Monday, 6 September 2010

RIBENA HOIATUS

RIBENA on jook mida Inglismaal on joodud juba 70 aastat. Enam tuntud on mustsõstra maitseline jook aga sama marki kannavad ka maasika, õuna ja apelsiinijoogid. Hiljuti on nimekirja lisandunud ka vaarikajook.
Meie ei ole selle joogiga rohkem kokkupuutunud kui vaid mõnikord just seda mustsõstra maitselist jooki juues aga seda ka väga harva kuna maitse poolest on asi mustsõstra maitsest kaugel, pigem on tegemist väga magusa siirupiga.
Ribena on aga jook mis laste seas väga levinud ja tihti antakse seda söögikohtades lastetoitudega 'tasuta' kaasa. Reklaamitud on et jook on ilma igasuguste säilitus-, värv- ja muude mürkainetetta ja jätab mulje et igati sobiv lastele, küll aga on nad jätnud mainimatta et selles peaaegu 300ml-ses pakis on pea 7 teelusikatäit suhkrut!!!

Kuna seoses Gretaga puutume me nüüd tihedamini lastemenüüdega kokku siis tänu sellele oleme ka meie sagedasti Ribena surve all. Gretale me põhimõtteliselt pakis olevaid suhkrujooke ei osta (välja arvatud beebidele mõeldud ja vahel õunamahla omi mida mina joon) ja seega oleme alati loobunud pakutavast joogist, eriti veel kui tegemist nii kõrge suhkrusisaldusega. Küll aga oli Petel ühel korral jänu ja me valisime Ribena variandi millel ei ole lisatud suhkrut, kuna Pete aga ei tahtnud seda Greta ees jooma hakata haaras ta paki endaga kaasa et hiljem autos juua. Pakki käes hoides sattusin juhuslikult lugema pakil olevat väikest teksti ja minu SUUREKS ÜLLATUSEKS oli seal kirjutatud et see jook ei ole soovitatav alla 3 aastastele lastele!?!?
Veel võis sealt lugeda et jook sisaldab phenylalanine, mille kohta inglise keelt oskavad saavad ise lugeda sõnale klikates. Teistele teadmiseks et tegemist üsna ohtliku ainega.
Me proovisime helistada nende hotline-le et küsida miks see jook on alla 3stele keelatud aga ei mingit vastust. Peale 5 min ootamist paluti jätta sõnum automaatvastajale...Loobusime.
Arvata võib et just selle phenylalanine pärast on keelatud aga samas vaatasin poes et ka tavalise (suhkruga) mahlajoogi pudeli peal oli sama hoiatus, ning nende mahlajää pakendi peal samuti.
Huvitav kui paljud vanemad (keda asi huvitab) on sellest üldse teadlikud ning kui alla 3stele ei ole soovitatud siis minu meelest miks siis ka mitte juba 4stele. 3 ja 4 aastase vahel on ikka väga väike vahe.
Arvatavasti ei ole nii mõnigi toidukoht sellest hoiatusest teadlik sest miks muidu nad iga päev seda Greta vanustele lastele ohtralt kaasa pakuvad (kuigi jah ega see nende huvides ei ole mida teiste inimeste lapsed söövad või joovad).

4 comments:

 1. Ribena on taielik saast jah :) Vastiku iiveldama ajava hypermagusa maitsega ja seda on oudne vaadata kuidas seda siin lastele sisse aetakse, nagu see oleks osake 5-a-day'st...

  ReplyDelete
 2. Aspartaami ja muid suhkruasendajaid ei annaks mistahes vanuses lapsele niikuinii ja endale pole samuti vajalikud.

  ReplyDelete
 3. ma pole Ribenat kunagi proovinud ja ega pole tahtmist ka. kõik need sellised joogid on keemiat täis ning maitsevad ka nagu keemia.

  kurb, et seda nii agaralt lastele sisse joodetakse.

  ma just vaatasin neid nn väikse kalorisisaldusega "tervislikke" snäkke, mis väidetavalt sisaldavad kaerahelbeid ja puuvilju, aga tegelikult on nad puhta suhkrut täis. minust jäävad nad ostmata...

  ReplyDelete
 4. Tihti ongi nii et kui pakendi peal suurelt kirjutatud et toode on selle ja selle vaba ja jatab mulje et tervislik siis tegelikult on kas hunniku viisi suhkrut voi mingit muud solki tais. Vaga vahesed tooted on toesti vaid seda mida nad ka reklaamivad aga onneks neid siiski on ;)

  ReplyDelete