Monday, 24 November 2014

1 KRAAD SOOJA

Ma ei tea millest need inglased tehtud on? Täna hommikul oli meil õues vaid 1 kraad sooja. Kraapisin autoaknalt jääd. Kui ma kooliväravate juurest tagasi autosse kõndisin (ei ole pikk maa, kõige rohkem 3 min) siis lugesin kokku 11 last kes tulid kooli paljasääri. Nii poisid kui tüdrukud. Nii 4-5 aastased kui ka vanemad. Neid lapsi oli kindlasti rohkem, aga ma lugesin ainult neid kes mulle selle lühikese jalutuskäigu jooksul vastu tulid. 

Seda ma enam ei imesta, et nad siin nii paljad alati ringi jooksevad, olen sellega juba ära harjunud. Tean, et neil ei ole tõesti külm, AGA ma lihtsalt ei saa aru KUIDAS on see võimalik, et neil külm ei ole?!?

Ma ise tegelikult ei käi ka veel sellise temperatuuri juures talvemantliga vaid lihtsalt õhukese jakiga (mille all on küll kampsun). Kindad panin kätte, mütsi kannan siin maal väga harva kui üldse ja kindlasti mitte veel praegu. Greta keeldub kindaid kätte panemast, ma polegi aru saanud miks, aga täna pani esimest korda selle sügise jooksul mütsi pähe (vähemalt hommikul, sest päeva jooksul tõuseb temperatuur 7 kraadini ja vaevalt ta siis koolis mütsiga õue mängima läheb)

Nii, aga meie kallis inglasest issi käis alles ükspäev õues sortside ja 'varbavahedega'. Ok, istus autosse ja sõitis ronima, seega väga pikalt õues ei viibinud, aga pärast läks sedasi ka toidupoodi ning üle tee ajaleheputkasse lippab ta alati vaid nende riietega millega ka kodus istub. Ma peaks küll juba harjunud olema, aga ma ikkagi ei saa aru kuidas tal siis suvel palav ei ole kui ta sügisel 5 kraadi juures käib õues täpselt samade riietega. Lühikeste varrukatega pluus (kõige õhemast materjalist millega ta tavaliselt Sardiinias 36 kraadi juures ringi käib), selle peal mingi eest lukuga puuvillane 'dressi'pluus, teksad ja kingad. Minu käsu peale võtab mõnikord õhukese jope kaasa, aga tavaliselt tähendab see seda, et peab siis seda pärast käeotsas kandma. 

Täielik müsteerium minu jaoks :)7 comments:

 1. Lapsed riietuvad kooliminekuks üldjuhul vanemate järelevalve all ja kui laps on riides ilmastikuoludele mittevastavalt, on see lapsevanema otsene süü ja hooletus. Sama nagu imikud istuvad kärus katmata pea ja paljaste varvastega. Mitte ei usu, et neil külm ei ole. Eks selline poolalasti ringijooksmine maksab kehva tervise näol kunagi kätte. Me ju kõik mäletame ema hoiatusi ja manitsusi, kuidas neiu peab eriti oma keha alumist poolt soojas hoidma.

  ReplyDelete
 2. Ei usu, et neil parast mingeid terviseprobleeme tuleb. Minu lapsed kusivad jopet kui kulm on ja kui kulm ei ole siis lahevad poolpaljalt kooli. Ei mina viitsi nendega hommikuti salli ja mutsi parast kakelda.

  ReplyDelete
 3. ma imestasin ka alguses Londonisse kolides, et kuidas neil külm ei ole. lapsed, jah, ja siis veel tervisesportlased, kes ka miinuskraadidega lühikestes pükstes lippasid. vaadateski hakkas külm!

  kaks aastat on möödas ja... noh, ma käin riides nii, nagu sa Pete'i kirjeldasid. ja jooksmas käin siiamaani ka veel lühikese varrukaga. ja no ei ole külm. ei oska seletada seda mitte kuidagi. elukaaslane endiselt lõdiseb :)

  ReplyDelete
 4. Pagulane, imikud ja beebid on teine asi. Nendest vanematest ma kohe kindlasti aru ei saa kui nad ise käru lükakates paksult riides on (tihti isegi müts peas) oma kärus istuval ja mitte liikuval beebil lasevad aga palja peaga ja külmast punaste sõrmedega olla.

  Aga nagu MrsB-gi siis mina ei pane süüd lastevanemate peale, kuna ma isiklikult tunnen üsna mitut last (ja nende vanemaid) kellel lihtsalt ei ole külm ja vanemad ei suuda enam nendega pidevalt kakelda. Kui neil külm hakkab siis panevad ise mütsi pähe või kindad kätte.

  Ja minu tähelepanekut mööda on siinsed lapsed ikka väga harva haiged. Kui on haiged siis tavaliselt sellised paari päevased kõhuviirused või tuulerõuged (4-5 puhul siis). Külmetushaiguseid on vähe. Iga väikest köha ja tatist nina ei loeta haiguseks ka.

  Ma ei tea, võib olla siis maksab hiljem see poolalasti ringijooksmine kätte. Mul selle kohta andmeid ei ole rohkem kui Pete õdede vendade lapste näol ja nad on kõik nüüd ülikooli ealised ja terved kui purikad. Võib olla siis vanaduses lööb midagi välja, aga noh kellel ei lööks :)
  Mul igal juhul küll ja mina noorena ema manitsusest lähtudes külma kivi peal ei istunud :)

  ReplyDelete
 5. Ma pigem arvan, et see pool-alasti jooksmine just karastab ja tugevdab tervist. Itaalia on ses suhtes ju vastupidine nàide, siin on +10 kraadi juba kohutav pakane, koigil sulemantlid seljas ja mutsid peas. Ja siin on koik kogu aeg haiged, yks ab kuur kàib teise otsa, moni laps saab iga talv kuus kuuri nigu niuhh.

  ReplyDelete
 6. Eks kõik on jah, harjumise asi. Ma võin käia palja peaga, aga mul PEAB olema midagi kaelas. Kui kael on paljas siis on alasti tunne. No siin on alati väga tuuline ka. Tuulega ongi ka külmem.

  Ma olen täiesti harjunud ka meie jahedamate tubadega. Kui kütta on küll soe, aga hommikul ärgates ikka päris jahe. Samas kui Lasnamäel olles kus on koguaeg küte taga on mul nii palav ja õhku ei jätku.

  Vanasti (kindlasti kuskil ka praegu) käidi ju maal talvel pakasega läbi hangede välipeldikus palja tagumikuga istumas. Enam ei kujuta seda hästi ette :)

  ReplyDelete
 7. Mina arvan, et kõik on harjumise asi. Kord Saksamaal Põhjamere ääres, kus tuul tahtis kõrvad peast viia, oli nii külm, et lausa valus oli (oktoobri algus), aga kohalikud olid paljapäi ja ütlesid, et neid ei ole külm. Samas kui minul oli soe sall ümber pea ja kapuuts ka veel otsas.

  ReplyDelete