Monday, 3 November 2014

KÄISIME POTTERIL KÜLAS

Meil on viimane nädal olnud väga sündmusterohke. Tegelikult kui kõik plaanide kohaselt oleks läinud siis me oleks Gretaga eelmisel nädalal ka paar päeva Eestis veetnud (tal oli koolivaheaeg), aga viimasel minutil jätsime reisi ära. Kahju oli küll, aga midagi ei olnud teha. Ma lihtsalt ei oleks füüsiliselt suutnud asju taas pakkima hakata ja taas lendama minna. Eestisse plaanisime minna sellepärast, et ma sain tädiks ja me Gretaga tahtsime värsket ilmakodanikku oma käega katsuda.
Noh, aga see selleks.

Igav meil igal juhul ei ole olnud. Alles meil olid sõbrad Sveitsist külas kui eelmisel nädalalõpul tuli meile kiirvisiidile üks väga suur Harry Potteri fän. Kohe nii suur, et ta lendas siia Harry pärast põhimõtteliselt vaid üheks päevaks!! 

Seega laupäevase päeva veetsime me Potteri maailmas.

Ütlen kohe ära, et meie peres ei ole keegi Harry fän. Ma paar filmi olen näinud ja vist kaks raamatut lugesin ka läbi, aga kuna sel hetkel kui need raamatud populaarsed olid oli mu enda elu palju põnevam ja tegemisi täis, et Potteri maailmast ma suurt elamust ei saanud. Ma ise arvan, et kui ma oleks neid raamatuid lugedes noorem olnud (nii mingi 13 aastane) siis oleks kindlasti loetud palju rohkem korda läinud.
Pete ei ole raamatuid lugenud, on näinud ühe filmi. Ühesõnaga seis sama kui mul. No ja Greta ei teadnud Harry-st enne Potteri maailma minekut midagi. Pole ka plaanis niipea veel teda Potteri raamatutega lähemalt tutvustada. Ühesõnaga meie kolm olime täielikud Potteri võhikud. 

Kuna piletid sinna Potteri maailma on üsna kallid siis otsustasime kohe, et Pete ja Greta sellest osa ei võta. Ei olnud tahtmist Greta pileti eest üle 23 naela maksta ja Pete oma eest 31 naela (järgmine aasta hinnad on veelgi kõrgemad), seda enam, et me ei ole ju fännid.

Plaan oli, et sõidame kõik koos kohale ja siis Pete ja Greta lähevad omi asju ajama sel ajal kui mina külalisega Harry-it külastan. Laupäeval aga hakkasime rääkima, et oleks ikka tore kui ka Pete ja Greta kaasa tuleks. Internetist uurides selgus, et piletid olid kõik juba läbimüüdud ning internetis oli öeldud, et kohapeal pileteid ei müüda. 
Mis seal siis ikka. Hüppasime hommikul autosse ja seadsime suuna Harry Potteri 'Maailma' poole. 
Ilm oli ilus, kuigi mitte enam 21 kraadi sooja nagu eelmisel päeval. Mootoritee ka tühi nii, et algus oli paljutõotav.

Just selline see Potteri maailm väljast poolt välja nägigi. Nagu mingi laohoone.

Pilt internetist

Minult küsiti, et kui kaugel on Potteri maailm Londonist. Kui aus olla siis ma täpselt ei saa sellele küsimusele vastata, sest see oleneb ka sellest kus kohas Londonis te parjasti asute. London on ju nii suur ja lai. 

Potteri veebilehel on kirjas erinevad variandid kuidas nende juurde pääseb nii auto, bussi kui rongiga. Ma ise arvan, et kõige kergem on võtta Londonist Eustoni rongijaamast rong Watford Junction-i (otse rongi puhul sõidu aeg umbes 20 min)ja sealt jaamast võtta spetsiaalne buss mis toob otse Studio ukse juurde (sõidu aeg umbes 15 min). Kindlasti peab arvestama, et kui su pilet Harry Potteri maailma on näiteks kella 13.00 siis sa saabud Watfordi rongijaama vähemalt 45 minutit varem kohale. 

Kohale on võimalik Londonist tulla ka spetsiaalse Potteri bussiga mis näeb välja selline:
(Pilt internetist)
Ma ei oska öelda kas selle bussiga tulles tuleks odavam kui rongiga reisides (koos sissepääsu pileti hinnaga). Kui keegi päriselt teda tahaks siis ma võin selle välja arvutada, aga praegu niisama ei viitsi.  See buss võtab inimesi peale paarist erinevast kohast Londonis ja hinna sisse kuulub nii edasi-tagasi pilet kui ka Potteri Maailma pilet. Hindu ja muud infot bussi kohta saate näha siit.
Ootusärevuses olev fän :)
Kohale jõudes tuli välja, et neil oli üks vaba pilet täitsa olemas ja piletimüüja läks taha ruumi uurima, et kas saaks ühe veel. Ma olin kindel et saab, sest kes see ikka rahast ära ütleb ja ühe 5 aastase lapse tagasi koju saadab. Ja nii oligi, paar minutit hiljem sammusime kõik Potteri passidega sissepääsu poole.
Meil vedas ka sellega, et kuigi meie piletid olid kella 13.00 siis kuna kohal ei olnud palju inimesi lasti meid varem sisse.
Potteri pass nägid välja selline:
Pilt internetist
See pass on tegelikult mõeldud lastele, kes siis saavad tuuri ajal igale leheküljele ühe veemärgi vastavast masinast pressida. Need masinad on seal igal pool laiali. Ma igaksjuhuks mainin seda siin, sest meile kes me siin elame on see üsna tavaline asi, et paljudes muuseumites või näitustel antakse lastele tegevuslehed ja tihti on ka selline templite tegemine erinevates osades muuseumis, aga neile kes sellega harjunud ei ole võib see asi arusaamatuks jääda. 


Siin on siis nüüd see koht kus ma hoiatan et tulemas on palju pilte. Neil, kes parema meelega läheks ise kohale ja avastaks seda imelist kohta, ma ei soovitaks edasi seda postitust lugeda. Võib-olla rikub elamuse ära, kui te juba ette teate mis teid seal ees saab ootama. 
Ma mainin siin ka selle ära, et kohale tulles peab kindlasti arvestama, et see tuur võtab vähemalt 3 tundi aega. Ma algul ei suutnud seda uskuda kui meile tuuri alguses seda öeldi, aga nii see tõesti oli. Väga võimalik, et me olime seal sees isegi kauem. Meile räägiti, et külastajate seas on olnud ka nii suuri fänne kes kogu kupatust koguni 10 tundi olid nautinud!!!
Hoiatan ka, et piltide kvaliteet on kohati väga vilets.


OK, READY, STEADY, GO!

Harry trepialune tuba
Stuudiosse lastakse sisse gruppide kaupa. Kõigil on võimalik sees ise käia just nii nagu tahavad ja nii kaua kui tahavad. Alguses ainult räägitakse natuke ajalugu ja kinosaalis näitatakse nii umbes 10 minutiline filmiklip. Kuna see kinosaal ei ole eriti suur siis korraga saab sisse vaid teatud number inimesi, et kõigil oleks kus istuda.
Kui film on läbi siis avatakse uksed Harry Potteri Maailma.
Seda on raske uskuda, et Potteri filmi peanäitlejad veetsid 10 aastat oma elust just seal samas stuudios filmides. Lapsed käisid koha peal koolis (ma kujutan ette, et kooli all mõeldi ikka eraõpetajaid).
Kõik stuudios olevad asjad on originaalid ja filmimine toimus just seal kus me selle tuuri ajal kõndisime.Üks väga udune pilt, aga mulle väga meeldib


Ma vabandan siin, et ma ei oska ühtegi täpset nimetust ja muud Potteri värki siia piltide juurde kirjutada, aga kui lugejate seas on Harry fänne siis ma olen kindel, et te tunnete ise kõik kohad ja asjad ära.
Peale söögisaali sisenesime ühte suurde nii nimetatud laoruumi kus oli paju erinevaid 'box'e kuhu olid ehitatud erinevad võttekohad kus siis filmimine käis.
Siit väikene video. Ma palju ei filminud, sest kartsin, et kulutan oma patarei ära enne kui tuur läbi on.
Ma pean tunnistama, et meile Petega pakkus mitte nii palju see Potteri lugu huvi, kui see kuidas see filmimajandus tegelikult toimib. Me pole kunagi kuskil filmimise juures olnud, seega oli väga huvitav näha kui palju tööd ja vaeva 'lavatagusesse' läheb. 

Uskumatu kui palju tööd ja detaile nende filmide jaoks tehti. Mingi 4000 inimest võttis osa nende filmide valmistamisel. Väga huvitav telgitagune ka neile kes Potterist midagi ei tea. Kuna mitmes kohas olid ka suured telekad välja, kus näitati tutvustavaid klippe või video tutvustusi, siis Gretal oli seal Potteri maailmas ka väga huvitav. Mitte, et ta seal telekat oleks pidevalt passinud vaid tal oli huvitav näha väikeseid katkendeid filmist ja siis neid samu tube või maju seal tema nina all. Sinna juurde siis see lendamine ja muu nõiakunst. Tema jaoks ei olnudki sellel mingit tähtsust, et ta tegelikult Harry-st enne midagi ei teadnud.
äLuuaga' lendamine toimus eraldi ruumis. Seal sees ei tohtinud filmida ega pilti teha, sest seal sees tehtigi pilte ja filmi sinust. Pärast oli võimalik kõrvalt ruumist kalli. raha eest need pildid ja DVD endale soovi korral soetada. Ütleme nii, et DVD maksis 25 naela ja üks foto 12 naela! Pete kibeles ostma, aga ma ei lubanud. Mida me selle luuaga lendava väikese videoga ikka pärast peale hakkame. See nägi üsna äge välja küll kui Pete ja Greta koos luuaga erinevate taustade kohal lendasid, aga siiski mitte seda raha väärt. Isegi Potteri keebid said nad selga. 
Pete proovis mind küll ära moosida öeldes, et mõtle kui vägev, saad pärast blogisse ülesse panna, aga ma suutsin ta siiski lõpuks tagasi mõistuse juurde tuua. 
Meie külaline tegi ka ühe sõidu. Mina jätsin luuaga sõdu vahele. 
Kui me olime sees kõik kohad ära vaadanud siis suundusime edasi järgmise filmivõtteplatsile mis asus õues. 
Seal müüdi mingit kuulsat Potteri jooki mida Greta korra proovis maitsta aga ta ei saanud vahust kaugemale. Tema arvates oli väga vastiku maitsega.
Meie suureks üllatuseks leidsime me õuest TÄITSA MEIE OMA bussipeatuse :) :) Oli vaja kohe pilti teha


Järgmises majas tutvustati filmi tehnilist poolt. Kuidas  'koletised' oli tehtud, kuidas midagi töötas jne. Põnev nii Gretale, kes sai erinevaid nuppe vajutada ja 'koletisi' liigutama panna, kui ka Petele kelle jaoks tehniline pool väga huvi pakkus. Pete ütleski pärast, et see ruum oli tema kõige lemmikum koht seal Potteri Maailmas.
Siis tuli üks ruum kus olid väljas Potteri filmide maketid mis olid tehtud paberist ja pappist. Uskumatu vaatepilt ja taas pani meid imestama kui palju igasugust 'lavatagust' tööd ühe sellise filmi jaoks vaja läks. 

Kui ma järgmisesse ruumi sisse astusin siis see võttis mind küll sekundiks sõnatuks. Esmapilgult nii lummav, eriti kui midagi sellist oodata ei oska. 
Just sellepärast ma hoiatangi lugejaid mitte postitust lugema, kui te ise plaanite Potteri tuurile minna, sest ette teades ei ole teil võimalik sama üllatust kogeda. Viimane ruum oli võlukeppide ruum (vabandan kui neid võlukeppideks ei kutsuta). Seal oli kokku 4000 võlukepikarbikest ja igal karbil oli inimese nimi kes võtis osa Potteri filmide valmistamisest.

Ning siis lõpuks, kolm tundi hiljem, jõudsime me tuuri viimasesse ruumi - SUVENIIRIPOODI!


Gretal peab natuke nina ja kõrvu venitama ning ongi sama nägu

Lõpuks siis jõudsime tagasi peaukse juurde ja me tundsime kui väsinud me olime. Hüppasime autosse ja sõitsime 'restorani' kõhtu kinnitama. Potter kohvikus me ei tahtnud sööma hakata, sest seal olid otseloomulikult ulmelised hinnad ja valik kesine. Väike karbike salatit maksis juba 6 naela, samas kui selles odavas söögikohas, kuhu meie läksime, maksis Pete 'tilluke' ports sööki sama palju.
Kokkuvõttes võin öelda, et kuigi piletid sinna Potteri maailma on üsna kallid siis on see koht seda raha väärt. Ma kujutan ette, et tõelistele Potteri fännidele veel eriti. Parem siiski kui lähete sinna väikeste ootustega, siis arvatavasti on rohkem ahhetamise momente.

9 comments:

 1. Ma ei pea end just Potteri fänniks, kuigi olen tema kõik raamatud läbi lugenud ja esimesed meeldisid väga. Filmid ei meeldinud kohe üldse, aga selline Potteri maailm oleks mulle küll meeldinud. Ja ühele fännile on see kindlasti ülimalt põnev maailm.

  ReplyDelete
 2. Oh, kui ma saaksin vaid Diagon alley'le minna või võlukepikese soetada! Ja lendluupalli plats oli niiiii väike :P

  Täielik unistus! Olin aastaid tohutu Pottery fänn, raamatud ja filmid loetud/nähtud. Oh, kui need osad kõik vaid edasi läheksid! Ma arvan, et ma loeksin ka siis edasi kui nende lastest raamatuid kirjutama hakataks :P

  ReplyDelete
 3. Kris V , noh ütleme nii, et mul pole õrna aimugi millest sa oma esimeses lauses rääkisid :D.

  Ma arvan, et kui Greta neid raamatuid üks päev lugema hakkab (küll ma selle eest juba hoolitsen, et ta hakkaks :) siis ma loen temaga neid samal ajal. Nii, et ehk ma siis saan aru mis Diogon Alley-st sa siin räägid :)

  ReplyDelete
 4. Võimas!
  Meie teine fänn Johannes loeb ka neid raamatuid juba teist ringi :)

  ReplyDelete
 5. Väga huvitav postitus, muide miks see Pete taldrik nii täis on, sealt läheb ju koik üle ääre kui sööma hakkad..voi sai üks kord minna söögi järgi?

  ReplyDelete
 6. Pete taldrik on alati nii täis :)
  Kodus süües küll enamuses juurikaid ja muid rohelisi lehti. Ta sööb õhtuti nagu lehm, sõna otsese mõttes.
  Taldrik rohtu täis :)

  ReplyDelete
 7. Ja lopuks ka kolmekesi pildil:-)

  ReplyDelete
 8. Jah sel korral õnnestus, kuna meil oli neljas inimene kaasas, kes pilti sai meist teha :)
  Isetehes me kõik kolm peale ei mahu ja kui ma proovisin selfikat Petega koos teha siis näete isegi kui udune tuli :)

  ReplyDelete
 9. Aitäh! Tundub, et siin on idee järgmiseks koolivaheajaks. :)

  ReplyDelete