Friday, 17 November 2017

EESTI KLUBI

Läksin eile emaga Gretale kooli järgi. Koolist saime kätte eriti indu ja entusiasmi täis lapse, kes juba kaugelt mulle teatas, et tema ja ta parim sõbranna teevad kooli ESTONIAN CLUB, ehk siis Eesti klubi, mis hakkab toimuma kord nädalas!!!! 
Esimene mõte mis meil Greta sõbranna emaga, kes ka seda uudist kuuldes meie juures seisis, pähe lõi oli et ju nad räägivad mingist omavahelisest mängust. Neil selliseid igasugu klubisid ka varem olnud. Viimati oli neil Ükssarve Salajane Klubi.

Ei läinud aga minutitki mööda, kui Greta sõbranna oma emale teatas, et tal on kodus kindlasti vaja täna õhtul 100 ankeeti järgmiseks päevaks välja printida. Ma ahmisin korraks õhku, et esimesest šokkist üle saada ning hakkasin siis Gretale igasugu küsimusi esitama, sest oli näha, et neil oli selle Eesti klubiga ikkagi tõsi taga.

Miks Eesti klubi? Kuidas sa mõtled seda klubi juhtida, su sõbranna ei tea ju eesti keelest mitte mõhkugi? Appikene, te plaanite sinna klubisse kõikide aastagruppide lapsi kutsuda!!! 
Kujutasin juba ette kuidas teised lapsed paari päeva pärast koju lähevad ja vanematele teatavad, et nad hakkavad nüüd esmaspäeviti pika lõunapausi ajal koolis Eesti klubis käima. Ja siis tuleb üsna ruttu välja, et see klubi oma ootustele tegelikult ei vasta. Koolis pole ju peale minu ühtegi teist eestlast, seega tundsin, et see asi oleks justkui ka minuga seotud ja sellest sõltuvalt ka mina mingil määral vastutav.

Greta sõbranna ema aga ei paistnud sellest Eesti klubi jutust üldse häiritud olevat, küll aga teatas ta oma tütre suureks pettumuseks, et 100 ankeeti ei ole neil kohe kindlasti võimalik kodus välja printida. Tüdruk ei tahtnud sellega kuidagi leppida ja algas ema ja tütre vaheline vaidlus. Mina nende vaidlusse ei jõudnudki sekkuda, sest mina proovisin samal ajal Gretalt igasugu vastuseid välja pinnida.

Teel koolist autosse arutasid tüdrukud omavahel veel teisigi klubi loomisega seotud detaile ja leppisid kokku, et saadavad üheteisele hiljem sõnumi (mobiile neil endil ei ole, aga meil, emadel, ju on :)) ja ega mul ei olnudki suurt võimalust Gretaga korralikult rääkida enne, kui Greta oli sõbrannaga hüvasti jätnud ja autosse istunud.

Kui ma siis Gretalt küsisin, et miks sa tahad Eesti klubi teha, siis oli lapse vastus nii loogiline, et mul polnud midagi vastu kobiseda. Greta ütles et sellepärast, et see on midagi harukordset ja huvitavat!!!

Sain ka teada, et õpetajaga on juba räägitud ja õpetajalt luba klubi läbiviimiseks saadud. Hilisema jutu käigus selgus, et õpetaja oli öelnud, et nad võivad alustada jaanuaris. 
Me olime saanud kodus olla ehk umbes pool tundi kui Greta sõbrannalt saabuski esimene sõnum fotoga valmis tehtud plakatist. Plakatil, mille nad plaanisid JÄRGMISEL päeval välja panna, oli aga kirjas, et klubi esimene üritus on JUBA JÄRGMISEL KOLMAPÄEVAL!!!
See natuke niitis mul taas jalad alt, aga mõtlesin, et õnneks on vähemalt nädalalõpp vahel, siis on natuke rohkem aega seda asja veidike paremini organiseerida ja kokku klopsida.

Pika peale harjusin juba isegi selle klubi mõttega ja hakkasin isegi mõtlema kui fantastiline see tegelikult on, et nad sedasi oma ideid ellu viia proovivad ja selle käigus igasuguseid 'firma' püstiseadmisega seotud meetodeid oskavad ja saavad rakendada. Mind küll see idee endiselt natuke hirmutas, sest kogu see lugu toimus ju nii äkki ja nii kiiresti ja nii kohe, kohe, KOHE!
Greta oli justkui lõhkemas, paiskas omi ideid ja plaane peast välja nii tormiliselt, et ime et ta kogu selle keerise juures üldse veel kahe jalaga maa peale seisma jäi. 

Nii et jah, nagu näha, siis mina ei olnud algul üldse toetav lapsevanem, kes oma lapse ideid heaks kiidab ja last ta tegemistes innustaks. Kartsin hoopis iseenda läbikukkumist (läbi tema klubi) :) Täielik üle reageerimine.

Hiljem muigasime veel Petega, et tüdrukutel on omavahel firma koostöö igati paigas. Jagavad ideid ja ei ole kitsid üksteisele positiivset vastukaja jagamast :)
Kopisin siia nende omavahelise 'kirjavahetuse'. Näha on ka värskelt koostatud Eesti Klubi plakat :) :)
Ma soovitasin Gretal siiski järgmine päev õpetajaga uuesti rääkida ja üle küsida kus ja millal see üritus toimuda saab, sest tegelikult ei ole tüdrukutel nädala sees ühtegi päeva kui nad pika vahetunni ajal vabad oleks (esmaspäeval on Greta sööklas tööl, teisipäeval on neil Jazz band, kolmapäeviti on kõikidel  Y4 ja Y5 lastel eraldi tegevused, sest siis on õpetajatel kooliprogrammide ettevalmistus aeg, neljapäeviti on neil koorilaul ja reedeti on Greta sõbranna sööklas tööl)

Kui ma siis järgmisel päeval Gretale kooli järgi läksin vaatas mulle kooli raamatukogus vastu selline pilt!!!
Greta oli ise nii uhke. Näitas mulle ka kuhu nad teise plakati olid ülesse pannud. Samuti teatas ta mulle et juba 7 inimest on ennast 'kursusele' kirja pannud ja nad olid sõbrannaga neid plakateid ka teiste klasside õpetajatele jaganud...!!!

Appi millised aktivistid!!

Sel hetkel oli mu ainsaks lohutuseks see, et samal õhtul toimus koolis arenguvestlus õpetajaga, seega hea võimalus õpetajalt Eesti Klubi kohta täpsemat infot küsida.

Sellest aga juba järgmises postituses

13 comments:

 1. Issand kui vahva laps teil ikka on! Tõeline eestlane. Aga see selleks. Et nii noored suudavad midagi sellist välja mõelda, selle nimel vaeva näha ja teisi mingist tundmatust Eestist vaimustama panna... See on lihtsalt nii äge.
  Kas sa pole mõelnud Gretaga Eesti koolis käia? Meie kaheaastane James käib seal juba teist aastat. Ema on küll väga rahul ja Jamesile meeldib ka teistega koos laulda, mängida ja joonistada, meisterdada.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma pean mainima, et see kindlasti ei olnud ainult Greta mõte Eesti klubi luua, vaid ikka sõbrannaga ühine. Nad on mõlemad suured aktivistid :)

   Mõned aastad tagasi mõtlesin seda Eesti kooli asja, aga peale mõningast analüüsimist jõudsin järeldusele, et selle kooli kasutegur oleks Greta jaoks üsna väike, et Gretalt samas mõni trenn või ring ära võtta ning võimalus nädalalõpus perega kuhugi minna või midagi teha (ta käis enne laupäeva hommikul teatrikoolis, siis ujumis trennis ja nüüd on tal laupäeva hommikuti klaveritund).
   Aga muidu on see väga tore, et selline kool Londonis toimub.

   Delete
 2. No ilmselgelt pead sina seal Eesti Klubis siis esinema kui näidis (külalisesineja) eestlane, no ja kaerajaani esitama ja muidu Eesti asja näitama ( nii naljakas see). ��

  ReplyDelete
  Replies
  1. Õnneks mina kohe kindlasti ei saa füüsiliselt selle ringiga seotud olema :) See ikka laste endi idee ja kohustus läbi viia, ma annan kõrvalt ehk vaid natuke nõu ja abi. No ja ega see ei saagi olema mingi põhjalik Eestit tutvustav projekt. Tegu ju ikkagi vaid 8 aastastega ja suunatud ka algkooli lastele :)

   Delete
 3. Ma arvan et Eesti kooli idee on siiski mõttekam kui lihtsalt mööda suvalisi losse ja muuseume käia nädalavetusteti. Säiliks mingigi side Eestiga ja edaspidi oleks tal rohkem huvi jälgida Eestis toimuvat ja äkki isegi saaks Eesti keelt rääkivaid sõpru kes võib olla elavad päris teie ligidal ja kellest muidu aimugi poleks. No ja on motivatsiooniks grammatikat ja lugemist edendada. Ma mõtlen et edaspidi võiks Greta näiteks proovida aasta lausa Eestis vahetusõpilaseks olla, oleks tõeliselt silmaringi avardav.

  ReplyDelete
  Replies
  1. :D Minu lapsed on Londoni Eesti kooli vilistlased ja voin oelda, et Gretal on parem Eesti keel ja teadmised Eestist kui enamustel seal koolis kokku ;) Nii, et 'suvalised lossid' on taidsa ok kui lapsevanemad lapsega eesti keelt raagivad.

   Delete
  2. Mrs B jõudis just napilt enne mind juba vastata, aga ma lisan siiski veel siia juurde, et jah, kuigi Eesti kool iseenesest on väga tore asi, siis eks iga pere peab ise kaalutlema kui suur on selle kasutegur just nende lapse jaoks. Meie silmis saab Greta rohkem kasu laupäeva hommikuti toimunud trennidest ja ringidest millest ta osa võtab ja perega koos veedetud ajast, kui sellest paarist tunnist kaks korda kuus Eesti koolis.
   Peale selle on Gretal väga tugev side Eestiga, ta käib ise tihti Eestis ja meil käib tihti ka külalisi Eestist kellega ta saab eesti keelt rääkida. Minuga räägib ta ju ka kodus vaid eesti keeles. Nii et praktikast tal küll puudust ei ole ja näiteks Eesti lastekirjandusest teab ta ka rohkem kui nii mõnigi Eestis elav laps või isegi õpetaja :) Jah ta eesti keel ei ole nii täiuslik kui kodueestlastel, aga ta saab Eestis teistega vabalt eesti keeles suhelda ja kõik omad jutud räägitud :) Kirjutada ta korralikult veel ei oska, aga kirjutama saab ta ka hiljem õppida, kui tal selleks soovi peaks olema. Praegu on ikkagi tähtsam, et ta siinse hariduse omandaks.

   Mis aga puutub siin elavatesse eesti keelt rääkivatesse sõpradesse, siis on meil ka neid, AGA see on pea paratamatu, et kui lapsed juba siin keskonnas elavad ja koolis käivad, siis koos olles lähevad lapsed automaatselt inglise keelele üle, kuigi eesti keelt osatakse ka. Inglise keel on neil siiski juhtiv keel, nii et tegelikult on keeleõppe seisukohalt kõige rohkem kasu siiski vaid Eestis elavatest eestlastest.

   Vahetusõpilaseks olemine Eestis võib küll silmaringi avardav kogemus olla, aga see tekitaks Greta siinsele haridusele ikka kohe korraliku augu. Aastaks ära minemine tähendaks ka seda, et sel juhul kaotaks ta koha oma koolis, sest aasta aega (isegi mitte paari kuud) ei hoia siin keegi ta koolikohta vabana. Selline asi tuleks kõne alla võib-olla ainult ülikooli ajal, aga ka siis oleneb see palju mis alal Greta oma õpinguid jätkab ja kas just Eesti vahetusõpilaseks olemine talle ka sel alal mingit kasu annaks. Praegu olen ma igal juhul väga õnnelik, et Greta Eesti koolis ei pea käima, sest siinne kool on igast Eesti koolis ikka nii palju parem ning palju laiahaardelisema haridusega, kui Eesti koolid seda on.

   Delete
  3. Alice ja Mrs B'ga samal n6ul, et keeleliselt pole Greta millestki ilma j22nud Londoni Eesti Koolis k2imata. Mina olen oma lapsi sinna viinud, et neil "mingigi" side s2iliks, sest vahepeal ei k2inud me erinevatel p6hjustel 6a Eestis. Vanemad lapsed enam ei k2i, sest on neil on muid tegevusi, mis neid rohkem motiveerivad, samas pean ise kooliga sidet v2iksemaga, et eestlust toetada. Eesti Kooli Laager Eestis oli kyll v2ga kasulik suurematele sel suvel, seal olid pooled kohalikud lapsed. Greta on tubli ettev6tja. Yldiselt ongi ju nii, et laste entusiasmilt v6tavad alati vanemad tuure maha. Mina ei jaksa v6i oska k6ige kohe ja praegu fantastiliste ettev6tmistega kaasa minna.

   Delete
 4. On ikka tragid 😊! Väga lahe!

  ReplyDelete
 5. Ma mäletan oma lapsepõlvest ka selliseid “pean kohe tegema!” projekte :) Nii mõnigi realiseerus kah. Igatahes - äge :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, ideedest ei paista puudust olevat, pigem ajast, et kõiki neid asju ellu viia :) Eile õhtul oli tal juba uus õmblusprojekt käsil :)

   Delete
 6. Nii tragi tüdruk! Mulle sellised kohe meeldivad! Hoia meid siis kursis, kuidas Eesti klubil läheb - me kõik omamoodi fännid ju! Ikkagi Eesti-asi :-)

  ReplyDelete