Friday, 11 November 2011

REMEMBRENCE DAY

Täna, 11 Novembril tähistatakse Inglismaal Remembrence Day (mälestamise päeva - kui nii tõlkida tohib) mida ka Poppy Day (Mooni päevaks) kutsutakse. 
Seda päeva tähistatakse juba Esimese Maailmasõja lõpust alates ja see on sõjas langenud sõdurite auks ja mälestamiseks. 11 november sellepärast et aastal 1918, 11 tunnil, 11ndal päeval ja 11ndal kuul lõppes ametlikult Esimene Maailmasõda. Selle puhul peetakse alati kella 11 ajal 11 novembril üleriigiliselt 2-minutiline leinaseisak. 

Punane moon on saanud selle päeva sümboliks sellepärast, et Esimese Maailmasõja ühed suuremad ja verisemad lahingud toimusid Belgias, Flanders põldudel kus haavatuid ja surnuid oli 100 000 ringis. Hiljem hakkasid sellel põllul kasvama moonid ja alatest sellest on moon saanud sõjas langenute sümboliks. Kanadalane John McCrae kirjutas luuletuse 'In Flanders Field' oma langenud sõbra auks kelle surma ta oma silmaga tunnistas. See luuletus on üks kuulsamaid luuletusi Esimese Maailmasõja aegadest ja on saanud üheks lahutamatuks osaks ka tänapäeval tähistatavast Remembrence Day-st.
Tänapäeval mälestatakse sel päeval mitte ainult Esimese Maailmasõjas langenuid, vaid kõiki sõjas langenuid ja mõeldakse nendele kes hetkel lahinguväljadel. Igal pool on müügil (võid annetada nii palju raha kui soovid) väikesed moonid mida väga, väga paljud inimesed igapäevaselt rinnas kannavad (kõik teletöötajad ja lauljad, poliitikud, jalgpallurid jne kaasa arvatud). Ka meie ostame iga kord hunniku poppisid kuigi Pete on meil ainuke kes neist ühte igapäevaselt kannab (mul nagu ei ole suurt mõtet seda kodus kanda). Kuna Greta meil nüüd lasteaialaps siis arusaadavalt sai temagi oma osa Mooni Päevast. Meie ise talle loomulikult sõjast ja langenud sõduritest veel ei räägi, küll aga ütlesime lilli ostes et anname selle raha sõduritele (kes ise ka lilli müüsid). Ma ei tea mida neile lasteaias räägiti, aga jälle oleksin tahtnud pealt kuulata kuna neile kindlasti seletatakse hästi lihtsalt ja arusaadavalt (2-sed vaevalt aru said, aga 4 ja 5 aastased kindlasti - neil on ju sega rühm).

5 comments:

 1. Remembrance Day tähistamine on Kanadas ka väga tähtis. Arvasin alati, et Kanada ongi ainuke, kes seda teeb :) Eriti kui ameeriklaste jaoks pole sel päeval mingil tähtsust. Paistab, et kõigis Briti impeeriumi riikides on see kalendris ära märgitud.
  Meil on tavaliselt pangad kinni, riigitöötajad on kodus, koolid on aga lahti ja muud töökohad.

  ReplyDelete
 2. Jah seda paeva tahistatakse koikides Commonwealth maades sel paeval ning samal voi erineval kuupaeval ka mitte commonwealth riikides.
  Teil Kanadas on see paev kirjas jah kui riiklik pyha aga te olete vist ka ainuke riik kus see pyhana. Meil toimub 11 Novembril leinaseisak aga tegelik tseremoonia toimub Novembri igal teisel pyhapaeval.
  Tana talk radios oli see teemaks ja inimesed helistasid ning jagasid oma kogemusi mida see paev neile voi nende lastele tahendab. Helistajate seas oli ka yks teisepolve eestlane Hollandist kelle isa oli algul voitlenud vabadussojas venelaste vastu ja mille karistuseks oli ta kogu suguvosa kyyditatud ja tapetud ning kuidas ta siis labi soja paases eluga tanu yhele Ameerika vagedesi juhtinud Norra pealikule kes ara tundis et mees eesti keelt raakis. Nimelt oli see eestlane pogenenud ja ulualuse leidnud mingis metsas olevas koopas kust ta leidis saksa soduri mantli mille endale suures kylmas selga oli pannud. Nii ta sealt koopast leitigi ja taheti sakslase pahe ara tappa kui poleks olnud seda Norra pealikku.
  Tuli segane jutt nyyd aga seda ei juhtu just tihti et eestlane (ma kyll ei ole kindel kas ta eesti keelt oskas ning inglise keel oli ilma aksendita)raadiosse helistab ja koigile teatab kuidas venelased inimesi Eestis kyyditasid ja tapsid ja kui palju need inimesed parast venelasi ja yldse ounast varvi vihkasid.
  Mulle on nyyd kohe need poppy-d kohe vaga sydamelahedased peale seda raadiosaadet (kuigi ka need on ju punased).

  ReplyDelete
 3. Siin tähistatakse ka seda päeva mingil määral, vähemalt saatejuhtidel olid küll punased moonid rinnas. Kuna olen suurest elust suht välja lõigatud siis ei tea kuidas ja kui suurelt linnapildis see väljendus

  ReplyDelete
 4. Ooo, täname, täname, Kerlike! Me JUST eile öhtul arutasime mäepapaga, et mis värk nende moonidega on. Et miks ikka köik BBC onud-tädid punaste lilledega uudiseid loevad.
  Aitüma!

  ReplyDelete
 5. Sirtsutirtsu, ole lahke :)

  Kersti, see on mulle küll uudiseks et Eestis seda päeva tähistatakse. Ma proovisin lehest kohe midagi vastavat otsida ega ei leidnud midagi. Huvitav kuidas see moon eestini jõudis?

  ReplyDelete