Wednesday, 26 November 2014

ÖÖ HAIGLAS

Ei midagi hirmsat, ei midagi ootamatud, aga eile veetsin ma tilgutite all ja ööbisin haiglas, et lõpuks välja selgitada mis põhjustab mu aegajalise valu kõhus. Tundub, et selle viimase käiguga saan nüüd lõpuks kaebusteraamatu sulgeda ja tagasi normaalse elu juurde naasta.
Ma praegu ei hakka siin peensusteni laskuma, aga viimase kuu aja jooksul olen ma juba kahel korral haiglas olnud ja vähemalt 4 tõsisemat protseduuri läbi käinud. Noh sinna otsa veel tavalised arsti visiidid ja konsultatsioonid. Ütlen kohe ära, et kaasa te mulle tundma ei pea ja pea silitust ma ka ei vaja :). Küll aga tahan ma kiidusõnu laulda eraarstikindlustusele ja sellest lähtudes siis mu mehele, kes seda kindlustust maksab. See on ikka uskumatu milline vahe on eraarstidel ja riigi omadel. Ma ei taha ühtegi paha sõna meie (UK) tasuta arstiabi suhtes öelda, kuna see on ennast igati väärt ja päästab inimeste elusi vaatamata inimeste rahakotile (vastupidiselt näiteks USA-le), aga kahjuks meie suure rahvaarvu ja sisserände tõttu on riigiarstiabi nii välja venitatud ja viimasele piirile viidud, et tihti tekitab inimestest pahameelt ja ahastust. Minus ka.
Toon kas või sellise näite. Ma nägin oma perearsti oktoobris teisipäeval. Ta ei saanud mind rohkem aidata kui suunata mind spetsialisti juurde. Teadsime, et see suunamine võtab vähemalt 3 nädalat aega, aga kuna me ei soovinud nii pikalt oodata ja kuna meil on erakidlustus siis palusime tal meile kirjutada saatekiri eraarstile. Helistasime kohe sama päeval eriarstile ja saime konsultatsiooni aja SAMAKS ÕHTUKS. Kaks päeva hiljem tehti mulle juba sondi neelamine ja kolonoskoopia erahaiglas. Kõik see alla nädala!
Samal ajal kui ma kaks ja pool nädalat hiljem sain riigiarstilt kirja, et mulle pakutakse konsultatsiooni aega spetsialistiga 9 detsembriks ja täna sain kirja, et uuringud 20 jaanuariks. Kõva kõhuvalu korral oleks selline pikk ootamine ikka täielik piin. Pikast muretsemisest rääkimata. Mainin ära, et mul küll kõva kõhuvalu ei olnud nii pikalt, aga väga vabalt oleks ju võinud olla ja olen kindel, et on inimesi kes on sunnitud ka palju hullemate sümptomitega pikalt ootama.

Igal juhul, eile käisin ma siis järgneval väikesel operatsioonil. Ka sellele operatsioonile oleks ma saanud juba kaks nädalat varem minna, aga ma ise eelistasin just eilset kuupäeva. Kuigi mind pandi operatsiooni ajaks magama siis oli tegu siiski päevase protseduuriga ja ma oleksin võinud õhtul koju minna. Kuna ma aga juba olin haiglas, mis nägi välja nagu hotell, ja 'hotelli' eest maksis kindlustus siis eelistasin ööseks jääda haiglasse mõnulema. 
No kui mõningane valu välja jätta ja mõningane arusaadav muretsemine ja närveerimine enne operatsiooni, siis oli tegu kui 5 tärnise puhkusega. Ma haiglasse minnes ei tahtnud pilte tegema hakata. Tundus kuidagi kohatu, eriti kui veel ei tea mis kõik sind ees ootab, või kuidas operatsioon õnnestub, või üldse tundub natuke imelik (mulle) haiglas pildistama hakata. No, aga kui ma seal mõnulesin nagu kuninga kass siis paar klõpsu ikka tegin.
Üks toa nurgast
 Vannituba

Tavaliselt saab haiglas peale protseduuri ka alati süüa, välja arvatud siis need puhud kui patsient süüa ei tohi. Süüa saab ka siis kui sa ööseks haigla ei jää. Kõige pealt antakse sulle enne operatsiooni menüü. Minu menüü nägi välja selline 
Mina valisin grillkala juurikatega ja puuviljasalati. Kui mulle kandik nina alla toodi olin ma meeldivalt üllatanud. Tegu oli täiesti restorani toiduga. Isegi kalanuga toodi. Ma muidugi oleks võinud nuriseda selle üle, et söögiriistad ei olnud hõbedast :) Röstitud pastinaak ja pabrika olid veel eriti head. Puuviljasalat üllatas ka. Tavaliselt pannakse puuvilja salati sisse hunnik apelsiini, õuna, viinamarja ja siis heal juhul ka maasikat. Sel korral ei olnud apelsiini üldse, mille üle mul eriti hea meel oli, sest ma ei saa apelsiini süüa, küll aga igasugu teisi võimalike ja võimatuid puuvilju. Pilt kahjuks on väga viletsa kvaliteediga, kuna tegin oma telefoniga.
Kella 5 ajal läks Pete Gretale trenni järgi ja tõi ta haiglasse mind vaatama. Kui ma vetsu läksin, puges Greta kiiresti mu voodisse mõnulema. Haigla voodid on küll minu jaoks natuke hirmutavad, aga oi kui mugavad. Eile öösel oli see voodi mu elu päästja. Kodus voodis pikali magades oleksin ma kindlasti terve öö valudes olnud, aga seda voodit oli nii mõnus just õigesse asendisse panna. 
Õhtul helises ootamatult mu toas haigla telefon. Ma olin algul nii sedaduses sellest helinast, et küsisin Petelt, et ei tea kas ma peaks vastama. Helistajaks oli mu arst, kes küsis kuidas ma ennast tunnen ja kas olen otsustanud haiglasse jääda. Vabandas, et tal ei ole hommikul võimalik minuga rääkima tulla, kuna tal on koosolek ning kontrollis kas ma olen sellega rahul, et medõed mind haiglast välja kirjutavad. Ma ütlesin, et meil ei olnudki ju sellist kokkulepet, et ma teda veel uuesti nägema pean, kuna ta seletas mulle peale operatsiooni nagunii kõik juba ära, aga ta ütles, et tavaliselt on ta nagunii majas ja siis ta oleks läbi hüpanud ja mulle tsau öelnud. Nii, et jah, need sellise imetillukese haigla mõnud kus kõik on nii personaalne ja patsient on kui kuningas. Midagi ei ole neile tülikas ja tõesti erahaiglast ära tulles tunnen ma iga kord nagu ma oleks käinud kuskil puhkusel ja ööbinud hotellis.  
Minu valitud hommikusöök koos värske ajalehega
Nüüd jääb vaid umbes 3 päeva kangeid valuvaigisteid manustada, et kolm väikest augukest mu kõhul valutult kinni kasvaks ja et ma kiiresti tagasi vormi saaks, et jõuaks jõuludele vastu minna. Vähem kui kuu aega veel jäänud...

14 comments:

 1. No sellisest haiglast läbikäinul läheb ka paranemine kindlasti kiirest.Mitte et ise ka haiglasse tahaks, aga teeb kadedaks küll, kui teenindus on selline. Igatahes head kosumist.

  ReplyDelete
 2. Kui saladus pole - mis firma kindlustus teil on? Ja kuidas see tapselt tootab - kas kindlustusega tuleb koik protseduurid eelnevalt kooskolastada?
  Mul on Cigna, pole nende abi veel kasutanud, aga lugesin just tingimusi - nad tahavad, et perearsti saatekirjaga koigepealt neile helistataks; ja siis nad autoriseerivad koik edasise. Kas teil oli samuti?

  K, samuti yks UK kindlustatutest...

  ReplyDelete
 3. Palju tervitusi ja kiiret kosumist!

  ReplyDelete
 4. K, meie oleme viimased aastad Bupa-t kasutanud ja oleme nendega väga rahul. Algul kasutasime AXA PPP aga see firma tõstis iga aasta makse ja me siis avastasime, et Bupa on palju odavam ja parem.

  Kindlustusel on erinevad level. Igaüks saab ise valida kui suurt katet ta tahab. Meil oli algul terve kate, et maksime lihtsalt kuumaksu ja see kattis kõik (väljaarvatud raseduse või viljastusega seotud probleeme mida paljud kindlustused tänapäeval enam ei taha teha). Kuna me aga iga aasta ei kasutanud nende arstiabi siis eelmisel aastal madaldasime oma astet ja maksame nüüd väiksemat kuumaksu kuna rahaliselt on see nii sootsam.
  Praeguse lepinguga maksama ühe maksu aasta peale kui tahame kindlustuse kaudu midagi saada ja esimese konsultatsiooni maksu spetsialistiga. Kõik ülejäänud protseduurid ja haiglas olemised, ultrahelid, uuringud ning järelkonsultatsioonid on kaetud (vist küll teatud piiranguni aastas).

  Tavaliselt käib asi nii, et on vaja oma GP-lt suunamiskirja eraarstile ja siis kooskõlastada eraarsti konsultatsioonid või protseduurid eraldi telefoni teel kindlustusega. Kindlustus annab iga protseduuri või konsultatsiooni jaoks eraldi koodi. Samuti nad siis vaatavad mis potseduurid on või ei ole vastavalt sinu kindlustuslepingule kaetud.
  Tundub keeruline, aga kogu kooskõlastamine võtab tegelikult vaid paar minutit aega.

  Igal juhul meie oleme oma kindlustusega VÄGA rahul. Minu eilne operatsioon maksis £3000 pluss öö haiglas (ma ei tea hetkel palju see öö kindlustusele maksma läks)
  Sond ja kolonoskoopia kokku £2000 (eraldi tehes oleks palju kallim olnud)
  kaks ultraaheli 2x £280
  2 järel konsultasiooni kokku üle £300
  Kogu summa üle £6000
  Nii, et kui kindlustust ei oleks olnud siis läbi riikliku arstiabi oleks kõik need samad protseduurid kindlasti vähemalt 6-8 kuud aega võtnud, kui nüüd sai kõik alla 1 kuuga tehtud.

  ReplyDelete
 5. Aitäh, Alice!
  Tundub jah, et mul on Cignaga üsna sarnased tingimused. Levelit ma valida ei saa, sest tööanjda, kes kindlustust maksab, on selle paika pannud. Ning esimest lepingut tehes Cigna intervjueeris mind pikalt vanade probleemide kohta, sest nad tahavad ravida ainult haigusi, mis mul kindlustue ajal tekivad. Aga õnneks mul midagi vana ja tähelepanu vajavat ei ole - no vähemalt oma teada - ning kõik elutähtis tundub nyyd nende kaudu kaetud olevat. Hea kuulda, et see süsteem ka praktikas efektiivselt toimib!
  Palju tänu ja head tervenemist,
  k

  ReplyDelete
 6. Ohsa pisikene! Tore, et nuudseks koik need protseduurid labi on.

  ReplyDelete
 7. Nii, et said ühele poole. Väääga hea uudis! Nüüd kosu ruttu, aga hoia end ka. ära seal kohe rahmeldama hakka, sadu kinke pakkima, kaarte kribama, kuuske tarima ... RAHU!!!!

  Mäekallid värske mäeöhuga!

  ReplyDelete
 8. Esimene foto on väga hardcore...ma ootasin tõsist horrorit, aga õnneks seda siiski ei tulnud.
  Seekord siis palju tervisi sulle!

  ReplyDelete
 9. Kui haiguse ebameeldivus kõrvale jätta, no siis tõesti ikka luksuspuhkus! :-)
  Tervist!

  ReplyDelete
 10. Suusi, muideks mulle anti kaasa mosaiik postkaart piltidega mida NEMAD minu sees oma kaameratega tegid :) Mõtlesin, et panen foto sellest postkaardist ka siia, aga mõtlesin teid siiski säästa :D :D
  Mitte, et ma seest ilus välja ei näeks, aga noh, las arst enne seletab mulle mis asi mingi pildi peal on.

  No ja siis ma mõtlesin, et panen pildi mu kolmest august kõhul, aga kuna need asuvad üsna lähedal privatsetele alale siis jäi ka selle pildi jagamine ära. No ja kanüül selle kõige kõrval ei ole tõesti isegi mitte mainimist väärt :)

  ReplyDelete
 11. Kõigile suur tänu heade soovide eest!

  ReplyDelete