Tuesday, 16 June 2020

TAGASI KOOLIS

Eelmisel kolmapäeval toimus Gretal esimene jalgpallitrenn üle pika aja. Lõpuks tuli valitsuselt luba 6 inimesel korraga õues kokku saada ja Jalgpalli Liit andis samuti loa, kindlaid reegleid järgides, trennidega alustada.

Greta trenni reeglid oli sellised, et korraga tohtisid treenida vaid 5 tüdrukut ja igal tüdrukul pidi kaasas olema oma jalgpall. Kogu trenni ajal pidid nad ka 2m vahet hoidma. Treenerile tähendas see aga seda, et ta pidi 3 tundi järest tüdrukuid treenima, sest kokku oli neil kolm gruppi. 

Greta ei jõudnud ära oodata et trenni saada ja pärast trenni oli samuti õnnelik, kuigi omadega täitsa läbi. Järgmisel päeval olid tal isegi jalalihased valusad, sest ta polnud ju mitu kuud üldse midagi füüsilist, peale jalgrattaga vahel sõitmist, teinud. 
Sel nädalal ternni ei toimu, sest loomulikult ei saa treener igal nädalal kolm tundi oma ajast laste treenimise peale kulutada. Ma ise oleksin isegi nõus selle ekstra aja eest treenerile maksma, aga nagu üks ema ütles, siis Jalgpalli Liidul on väga karmid reeglid ja suure tõenäolisusega ei oleks selline asi lubatud.  


Ja eile pääses siis ka Greta lõpuks tagasi kooli (Inglismaal tohtisid nad muidu juba alates 1 juunist kooli minna ja täpsustan, et kooli lubatakse hetkel vaid teatud vanusegruppe. Ülejäänud lapsed lähevad tagasi kooli alles septembris). Greta oli väga elevil ja natuke ka närveeris. Eks ta ole ju natuke närvekõditav tõesti peale nii pikka pausi (3 kuud) uuesti kooli minna, koroona-ajast rääkimata, seda enam, et siinsed lapsed ei olegi kunagi nii pikalt koolist eemal olnud. Nende suvevaheaeg kestab ju vaid 6 nädalat.
Greta küll teadis mis teda koolis ees ootama hakkab, sest kool tegi lastele eraldi video kus direktor rääkis ja näitas millised näevad klassiruumid välja ja millised koridorid jne. Ka klassiõpetajad helistasid igale oma klassi lapsele (ka neile, kes kooli sel korral ei otsustanud tagasi minna) et küsida, kuidas lastel läheb ja mida nad teinud on ning et neid kurssi viia mis koolis teistmoodi on ja mis toredaid asju nad seal tegema hakkavad. Sellele lisaks pidid ka vanemad täitma eraldi küsitluse selle kohta, kuidas nende lapsed on emotsionaalselt karantiiniga toime tulnud, kas kellegi peres on keegi koroona tagajärjel surnud või raskesti haige olnud, mis on olnud koduõppe negatiivsed ja positiivsed pooled jne.
Ehk siis tehti väga põhjalik ettevalmistus, et iga kooli naasev laps saaks talle vastavat tuge.

Meile saadeti isegi eraldi email selle kohta, et kuna tegu ikkagi peaaegu murdeeas tüdrukutege, kellest mõnel on juba päevad alanud, siis oleks tore kui vanemad (või lapsed) sellest siis ka soovikorral õpetajale teada annaks, et nad saaks lapsi siis praeguses keerulises olukorras toetada (eriti kui kõik ei või iga kell vabalt WC kasutada ja lisa kotte või asju kooli kaasa võtta). Meile anti teada, et lapsed ei pea ise sidemeid kaasa võtma, sest igas tüdrukute WC-s on need juba olemas. 

Greta väga elevil ja natuke ärevil

Greta kuulus 'mullikesse' (bubble) number 5 kus temale lisaks on veel 3 tüdrukut ja 5 poissi. Igal mullikesel on oma kooli alguse ja lõpu aeg. Korraga lastakse värvast sisse kolm mullikest. Kui Gretal koolipäev kestab tavaliselt 9.00-15.30 siis praegu on ta koolis 9.30-14.45 ja reedeti on veelgi lühem päev, et koristajad saaks koolis suurpuhastuse teha.

Greta oma mulli aega ootamas 
(mullid lastakse sisse 15 min vahedega)

Lapsed kolme eri ritta rivistumas

 Ja läinud ta oligi

Kui ma talle hiljem kooli järgi läksin, siis ta oli NIIIIII ÕNNELIK! Ta korrutas mitu korda kui väga talle koolis meeldis ja et nii tore oli olnud ja et ta unustas nii ruttu ära, et üldse mingi koroona kuskil on. 
Ta rääkis, et neil toimub igal hommikul kehalise tund ühe treeneriga (kes ka Gretale kriketitrennis treener on) ja et esimesel päeval olid nad hokit mänginud (täna kriketit). Reegel oli vaid see, et koroona tõttu ei tohtinud lapsed käega hokipalli katsuda, sest see liigub ühelt inimeselt teisele ja siis peaks seda iga katsumise korra järel puhastama. 
Kuna nad ei tohi kehalise tunniks riideid vahetada, siis on neil koolivormi juures hetkel botased lubatud, et nad siiski sporti saaks teha.

Kooli pidid nad ka aiakindad kaas võtma, sest nad hakkavad palju aias töötama.
WC-sse ei pea nad ühel kindlal ajal minema nagu algul öeldi, vaid saavad minna siis kui soovivad. Lihtsalt peavad küsima ja abiõpetaja peab siis nendega kaasa minema, et jälgida, et mõne teise klassi laps ei satuks samal ajal WC kasutama. 

Õues ei pea ei pisikesed ega suured lapsed kuskil ruudu või ringi sees mängima. Greta ütles, et nad peavad vahesid hoidma, aga keegi ei jälgi või nõua seda rangelt. Greta mängis näiteks kahe poisi ja oma sõbrannaga jalgpalli. Täna olevat nad saanud rääkida ka teise 'mulli' lastega, aga siis hoidsid nad ettenähtud vahet. 
Samas peale kooli olid kõik need lapsed (mingi 10 -12 tüdrukut pluss lisaks veel ka poisid) pargis koos ja jooksid ringi terve tunni ilma mingit vahet hoidmata (Greta ka). Ma ei tea palju üldse neid inimesi on, kes ka päriselt oma tuttavatega 2-meetriseid vahesid hoiavad. 

Greta klassiruum näeb nüüd välja selline. Lapsed söövad ka lõunat oma laua taga ja laual olevad asjad kuuluvad vaid laua omanikule ja neid keegi teine laenata ei tohi. Greta teeb esimese foto tegemise ajal hoolega matemaatikat :-)

Kuna need fotod olid kooli twitter lehel väljas, siis ma eeldan, et ma tohin neid ka siin kasutada.

Midagi oli nagu veel, aga praegu ei tule rohkem meelde.

1 comment:

  1. Appi, kui kentsakas lugeda. Pole pikalt välismaa koroonauudistel pingsamalt silma peal hoidnud, lihtne ära unustada, et mujal on veel kohati üsna ranged piirangud. Eestis, vähemalt Tallinnas, on elu vanadesse rööbastesse veerenud, ei teagi, kas üldse miski enam kinni on. Loodame, et see p**sest ei hammusta :D

    ReplyDelete