Thursday, 16 August 2012

JOONISTUSED

Kui ma siin paar postitust tagasi kirjutasin, et Greta ei ole huvitatud kirjutamisest siis tänaseks on asjad juba nats muutunud. Üks õhtu tuli Greta paberiga minu juurde ja tahtis, et ma sinna jooni tõmbaks nii et ta nende joonte vahele saaks tähti kirjutada. Eile aga tuli ta lasteaiast koju paberiga kuhu oli ISE mitu rida tähti kirjutanud. Ise siis selles mõttes, et kasvataja ei olnud esimest tähte ette kirjutanud ja Greta ütles, et läks laua taha ise kirjutama ilma, et keegi temaga seal istunud oleks (tavaliselt on igal lapsel üks kindel kasvataja, kes temaga nädalas vähemalt 1 korda üks ühele töötab)

Tänane sissekanne tuleb aga joonistamisest. Ma täpselt ei mäletagi enam millal Greta hakkas neid Klaabu inimesi joonistama aga viimane ülevaade oli siin.
Kindel on see, et kuskil jaanuaris ja veebruaris nägid tema joonistatud inimesed välja sellised.
Esimesi tähti hakkas lasteaias kirjutama vist samuti jaanuaris (2 aastat 10 kuud).Neid klaabukaid joonistati siis igale võimalikule paberilipakale. Õnneks seinamaalinguid meie peres veel tehtu ei ole aga ma ei tea, võib olla see ongi vanemate laste trend. Raamatud on ka puhtaks jäänud aga paarile mänguasjal olen küll klaabukat märganud.


Kahe kuu harjutamisega olid kirjutamise tulemused sellised.


Kui Gretal G tähe kirjutamine juba käpas oli siis tuli aeg kui iga pildi juurde kirjutati G täht. Klaabud endiselt hästi suurte silmadega, tihti ilma suuta ja kindlasti ilma kehata. See on nii huvitav kuidas kuigi Greta teab, et inimestel ja nukudel on kehad aga kui ta neid joonistab ja ta käest küsida kus keha on siis ta näitab sellise näoga nagu oleks ma loll selle suure pea peale ja teatab et siin ju. Üksvahe joonistas ta hästi palju pilte kus väike beebi emme kõhus oli. Miks ta seda tegi või kust ta selle idee sai ma ei tea aga kuna beebid olid ja on tal alati päevakorras siis ei ole ime et ta neid ka oma joonistustes väljendab. Millegipärast ei leia ma ühtegi sellist pilti praegu ülesse aga väljanägid nad sellised, et tegu siis ühe suure pallikesega kus silmad, nina ja suu olid üleval pool ja beebi all pool, ning käed ja jalad tulid sellest peapallist välja. 
Need joonistused on tehtud viimati. Greta on hakanud inimestele lisaks joonistama majasid ja puid (õunapuid). Need majad tal iga kord küll nii kandilised välja ei tule aga siiski kannavad maja nime. 

Meie pere pilt. Emme, issi ja lamav Greta. Kui Greta issit joonistas siis seisatas ta hetkeks ja ütles, hm, issi on poiss ja siis joonistas talle jalgade vahele noku :) Minule (kollasele klaabukale) hakkas ka jalgade vahele midagi joonistama aga kui ma mainisin, et mina ju poiss ei ole siis ainult muigas ja joonistas edasi. Joonistuse juures G ja kolm musi ristikeste näol (ma ei tea kas Eestis ka see kombeks on aga siin kirjutavad ka täiskasvanud xxx musisi kirjade ja sõnumite alla).
Paar viimase aja harjutuslehte lasteaiast.
Järgmised 4 pilti on joonistatud viis päeva tagasi. Ma nüüd kahjuks enam ei mäleta kas pildil olen mina või Greta aga mul on tunne, et Greta kuna klaabukal on kroon pähe joonistatud mis tähendab tegu on printsessiga, seega Gretaga :)
Ja see on hobune. Koera ja kassi on ta paar korda ennegi joonistanud aga see hobune on esimene.
Issil on aju sassis ja silmad kõõrdis, just selline ta meil siin praegu välja näebgi nii et väga hästi tabatud.
Minul on kuidagi eriti suured silmad sellele pildile.

 Eile oli esimest korda kui Greta taedlikult pea alla keha joonistas JA sellest mulle kõva häälega teatas. See avastus talle oli vist seda võrd tähtis, et ta unustas suures õhinas inimesele silmad pähe joonistada. Ma ei hakkanud lapse arenguga sorkima ja pigem kiitsin kui ilusa keha ta joonistas kui seda, et silmad puudu olid.
Hiljem joonistas veel ühe pildi inimesest kellel oli keha ja nagu näha beebi ka kõhud. Huvitav on see, et pildil oleval emal on küll keha aga kõhus oleval beebil ei ole kuigi tegelikult ju beebidel on ka keha vaatamata sellele, et nad beebid on. Samas aga lapse loogika järgi võib olla, et kuna beebid on väikesed ja vähem arenenud kui täiskasvanud siis on ka loogiline, et nad ei näe samasugused välja kui emad. Huvitav oli ka see, et kui Greta pildil olevale emale jalgu joonistas siis ta kommenteeris, et need on paksud jalad kuna ema 'lifting it up' (tõstab seda ülesse). Ma ei teagi mida ta täpselt selle all mõtles, kas seda, et emal on beebi kõhus ja vajab tugevamaid jalgu, et teda 'tõsta'- hoida või midagi muud. Tavaliselt joonistab ta alati sellised kriipsu jalad seega taas üks märge sellest, et ta on teatud arengulise astme kõrgemale astunud ja hakanud ennast rohkem läbi joonistuste väljendama. Ennast siis selles mõttes, et ta on hakanud maailma natuke teistmoodi nägema ja seda paberile panema. Ma küll ei julge arvata, et nüüd kõik tema joonistatud inimesed omavadgi kehasid aga vähemalt oli see esimene kord kui Greta tahtlikult ja teadlikult joonistades keha kui sellist tunnistas (3 aastat 5 kuud)
Väike pallike-plönn beebi silmade kõrval on Greta jutu järgi veri.

1 comment: