Sunday, 15 May 2016

OK, NATUKE SIIS KA EUROVISIOONIST

Ma tegelikult ei plaaninud siin üldse Eurovisioonist kirjutada, või seda tegelikult isegi mitte vaadata, aga läks jälle teisiti.

Nimelt vaatasin ma vist küll esimest korda elus Eurovisiooni eelvooru. Tavaliselt ma isegi ei tea millal see toimub, sest meil seda tavalistelt telekanalitelt ei näidata (tavalisete kanalite all pean ma silmas BBC1 BBC2, ITV ja Channel 4) ja seega jääb mulle märkamata. Kuna aga Pete töötab praegu nädala sees kodust ära ja koju tuleb alles nädalalõppudel, siis on hetkel telekapult õhtuti minu kasutada ja nii ma siis mõtlesin saate õigel õhtul üles otsida ja ära vaadata. No et ikka Eesti laulule pöialt hoida. (Ma vist ei hoidnud pöialt piisavalt kõvasti, sest Eesti ei pääsenud finaali).

Kui aus olla, siis see esimene eelvoor osutus nii igavaks, et teist vooru ma enam ei viitsinudki vaadata. Laupäeva hommikul mõtlesin üldse jätta kogu Eurovisiooni vaatamise vahele sel aastal. Telekas nii palju igasugu teisi saateid mida samal ajal oleks võinud vaadata, aga lõpuks juhtus ikka nii, et Eurovisiooni algusmuusika ajaks olime kõik kolm nagu lupsti teleka ees ja valmis oma lemmikut valima. Tavaliselt Pete ikka oigab, et tema ei suuda kõiki neid jubedaid laule ära kuulata ja kas me ei võiks midagi asjalikumat vaadata, aga sel korral oli jutt täiesti vastupidine ja Pete isegi valis omi lemmikuid võistlusest välja. 
Greta jaoks oli see esimene korralik Eurovisiooni kogemus. Ta on Eurovisiooni ka eelmistel aastatel vaadanud, aga mitte kunagi algusest lõpuni. Mõtlesin talle natuke oma lapsepõlve kogemusi tutvustada. Pistsin paberi ja pliiatsi kätte ning andsin käsu kätte laule hindama hakata. Ühtlasi hea võimalus erinevaid maid tutvustada (kirjapildis siis. Maakaardi või gloobust ei hakanud me talle nina alla pistma). Ma kiirelt otsustasin, et 10 palli süsteem jääb talle vist natuke liiga laiaks ja seega jaotasin tema punktid mida ta lauludele anda võib järgmiselt 3,5,7,10 ja 12. Lisan siia igaksjuhuks, et meie Petega hindamisest osa ei võtnud rohkem, kui vaid ütlesime kas laul meeldis meile või mitte. Selliseid hindamislehti koostasin ma viimati siis, kui ma laps olin :) 
Me pidime Petega mõlemad tunnistama, et sel aastal oli meie arvates Eurovisioon väga hea. Esimest korda kui meile peaaegu kõik laulud finaalis meeldisid, või siis õigemini hästi palju oli laule mida igapäevaselt võiksime kuulata. Me olime lausa nii suured fännid, et tellisime veel enne kui Eurovisioon oli otsa saanud ja võitja välja kuulutatud endale Eurovisiooni CD! Nii hea autos pärast kuulata.
Uus hindamisüsteem hoidis ka pinget kuni viimase minutini üleval ja hea oli näha et punkte saajaid maid oli rohkem kui tavaliselt näha on. Palju huvitavam ja põnevam protsess.

Greta valis enda lemmikuks Tsehhi laulu ja jäi oma valiku juurde kuni lõpuni kindlaks. Kui see laul aga ei võitnud, siis tema seda küll nii rängalt üle ei elanud kui mina omal ajal lapsepõlves. Mul on siiani meeles see pettumuse ja ülekohtu tunne kui minu lemmik Papa pingviini laul ühel aastal ei võitnud. Kusjuures mul on siiamaani selle laulu refrään meeles. Otsisin huvipärast selle video youtubist ülesse ja tuli välja et tegu 1980 aasta Luksemburgi lauluga
Tegelikult ega ma ei teagi kui palju Greta enam üldse lõpu poole kogu asja jälgida suutis, sest kell oli juba nii palju ja tal olid silmad teleka ees istudes pooleldi kinni. Ta vist polegi kunagi veel nii kaua (kuni 12 öösel) üleval olnud. 
Teda vaadates tuli mulle nii hästi meelde lapsepõlvest see sama piinav une tunne mis mind valdas Eurovisiooni lõpupunktide välja kuulutamise ajal. Tahad nii väga silmi lahti hoida, aga samas ka nii väga neid kinni panna ja magama jääda. Täielik ajaloo kordus!

Igal juhul kui häälte andmiseks läks siis helistasime ja andsime ka oma punktid. Pete Itaaliale, Greta Tsehhile ja mina peale pikka kaalutlemist Austraaliale. Tegelikult oli meil Petega päris mitu lemmikut. Mulle endale meeldis ka väga Itaalia ja Saksamaa. Veel meeldisid Leedu, Bulgaaria, Israel, Hungari, Rootsi, Prantsusmaa, Austria ja Hispaania ning loomulikult Ukraina ja Austraalia. Pete lemmikute list kattus enamvähem minu omaga.
Tegelikult ma pigem hoidsin Eurovisiooni vaadates pöialt, et mõni maa ei võidaks kui see, et mõni kindel maa võidaks. Õnneks sel korral tuli mul pöidlahoidmine paremini välja kui eelvooru ajal ;)
Ukraina võidu vastu ei olnud mul midagi. Ilus laul ja ilusti esitatud, seega igati võitu väärt.
Eurovisiooni eelne kingitus mulle Gretalt. Selline vaas meil juba küll oli olemas ja Elle ajakirja ma tavaliselt ei osta ega loe, aga väga armas siiski :) It's the thought what counts 

PS. Meil oli täna siin 2 ukraina mees müüri ladumas ja ma alguses mõtlesin neid eilse Eurovisiooni võidu puhul õnnitleda, aga jätsin ära. Hakkasin mõtlema, et võib olla nad on venemeelsed ukrainlased kes hoopis Venemaa võitu ootasid ja pärast veel vihast laovad me müüri viltu. Seda enam, et nad paista sõnakestki inglise keelt rääkivat ja mina ei tahtnud nendega ka vene keeles rääkima hakata. Ma vaid salaja kuulan pealt mida nad ise vene keeles räägivad, kuigi ega nad väga palju ei räägigi, teevad lihtsalt usinasti tööd. Seda pean küll ütlema, et nad on väga head töömehed :)

11 comments:

 1. Miks sul teemade pealkirjad alati suurte tähtedega on kirjutatud (kas see netis pole mitte karjumine)..

  ReplyDelete
 2. Pealkirjad kirjutan suurte tähtedega, sest tegu on pealkirjaga ja sedasi on pealkiri ülejäänud tekstist paremini eristatav ning näeb kompositsiooniliselt parem välja. Kui mu blogi mu blogilehelt lugeda, siis ei paista need pealkirjad sealt küll kuidagi karjumise moodi välja :) Teiste blogirollis võib olla jah paistab suurte tähtedega pealkirjad imelikud või karjuvad, aga ega ma ju oma blogi ei kujunda teiste blogirollide järgi.

  ReplyDelete
 3. Mul on elavalt meeles kui Eesti võitis. Tukkusime Tiiduga kahekesi diivanil juba hindamise ajaks. Äkki tegin silmad lahti ja käis hirmus juubeldamine et Eesti võitis, Eesti võitis. Mitte midagi ei saanud aru, kas see on unes või ilmsi :) Siis hakkasin Tiitu üles taguma et Eesti võitis. Ta vaatas mind kui poolearulist.
  Sel aastal magasin ka hindamise maha.Johanna pärast käis ütlemas kes võitis. Vaatasin hindmaist uuesti järgmisel päeval kordusest ja vaatamata sellele et ma teadsin kes võidab oli seda väga huvitav jälgida.

  ReplyDelete
 4. See pole nagu isiklik arvamus vaid üldlevinud neti etiket ( suured tähed). Lihtsalt imelik teiste hulgas, järgin Tikri blogirolli ja tõesti seal oled ainuke oma pealkirjadega. Aga kui sa ise oled rahul siis ju pole tähtis mis teised arvavad.

  ReplyDelete
 5. Ma saan su märkusest aru ja ei võta seda pahana, aga samas ma ei tea et neti etiket näeks ette, et blogi pealkirju ei ole sünnis suurte tähtedena kirjutada :) Mu blogi on minu 'raamat'. Nii mõneski raamatus kasutatakse pealkirju suurte tähtedega ja mulle meeldib nii oma blogi kirjutada. Mul on endal ka sedasi parem ja kergem oma vanemaid postitusi leida ja lugeda, kui on selgelt nähda kust kohast üks postitus lõppeb ja teine algab.
  Jah nõustun, et Tikri blogirollis 'karjun' ma oma pealkirjadega. Endale on ka silma jäänud, aga no las siis karjun :) Olen sedasi juba 9 aastat kirjutanud ja tõesti ei tahaks Tikri blogirolli pärast nüüd oma stiili või blogikujundust muutma hakata.
  (see tekst on kirjutatud väga sõbraliku 'häälega' juhuks kui kellegile peaks vastupidiselt tunduma :) :))

  Kersti, Eestis on jah see probleem, et Eurovisioon algab võrreldes meie ajaga hiljem ja kestab seega kõvasti uneajast üle. Nüüd vähemalt on see võimalus olemas, et saab hiljem järgi vaadata. Mulle endale meeldib küll Eurovisiooni ainult otse vaadata kui üldse, aga nüüd vähemalt on võimalus mõndasid laule järgi vaadata. Näiteks ma ei mäletanud hindamise ajal enam üldse mis laul Poolal oli mis nii palju punkte sai :)

  ReplyDelete
 6. Suurtest tähtedest veel nii palju, et võib olla on kuskil mingi nupuke mida vajutada, et minu pealkirjad ei tuleks blogirollides suurte tähtedena, sest ma tean vähemalt ühte blogi veel kus pealkirjades kasutatakse suuri tähti, aga Tikri blogirollis on pealkiri sellegi poolest tavalises vormis. Ma lihtsalt ei tea kus see nupp on :I

  ReplyDelete
 7. Alice, ära pane tähele anonüümse irisemist. Mind suured tähed pealkirjas EI HÄIRI ja karjumiseks seda ei pea. Suurte tähtede vältimine netis on läinud niigi juba liiale, et lauseid alustatakse väikse tähega, mis on mitmeid kordi hullem kui Su poolt valitud pealkirjade font.

  ReplyDelete
 8. Pagulane, tegelikult see on täiesti OK tähelepanek, sest ma näen ju ise ka, et Tikri blogirollis mu pealkirjade format teiste omadest erinev on. Mul selles suhtes suva, et kas see nüüd karjumist just tähendab, aga kui võimalik seda kuidagi ilma mu blogi muutmata muuta, siis ma teeks seda hea meelega et vältida liigset tähelepanu mu blogile. Samas see taas ei häiri mind nii palju, et ma oma blogi muutma hakkaks :)

  ReplyDelete
 9. LP. Pagulane, see polnud irisemine ( mis iganes) kuid kahju küll et seda nii tölgendasite.

  ReplyDelete
 10. Mul on ka pealkirjad suurte tahtedega - styling with fonts, and all ;)

  Mina haaletasin Leedu ja Austraalia poolt.

  ReplyDelete
 11. MrsB jah ma vaatasingi, et sul on ka suurte tähtedega, aga Tikri blogirollis sellegi poolest väikestega :I?

  ReplyDelete