Friday, 17 October 2008

TAASKASUTUS - RECYCLING


Praegusel hetkel on meie prügimajandus järgmine
Üks suur roheline ratastel olev prügikast kuhu laheb kõik prügi ja mida tühjendatakse igal nädalal.
Väike lahtine roheline kast kuhu läheb klaas, konservikarbid, plastmas pudelid ja ajalehed. See tühjendatakse igal teisel nädalal.
Pappi aga millegi pärast ei korjata kokku.
Meie oleme siiamaani paberi ja papi ise kokkukorjamis kohta viinud kuna ma tahan ikka pappi ka säästa ja võin siis samas kõik korraga mööda minnes ära viia. Mulle see tegevus väga meeldib. Tavaliselt korjan ma suure hunniku ja siis viin ehk kord kuus selle ära. Sama on pudelitega. Kuna me ei joo alkohooli ja ei osta palju sööki klaas purkides siis saab meil see kast ehk kuuga täis – mõnikord võtab isegi kauem aega. Viimastel kuudel olen ma aga palju pudelivett jooma hakkanud ( et lisa kaltsumit kehasse saada) ja seega täitub meil ka see roheline kast nüüd palju kiiremini.

Juba pikka aega olen ma kurtnud et tahaksin nii väga ka söögijäänuseid (just sain teada et eesti keelne sõna on vist olmejäätmed) säästa. Me sööme väga palju juur ja puuvilju ja seega meie peamise prügi moodustavadgi enamuses kartuli–, porgandi, kapsa jne koored. Paarkorda olen viinud põõsa alla kompostiks aga kuna aed ei ole nii suur siis ei taha sinna ka mingit haisu hunnikut tekitama hakata.


Paar nädalat tagasi sain kohalikust lehest teada et igasse majja toimetatakse pildil olevad taaskasutamis kastid-kotid-konteinerid.
Rohelisse lahisesse kasti läheb paber, klaas, plasmas ja konservikarbid, purgid, tetrapudelid, riided, kingad, patareid ja telefoni raamatud. Algul tundus mulle hulluna et kuidas nii väikesesse kasti kõik see kraam ära mahutada aga ega me ju igal nädalal kingi ja riideid ära ei viska (tegelikult viime me oma vanad riided kasutatud asjade poodi) sama lugu patareide või telefoni raamatutega ...nii et mahub ära küll.
Valgesse kotti hakkab minema papp ja see tühendatakse igal nädal.
Suurte pruuni kaanega kasti läheb olmejäätmed (köögis kasutamise jaoks on väiksem variant), küpsetatud ja küpsetamata toit, teekotid, kohvipuru, vanad lilled ja loomatoit. Seda kasti tühendatakse iga nädal.
Must ratastega konteinerisse on aga kogu ülejäänud prügi jaoks (mida meie majas saab küll väga vähe olema). Seda tühendatakse kahe nädalal tagant.

Esmaspäeval ongi mul plaanis majavalitsusse helistada et järgi uurida et kas kogu lugu ikka vastab tõele ja kui ja siis millal võin ma oma 'kingitust' oodata.
Käed juba sügelevad

5 comments:

 1. Nee toidujäätmed on vist biojäätmed.

  Aga meile jääks see roheline lahtine kast kyll väikeseks. Piimaplastpudeleid on juba palju....

  ReplyDelete
 2. Kas sa tõesti täidaks selle nädalaga oma piimapakkideg? Neid saab ju kokku kägardada ka. Tegelikult on see roheline kast üsna sügav. Selliseid suuri evian veepudeleid läheb sinna sisse nii umbes 20 ringis plus väikesed klaas pudelid ja moned konservikarbid...

  ReplyDelete
 3. Pool selle täidaks juba ajalehed.

  ReplyDelete
 4. Aaa siis küll. Meie ostame ajalehte vaid moned nadalopud kuna koik uudised tulevad ka telekast, raadiost ja internetist ning ma ei leia midagi huvitavat enam lehest lugeda. Saastame paberit. Ning kuna me ju korjame paberit ja pappi eraldi ja viime ise ara siis selleparast ongi kastis ruumi rohkem....aga meil saab ka yhe kasti asemel 2 tellida kui sul rohkem kraami on...tegelikult kui nuud motlema hakata siis enamuses majadest ongi 2 kastiga (paberi ja pudelite jaoks).

  ReplyDelete
 5. Nii keeruline - meil on prugikast ja oranzid kotid koige muu jaoks mis on recyclable...

  ReplyDelete