Thursday, 2 November 2017

HUGHENDEN MÕIS

Roald Dahl muuseumist lahkudes sõitsime edasi Hughenden mõisa.

Sedasi lõigatakse siin teeäärseid suuri põõsaid/hekke

Hughenden mõisas elas aastatel 1848-1881 Briti Kuninganna Victoria lemmik peaminister Benjamin Disraeli. Majast endast on esimesi märkmeid ajaloos aga juba 1086 aastast, kuigi seda algset maja on sajandite jooksul ikka mitu korda ümber ja juurde ehitatud.

Teise Maailmasõja ajal oli aga Hughenden üks TOP salajane koht varjunimega 'Hillside'. Nimelt analüüsiti siin photosid Sakasmaa lennukaardidest (öeldakse vist nii -aerial photos) ja koostati/joonistati pommitusmissioonide plaane. Üheks sihtpunktiks oli ka Hitleri punker. Ühesõnaga oli üks väga tähtis sõjaline asukoht mis oli Hitleri nimekirjas üheks top hävitusobjektiks (kuigi ta ei teadnud kus see asus)

Kogu operatsioon oli nii salajane, et see tuli päevavalgele täiesti juhuslikult alles 60 aastat peale sõda, 2005 aastal, kui üks Hughenden-i töötajatest juhtus pealt kuulma kuidas üks külastajatest oma lapselapsele ütles, et sõja ajal määrati teda siia mõisa tööle. Töötaja hakkas siis kohe mehelt lisainfot küsima ja nii tuligi välja üks ajalooliselt nii tähtis sündmus. Kokku töötas selle operatsiooni kallal üle 100 inimese (sõjaväelase).
Hiljem pandid ka kuulutus kohalikku lehte kutsudes üles inimesi omi mälestusi seoses selle operatsiooniga jagama ja nii see asi välja tuligi. Loomulikult ei olnud neid operatsioonist osalejaid kõiki enam 2005 aastaks elus, aga mõned siiski olid. Inimeste fotod ja sõjaväe dokumendid kinnitasid räägitut. 
Siin on üks huvitav artikel selle kohta.
Nagu alati sellistes kohtades, oli ka selles majas laste peale mõeldud ja laste (ja täiskasvanute, sest mulle näiteks sellised asjad väga meeldivad :) tööks oli maja pealt 9 kärbseseent üles leida. Üks nendest on näha alumisel pildil.


Peaminister Peter Charles oma kontoris
Selles toas oli üle 4000 raamatu, kokku 3,2 tonni

Sellistes mõisates käies tuleb vahel ennast natuke näpistada, et aru saada, et kas asi on ikka tõsi või lihtsalt mingi film. Näiteks selles söögitoas oleva ühe tooli jalad on lõigatud lühemaks kui kõikide ülejäänud toolide omad ja seda sellepärast, et külla tulnud Kuninganna Victorial ulatuks jalad istudes maha. Kuna Kuninganna Victoria oli selline paksuke ja hästi lühike (ja üldsegi mitte nii ilus kui ta telekast jooksvas sarjas 'Victoria' välja näeb), siis peaminister tahtis et kuninganna ennast tema juures mugavalt tunneks ja saaks süües ikka jalad maha toetada ning andis seega käsu tooli natuke lühemaks lõigata.

Ja siis ma seisin seal toas ja mõtlesin, et kujuta ette, päris kuninganna Victoria oli ka kunagi selles toas ja istus just sellel minu ees oleval toolil ning kõndid samast ukseavast sisse ja välja. See ei ole üks igav ajaloolõik mingist ajalooraamatust, vaid kohe päris ehe asi minu enda ees ja ka veel käega katsutav. Huvitav, et mulle ei ole kuskil mujal kohas Victoria olemasolu nii elusana ja ehedana tundunud, kui just selles söögitoas, kuigi ma olen ju nii paljudes teisteski Victoriaga seotud ajaloolistes kohtades käinud.

Ma ei tea miks, aga ma päriselt tundsin ja uskusin, et ta on seal toas...olnud. Ma ei näinud teda toolil istumas, aga ma nägin oma kujutluses elavalt ta kleidi alumist osa ja kuulsin seda sahinat mida selline kleit liikudes tekitab. Ma isegi proovisin ta lõhna tunda, kuig ma saan aru, et sellise asja tunnistamine võib mind kergelt hullude ridadesse saata. 
Keldrikorrusel oli üks sõjaaja punker. Tundus teine väga hubane 
Victoria ja Albert
Kui keegi teist peaks mõtlema, et mis must plönn nende piltide peal lendab, siis...
See on üks must kaabu mida Pete proovib kaugelt Gretale pähe visataÕues oli laste jaoks veel omakorda eraldi Halloweeni jaht kus lapsed pidid taas erinevaid asju mõisa maalapilt otsima. Ma ei tea täpselt mida, sest Greta sel korral sellest jahist osa ei võtnud vaid jooksis teine niisama mõisaõuel ringi.
Eks see ole üks väga hea mõte sedasi peresid mõisat külastama meelitada, sest kuna Natonal Trusti organisatsioon elab vaid annetuste põhjal, siis on ju tore kui palju rahvast kohta külastamas käib ja sedasi organisatsiooni toetab. Samuti tore peredele, et on kohti kuhu lastega nädalalõppudel ja koolivaheaegadel minna ning kus lapsed siis saavad looduses ringi jooksmisele lisaks ka natuke osa ajaloost. Võimalik, et lapsed pidid õues neid suuri puulehti otsima, sest ma nägin neid mitme kohas rippumas. Puulehtedele oli kirjutatud mingi huvitav fakt puu või põõsa kohta mille küljes leht rippus.


Uudistasime natuke ka mõisa viljaaeda

Seal ootas lapsi ja lapsemeelseid täiskasvanuid taas uus tegevus- aeda oli ära peidetud 10 erinevat putukat. Tegu oli üsna suurte plastmassist putukatega, aga see oli uskumatu kui märkamatuks nad oma loomulikus keskkonnas jäid. Mõnel korral oli putukas täiesti mu silmade ees, aga ma üldse ei märkanud. Mõnel korral (näiteks selle liblika puhul) ei olnud aga kohe arusaada, et kas tegu päris või mängu putukaga.

Päris liblikas

Putukate hotellid
Ma ei tea kui palju on UK-s igasugu mõisaid, losse ja kindluseid arvuliselt kokku, aga SIIN on üks nimekiri mis annab teile üsna hea ülevaate KUI MEELETULT palju neid siin eksisteerib. 

2 comments:

  1. Sa andsid mulle just hea põhjuse, miks Inglismaale kolida - need mõisad! Ja mulle ko-hu-ta-valt meeldib pilt, kus kostümeeritud Greta on mingi mehe pildi kõrval. See Greta ilme on lihtsalt nii tore!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Oo ja, Greta on ilmete peale meister :) Tal tulevad need alati nii loomulikult ja tabavad välja. Ma olen isegi mõelnud, et kahju et neid ei ole võimalik videole saada, sest need ilmed mis on poseeritud ei ole pooltki nii head kui need, mis loomulikes situatsioonides sünnivad :)

      Delete