Sunday, 3 August 2014

KUIDAS LAPSE ENESEKINDLUST MATERDADA

Ühel õhtul, mõned päevad tagasi, kui laps suhkrulaksu all oli ja me teda 100 korda keelanud ning temaga riielnud olime, kutsus ta mind juba voodis olles enda juurde ja ütles: 
'Emme, sometimes mina ei tea what I am? What I am? What I ammm? Ma arvan, et kas ma olen kiisu, või paha mees, või kuri tüdruk?'
'Miks sa arvad, et sa paha mees oled? Sa ju ei ole mees.'
'Ma panen mõnikord sõrmed teiste silma juurde' 
Greta peab silmas, et ta mõnikord tahab teiste nägu näppida või lihtsalt virvendab oma näo või kätega teiste näo juures, mida me ei salli ega luba tal teha. Asi mida nii mõnigi ta sõbranna ka mängides teeb.
'Mina arvan, et mina olen siis paha tüdruk. Et ma olen paha tüdruk kõik päevad…'

Võite vaid arvata milliseid süümepiinu mulle selline vestlus valmistas. Me olime lapse kallal mitu päeva näägutanud ja lapse enesekindluse maha matterdanud. 
Mis tehtud see tehtud. Ma seletasin talle milles asi oli, aga samas ega see ei muuda palju seda mida laps on juba tundnud ja millest oma järelduse teinud. Vähemalt mitte samal päeval.

Nüüd on ta meil paar päeva suhkruvaba olnud. Eile küll sai ühe väikese Lotte sokolaadi, mille ta külmutuskapist leidis enne magama minekut, aga see teda magades loomulikult palju ei mõjutanud.
Tegemist kohe nagu teise inimesega. Ok, osaliselt ei ole meil praegu külalisi, kelle ees eputada, ega ka tapvat kuumust, aga sellegi poolest on kohe näha, et laps on deemonitest päästetud ja saab olla rõõmus ja rõõsa.

Kaks päeva järjest on ta ise allkorrusel tegelenud. Telekas on suurema osa ajast peal olnud, aga kanalil kust tulevad vaid harivad saated lastele. Terve päeva on ta meisterdanud ja ise endale süüa muretsenud. Me Petega oleme teda vaid paaril korral selle aja jooksul näinud ning siis kolme paiku, kui Petel töö läbi, koos välja läinud. 
Hetkel on Gretal suur õmblemis tuhin peal. Käisime vanaema ja sõbranna tütrega Londonis taas Lion Kingi vaatamas ja peale seda on Greta lõvisid ja muid loomi meisterdanud. Tema enda ideed ja disainid. Vatt sisse ja nõelaga küljed kokku. Niidi pidime meie küll aitama tal nõela taha panna. 
Siit üks näide sellest millise snäki Greta endale tavaliselt ise meisterdab. Hommikuks võtab ta ise endale hommikuhelbeid. Kui piim on otsas siis kasutab minu riisipiima. 
See foto on küll sellest ajast kui ta kord koolist tulles endale snäki tegi, kuna meil Petega oli mingi asi ajada ja Greta ei jõudnud oodata.
Võiks öelda, et väga tasakaalukas menüü. Wrap on küll sokolaadi täidisega, aga see on kombenseeritud kurgi, arbuusi ja viinamarjadega, lisaks juusturattake ja kui ma ei eksi siis jogurti toruke. Kusjuures leiva võttis ta sügavkülmast :)
Kui meil elektripliit oleks siis ma vist õpetaks talle ka juba kergemate õhtusöökide valmistamist :) 

20 comments:

 1. Mis mottes, laps peab ise süüa otsima? Keegi pole kodus? Leiab kapist ise söögipoolist? Ei kujuta ikka ette, kui väsinud,tüdinud, jne ikka ka poleks oma lapsest..

  ReplyDelete
 2. Jah, laps siin kodus karjub näljast ja meie hoolimatud vanemad ei pane last tähele...

  Laps ei PEA ise süüa otsima.

  Laps saab päevas korralikult 3 korda süüa ja kui sa mu blogi pikem lugaja oled siis sa ka peaksid teadma, et me sööme väga tervislikku ja KODUS valmistatud toitu!

  Meie arvates ei ole see kuidagi lapse hülgamine kui 5 aastane laps endale ise snäki kokku paneb. Samuti on ta juba pikemat aega TÄIESTI võimeline ise kapist hommikuhelveste pakki võtma ja külmustustkapis võetud piimapakist sinna piima peale kallama. Selliste asjadega sai ta juba 3 aastaselt lasteaias hakkama, kus kõik lapsed said vabalt ise minna ja endale puuviljasalatit võtta või vett-piima joogiks ise kallata (loe mu Montessori postituste alt juhul kui kahtled).

  Seda nimetatakse iseseisvuseks ja Gretale ENDALE väga meeldib iseseisev olla :)

  Kooli ajal on asjad loomulikult natuke teised, sest ega ta menüüs ei ole iga hommik vaid hommikuhelbed. Kui aga lapsel on nälg ja veel ei ole söögiaeg siis oskab ta ka ise külmutuskapi ust lahti teha ja sealt endale midagi tervisliku süüa otsida.

  Nii, et vat just sellised lapse piinajad me olemegi :)

  ReplyDelete
 3. ma ei saa aru, oled kodune ja mees töötab kodus ja kedagi pole et lapsele süüa teha/pakkuda?
  Millega te tegelete siis?
  Loomulikult saab laps hakkama, selles ma ei kahtlegi. Iga laps ilma Montessoori koolitagi saaks hakkama toidu kapist välja võtmisega.

  ReplyDelete
 4. Kus kohas siin probleem on???

  Kas see on lapse ahistamine kui ta paaril korral endale ise snäki teeb või hommiksööki ise võtab??

  Mis vahe seal on, kas ma olen kodune või ei? Ega see ei tähenda, et kui ma kodune olen siis pean lapse eest kõik asjad ise ära tegema.

  Õudne piin küll lapsele ise kapiuks lahti teha, seda enam kui ta seda ISE TEHA TAHAB! Et panen käed ette ja ütlen, et ei tohi või!

  Kui me Eestis elaksime siis ma saadaks lapse veel ka poodi piima järgi. Siin kahjuks seda teha ei saa.

  Mees muuseas TÖÖTAB kodus mitte ei kõiguta niisama jalgu ja vaata telekat.

  Ja kui tõesti huvitab siis mina koristasin samal ajal külaliste järgselt maja ja pesin pesu. Mitte et see üldse kellegi asi oleks, kui ma ka kõik päevad siin kodus vaid voodis lebaks ja raamatut loeksin.

  ReplyDelete
 5. Alice, ära lase ennast k6igutada sellest anonist. Ma v6in ka kirjutada anolt. igast jama ja sappi pristida. Väga hea, et 5 aastane ise oskab kylmiku ukse avada ja leida endale vahepala. Mitte nii, et istub ja kräunub k6rvaaääres, kuni antakse sama söök kätte.
  Lastele peab 6petama iseseisvust.
  Mu 4 aastane oskab ise riiulilt klaasi v6tta ja sinna vee lasta. Sama on kui tahab puuvilju, helbeid jne. Ise läheb ja v6tab. Muidugi teen ma talle 3k korda päevas korraliku söögi, aga miks ma peaksin vabatahtlikult lapsest hädapätaka kasvatama?
  Sina Alice oled väga tubli ema.

  Sry, vigade pärast.

  ReplyDelete
 6. Mitte ei saa vaiki olla ja pean Alici kaitseks ütlema, et tubli lapsuke teil. Valmistas omale tervisliku toidu ja loodetavasti selle ka kõik ära sõi!

  ReplyDelete
 7. Ma ei saa aru miks nii närvi minna, jube imelik.Teiseks mina küll ei hakka google kontot tegema ja mis seal vahet on, iga komm on anonüümne.
  Üldse tundud väga närviline viimane aeg.
  Vastused on vägagi 'hammustavad'.
  Mul endal muide 3 last aga 3 aastaselt jah kapi kallal ei käidud ja üldse meil on kindlad söögiajad.
  Üldiselt olen ka kodune ja lapsed vägagi iseseisvad aga 5 a lapsele oli alati aega midagi kapist votta.
  Üldiselt kui pole otsest pohjust last 'iseseisvaks' kasvatada, et ema tööl ja peab ise hakkama saama, siis seda ei teeks.
  Ja üldiselt ei arva, et magad voodis päevad läbi voi koigutad jalgu teleka ees.
  Vägagi pettunud sinu reaktsioonides, ilmselt emotsionaalselt ebastabiilne inimene.




  ReplyDelete
 8. Meie kolmene tahab ka teha kõike ISE. Et draamat vältida peab igat asja küsima, kas ma tohin su saiale võid määrida jne.

  Ja kui aus olla, siis ma ei viitsi teinekord isegi arvuti eest püsti tõusta et oma kolmesle midagi ulatada kui ta on täiesti võimeline seda ise võtma. Nii olen ma enda kõiki nelja last kasvatanud ja olen rahul et neist on iseseisvad ja hakkajad inimesed saanud :)

  Greta on väga tubli ja koolilaps peabki juba ise hakkama saama lihtsamate asjadega.
  Mul on viie aastased juba üksi koduski olnud, kuna ma pidin ju tööl käima ....

  ReplyDelete
 9. PS Minu meelest on blogi lugemine vägagi vabatahtlik.

  ReplyDelete
 10. Loomulikult vabatahtlik, aga see ju ei tähenda et koigega nous oled ja tohid seda ka väljendada.
  Loomulikult, enam ei hakka arvamust väljendama, kes seda enam üldse julgeks teha:-)

  ReplyDelete
 11. Loomulikult tohib arvamust avaldada. Aga väita et keegi oma lapsest tüdinenud on ja seetõttu peab laps ise süüa otsima ...

  Oh, ma ei jõua ära oodata päeva mil saan kõik lapsed issiga vanaema juurde saata ja olla täiesti üksi.

  Väga hea kui laps oskab olla iseseisev, ja vanemad saavad teha omi toimetusi. Ma tean peresid kus ka kuue aastane ei jää sammugi emast maha ja üksi ise mängida ei oska/taha, muust rääkimata.

  ReplyDelete
 12. Mina olen ka igati selle poolt, et lapsele varakult iseseisvust õpetada...endal on 2,5 aastane kodus ja kui ma tean, et ta saab ise kapist piima või saia võtta, siis las võtab. Ei ole kohe nii, et kui laps on varakult iseseisev, siis vanemad ei viitsi temaga tegeleda.

  ReplyDelete
 13. Nii see ongi, moned ei joua ära oodata et lastest lahti saavad, teised jälle, millal ometi iseseisvaks saavad, aga kui mina, ema lastele, kes 13 ja 15 a vanad, siis motleks enne, mida ma tahan oma lastele.
  Igatahes, ei taha et liiga vara iseseisvaks saavad,et terve 'täiskasvanu' elu neid ei muserdaks.
  Eks see ole igaühe oma valik,Eestis igatahes on tendents et laps peab varakult 'iseseisev' olema.
  Absoluutselt, kui 3 a lapse vanem ei viitsi süüa teha, loomulikult, lapse huvides on et ise leiab süüa.



  ReplyDelete
 14. No loomulikult, isegi 2,5a laps leiab kastist süüa. Iseseisev laps ju.

  ReplyDelete
 15. Ja siis on 22-23 aastased pojad kes elavad veel kodus ja kui juhtub et ema jääb nädalaks oodatust kauemaks maale siis on 22 ja 23 aastastel mehepoegadel häda käes, kes meile süüa siis teeb ....

  Minu 15 aastane tütar kolib augusti lõpus kodust välja. Eks ta küll käib kodus ka, aga tema elu läheb paraku nüüd suuremas osas meist lahku. Ja seetõttu on mul väga hea meel et ta juba 5-aastaselt ise omale võileiva tehtud sai :) Ka põhiline pannkoogiküpsetaja on meil tema.

  ReplyDelete
 16. Loomulikult, seda ma proovin siin toestada. Loomulikult iga laps igas vanuses on voimeline süüa leidma.Absoluutselt.
  Lapsed on fantastilised.

  ReplyDelete
 17. Loomulikult, tänan tähelepanu eest, kuid mu lapsed pole kahjuks üle 20a ja loodan et mu 15 a lapsed niipea iseseisvaks ei hakka, ega välja ei koli.Loomulikult saavad nad hakkama elementaarsete asjadega, kuid südamest loodan, et 15a nad ikka kodus on, mitte täiskasvanud elu elamas. Kui 'iseseisev' ja 'loomulik' ka nende elu on aga vaadates tulevikusse, pole motet lapsi nii varakult visata täisksvasnute ellu.Milleks?
  Dab

  ReplyDelete
 18. Kallis anonüümne, mina ei ole kellegil keelanud siin oma arvamust avaldada, ka ei saada kedagi siit lugemast ära :)

  Küll, aga annan ma endale õiguse vastata kommentaaridele ja seletada oma seisukohta, eriti veel juhul kui mind on süüdistatud asjas millel ei ole mingit alust.
  Vabandan kui ei teinud seda sulle meelepärasel viisil.

  Huvitav on see, et sinu jutu järgi on see OK kui tööl käivate emade lapsed on iseseisvad, küll aga on iseseisvus probleemiks, kui ema tööl ei käi?

  MIna kahjuks ei tea mis tendents Eestis on, kuna meie ei ela Eestis. Asi ei ole meie laiskuses vaid meie kasvatusstiilis. Ma vabandan kui see ei kattu sinu omaga.

  Samuti ei võta me elu, ega kasvata oma last vaatega, et täiskasvanu elu on muserdav.

  Me tunneme oma last küllaldaselt, et langetada otsuseid mis asjad on talle ülejõukäivad ja mis jõukohased ning sobivad. Peamine selle juures on aga hoopis see, et sellistest väikestest tegemistest saab LAPS ISE naudingut ning see tõstab tema enesehinnangut ja enesekindlust. Omadused mis on vajalikud nii lapsele, kui ka täiskasvanule.

  Ja ma mainin veel kord, et jutt ei käi siin põhi söögikordadest vaid vahepaladest, ning mitte IGA päev, vaid vahel!
  Ka ei murra lapsel tükki küljest ära kui ta ise oma taldriku (ja ka vahel teiste oma) peale sööki kööki toob, või aitab õhtusöögiks lauda katta.

  Sellised väikesed kohustused kuuluvad meie arvates elementaarse lastekasvatuse juurde.

  Ja ma igaks juhuks ütlen ka seda, et me ei NÕUA talt selliseid asju vaid suuname teda neid tegema ja ta teeb neid kui tal on selleks soovi.

  Ilusat suve!

  ReplyDelete
 19. Ma tahaks ka vaid selgitada, et meie laps ei koli "täiskasvanu elu" elama vaid jätkab oma õpinguid gümnaasiumis mida kodukoha kool kahjuks ei paku. Ja edasi läheb ülikooli mida ka Hiiumaal ei ole nii et läinud ta on, lootuses et tuleb kunagi ikka tagasi :)

  ReplyDelete
 20. Väga ,patronizing comment, edu sulle,

  ReplyDelete