Friday, 27 May 2016

TOIDUAHEL (montessori stiilis)

Greta õpib koolis hetkel loodusõpetustunnis erinevaid toiduahelaid. Selle nädala kodutööks oli kirja panna kaks toiduahelat. Esimese hooga Greta kodutöödevihikut lugedes mõtlesin, et kuramus jälle nii sisukas kodutöö (eelmisel nädalal oli ka). Kuna meil on maja ehitusmehi ka nädalalõputi täis (mis on kohati üsna tüütu ja väsitav) ja Greta laupäeviti pikalt teatrikoolis, siis lootsin et antakse mingi selline kodutöö, millega saaks ruttu ühelepoole ja linnuke kirja. Kuna mulle aga tegelikult meeldib selliste lapsi arendavate asjadega tegeleda, siis juhtus muidugi nii, et ma hakkasin internetist huvitavaid ideid otsima ning lõpuks tegi Greta koolitööks palju rohkem kui palutud oli. 

Algul ma pidin loomulikult Gretat mitu korda tagant utsitama, et ta üldse koolitöö peale mõtlema hakkaks ja ennast ka selle tegemise suunast liigutaks, sest kuigi Greta on väga kohusetundlik, siis kodutöö mitte tegemine teda otseselt ei hirmuta. No vähemalt nädalalõppudel küll mitte, sest ta teab, et tal on tegelikult aega kuni kolmapäevani kui koolitöö peab koolis olema. Samas ta ka teab, et need lapsed kes kooliväliselt midagi rohkem õpivad (näiteks teevad ise ekstra ülesandeid, või loevad lisa raamatuid jne) siis võib juhtuda, et nad saadetakse direktori juurde, kes neid siis isiklikult kiidab, või saavad õpetaja käest lõhnava kleepeka (seda rääkis mulle Greta). Greta on sellest kõigest väga motiveeritud, kuigi kui ta kodus ise enne magama minekut raamatuid loeb, siis ei tee ta seda sellepärast, et direktorilt kiita saaks, vaid ikka lihtsalt et lugeda on huvitav (ja see on hea vabandus natuke kauem üleval olla :)

Ega internetis tegelikult ei olnudki eriti palju mingeid huvitavaid toiduahela ideid, aga ma sattusin ühe pildi peale kus keegi oli duplo klotsidest puzzle teinud. See on juba ise väga äge idee, kuigi Greta jaoks kahjuks liiga titekas, aga see andis mulle idee et neid duplo klotse võiks ju ka samamoodi toiduahela jaoks kasutada.
Pilt siit
Mõeldud tehtud
Duplo klotsidega on see hea asi, et kui palju erinevaid toiduahela osade pilte klotsidele kleepida, siis saavad lapsed ise igasuguseid toiduahelaid kokku panna. Oleneb muidugi lapse vanusest, aga nooremate puhul siis ühe ahela osad eraldi kätte andes ja lasta lapsel need õigesse järjekorda panna, aga hiljem oskavad lapsed juba ise erinvaid toiduahelaid koostada oma olemas olevatest klotsidest. 

Duplo klotsidele lisaks tegi Greta ka ühe voldiku mille ta kodutööde vihikusse kleepis, et ikka vihikusse ka tehtud tööst mingi märge maha jääks. 
Veel tegime me ühe toiduahela paberist joogitopsidest (me küll kasutasime termo topse). Selle idee võtsin otse internetist ja jäi vaid tegemise vaev. 
Kahjuks ma ei taibanud nendest topsidest kodus pilti teha. Blogi kirjutamise ajaks olid topsid juba ammu koolis. Ma ei tea kas õpetaja saadab need täna Gretaga uuesti tagasi koju või jätab endale, aga kui saadab siis asendan selle pildi siin meie omaga.
Siit veel üks tore vies kuidas lastega toiduahelat õppida ja meisterdada. Meie seda meetodit ei kasutanud, aga panen selle pildi siiski siia ülesse, võib olla kellegil hiljem hea kasutada. 

No comments:

Post a Comment