Wednesday, 20 January 2021

5.KLASSI MUUSIKA, KUNST JA SPORT

Kuna koroona on kogu koolielu ja õppeprogrammid peapeale pööranud, siis tundub mõtetu praegu siia mingeid koolipostitusi teha, aga samas las siis olla heaks mälestuseks sellest, millised need tunnid enne koroonat olid või oleks olnud.

MUUSIKA

Siin on tabel kust on näha mida õpitakse 5, 6 ja seitsmenda klassi muusikatundides.

Enne lockdowni jõudsid nad koolis ära teha 'keyboard skills' (iga õpilane õppis mängima klaveril Beethoveni 'Ode to Joy' lugu ühel käel) ja enne jõule õnnestus neil ka läbida vocal skills tehes ühele jõululaulule oma klassi poolt uued sõnad ja see siis jõulukontserdi jaoks linti laulda. Kuna siseruumides oli laulmine keelatud, siis lauldi ja lindistati see laul jõulukontserdi jaoks õues.

See oli tegelikult täiesti uskumatu, et nii piiratud tingimustes suutis kool lastevanemate ja õpilaste jaoks kokku panna pooleteistunnise jõulukontserdi. Kontserdi alla pean ma siis silmas vaid helilindistust, mille taustal jooksid jõulupildid. Kuna nii paljudest lastest videot tehes ja interneti välja pannes oleks kogu asi turvalisusmeetmeid arvesse võttes väga keeruliseks läinud, seda enam, et osadel juhtudel toimusid lindistused õpilaste endi kodudes, siis ainuke võimalus oligi helilindistus teha
Oleks ma selle postituse enne jõule valmis kirjutanud, oleks selle kontserdi lingi siia mõneks ajaks välja pannud, aga kuna jõulud on juba nagunii läbi, siis pole enam mõtet. Esinejateks oli kooli kõik 5. klassi õpilased ühe jõululauluga millele ise sõnad olid teinud (iga klass eraldi, kokku 7 klassi) ja siis muusikaga tegelevad õpilased ning õpetajate koor. Muusikaõpilaste seas oli soololauljaid, trummareid, flöödimängijaid jne. Greta viiuligrupp mängis samuti kaks lugu.
 
Siin on eraldi tabel vaid 5.klassi muusika õppeprogrammist ja ülevaade sellest, mida mingi mooduli all täpselt tehakse ja õpilastelt oodatake. 
Praegu õpiks nad koolis käies Programme Music ja mul õnnestus enne, kui meil järjekordne lockdown algas, Google Classroomist mingid tunniplaanid maha kopida. Arvatavasti olid need sinna välja pandud nende õpilaste jaoks, kes koroona kontaktide tõttu oleks karantiini sattunud ja poleks saanud kaks nädalat kooli käia ning muusikatundidest osa võtta.


Ma ei tea mida leitmotifs eesti keeles tähendab, aga muusikatunnis oleks õpilased õppinud mängima Harry Potteri, Star Wars ja Ride of the Valkyries leitmotifs. Hiljem oleks nad ka ise ühe leitmotif-i välja mõelda saanud ühe tegelase jaoks.Lockdown tuli aga kahjuks vahele ja nüüd on neil üldse draama ja muusikatunnid ühes. Hetkel peavad nad nende tundide ajal internetist Peter Pan etendust vaatama ja siis kolmanda tunni ajal on neil otsetund kus nad seda etendust analüüsima hakkavad. Hetkel laseb The National Theatre koolidel, õpetajatel ja draamaõpilastel tasuta kasutada nende online library-t, kuhu nad on välja pannud igasuguseid etendusi, tekste jne et õpilased saaks jätkata oma õpingutega. Sinna sisse logides sai ka Greta Peter Pan etendust läbi interneti vaadata.

Kunstitundidega ei ole samuti hetkel midagi hõisata. Need küll toimuvad, aga kindlasti mitte samal tasandil ja tasemel kui koolis käies. Siit mõned näited mida nad enne lockdown-i koolis käies olid jõudnud teha. Mul kahjuks õppeplaani siia panna ei ole, sest kooli veebilehel on see millegipärast kuidagi pahasti välja pandud ja seda on väga raske lugeda. 


Kohe kooliaasta alguses pidid nad mingi jutu välja mõtlema ühte pilti vaadates. Küsimuseks oli kes on pildil olev müstiline võõras? Pilt ise nägi välja selline nagu allolevalt fotolt näha ja selle võõra all peeti silmas pildi paremal pool nurgas olevat meest. Täpsemad juhised on pildil kirjas, aga ma ei hakka neid siia ära tõlkima, sest sel pole suurt mingit tähtsust.

Samal fotol on ka näha suur täht K ringi sees. Sellest tuleb juttu natuke hiljem.

Õpilastel oli vaba valik kas nad kirjutavad selle mehe kohta väikese jutu, või nad esitavad oma töö kas joonistuse, koomiksi või videoklipi või nukufilmi vormis. 
Greta võttis endale loomulikult jälle Playmobil tegelased appi ja kirjutas videole lisaks ka väikese teksti õpetajale seletuseks juurde.

   

Nagu sellelt pildilt on näha, siis hindas õpetaja Greta tööd E1-ga (Excellent1) ja kirjutas juurde, et talle väga meeldis Greta videoklipp.

Pöörake tähelepanu Greta vihiku vasakpoolses nurgas olevale ringides olevatele tähtedele MIKE. Sellest samuti natuke hiljem.

Ma täpselt ei tea mida õpilased siin tegema peavad, lähtun vaid mis kirjas on ja paarist vastusest mis ma Greta käest sain, aga nagu pealkiri ütleb, siis esimese pildi on Greta ennast joonistanud ilma peeglisse vaatamata. Teise pildi arvatavasti siis juba peegli abiga ja vastavate parandustega. Nagu enam-vähem igas tunnis, siis ka kunstitunnis, peavad õpilased oma töid ja töökäekäiku analüüsima ning samuti ka oma kaasõpilaste töödele analüüse ja hinnanguid andma. Teisel pildil ongi erinevad klassikaaslased kirjutanud mis nad Greta parandatud tööst arvavad. Neoonrohelisega on Greta ise kirjutanud oma hinnangu ja kommentaarid oma pildi kohta.
PS. Ha, ha, minu meelest ei näe kumbki pilt välja nagu Greta :)

Siis õppisid nad tooniskaalat (või mis iganes selle asja eestikeelne nimi on).

Lockdowni ajal oli neil üheks kodutööks välja mõelda tooniskaala kodusolevate vahendite abil. Õpetaja oli neile näiteks toonud erineva hele ja tumedusega röstileivad, mis olid röstitud kas siis vähem või kauem aega ja seega ka sellest sõltuvalt erinevat tooni. 
Greta läks kergemat teed ja tegi oma skaala vee ja mahlasiirupiga (käisin poes spetsiaalselt siirupit ostmas, sest meil kodus ei joo keegi siirupijooke), aga mõned lapsed olid väga leidlikud koduseid vahendeid kasutades (õpetaja näitas hiljem paari õpilase tööd). Ma praegu mõtlen, et Greta oleks võinud raamatukaantega ka oma tooniskaala teha, aga kuna see oli Greta koolitöö, siis oli kuidas oli.

Selline näeb välja kunstitundide hindamiskriteerium. Need on need tähed mis Greta tööde juurde olid kirja pandud ja millele ma te tähelepanu juhtisin.
Kokku moodustavad nad nime MIKE.
Lühidalt tähendavad need tähed tõlkes
- Making artwork - kunstitööde valmistamine
I - ideas - ideed
K - knowledge - teadmised
E - Evaluate - hinnangu andmine/analüüsimine
Need kes inglise keelt oskavad saavad rohkem infot iga hindamiskategooria kohta pildilt, aga lühidalt on need nõudmised mida õpilased ise peavad oma tööde ja töötamise juures jälgima ja mida õpetaja hiljem nende tööde juures hindab. 


Kunsti kohta pole mul rohkem midagi kirjutada. Greta kunstivihikus on küll veel mõned visandid ja koolis ka veel mingid tööd, aga ei midagi erilist, sest see aeg mis nad koolis jõudsid olla oli siiski üsna lühike. 


KEHALINE KASVATUD

Tabelist on näha kehalise moodulid ja mida erinevate moodulite all hinnatakse (Netball, hoki, võimlemine, fitness, kergejõustik, rounders-pesapalli moodi mäng). Koroona tõttu said nad koolis aga kehalisetunnis siiski väga vähe teha. Ühel veerandil mängisid netballi, teisel hokit ja siis taas netballi, sest tunnid pidid õues toimuma ja seal polnud muud midagi teha. Jutt käib siis tüdrukute kehalise kasvatuse tundidest, sest teiseastme koolis on poiste ja tüdrukute kehalise kasvatuse tunnid eraldi. 

5.klassi poiste spordi moodulid näevad välja sellised
Mul oli algul kurb näha, et 5.klassi tüdrukud ei saa jalgpalli ja kriketit mängida, sest Greta on neid kooliväliselt üsna pikalt juba mänginud, aga õnneks on neil selline spordiprogramm vaid 5.klassis.
6.klassi tüdrukute kehalise kasvatuse tunnid näevad välja aga juba sellised, kus on kavas võimlemine, netball, sulgpall, tag rugby (selline kus ei toimu mingit maadlemist, vaid tag-itakse nagu kullimängus), käsipall, jalgpall, hoki, fitness, kergejõustik, tants, tennis, kriket, rounders (pesapalli sarnane mäng).


 Siia võrdluseks ka poiste 5 ja 6. klassi kehalise moodulid.


6.klassis on poistel tantsu ja võimlemise asemel lauatennis ja korvpall ning rugbi on tavaline mitte tag rugbi, kõik teised alad on aga samad.


No comments:

Post a Comment