Monday, 4 August 2014

KÜLALISTEGA LONDONIS

Külaliste siinoleku kolmandal päeval õnnestus meil lõpuks ka Londoni minna. Ilm oli endiselt väga soe aga õnneks meil laabus kõik hästi ja metroos või rongis kuumarabandust ei saanud.
Postitangi siia nüüd järjest paar Londoni teemalist postitust, sest tean et mu lugejate hulgas on inimesi kellele need postitused rõõmu pakuks. 
WATERLOO
Ma küll enam ei mäleta täpselt enam mis päeval me kuskil  käisime, aga minu mäletamist mööda sedasime kõige pealt suuna Hiina linna (China Town) poole. Kuna see koht on omaette nähtus siis mul tuleb sellest eraldi postitus. 
Hiina linnast suundusime M&M's maailma. Kuna ma alles kevadel käisin seal siis mulle see koht enam vaimustust ei pakkunud. Kuidagi väga tühi tundus see pood sel korral. Ja kui aus olla siis kogu Londoni peale oli rahvast väga vähe. Ma loomulikult ei kurda selle üle, et rahvast vähe oli. Ma kujutasin ette, et koolivaheaeg, suvi ja seega linn paksult turiste ja muidu uudistajaid täis, aga eksisin. Isegi tipptunnil tagasi koju sõites saime rongis istuma. 

Laura üheks sooviks oli ka Starbucks kohvikut külastada. Mina Starbucksi fänn ei ole, aga Laura sai linnukese kirja ja selle lisaks ka veel ühe tasuta joogi. Nimelt segati meile apelsiinijoogi asemel algul laimijook, mille me pärast kahjutasuks endale saime. 

Järgnevaks hüppasime sisse suurde kunstigalleriisse. Kuna tegu on meeletult suure kohaga siis külastasime kunstimuuseumi portreede osa vaid. 
Minu arvates on see võrratu, et Inglismaal elavatel inimestel on võimalus minna ja tasuta sellist suursugust kunsti nautida. 
Mina soovitaks nendele inimestele kes veel National Gallery-s ei ole käinud seda teha vaid väikse osana korraga. Proovides seal kõikke näha mitte ainult ei ole väga väsitav, vaid ka võtab külastuse lõpuks igasugu naudingu ära. Liiga palju, liiga võimas, liiga väsitav. Siia sobiks vist ütlus 'Suur tükk ajab suu lõhki'.
Inglismaa koolilastel ikka veab. Saavad vajadusel koolis õpitut kohe ka minna ja oma silmaga näha ning enamalt ka käega katsuda. Olgu siis tegu kunsti, ajaloo või muusikaga.
Mulle aga tundub, et elades sellise kultuurilise rohkuse sees, see tegelikult vähendab selle väärtust. Kõik hakkab tunduma loomulikuna ja endastmõitetavana ja ma ei ole kindel kas siinsed inimesed seda kõik samamoodi hindavad, kui näiteks siia tulnud turistid. Mina kaasa arvatud. 
Võib olla ma eksin...


Väike peatus raamatupoodi, mis tegelikult ei olnudki nii väike. Noh seda võin ma küll garanteerida, et raamatupoodide väärtus minu silmis ei lange vist kunagi. Või õigemini siis raamatute väärtus. Samas, katsuda raamatut raamatupoes on ikka kohe mitu korda erutavam ja ärevile ajavam tunne kui see sama raamat Amazon lehelt tellida. Raamatupoodides on kohe selline lummav ja salapärane aura mis sind endasse mässib. Nii palju raamatuid mis hoiavad endis saladusi millest meil vaid kaanepilti vaadates õrna aimugi ei ole. Ja kujutage ette kui palju on veel neid häid raamatuid raamatupoodides peidus, mis meile isegi mitte kaanepildina ette ei jää ja millest meil õrna aimugi ei ole.
Londonis jalutades jäid silma ka sellised huvitavad putkad. 21 sajandi värk :)
Isegi mina jäi paari pildi peale
Sellised mehed valvavad meie peaministrit ja tema maja

Järgnevad ehitised ei vaja kindlasti tutvustamist :-)

Selleks ajaks kui me oma jalutuskäiguga õhtul London Eye juurde jõudsime hakkas kuumus lõpuks ka meie kallale tulema. Väikesed jäätised (neile kes jäätist süüa saavad :) ja suund kodu poole.
Neid järjekorras olevaid inimesi ma küll ei kadestanud. Huvitav kas London Eye kapslites ka õhujahutus sees on? Arvata võib et on, sest ilma selleta sureks vist küll inimesi seal klaaskuplis kui kärbseid vastu lambipirni. 
Sellega me esimene Londoni päev lõppeski. Enne veel kui rongile läksime, et koju sõita, tegime väikese eine Waterloo rongijaamas olevas Carluccio's restoranis. Waterloo on aastatega nii ilusaks ja hubaseks muudetud (tööd veel käivad), et restoranis süües ei häiri see üldse, et tegelikult rongijaamas oled. 

Järgmisel päeval ei suutnud me otsustada kuhu minna või mida teha. Londonisse eriti ei tikkunud ja seda just palavuse tõttu. Lõpuks, peale pikka arutamist, seadsime suuna siiski Londoni poole. Nimelt ütles Laura, et teda huvitaks maailmasõda, kuna ta on seda koolis õppinud. Otsustasime ta siis Imperial War Museum viia. 
Teine Maailmasõda näeb küll Inglismaa poolt vaadatuna teistsugune kui Eesti poolt, aga siiski on tegu ju sama sõjaga. 
Ma olen seal muuseumis mitmel korral käinud ja minu arvates on tegu väga huvitava kohaga. Taas kehtib ka selle muuseumi puhul see, et tasub tulla korraga vaatama vaid ühte või kahte osa ja mitte kogu muuseumi. Pean siis silmas kui sul on tõesti huvi pakutavate teemade kohta

Näitus on jaotatud mitme korruse vahel ja väljapanekud on nii maailma sõdadest, kui spioonidedest, sõja aja kodust, Afganistaani sõjast ning koonduslaagritest jne. See koonduslaagrite väljapanek on eriti muljet avaldav ja hingeminev. Iga väljapaneku juures on nii palju huvitavat mida lugeda, et kui sul on soov kogu muuseum korraga läbi vaadata siis see lihtsalt ei ole võimalik (välja arvatud kui sa lihtsalt kõnnid sealt läbi nagu meie suurema osa ajast tegime).
Eriti on seal poistele suurel hulgal igasugu elusuuruses lennukeid ja tanke ning muid sõjamasinaid.

Kui aus olla siis kuigi ma tõesti tahaks pikemat aega veeta seal koonduslaagri näitusel, siis ma ei tea kas ma olekski emotsionaalselt selleks võimeline. 
Mul on selle teemaga nii, et ma tahaks sellest lugeda, kuna ma lihtsalt ei suuda uskuda, et midagi nii kohutavat ja jubedat üldse sai kunagi eksisteerida. Ja, et on ka inimesi, kes sellest jubedusest elusalt välja tulid ja oma eluga edasi läksid. Samas see on nii jube, et ma ei taha teada.
Sel korral ei suutnud ma seal isegi 5 min vastu pidada. Nii haiget tegi. Eriti nüüd kui ma olen ema.
Kui me muuseumist välja hakkasime tulema siis avastasime, et taevas on oma väravad lahti teinud ja meeletus koguses vihma alla laskma hakanud. Õnneks me ei pidanud saju lõppu kaua ootama. Mõtlesime, et hüppame taksosse ja sõidame St Paul's Cathedral. Mõeldud tehtud ning Laura sai seega ka Londoni taksoga sõitmise linnukese kirja :)
Katedraali saatsime sisse vaid Laura, kuna mu ema oli seal juba käinud ja meie ei tahtnud sel korral hakata Gretat 500 astmelisest trepist üles vedama.
Pärast katedraali külastamist sõitsime metrooga tagasi rongijaama ja rongiga omakorda koju. Kodus hüppasime autosse ja sõitsime restoran 'Nandosse' sööma. Laura sai endale järjekordse linnukese kirja ja meie kõik kõhud täis.

Minu ja Pete ports
Kaks igati kordaläinud päeva.

8 comments:

 1. Väikestes annustes on London päris tore, eriti kui juhtub olema vähemrahvastatud hetk kusagil galeriis või muuseumis. Enamasti on stendide ees või eksponaate vaadata tahtjaid nii palju tunglemas, et näiteks mina midagi täiel rinnal nautida ei suuda. See ei käi vaid tasuta paikade kohta, ka kalli hinna eest pileti ostnule, et üht või teist näitust vaadata, on kõik üsna ebameeldiv kogemus. Seepärast enam ei kipugi enam Londonisse mingi näituse pärast. Hästi kallis on ka kõik ja mõnepäevane sealolemine on väga kulukas. Üsna jubedate "hotellide" eest küsitakse krõbedat hinda ja nigel jäätisepall maksab vähemalt £2.50! Briti linnades turistidades tekib tahtmatult tunne, et kõik on rip-off. Viimanegi kopikas tahetakse vaeselt huviliselt välja pigistada. Äsja Saksamaad külastades sellist tunnet ei tekkinud, sissepääsud muuseumidesse ja muudesse huvipakkuvatesse paikadesse (nt tele- ja kirikutornid)olid mõistlikud. Hinna pärsast kuhugi minemata ei jäänud. Jäätisepall oli enamasti 1 eur, kuigi mõnel pool Berliini kesklinnas küsiti isegi 1.50! Kohvitassist ja söögihindadest parem ei räägigi. Hotellid ja külalistemajad on Saksamaal piinlikult puhtad ja samuti soodsa hinnaga. Kuidas nemad suudavad seda kõike? Palgad-pensionid on neil samuti kõrgemad kui brittidel.

  ReplyDelete
 2. Richard III ???
  Kullake, sa loed mu mötteid eks ;-)

  ReplyDelete
 3. Mäemamma, kahjuks vastus on ei, kuna see etendus kestab vaid Septembri lõpuni :( Ma just spetsiaalselt sinule mõeldes vaatasin :(

  ReplyDelete
 4. Pagulane, jah eks see nii ole, aga ma arvan, et London on ikka midagi muud kui mõni linn Saksamaal. Kui nõudlus on suur siis loomulikult saavad hotelli ja BB omanikud küsida kõrget hinda. Linnast rohkem välja on võimalik ka täiesti normaalsetes ja puhastes hotellides palju odavama raha eest ööbida.

  Samas ma tean, et Londonis saab ka rentida lühiajalisi väga ilusaid kortereid. Korterit rentides tuleb hind palju odavam kui hotell (eriti pere puhul
  ja söögi pealt saab ka kokkuhoida seest korteris saab ise süüa teha.
  Madam Tussaud ja teiste samalaadsete turisti kohtadesse säästab palju raha kui piletid eelnevalt internetis broneerida. Mõne puhul lausa 50%.

  Aga kohad kohtadeks, Londonis on ka niisama mõnus ringi jalutada ja erinevat arhidetuuri nautida, inimesi jälgida ja mõnda tasuta muuseumi sisse põigata. South Bank-il toimub ka alati midagi mõnusat tasuta.
  Kevad on küll kõige mõnusam aega temperatuuri poolest Londoni külastamiseks, aga tundub, et suvel on linn üsna väherahvustatud. Samas kui aus olla siis viimasel ajal kui mina Londonis olen käinud pole inimeste rohkus probleemiks olnud.

  Lastega perede puhul aga tõesti läheb raha juba lihtsalt jäätiste peale meeletult palju, väljas söömisest rääkimata :)

  ReplyDelete
 5. Ma veel lisan siia, et selles postituses olevate Londoni kohtade eest maksime vaid Londonisse sõit ja St Paul's katedraali külastamine, kõik muu oli tasuta (takso sõitu asemel oleksime ka saanud metrood kasutada mis juba nagunii Travelcard hinna sees oli). Esimesel päeval läks toidu peale inimese kohta ehk natuke üle 10 naela. Mul olid omad endal vesi ja natuke snäkke kaasas.
  Pere puhul tuleb see summa loomulikult suurem kuna siis on tegu ühe rahakotiga juhul kui pole võimalik endal võileibu kaasa teha.

  ReplyDelete
 6. Mulle ikka su fotod meeldivad nii väga. Laheda nurga alt on pildistatud! Hea silm sul ikka!
  Nagu oleks ise Londonis käinud jälle. Aitäh jagamast!

  ReplyDelete
 7. Oi Ingrid, tänud kiituste eest :)

  Tead ma ikka nutan siin vaikselt, et mu vana NIkon ära 'suri' ja uut veel pole :( Kõik need fotod siin on tehtud väikese tavalise kaameraga (kuigi jah üsna modernsega). Kaasaskandmise mõttes väga mugav, hea ja kerge, aga jah, Nikoniga saak veelgi paremaid :)

  ReplyDelete
 8. Tegelikult peaksin lisama, et osa pilte on siin hoopis teinud mu ema oma telefoniga :)

  ReplyDelete