

See on uskumatu kui palju head ta on oma ametiga laste heaks korda saatnud ning see kirg millega ta seda teeb on minu silmis imetlemist väärt. Kuna 'mehe süda on õiges kohas' siis ma alati toetan ta projekte ja kampaaniaid nii palju kui mul seda võimalik teha on.

Praegu on Jamiel käsil järjekordne kampaania mille eesmärgiks on koolide õppekavasse kohustuslik praktiline kokandus ja tervisliku toitumise programm sisse viia ÜLE KOGU MAAILMA! Tema suur soov on, et kokandust hakatakse õpetama juba väga varajasest east ja tema sihtgrupiks on just alla 12 aastased lapsed. 
Hetkel kogub ta allkirju (sinu häält) et see kampaania elluviia ja sellega G20 kohtumisel üles astuda. Mina olen oma hääle juba andnud, anna sina palun ka ja aita Jamiel meie järgmist põlvkonda päästa. Mida rohkem hääli seda võimsam kampaania ja seda tõsisemalt seda loodetavasti võetakse.

Siit üks cool laul, mis spetsiaalselt selle kampaani jaoks tehtud.


Oma hääle saate anda SIIT
Te ei pea kulutama pennigi raha, Jamie vajab vaid teie häält!

Edit: natuke aega hiljem

Nägin Jamie Oliveri mitmes teleprogrammis intervjuud andmas täna ja tema jutust tuli välja, et see kampaania ei ole vaid koolitoiduga seotud, vaid see katab ka toiduainete sildistamist, farmindust, põllumajandust, mürgiste lisaianete toitainetele lisamise keelde firmadele jne. Et  lapsi õpetatakse ja haritakse sel alal, et nad oskaksid paremaid valikuid teha. 
Praegu on maailmas vaid 8 riiki kus koolis lastel toitlustus tunnid olemas. Kahjuks mul ei ole õnnestunud kuskilt leida mis 8 maad need on, aga tean, et Inglismaa on üks nendest kus algkooli laste õppeprogrammis on toitlustus. Ülejäänud maad mille kohta ma infot leidsin olid Soome, Jaapan, Mexico ja Brasiilia.


10 comments:

 1. Meil kokkavad lapsed koolis alates 10-aastastest, ka poisid.

  ReplyDelete
 2. Jah, aga see ei ole vaid Eesti laste jaoks vaid üle maailma kõikide laste jaoks.
  Tore oleks kui kõik saaks õpetust kuidas tervislikult toituda, et vähendada maailmas järjest tõusvat ülekaalulisust ja sellest tulenevaid haigusi.

  ReplyDelete
 3. Jamie food revolution saadetes, näitas,et terve mandri Euroopa lapsed toitusid tervislikult, peale Inglismaa ja Ameerika. Näiteks Itaalas lapsed tundsdid juurvilju kui Inglismaal lapsed ei tundnud juurikaid üldse..nii et, terve maailmat mainida oleks küll imelik..

  ReplyDelete
 4. No ja mida sa anonüümne nüüd oma kommentaariga öelda proovid? Et ainult Inglismaal ja Ameerikas on inimesed ülekaalulised ja surevad varakult diabeeti või teistesse ülekaaluga seotud haigustesse ning ülejäänud Euroopas ja mujal maailmas see ei ole probleemiks ning lapsi ei ole vaja selle teemaga kurssi viia või??

  Kuule isegi Eestis on lapsi kes pole elus lehma näinud või mõnda juurikat ise kasvatanud. VÕi proovid sa mulle vastupidist väita.

  Ega mina seda ise välja ei mõelnud, et Jamie oma kampaanias KOGU MAAILMA lapsi silmas peab.

  Huvitav, et sellise asja kohta üldse midagi negatiivset saab öelda et ma Jamie kampaaniat siin propageerin!?

  Ja arvad tõesti et Inglismaal enamus lapsi ei tea või tunne juurikaid? Jah loomulikult on siin peresid kes kunagi tervislikult ei toitu ja kes juurikaid ei tunne (isegi täiskasvanud), aga vaat just sellepärast Jamie soovibki, et KÕIK lapsed, KA Inglismaal saaks juba varakult vastava koolituse, et nad õpiks toituma paremini kui nende vanemad.

  Kui sa mu blogi lugeja oled siis arvatavasti oled isegi juba lugenud, et paljudes Inglismaa koolides kasvatavad lapsed ise juurikaid ja muid köögivilju ja teevad seda juba alates 4 aastasest alates.
  Meie lapse koolis on laste hoolitseda ka kanad. Koolis antakse samuti vaid tervisliku toitu ja lastel ei ole lubatud ise mingeid komme või muud räpsu kooli kaasa võtta. Tervisliku toitumise õpetustest rääkimata.
  Kahjuks ei ole ruumipuuduse tõttu kõikidel koolidel võimalik oma ajamaad pidada või kooli eraldi kööki kokandustundideks ehitada, aga loodetavasti just tänu Jamiele tulevikus leitakse puudustele õiged lahendused.

  Minu arvates oleksid sa võinud vabalt oma kommentaari kirjutamata jätta!

  ReplyDelete
 5. Pidasin silmas sinu üleskutset, Jamie Oliver "aga see ei ole vaid Eesti laste jaoks vaid üle maailma kõikide laste jaoks.
  Tore oleks kui kõik saaks õpetust kuidas tervislikult toituda, et vähendada maailmas järjest tõusvat ülekaalulisust ja sellest tulenevaid haigusi"
  Millega mina siis eksisin ? Olen jälginud Jamie Oliveri saateid, ja nendest tuleneb, et Inglismaa lapsed toituvad ebastervislikult.
  sellega kaasnes ju sinu üleskutse?
  Tema saadetes pole veel näinud, et mujal Euroopad lapsed ebatervislikult toituks koolides?
  Just tuuakse eeskujuks Itaalia ja Prantsusmaa kooli toitlustamist.
  Eesti koolides on üsnagi tervislik menüü, samuti Skandinaavias ja Kesk- Euroopas..
  Kui saan aru et, teil lapsed kasvatad juurikaid koolides, siis, ei saa aru, milleks see ärritus?
  Miks see Jamie üles kutse? Kui koik nii korras?? Järelikult igalpool ei jookse kanad ringi ja lapsed kasvatavad porgandeid?
  Arvan, et kui keegi üleüldse suhtub kommentaari, et milleks see üleüldse, siis ei voimaldaks konstruktiivset arutelu, vaid eemaldaks ebameeldivad kommentaarid juba alguses.

  ReplyDelete
 6. Esiteks, mina ei võta kellegilt sõnaõigust ära, ega kustuta ebameeldivaid kommentaare, välja arvatud kui keegi siia peaks tõesti ropendama tulema või spämmi kommima. Pole selleks siiani vajadust leidnud.

  Teiseks, ma ei saa ikkagi su kommentaarist aru?
  Mu sõbranna, kirjutas, et Eestis kokkavad koolis juba 10 aastased lapsed ja ma püüdsin oma kommentaariga öelda, et ega ma ei kutsugi ülesse Eestis elavaid inimesi Eesti eest hääletama VAID kogu järgmise põlvkonna eest üle KOGU maailma. Eestis on ehk asjad paremad kui kuskil teises riigis (näiteks Inglismaal), aga ka Eestis on ju lapsi kes ei oska tervislikult süüa teha ega tea valesti toitumise ja diabeedi või teiste ülekaalulisusega kaasvevate haiguste seosest.

  Mina andsin oma hääle selle eest, et terves maailmas rohkem tähelepanu ülekaalulisusele ja tervislikule toitumisele pööratakse ja seda juba väga, väga varajases eas lastele õpetatakse. Ülekaalulisi ja valesti toituvaid inimesi eksisteerib ju tänapäeval aina rohkem igas riigis.

  Jutt ei käi ju ainuüksi koolitoidust vaid, sellest, et lastele juba varakult õpetatakse mis toidud on tervislikud ja mis mitte ning et nad õpiks ISE tervislikult kokkama ja mitte järgima oma vanemate valesid valikuid.

  Ma ei hakanud kogu kampaaniat oma blogipostitusse sõna sõnaliselt lahti kirjutama, sest see video, mis ma postitusse panin, seletab asja juba enam vähem ära, plus minu lisatud link.

  Food revolution liikumine on juba aastaid käimas. Sellest ajast kui Jamie samanimelised saated esimest korda eetrisse tulid (ka Jamie's School Dinners) on juba aastaid möödas ja ka Inglismaal koolitoitlustuse osas palju positiivsuse poole muutunud.
  Loomulikult leidub ka praegu lapsi kes pole võib olla toorest kartulit kunagi päris elus näinud ja kelle kodudes enamalt rämpstoitu süüakse, aga vot sellepärast just ongi vaja veel rohkem teha, et kümne ja kahekümne aasta pärast need lapsed oskaks endale tervisliku toitu valmistada ja liiga vara ei sureks ülekaalulisusest tekitatud haigustesse ja seda üle kogu maailma.

  Preaguse hetkega toetavad seda kampaaniat inimesed 196 riigist. Iga sekund annab keegi kuskil maailmas oma hääle selle heaks, et seda asja ülemaailmselt G20 kohtumisel arutataks.

  Vaata siit lehelt kui paljudest erinevatest riikidest on 'suursaadikuid' kes seda liikumist toetavad ja laste parema tulevikul nimel töötavad. Seal on mitu esindajat ka üle Prantsusmaa, Itaalia, Soome.

  Ma soovitan, et kui sul on veel midagi arusaamatuks jäänud siis võta ühendust Kelly Rohumetsaga Tallinnas, kes on Food revolution day ambassador Eestis. Ta peaks sulle oskama asja veelgi täpsemalt seletada.
  Link on siin
  http://www.foodrevolutionday.com/ambassadors/#Lw1YJDyZVpAqf6Cd.97

  ReplyDelete
 7. Anna andeks aga järjekordne "kampaania" mis tglt ammu Eestis juba olemas on. Tervislik toitumine, kooli lounad ,
  transrasvade jälgimine, jne.
  Laste snäkide jälgimine jne.
  Siin pole mingit Jamiie Oliveri vaja.

  ReplyDelete
 8. Jah tõesti kui sulle vaid Eesti korda läheb siis muidugi.

  Mina kutsusin oma blogipostitusega kaasa pigem ikka neid inimesi kes suuremalt mõtlevad kui vaid enda heaolu eest. Seda enam kui tegu on nii positiivse kampaaniaga ja ei võta inimestelt rohkem midagi kui vaid paar minutit nende vaba aega.

  Seda enam pani mind see imestama, et milleks on vaja siis üldse kommenteerida kui asi sulle korda ei lähe.

  Peale seda, minu arvates oli see laul juba nii hea ja nakkav, et tahtsin seda teistega ka jagada. Hääletate te siis või mitte :)

  ReplyDelete
 9. Tegelikult mastaapses plaanis läheb küll ainult Eesti korda. Laula seal Inglismaal mida tahad.

  ReplyDelete
 10. Sellel blogil on s6pru mitmel pool maailmas ja miks ei v6iks oma blogis postitada just seda, mis hingel2hedane.

  Omast kogemusest kyll oleks vaid yks yleskutse ylekaalulisuse ja mitmete haiguste v2ltimiseks: "loobuda lisatud suhkrust", aga seegi asi kui inimesed, s.h. mina, ise paremini syya tegema 6pivad.

  Alice, minu meelest saab lihtsalt blogi seada nii, et anonyymselt postitada ei saaks.  ReplyDelete