Tuesday, 25 August 2020

NATUKE VEEL UUEST KOOLIST


Gretal algab järgmisel neljapäeval kool. Praegu ei ole meile veel teada antud milline saab täpselt välja nägema kooronaaegne koolipäev, aga eks me siis varsti saa teada. 

Praeguseks on teada, et esimesel koolipäeval lähevad kooli vaid Y7 õpilased (Y7 on eesti mõistes 5.klass ja need lapsed kes esimest aastat põhikoolis õpivad). Eelnevatel aastatel on esimesel koolipäeval ikka kogu kool korraga kooliga alustanud, aga sellel aastal tehakse koroona tõttu natuke teistmoodi. 
Kui tavaliselt algab esimesel koolipäeval ka kohe koolitöö pihta, siis sel aastal on esimene koolipäev alustajatele pigem tutvustuspäev. See mis neil suvel koroona tõttu ära jäi. 

Teada on ka see, et koolipäeva lõpp ja algus saab olema igale aastagrupile nüüd natuke erinev. Greta vanused alustavad normaalsel ajal 8.30 aga lõpetavad varem kui 15.00 (ma praegu enam ei mäleta mis kell täpselt), natuke vanemad lapsed aga alustavad hiljem ja lõpetavad vastavalt siis kas normaalsel ajal kell 15.00 või isegi natuke hiljem. Nii öeldi meile juuli lõpus augusti alguses, aga praeguses olukorras võivad kõik asjad väga väikese ajaga muutuda. 

Arvatavasti hakkavad tunnid toimuma nii, et iga klassi lapsed püsivad pidevalt samas klassis ja õpetajad liiguvad klasside vahet. Vastupidiselt siis sellele, et lapsed liiguvad aineklasside vahet. Vahetundide ajal on koos vaid sama aastagrupi lapsed. Sedasi ei pea terve kool karantiini minema kui keegi õpilastest koroonasse peaks haigestuma. 

Praeguste andmete kohaselt keskastmekooli lapsed Inglismaal maske koolis kandma ei pea. Šotimaal aga anti just teada, et alates 31. augustist peavad sealsed keskastmekoolide õpilased (alates 12-aastastest) kandma maske koolikoridorides, ühisruumides (v.a vist klassiruumid) ja koolibussides. Samas just kuulsin raadiost, et need kes ühel või teisel põjusel maski ei kanna, need karistada ei saa. 

Inglismaal sellist seadust veel kehtestatud ei ole ja ma loodan et ka ei tule, aga meil ei ole siin ka veel ju õppeaasta alanud (vastupidiselt Šotimaale kus lapsepsed läksid juba augustis kooli). Eks aeg näita mis juhtuma hakka, aga mina ise minestaks küll ära kui ma peaks terve koolipäeva maski kandma, või mis terve koolipäeva, ma minestaks juba tunnisest maskikandmisest ära. Õppetööle ma kohe kindlasti ei saaks mask ees keskenduda. 

Mingi aeg tagasi saadeti Gretale, nagu lubati, järjekordne postkaart koolist. Sel korral sai ta teada kelle juhendaja gruppi ta hakkab kuuluma. Tutor (juhendaja/õpetaja) on siin vist midagi sellist nagu klassijuhataja Eestis. 
Ma ei teagi praegu kas neil on kogu kooli peale kokku seitse või kaheksa Y7 klassi sel aastal. Eelmisel aastal oli seitse klassi. Kõikide nende klasside eesotsas on üks mees, kes vaid Y7 õpilaste eest hoolitseb ja neid igal moel juhendab. Selle mehega lapsed igapäevaselt kokku ei puutu, aga nädalas kindlasti paar korda suhtlevad temaga ja tema on ka see tegelane, kes õpilaste jaoks igasugu asju organiseerib ining suuremate murekohtadega tegeleb. Teda on näha ka allolevas videos direktorile ja veel mingile tegelasele lisaks. 

Peale tema on igal klassil oma juhendaja-klassijuhataja keda lapsed näevad iga koolipäeva alguses ja lõpus ja kes siis igasugu infot jagab ning oma õpilaste suuremate ja väiksemate muredega tegeleb.
Tere tulemast oma uude juhendaja gruppi
Greta hakkab käima klassis 7MH. Me algul ei saanud üldse pihta mis loogika järgi need tähed erinevatel klassidel on, aga siis täiesti juhuslikult avastasin, et need tähed on iga klassi klassijuhataja nime algustähed. Näiteks kui su klassijuhataja nimi on John Smith, siis saab klass nimeks 7JS.

Seekordne postkaart oligi saadetud Greta klassijuhataja poolt ja nagu me teada saime on Greta klassijuhataks kooli üks muusikaõpetajatest (nägu pildil). Me hetkel ei tea, kas see sama muusikaõpetaja annab ka oma klassile muusikatunde, aga loogiline oleks et annab. Neil on nimelt igas aines mitu õpetajat kes klassidevahel on ära jagatud ja näiteks muusikaõpetajaid on neil kokku neli. 

Ma ei hakka siia tervet klassijuhataja kirja ära tõlkima, aga tema peamine sõnum oma uutele õpilastele oli (konarlikult tõlkides): 'Su saavutused sõltuvad sellest, kui palju sa endast annad'. Kasuta igat võimalust ja anna endast parim ning kui sul on mingi mure, ükskõik kui suur või väike, siis sa võid alati minu poole selle murega pöörduda. 

Postkaardiga koos saadeti ka leht,kust uued õpilased said teada millisesse 'majja' nad kuuluma hakkavad. 

Ma olen sellest siinsetes koolides eksisteerivast majade süsteemist ka varem kirjutanud, aga lühidalt kujutab see endast nelja erinevat 'maja'/võiskonda. Kogu kooli õpilased on selle nelja võiskonna vahel ära jagatud ja kogu kooliaasta jooksul saab iga maja erinevatel viisidel oma majale punkte koguda. Õpilaste jagamine ei käi nii, et kõik ühe klassi õpilased kuuluvad samasse majja, vaid õpilased on nendesse majadesse jagatud nii, et igas klassis on kõikide nelja maja esidajad olemas. See maja kes kooliaasta lõpuks kõige rohkem punkte on kogunud saab karika. 

Greta uues koolis on Rohelise maja nimi Hawking (Stephen Hawking-i järgi), Kollase maja nimi Frank (Anne Frank), Punane maja nimi Luther King ning Sinine maja Nightingale (Florence Nightingale järgi)

See paber nägi natuke Harry Potterlik välja. Pildilt ei paista hästi välja, aga paberleht oli pruunikat värvi ja lehe all oli kastike mille kraapimisel said lapsed teada kuhu majja nad kuuluma hakkavad. Minu meelest nii põnevalt tehtud. 
Kuna sellel paberil ei olnud isikliku pöördumist Greta poole ega Greta nime kuskile kirjutatud, siis ma arvan, et igale lapsele saadeti selline paber suvaliselt, eelnevalt teadmata mis majaga tegu on. Ehk siis majadesse jagamine ei ole eelnevalt õpetajate poolt planeeritud vaid ongi täiesti juhuslik. 

Kui algkoolis kuulus Greta rohelisse majja, siis uues koolis on Greta sinise, Nightingale, maja liige. Tundub, et tegu on eduka majaga, sest eelmisel kooliaastal võitis just see maja endale karika. 

Panen siia ka paar kooli plaani. Esimese pealt on näha koolihooneid väljaspoolt ja kooli ümbritsevaid spordiväljakuid (ragbi, jalgpalliplatsid, netball, tennis, kriket jne). Ma arvan, et allolevast nimekirjast saate isegi aru mis klassidega on iga numbri puhul tegu ja ma ei hakka neid eraldi ära tõlkima.


Siit on aga näha koolihoonete siseplaan. 
Sellised siseruumide plaanid antakse minu teada ka neile, kes kooliga esimest korda liituvad, et neil oleks kooli peal kergem orienteeruda. Kõik Y7 lapsed tulevad ju väikestest algkoolidest ja see on paljude jaoks üsna hirmutav äkki nii suures koolis õigeid klasse üles leida. 

Siin siis esimese ja teise korruse klasside paigutus. Ei hakka taas klasse eraldi ära tõlkima mainin vaid igaks juhuks, et science on teaduse klass (keemia, füüsika, bioloogia). Mul oli plaan siia ka kirjutada nendest ainetest mida Greta uues koolis õppima hakkab ja mis ettevalmistustööd talle suveks uuest koolist anti, aga mul ei ole hetkel rohkem aega ja seega jätan selle teema järgmiseks postituseks. 

3 comments:

 1. Lugesin su postitust ja vaatasin videosid ning see kool tundub uskumatult põnev! Mul tekkis endal kohe tahtmine tagasi kooli minna, kasvõi year 7 vanuses 34 :)
  Eriti hea meel oli näha kui laia valikut muusikaõpet antud kool pakub kuna olen ise käinud muusikakoolis ja tean kui tore see on.

  Ma ei tea väga palju inglise koolisüsteemist, aga äkki on sul viitsimist kirjutada lühidalt sellest "4 maja süsteemist", kuhu õpilased jaotatakse. Mis selle laiem eesmärk on ja kust selline traditsioon tulnud on?

  Jään põnevusega uusi (kooli)postitusi ootama!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sellest ajast peale kui Greta 4-aastaselt siin kooli läks on mul pidevalt olnud tahtmine Gretaga koos koolis käima hakata. Nad teevad ja õpivad nii huvitavaid asju ja nii huvitaval viisil, et ma tunnen tihti lausa vaikselt kadedust :-)

   Muusikaõppe asjus mainin nii palju selgituseks, et videos pakutavad pillitunnid on eratunnid (mis küll toimuvad koolitundide ajal) ning nende eest peavad lapsevanemad maksma. Tasuta saavad aga lapsed osa võtta koorilaulust, kitarriklubist, keelpillide grupist, orkestrist, Jazz bändist, samba bändist, muusika tech klubist ja veel mingist muusika grupist mille nimi ei ütle täpselt millega tegu on :-)
   Muusikaga aga tegeletakse tõsiselt ka kooli muusikatundides ja õpilaste kasutuses on ka kooli recording studio (salvestusstuudio).

   MAJAde süsteem on traditsiooniline osa Inglismaa koolisüsteemist (mitte terves UK-s vaid Inglismaal) mis saigi alguse Inglismaalt. Alles hiljem on see levinud ka teistesse Briti Commonwealth maadesse ja Ameerikasse.

   Sellest ajast peale kui Greta 4-aastaselt siin kooli läks on mul pidevalt olnud tahtmine Gretaga koos koolis käima hakata. Nad teevad ja õpivad nii huvitavaid asju ja nii huvitaval viisil, et ma tunnen tihti lausa vaikselt kadedust :-)

   Muusikaõppe asjus mainin nii palju selgituseks, et videos pakutavad pillitunnid on eratunnid (mis küll toimuvad koolitundide ajal) ning nende eest peavad lapsevanemad maksma. Tasuta saavad aga lapsed osa võtta koorilaulust, kitarriklubist, keelpillide grupist, orkestrist, Jazz bändist, samba bändist, muusika tech klubist ja veel mingist muusika grupist mille nimi ei ütle täpselt millega tegu on :-)
   Muusikaga aga tegeletakse tõsiselt ka kooli muusikatundides ja õpilaste kasutuses on ka kooli recording studio (salvestusstuudio).

   MAJAde süsteem on traditsiooniline osa Inglismaa koolisüsteemist (mitte terves UK-s vaid Inglismaal) mis saigi alguse Inglismaalt. Alles hiljem on see levinud ka teistesse Briti Commonwealth maadesse ja Ameerikasse.

   Alguse sai see Inglise eliitkoolidest, eriti veel sellistest kus õpilased ka ööbisid ja läksid koju vaid koolivaheaegadel (public boarding schools). Seal paigutati õpilased eraldi majadesse elama ja igale majale anti nimi. Tänapäeval tähendab 'maja' pigem gruppi õpilasi kui mingit kindlat ehitist.

   Tänapäeval ongi nii, et kui laps 4-aastaselt kooli läheb määratakse talle kohe 'maja' kuhu ta kuulub ja kuhu ta jääb kuni algkooli või põhikooli lõpuni.
   Tavaliselt on neid maju kooli peale 4, aga see oleneb ka kooli suurusest ja laste arvust. Majadele antakse nimed kas siis mingite pühakute või kuulsate inimeste või mis iganes asjade järgi. Greta algkoolis olid majade nimed kooli ümbruses olevate tänavate järgi ja nüüd põhikoolis ajalooliselt tähtsate inimeste järgi.

   Majadedel on nimedele lisaks ka eraldi värvid (roheline, sinine, punane ja kollane) ja iga maja õpilasel on siis vastavalt tema maja värvile seda värvi T-pluus. Seda kantakse tavaliselt kõige tihedamini spordipäevadel, sest spordipäevadel võistlevadki majad omavahel ja iga õpilane teenib erinevate spordivõistlustega oma majale punkte. Olen sellest varem kirjutanud siin:
   http://knightscastle-alice.blogspot.com/2017/07/spordilainel.html

   Delete
  2. House/team points, eh maja punkte jaotatakse õpilastele ka hea või erilise käitumise või õppeedukuse eest. Õppeedukuse all mõtlen ma seda, kui näiteks keegi on tunni ajal kirjutanud väga hea või huvitava kirjandi, siis õpetaja annab sellele lapsele kas 1 või kaks maja punkti. Või kui keegi, matemaatika tunnis väga usinalt ülesandeid lahendab või kaasa töötab, siis õpetaja võib talle anda maja punkte. Või kui keegi on kedagi kuskil aidanud või mõne hea ideega välja tulnud siis võib õpetaja otsustada neile maja punkte anda. Punkte antakse jooksvalt. Tavaliselt antakse punkte ka õpilaste kodutööde eest aga mitte kõigile korraga või alati vaid just pisteliselt, vastavalt sellele kuidas õpetaja õigeks peab. Või näiteks Greta sai ükskord 2 maja punti selle eest, et ta olevat kõva ja selge hääle ning suure naeratusega Direktorit kooli koridoris teretanud mille eest direktor teda siis punktidega premeeris.
   Põhimõtteliselt jagatakse õpilastele punkte innuka õppimise eest (ja mitte vaid Eesti mõistes viielistele, vaid kõikidele kes pingutavad), eeskujuliku käitumise, heategevus ja teiste vastu hoolimise eest, heade ideede ja pealehakkamiste eest, spordisaavutuste eest jne. Algkoolis oli igas klassi seina peal laste nimekiri nende maja värvides kuhu siis jooksvalt punkte lisati. Iga kuu loeti punktid kooli peale kokku ja kuulutati välja mis värvi maja on sel kuul kõige rohkem punkte teeninud. Spordipäeva punktide eest said võitjad eraldi spordikarika (see karikas liikus igal järgneval aastal järgmistele võitjatele, mitte ei antud iga aasta uut karikat).

   Põhikoolis peaks asi enam-vähem samal põhimõttel toimima, aga kuna tegu on siiski natuke vanemate õpilastega kui algkoolis, siis on kindlasti tegevuse mille eest punkte antakse ka rohkem eakohased. Selle postituse fotolt on ka näha nimekiri mis asjade eest on Greta uues koolis võimalik punkte teenida :-)

   Delete