Thursday, 30 November 2017

4 KILLUKEST IGAPÄEVAELUST

Ettevalmistused homseks, esimeseks detsembriks, on peaaegu kõik tehtud ja seega on nüüd aega paar minutit arvuti taga istuda.

Siit paar killukest Greta elust.
1.
Laps on meil viimaste kuude jooksul kuidagi eriti laisaks ja lohakaks muutunud. Ma pean talle mõnikord mõnda asja vähemalt 5 korda ütlema ja siis ka kuuleb ta alles siis, kui ma kuuendal korral juba karjun. Kui nii mitu korda järjest on juhtunud, siis ma hakkan juba karjuma teisel korral, sest ma lihtsalt ei jõua pidevalt jahvatada. 

Samas rääkis meile õpetaja, et Greta on koolis nii hoolas, ja vastutustundlik õpilane, et ta ei oskakski enam ideaalsemat õpilast ette kujutada. Keskendub 100%, töövahendid on alati olemas ja valmis töötamiseks, kuulab tähelepanelikult ning võtab kuuldut ka kohe arvesse ning kasutab seda oma edaspidises töös. Kui ma õpetajale kirjeldasin kui vaevaliselt meil kodus viimasel ajal enda järel koristamised või asjade meelde jätmised lähevad, siis õpetaja lohutas, et   võttes arvesse kui hoolas ja töökas Greta koolis on, siis on see üsna arusaadav, et ta siis kodus kummi lõdvemaks laseb ja hajameelsem ning laisem on. Tegemist ju ikkagi vaid 8 aastase lapsega. 

Ma saan aru ja nõustun õpetajaga täielikult, aga sellegi poolest ei taha ma lapsele sisse harjutada harjumust, et mina ja Pete siin kodus tema teenindajad oleme ja kõik tema käest 'kukkuvad' asjad oma kohtadele ise tagasi viime ning pidevalt ta järgi koristame. Kusjuures ta oskab SUUREPÄRASELT koristada. Vahel seda isegi juhtub :) 

Samas on tal mõnikord kombeks OMA segamini toa või asjade asemel MINU asju koristama hakata. Näiteks ükskord vannituppa minnes leidsin ma eest täiesti teist nägu vannitoa. Mul võttis paar sekundit aega, et arusaada mis juhtunud oli. Greta oli kõik kosmeetika asjad, nii mu riiulil kui aknalaual, sorteerinud ilusti gruppidesse ja need siis oma ärenägemise järgi ümber tõstnud. Kõik nägi väga ilus ja korras välja, AGA kuna asjad ei olnud funktsionaalse asetusega siis tähendas see seda, et ma pidin hakkama koristama vannituba mis enne oli igati korras. 

Ma sain algul muidugi kohe Greta peale väga pahaseks, et miks tal on vaja minu asju näppima hakata samal ajal kui ta enda asjad koristamist vajavad. Pärast, kui šokist üle olin saanud, muidugi kahetsesin, sest esiteks oli ta vaid head tahtnud ja teiseks nägi tema poolt koristatud vannituba ebafunktsionaalsusele vaatamata väga ilus välja. Lohutsin end sellega, et vähemalt on tal stiili ja maitset (ja seda tal tõesti on) nii et kord kui tal on oma maja ja pere, siis küll ta ka selle koristamisega hakkama saab kui vaid tahtmist on. 

Selliseid väikeseid MINU asjade koristamisi või tubade ümber disainimisi/tõstmisi on tal ka enne ette tulnud. Lihtsalt oma asjade ja toa koristamine ei lähe tal eriti ladusalt. 
Tema tuba ma tegelikult eriti ei puutugi. Kui olukord seal liiga hulluks läheb, siis aitan korra taas jalule seada, aga ülejäänud ajast on nii nagu on. Põrandal vedelevad riided kamandan küll panna kappi tagasi, aga see on selline 30/70 asi. Korda ka pannakse, aga suurema osa ajast leian ma mõni aeg hiljem need riided endiselt põrandalt. 

Kõige paremini toimib kui ma annan Gretale 'üheastmelise juhise' (1 step instruction). Kui tegu on kaheastmelise juhisega, siis suure tõenäolisusega jääb käskluse teine osa tegemata ja noh kolmeastmeline juhis töötab vaid siis, kui see on seotud mingi sellise asjaga millest Greta ise VÄGA huvitatud on :) Ma tööl õpetasin 4 aastastele 3 astmelisi käsklusi ja nemad said nendega ilusti hakkama ja nüüd mu enda 8 aastasel lapsel on raskusi :D

Alles üks päev ma ütlesin talle, et kuule, su tuba on nii segamini nagu okse, et varsti haiseb ka kui okse. Greta vastas sellele jumala rahulikult ja enesekindlalt:'No see on nii kuidas ma elan!'

Siit ka üks illustreeriv pilt. See foto on küll tehtud rohkem kui aasta tagasi ja nii segamini pole ta tuba ei enne pildi tegemist ega ka pärast olnud. See ka põhjust miks ma selle pildi üldse tegin :)
 See foto on aga küll pilt meie igapäeva elust

 2.
Vanaema lendas teisipäeva hommikul tagasi Eestisse. Hommikul kui vanaema oli just ära läinud ja ma oli Greta kooli viinud, leidsin ma Greta toast laualt sellise kirjakese 

3. 
Siit üks näide kui positiivse ellusuhtumisega me laps on. Leidsin sellise sissekanda tema järgmise aasta märkmikust

Samas märkmikus oli ta ka Eesti rahvusvahelisele helistamis koodile kasti ümber tõmmanud :)

4.
Ja siit üks pilt meie uuest trepisamba kaunistusest

8 comments:

 1. Jah, sul on kodus pubekas, ja asi läheb veel hullemaks�� Tüdrukud muide enne poisse pubekad, oh jee, kui õudne see aeg oli..

  ReplyDelete
 2. See ei ole segamini tuba :) Kusjuures ikkagi parem variant on see, et kodunt väljas on hoolsad ja saavad tunnustust ja kui koju tulles veidi lôdvemalt vôttavad tähendab see et neil on kodus turvaline olla ja saavad ennast vabalt tunda. Ja samuti lugesin kuskilt et kelle asjad-toad on segamini pidid inteligentsemad olema :) No see on minu vabandus! Trepisamba kaunistus on väga ilus!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, nii kaua kui oma kola meie territooriumilt ära koristab on kõik hästi. Tema toa ukse saab alati kinni tõmmata :) Aga jah, kuna ta on kogu aeg ise väga rõõmsameelne ja pealehakkamist täis, siis ei tohiks tegelikult selle segaduse tekitamise pärast eriti kobiseda. Ta üheks 'mitte kuulmise' põhjuseks on ka see, et tal on PIDEVALT peas mingi muusika mängimas :) Ta tihti ümiseb mingit viisi kui temaga rääkida :)

   Delete
 3. See tuba küll segamini pole, oota kui pubekaks saab, siis näed, milline on segamini tuba. Üks käsklus korraga!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma loodan, et selleks ajaks kui ta pubekaks saab ei ole ta toas suurt midagi järgi mida segamini ajada :) Selles eas vist muud ei tehtagi kui istutakse vaid oma mobiilis :) Õnneks säilib koolis koolivorm kuni 16 aastaseks saamiseni, nii et riideid on ka kindlsti vähem kui praegu (vanematele lastele ei müüda enam nunnusid riideid mida ma kindlasti ostma pean)
   Aga noh, siis on jälle see tujukus mille peab üle elama :)

   Delete
 4. Mina lasen oma lastel kodus lodvalt olla, kui oma kola oma toas hoiavad ja ma seal kondida saan, siis on ok. Lauad,kapid, jne voivad nende nikerdusi tais olla. Opitakse naguinii voodis voi soogitoas. Kiisu on teil juba nii suur!

  ReplyDelete
 5. Minu kolmeaastane plika on, ohsajuudas, ikka täiesti teine laps kodus kui lasteaias-külas. Et lasteaed on öelnud, et seal ta on ikka täiesti ideaalne. Ei vaidle, kuulab, teeb asju kaasa energiliselt, on rõõmus, saab teiste lastega hästi läbi, aitab.

  ...aga kohe, kui koju jõuame, on ikka teine nägu lapsel. Kuulab väga valikuliselt, vaidleb, karjub, põikpäine, loobib asju - et ikka selline täiesti korralik mine-pekki laps :D. Ja ma olen ajaga õppinud aru saama, et tal on pärast lasteaiast koju tulekut vaja end lõdvaks lasta ja puhata ja lollust teha, enne kui ta saab jälle toredaks lapseks hakata.

  Päris 100% ta kodus-olemise ajast lollust ei tee - pigem ehk 35%. Ajab oma sõrad maasse, karjub oma karjumised ära ja kui maha rahuneb, siis on tore laps jälle. Kui ma külas ja lasteias inimestele vahel räägin, mis tralli ta kodus teeb, siis inimesed teevad suured silmad, et: "Issand, sinu tütar ve?" Sest väljaspool kodu ta tsirkust ei tee ju.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ha ha, meil õnneks on tegelikult sellist tralli kodus ikka lausa ebanormaalselt vähe. Mingeid tantrumeid pole üldse olnud, või kui on, siis midagi nii väikest et enam ei mäletagi või ei ole mainimist väärt. Laps 99% ajast heatujuline ja rõõmus. Ma ise olen kohe kindlasti siin palju tujukam japahuram kui mu laps :) Ainult siis kui ta korraga palju magusat saab, siis see küll mõjutab otseselt ta käitumist ja sinna ta ise palju midagi parata siis ka ei saa (näiteks lihavõttepühad ja jõulud on need ajad kus sokolaadi igast ukset ja aknast tahab sisse voolata), aga õnneks mida suuremaks ta kasvab, seda väiksem paistab see kohene suhkru reaksoon olevat. Väiksena oli see ikka nii kohene ja silmaga selgelt nähtav.

   Aga muidu jah, see on loogiline, et nad kodus tahavad lõdvemalt olla ja pinget välja lasta ja seda nad peavad ka saama teha, kuigi minu piiriks siiski jääb, et minu tubadesse ta oma kola maha pillata ja sinna jätta ei tohi :)

   Delete