Monday, 27 August 2012

RAAMATUTEST MAGAMISENI

Kirjutamise vastu laps erilist huvi ei näita aga raamatuid meeldib talle väga vaadata. Võib isegi 40 minutit üksi omas toas veeta raamatuid lehitsedes.
Viimasel korral ostsin Eestist taas hunniku raamatuid kaasa. Lasin Gretal raamatupoes ise valida. Kõigepealt ostsisin sobilikud välja, ladusin talle ette ja jälgisin mis tähelepanu köitsid. Kõige lemmikumaks osutus selline raamat. 
Selles raamatus on palju iseenesestgi mõitetavaid käitumisreegleid mida me igapäevaselt järgime ja millest teadlikud oleme aga üks asi on neid teada ja teine pildilt näha. 
Kuna Greta on meil suur reeglite järgija (rohkem väljaspool kodu) siis talle see raamat hirmsasti meeldib. Raamatus on  iga peatüki juures väikene harjutus mis aitab kontrollida kas laps ikka asjale pihta sai või ei.

Samast sarjast on ka Terviseraamat aga seda ma ei ole talle veel vaadata andnud küll aga olen kindel, et ka sel saab olema menu.
Teiseks suureks lemmikuks on Pipi raamatud.
Just need mis koomiksi formaadis on. Neid raamatuid on kokku neli aga kuna need on niiiiii kallid siis raatsisin talle korraga vaid ühe osta. Peale selle raamatu saamist hakkas meil kodus üks pidev Pipi mängimine, mis tähendas, et jalad pandi laulale ning pidevalt taheti kuskil rippuda või kuhugi ronida. Õnneks see periood ei kestnud kaua.
Väike Mutt on juba vana lemmik. Sel korral ostsin raamatu kus rohkem teksti sees. Tema kõige lemmikum raamat oleks 'Väike Mutt ja Auto' aga selle raamatu tiraaz on juba ammu läbimüüdud, sama 'Väike Mutt Linnas' raamatuga. Kui keegi teab kust neid raamatuid saaks siis andke palun teada.
Muumidega on meil imelik suhe. Muumimaal Gretale hirmsasti meeldis. Jättis kohe nii sügava mulje, et laps tihti ütleb, et tahab sinna uuesti minna. Samas raamatud nii väga ei tõmba ja veel vähem filmid. Tegelikult olen ma talle vaid ühte filmi näidanud ja seda päris pikka aega tagasi nii et peaks vist uuesti proovima aga see film on nii halva kvaliteediga et paha kohe vaadata. Selle muumiraamatu ma siiski ostsin kuna seal on igal lehel ilus pilt ja natuke juttu seega lapsel kerge jälgida. Eelnevates Muumiraamatutes on küll väga ilusad pildid aga korraga teksti väga palju ja Gretal kaob lugedes tihti huvi. 
Arsti teemalised asjad on alati Gretat huvitanud seega selle raamatu omanikuks sai ta ilma kõhklematta.
Peale Lõvikuninga muusikali vaatamas käimist on Greta suur Simba fänn. Mõtlesin siis, et ostan talle ka eesti keelse raamatu mida mina saan ettelugeda muidu meil siin kodus vaid inglise keelsed.
Jälle üks Greta lemmikutest. Raamatud on Eestis küll nii hullult kallid ja tegelikult ma Disney raamatuid just ei fänna aga eesti keele pärast siiski ostsin.

See viimane raamat tegelikult meeldis rohkem mulle kui Gretale, seda enam, et Greta meil pannkooke ju süüa ei saa aga õnneks talle ikka nats meeldib see ka.

Kuna ma Greta mängimisest juba kirjutasin siis lisan siia veel seda et näiteks puzzledega Gretale mängida ei meeldi. Vahel siiski paneb neid kokku aga seda juhtub väga harva. Tihti on, et kui on ühe puzzle korra kokkupannud siis uuesti seda ei tee. Nagu arvaks, et mis mõte sellel on kui ma seda juba korra olen teinud ja näinud. Kui ta oli väikene siis ta mingi aeg ikka tegi neid puzzlesid aga nüüd enam mitte. See võib olla on ka sellepärast, et kuna ta alguses oli lasteaias üsna häbelik ja tagasihoidlik siis vabakava ajal läks ja valis alati mingit puzzlet teha ja ma arvan, et tal on nüüd nendest puzzledest nii isu täis et kodus käib kaarega mööda. Samas võib olla ta lihtsalt ei ole puzzle tüüpi enam.
Legodega mängib. Legod ei ole küll kogu aeg saadaval kuna ma vahetan mänguasju, et korraga liiga palju väljas ei oleks aga kui välja toon siis on huvitatud. Eelistab päris legosid duplo klotsidele. Ta pole kunagi eriti duplo hull olnud.
Unenägudest ka natuke.
Unenägude poolest on kindlasti minusse kuna und näeb (Pete ei näe). Kui mingi aeg tagasi rääkis, et näeb vaid kutsusid ja kasse unes siis nüüd ikka on tegu päris unenägudega. Õudusunenägusid näeb ka ja siis ärkab nuttes. Tavaliselt juhtub see enne kella 23 öösel kui meie veel magama ei ole läinud. Näiteks paar päeva tagasi ärkas nuttes kuna nägi unes, et viskas ühele poisile liiva silma ja see poiss oli talle ka liiva visanud. Enne seda oli poiss temalt mänguauto ära võtnud. Kes see poiss oli või mis ta nimi oli seda Greta ei teadnud. Või siis nägi ühel ööl sellist und, et issi oli ära kõndinud ja ei olnud Greta hüüete peale reageerinud ja see oli ta väga, väga kurvaks teinud. Õnneks on neid pahasid unenägusid ikka väga harva ja enam jaolt tuleb ta ikka hommikul minu juurde mingi rõõmsama jutuga.
Maga hästi. Ma ei mäleta millal ta viimati öösel (siis kui meie ka juba magame) ülesse on ärganud. Päeval magab harva. Õhtul läheb siis magama peale 7 või kuskil 8 ajal. Hommikul ärkab kella 6.30 ja 7.30 vahel, mõnel nädalalõpul magab ka pikemalt. Unel ja ta meeleolul on aga suur seos seega kui oma unetunde kätte ei ole saanud siis on käitumine kohe teistsugune.
Armastab oma toas ja oma voodis magada. 

4 comments:

 1. Pete ei näe unenägusid??? Mitte kunagi??? Kurb värk :(

  ReplyDelete
 2. Pete näeb vaid siis unenägusid kui sööb enne magamaminekut juustu :)...aga siis on need unenäod tavaliselt pigem sellised häirivad
  Mina see eest näen topelt :)

  ReplyDelete
 3. Soovitan lapsel kuulata ka eestikeelseid jutte ja raamatuid, aitavad keele omandamisele kõvasti kaasa!

  ReplyDelete
 4. Greta kuulab meil eesti keelseid lastelaule aga raamatuid mitte. Meil on CD peal vaid Laura lood ja Lotte ja vist mingi jutu oma veel aga see rohkem vanematele lastele.

  CD juttudega on see asi, et kui neid kodus mängida siis Greta ei süvene neisse vaid kuulab natuke aga siis hakkab mängima ja siis jääb see vaid taustal mulle kuulamiseks mängima.
  Autos oleks ideaalne aga mul ei ole CD mängijat autos. Pete autos ta vahel kuulab Lotte cd aga seal olev jutt on nii pikk ja ka nats igav, et ta ei jõua seda kunagi lõpuni kuulata või nii kaua keskenduda ja seega ei paku selle kuulamine talle mingit elamust.
  Eestis olles olen näinud veel Sipsiku ja vist mingit Muumi lugude CD. Sipsiku jaoks on ta veel nats väike ja kuna Muumilood on tavaliselt ka sellised aeglased ja ilma erilise action-ita siis ma ei julgenud osta.
  Kui Marta Varbad oleks CD peal vat siis see meeldiks talle küll. Oleks just sellised parajalt lühikesed looda mida laps jõuad kuulata ja nautida.

  ReplyDelete