Friday, 20 May 2016

KOOL JA SPORT

Selle veerandi algusega läks Greta koolis lahti intensiivne sportimine. Eks nad tegele aastaringselt koolis sportimisega, aga talvekuudel väljas ei ujuta ning väga vesiste ilmade ajal muutub nende mänguväljak poriauguks ja sel juhul seal eriti sporti teha ei saa. Talvehooajal toimuvad õuesolevad sporditunnid seega vaid asfaltiga kaetud väljakul või siis üldse sees.

Nüüd aga kui ilmad taas soojemad ja stabiilsemad on sportimine taas igapäevane nähtus. 
Paar nädalat tagasi alustati välisbasseinis ujumisega. Ujutakse ka siis kui vihma sajab. Lapsed jumaldavad vihmaga ujumist mis sest, et kevadvihmaste ilmade ajal võib õues olla üsna külm. Lapsed aga räägivad, et vihamaga on soe ujuda, sest vihm muudab veel soojemaks ja auruseks. Ainult veest välja tulles ja ujumisriiete väel (rätid on ka ümber) klassi tagasi kõndides pidavat hirmus külm olema. Ujutakse kindlasti kord nädalas, aga tihti ka kaks korda nädalas. Ujumistund koolis küll aga ei ole nii intensiivne kui päris ujumistrenn, aga samas kindlasti mitte ka niisama suplus. 

Paar nädalat tagasi alustati koolis uue ettevõtmisega 'Run a K a Day'. Igale klassile määratakse iga päev regulaarne 15 minutiline aeg kus kõik lapsed jooksevad 1km või rohkem. Ka kooli kõige väiksemad 4 ja 5 aastased. See ettevõtmine ei ole võistluse eesmärgil, vaid et anda igale lapsele võimalus igapäevaseks sportimiseks nii, et selleks oleks kasu  nii nende kehale kui ka ajule. 
Greta jutu järgi vihmase ilma ajal jääb jooksmine ära ja ka siis kui neil parasjagu klassis on mingi tähtis asi käsil (näiteks need kurikuulsad testid sel ja järmisel nädalal) või kui nende klass juhtub just mingil nädalal nende jooksmis ajal ujuma (ujumise graafik muutub iga nädal).

Selle veerandiga algas ka uuesti kergejõustiku trenn peale kooli. Kuna need on kooli poolt ja kõigile tasuta siis sellest trennist võtab väga palju lapsi osa. Trenn toimub igal reedel kohe peale tunde ja seega lastevanematele väga mugav. Peab kooli lastele järgi vaid tunnikese hiljem tulema. 

Nüüd ongi nii, et mõnikord on Gretal eriti tihe spodikava. Päeval jookseb kilomeetri, siis ujub koolis ja peale kooli veel eraldi ujumistrenn. Või mõnel teisel päeval jookseb koolis, siis on kehalise tund ja siis ka veel kergejõustik peale tunde. 

Tegelikult tahtsin ma aga hoopis selle postitusega teile näidata kui põnevad asjad iga aasta kõiki Greta kooli lõpetajaid ees ootab. Ehk siis kõik viimase klassi lapsed (10-11 aastased) sõidavad maikuus 5 päevaks nii umbes 4 ja poole tunni kauguses (kuskil 350km) asuva linnakese Bude seiklusparki, kus nad saavad ennast mitmel erineval viisil proovile panna.

Kuna lapsed ei tohi sellele reisile mobiile või arvuteid kaasa võtta, siis ainuke viis kuidas vanemad saavad oma laste käekäigu kohta infot on läbi kooli Twitter konto kuhu reisil kaasas olevad õpetajad iga päev pilte postitavad. Tegelikult see mobiilide mitte lubamine ei olegi väga suur porbleem lastele endile, sest paljudel lastel ei ole veel selles eas siin oma mobiili, vaid pigem just vanematele kes ikka tahaks oma lapse käest uurida kuidas tal läheb ja kas ta hakkama saab. Mul oleks ka see kiusatus kui Greta peaks 5 päevaks ära minema.
Need pidid ongi võetud kooli twitteri lehelt.


Bussid kooli juures lahkumist ootamas
Ma muidugi väga peensusteni hetkel veel ei tea kuidas või mida lapsed seal seikluspargis teevad, aga siit mõned näited.
Nagu ma arusaan siis igal hommikul käiakse jooksmas ja siis igal päeval on erinevad tunnid ja alad mida läbiviiakse.
Mountain biking
Mountain boarding

Koobastes roomamine oleks minu jaoks kõige õudsam ülesanne kõikide nende väljakutsete seast. Laste jaoks on see ülesanne tähtis juhtimisoskuste ja grupitöö eesmärgil. Ma sureks nendesse pimedatesse ja kitsastesse koobastesse kindlasti paanikahoogude kätte ära. 
No vaadake ise seda kõige alumist pilti kus tüdruk pimedas 'voodi' all roomab. Mind ajab selle pildi vaatamine juba vaikselt karjuma ja paneb südame kiiremini lööma.
Jooksmas käiakse iga ilmaga
 Team Trail  Surfamine

 Süstaga sõitmine Kanuuga sõitmine

Mägironimine

 High Ropes (köiekõnd?)


 Abseiling 
(ma ei tea mis see eesti keeles on. Igal juhul jube :()

Õnneks mul on veel 4 aastat aega et ennast kõigeks selleks ettevalmistada. Ma peaksin neid pilte Gretale näitama ja küsima mida tema asjast arvab :)

2 comments:

  1. Mul poiss l2ks just tana hommikul oma Year 6 reisile. Nad on 5 paeva mingis purjetamis ja muu veespordi Isle Of Wight keskuses.
    Greta v6id saata PGL seikluslaagrisse, alates 7a. Minu omad on seal mitmeid kordi k2inud ja on vaga rahule jaanud.

    ReplyDelete
  2. Jah, minu teada vist pea iga kool korraldab oma algkooli lõpetajatele mingi samalaadse ürituse.
    See PGL seikluslaager tundub mõnus, aga Greta pole kohe kindlasti valmis sinna nii mitmeks ööks ja päevaks üksi minema. Samuti paljud asjad mida teda huvitaks algavad alles seal alates 10-ndast eluaastast. Aga aitäh et mainisid, võib olla kunagi tulevikus läheb vaja :)

    ReplyDelete