Wednesday, 5 November 2014

PUUTETUNDLIK

Ma olen selles osas väga vanamoeline, et mulle kohe üldse ei istu puutetundlik tehnika. Ma ei ole ikka veel oma mobiiliga sõbraks saanud. Ma eelistan pigem nuppe kui seda pidevat ekraani 'kraapimist' ja kogematta valet kohta sõrmega katsumist.
IPad on ka üks selline vidin mis mind täiesti külmaks jätab. MÕNIKORD kasutan seda kui oleme kuskil reisil ja kus mul oma arvutit kaasas ei ole, aga kodus peaaegu mitte kunagi. Läpakaga 100 korda mugavam ja kiirem asju ajada.

Kui iPadi ja mobiili valik on isiklik ja täiesti vabalt saab ka ilma nendeta hakkama siis kahjuks on igasugu puutetundlikud vidinad ka igapäeva ellu ilmunud kust nendest ei saa üle ega ümber. 

Näiteks läksin ma üks päev panka. Ma ei ole pangas vist pea aasta (kui isegi mitte rohkem) käinud ja minu suureks imestuseks vaatasid mulle seal vastu puutetundlikud rahamasinad. Pangatöötajaid ega ka 'kassa'luuke ei olnud enam kuskil.
Panka oli mul asja kuna tahtsin oma lasteriiete müügilt saadud raha pangaarvele panna. Seisan siis seal rahamasina juures ja mul ei ole õrna aimugi mida tegema peab. Loomulikult kui ma oleks ekraanil olevaid juhiseid lugema hakanud siis oleks oma asjad aetud saadnud, AGA mul ei olnud selleks aega ega tahtmist. Ma tulin panka, et oma raha kellegile üle ulatada ja siis lahkuda. Toimetus mis oleks aega võtnud maksimaalselt 5 minutit. Nüüd aga seisin ma selle masina eest, ise silmadega kedagi endale appi otsimas.
Masin nägi umbes selline välja. Ma ei leidnud paremat pilti internetist kui see
Õnneks üsna varsti ilmuski üks tädike. Ma kujutan ette, et tema roll oligi minusuguseid aidata. Tädi hakkas siis minu eest ekraani näppima. Täpp, täpp, täpp, täpp. 'Sada' erinevat küsimust, 'sada' erinevat vastust. Mina seisan ja ootan. Lõpuks tuli siis see aeg kui ma pidin oma kopikad masinasse kallama. Sel hetkel tuli välja, et paberraha ja kopikad peab eraldi 'sisse söötma' (eraldi korraldusega). Alustasime paberahast ja kui kord kopikate kätte jõudis siis küsis tädi, et kui palju mul kopikaid on? Ma nüüd enam ei mäleta täpselt, aga ütleme, et 25 ühe ja kahe naelast kopikat oli. Hoidsin oma kopikaid peo peal ja näitasin talle. Ta ütles, et peaks OK olema, sest korraga saab peotäis kopikaid panna. 
Aga oh imet. Masinale minu kopikad ei meeldinud. Sõi ja luges osa ära ja ülejäänud jäid masinasse kinni. Pangatädi proovis tehingu katkestada, aga ainult paar kopikat sülitati tagasi välja, ülejäänud jäid masinasse kinni. Alustasime siis uuesti ja tädike täppis ühele ja teisele ekraanile nii kaua kui masin üldse 'ära' suri. Hurraa, ma vaikselt kitkusin juukseid ja kui mu raha ei oleks masinasse kinni jäänud siis ma oleks üldse sealt pangast suure kiiruga välja jooksnud. Ma tulin ju sinna vaid 5 minutitks mitte pooleks tunniks või rohkemaks. 
Tädike läks läbi turvauste taharuumi mu raha päästma. Mina jäin üksinda maisina ette, mille ekraanilt võis lugeda 'Out of order', seisma. Inimesed minu taga ka ootasid. Mitte seda, et masinat kasutada, sest masinaid oli ruumis rohkem kui üks, vaid seda, et keegi tuleks ja neid aitaks. 
Varsti siiski ilmus tädike tagasi aga mu kopikaid tal päästa ei õnnestunud. Lõpuks oligi nii, et ma pidin talle ütlema palju mul kopikaid oli ja ta siis lubas pärast need ise mu arvele kanda. Võttis mu arve numbri ja mu telefoni numbri.

Mul lihtsalt ei olnud sõnu. Ma oleks tahtnud neid ekraane seal oma terava sõrmega nii kõvasti 'täpp-täppida', et ekraanid oleks katki läinud…noh tegelikult ma ju tegingi nende masina oma kopikatega katki :I

Nii, järgmine puutetundlik kogemus oli mul meie kohalikus tervisekeskuses. Lähed arsti juurde, pargid auto parklasse ja astud hoonesse sisse. Kohe vaatab sulle vastu ekraan kuhu sa siis täpptäpptäpp pead kõige pealt sisse toksima oma auto numbri. Õigemini teada andma kuidas sa arsti juurde tulid. Kas auto, bussi või lennukiga (OK selle viimase variandi asemel oli vist takso). Kui tulid autoga siis pead sisse toksima oma autonumbri…mida sa muidugi peast ei mäleta…kui just mitu korda järjest ei ole arsti juures käinud ja meelde jätnud number autost lahkudes pastakaga käe peale kirjutada…sest paberit muidugi ei ole kunagi autos just siis kui sul seda vaja läheb!
Auto numbrit on neil vaja, et näha, et sa niisama tasuta oma autot nende parklasse ei pargi ja ise shoppama ei lähe. Siis pead neile andma oma nime ja sünnikuupäeva ja kinnitama, et sa oled kes sa oled ja et sul on aeg just selle arsti juurde just selleks kellaajaks kinni pandud. KÕIKE SEDA MUIDUGI OMA SÕRMEGA MÖÖDA EKRAANI RINGI LIIKUDES!!
Ma ei tea kas see olen vaid mina kes selles asjas loogikat ei näe? Et tuled arsti juurde ja siis hakkad oma tatiste või muidu pisikutest sõrmedega ekraani näppima ja siis tuleb järgmine, kes need sinu poolt jagatud pisikud sealt üles korjab ja kas siis endale, või kellegile teisele edasi annab, jättes oma toodud pisikud omakorda ekraanile. Ja jah, loomulikult puutume me kokku ka ühistranspordis või poes, või jõusaalis jne igasugu viiruslike või vähem viiruslike sõrmede ja ninadega, aga siiski sellises kohas nagu arsti juures on ju ainult haiged inimesed koos (kõik loomulikult mitte viirustes ja tatitõves kuid siiski mingi tervisliku probleemiga, seega nõrgema immuunsüsteemiga).
Kuna aga tegu on puutetundliku ekraaniga siis ei saa seda ekraani ka kinnastega katsuda. Kuigi jah on ka olemas, ja ka mul on, puutetundlikut ekraani tunnistavad sõrmikud, aga sõrmikute ilma on meil siin aastas vaid paar kuud :I

Poes olevatest 'self service' kassadest ma ei hakka üldse siin rääkimagi. Nendel on lisaks puutetundlikule ekraanile ka veel 'most irritable' hääl juures, mis käsib sul pidevalt midagi teha või mitte teha ja lõpuks ikka viskab tantrumi, kuna sul on UNEXPECTED ITEM IN THE BAGGING AREA!!!
Õnneks ma just lugesin, et nendel tantrumitel ei ole enam pikka elu.

Nii, et jah, minu poolest võib kõik need masinad põlema panna. Mina eelista igaljuhul INIMESI, ka puutetundlike :)

EDIT: Ma lisan siia vaid seda, et kuigi mina puutetundlikuse vastane olen ja selliseid vidinaid ei armasta siis selle vastu ei ole mul midagi, et lapsed neid kasutavad (mõistuse piires siis). 
Lastele on see väga vajalik, sest tahes tahtmata on tulevik vidinatele toetuv ja tänu nendele vidinatele luuakse ja ehitatakse tulevikus palju meile kasulikke asju (kindlasti ka vähem kasulikke) ja et meie lapsed tulevikus läbi lööks ja ka saaks osa millegi 'ehitamisest' on neile kõigile mingil määral kasulik nende vidinateks end koduselt tunda.

13 comments:

 1. Nii tuttav teema. Tegin hiljuti oma õpilastele ja endale lennureisiks check-in`i. Toksin kõik sisse, vajutan nuppu ja ekraanile ilmub kiri, et ühe grupiliikme check-in ei läinud läbi. Kelle on? Miks? Ei mingit infot. Pärast mitmeid toksimisi laskis pardakaardid välja trükkida. pool tundi hiljem tuli telefoni sõnum, et check-in ebaõnnestus ühel või mitmel grupiliikmel. Helistasime siis Inglismaale lennufirmasse, kus öeldi, et see oli vale info. Aga kui palju närvi-ja ajakulu! Vanasti sai Vabaduseplatsi nurgapealt inimesega suheldes piletid kätte ja kõik ok. Ei meeldi mulle ka sugugi masinaga asju ajada. Ka välismaa raudteejaamades seisan pigem järjekorras ja ostan kassast pileti kui et suhtlen masinaga.

  ReplyDelete
 2. Oo ja, ma tunnen kaasa kõikidele neile turistidele kes inglise keelt ei oska ja kes varsti siin tahavad rongi või metroo pileteid osta. Meil nimelt tahetakse nii paljudes jaamades ära kaotada piletimüüjad ja asendada nad masinatega.

  ReplyDelete
 3. Ohh! Alice mul tuligi kohe see rongipileti asi meelde kuna olen paari nädala pärast Londonisse tulemas. huvitav kas ikka pääsen inimeselt ostetud piletiga Gatwickust kaugemale või veedan oma jõulupuhkuse masinaga suheldes ja seda sõrmedega togides. Samas ma just nagu mõtlesin et ikka öeldakse a la `Vana hea Inglismaa`, teil seal ju nii palju konservatiivset säilinud - post, kraanid jne, imelik et siis äkki need puudutamisega masinad nii laia kõlapinda on võitnud. Minule ka need ei meeldi, ma üldse tehnikas na nõrguke, pigem sõdin tundetu inimese kui tundliku aparaadiga.

  ReplyDelete
 4. Ma arvan, et Gatwickus nad ikka halastavad turistide peale, või vähemalt on nendega harjunud. Plus mulle tundub, et sa oled Londonis juba korduvalt käinud nii, et vaevalt sa hätta jääd :)

  ReplyDelete
 5. Väga nõus.
  Minu telefon on siiani nuppudega ja muid puutetundlikke vidinaid ei oma, ma pole isegi kordagi laste telefonides või tahvelarvutites "surfanud" Võibolla tahvlis mõned korrad vaid tetrist proovinud mängida :)
  Puutetundlik ekraan on küll vaid sadamas inimese praamipileti ostmiseks, aga seda saab ka teha kassas ja seal ei pea väga palju täppima, valima pileti ja vajutama "maksa" pin koodi saab ikka klahvidel vajutada :)

  ReplyDelete
 6. Oi mai ei voi, kui naljakas postitus, tead, et 'tädi' on juba ammu kasutuses..mis seal ikka, pead ajaga kaasa käima:-) :-)

  ReplyDelete
 7. Anonüümne, ma ei saa aru mida sa selle all mõtled, et 'tädi' on juba ammu kasutusel ? :)

  ReplyDelete
 8. Tead, kui ma noor olin, kunagi 15 a tagasi, reisibüroos, siis olid kliendid, tädid, ihhi, kes kunagi midadgi ei jaganud,no tead, rääkisin hiljuti oma noore tuttavaga ja 'tädi' konsept on siiamaani neil büroos..mitte et sina see 'tädi' oled aga see postitus oli nii naljakas:-)

  ReplyDelete
 9. Ok, nüüd sain asjale pihta :)

  Ma hakkasin juba mõtlema, et äkki sa anonüümne oled hoopis siin mu vennanaine, kuna tänu temale sain ma eelmine kuu tädiks :D (noh oma osa oli sellel ka loomulikul mu vennal :)

  ReplyDelete
 10. Ah, ma olen koduperenaine aga ei viitsi sisse logida, vot sulle tädi:-) :-)

  ReplyDelete
 11. Hihihi...mind ka ajas väga naerma! :) Tead, vanad oleme lihtsalt..:) Kihutab eest ära see rong meil. Meie lapsed kasvavad toksimistega üles ja tõenäoliselt ei saa nad kunagi aru, et kuidas üldse ilma elada sai. Mina olen küll alati väga tehnikainime olnud, aga vaatan, et pääse midagi sellest. Neid iseteeninduse kassasid ma kohe väldin, ei vaata nende poolegi, mine tea, äkki hakkab veel hüüdma "Proua punases mantlis! vaba kassa! vaba kassa!" vms. Seisan pigem 10 min inimesega kassa sabas.
  Veel meenub see kuidas ma kuskil 20 aastat tagasi pangas teller olin ja pangaautomaadi kõrval tädikestele raha väljavõtmist õpetasin. Nüüd oleme ise need tädid, keda õpetatakse. :)

  ReplyDelete
 12. Ja, jah Suusi, oleme vanad, AGA samas Pete vanemad, kes on juba rohkem kui 70nd, omavad viimase mudeli iPhone ja iPade ja kui külla tulevad siis kohe kindlasti läheb jutt varem või hiljem mingile arvutiteemale ja mobiili näpitakse ka üsna tihedalt :)

  ReplyDelete
 13. Jah, good point! ka meie 75ne nonna on tableti omanik ning chatib, kommib facebookis ja teeb pilte just sellega. :)

  ReplyDelete