Sunday, 5 September 2010

18 KUUD ON MÖÖDAS EHK POOLETEIST AASTANE INIMESEHAKATIS

Pikkust umbes 83cm
Kaalu 10,6
Hambaid 20
Tuka lõikamise kordi 0

SÕNAD:
Aitäh, palun, emme, iss, vanana (vanaema), Priit, Anna, Mamma, kala, puu, kuu, miimu (muumi), mämm mämm, jah, ei-ei, pai-pai, tiss, kaka, Mimam (Mirjam), kaaga (kiiga kaaga kiik), miäo (kass), tsu tsuh (rong), sss (uss), ka ka (kana)

Inglise keelsed sõnad
ter (there), baby, car, more, bye- bye, hello, hiya, tea, me,
please, thank you (praegu ütleb enamalt aitäh), Peppa Pig, cheese, oo dear, beal (palli ja ball segu)

Sõnadele lisaks loomade häälitsused (kass, koer, lehm, lammas, siga, part, kana, kala, tiiger-lõvi )

Eestis tagasi tulles muutusid mõned sõnad eesti ja inglise seguks. Kui näiteks enne ütles Greta BALL siis Eestis hakkas PALL ütlema. Praegu aga ütleb midagi palli ja balli vahepealset. MUUMI muutus MIIMA-ks kui Issi hakkas moomin muumi asemel ütlema. Sealt siis ka see lõpus olev i muutis muumi miimaks. BEEBI muutus BABY-ks. YES asemel ütleb ta aga nüüd JAH ja THANK YOU on asendunud enamuses AITÄH-iga.

Meeldib laulda ja tantsida. Kui muusikat kuuleb siis hakkavad puusad kohe liikuma. Laulab LA LA LA LA LA LA LAAA ja seda kohe kõva häälega.

Top 5 lemmik mängu(asja) on
1. TEA PARTY
Kui me Eestis olime siis tõi Issi Gretale Helsingi lennujaamas olevast Muumi poest Muumi serviisi. Greta ei ole sellest veel siiamaani tüdinenud.
Teed pakutakse meie majas nüüd nii hommikusöögi alla ja peale, vahepalana ja enne lõunaund, ülesse ärgates ja issile koju tulles, peale õhtusööki ja kui hästi läheb siis veel ka enne magama minekut...kusjuures alati peab keegi teine mängus olema kes 4 külalist välja valib ja siis nad kõik teetasside taha ülesse rivistab. Greta tööks on kohver välja otsida, see lahti teha ja sisu põrandale kallata. Kui kõik on valmis teed jooma siis ta hea meelega kallab tee tassidesse (koos vastava häälega) ja tõstab külaliste ette.
Kui hästi läheb siis õnnestub mul või Petel mängust kõrvale hiilida ja siis ta saab ka väga hästi ise kogu peo korraldamisega hakkama aga noh seltskond talle meeldib nii et ega meil tegelikult tihti pääsu ei ole.
Mängu lõppedes pillutakse kogu serviis tagasi korvi et see siis jälle natukese aja pärast sealt välja kallata ja uuesti mängima hakata. Ime kombel on meil vaid üks väikene suhkrutoos mõranenud aga siin maal juuakse ju teed enamjaolt ikka piimaga nii et kaotus ei ole just eriti suur olnud.

2. MUUMID või siis MIIMAD

See on lihtne näide sellest kui kergelt saab last reklaami ohvriks meelitada. Õigemini ei ole siin küll mingi reklaamiga tegemist olnud kuna Greta ei ole isegi mitte Muumisid telekast näinud. aga reklaamijaks olen mina seekord olnud. Kuna Muumid on kord juba sellised rahulikud ja armsad olendid siis meeldiks mulle väga kui Greta ka muumi buumi üle elaks. Seda enam et Eestis on palju eesti keelseid Muumi DVD ja raamatuid saada.
Peale mõningast Muumi pluusi ja kleidi kandmist oli Gretale juba selge kes need valged elukad on ja läheb alati ärevusse kui midagi Muumidega seotud juhtub kuskil ette jääma. Sõbranna Soomest kinkis muumitüdruku ja Issi tõi serviisi ning väikese muumi Soomest ja nüüd ongi need tal lahutamatud tegelased. Iga päev on üks suur Miimatamine.
3. PEPPA PIG
Tegelikult võiks öelda et Peppa Pig on teisel kohal või vaata et isegi esimesel. Ma arvan et see oleneb palju sellest mis mänguasi parajasti ette jääb või meelde tuleb. Noh last ta siis olle siin praegu 3 kohal. Peppast me juba ühes postituses rääkisime nii et juba kõigile tuttav.

4. AUTOD, LENNUKID, RONGID, BUSSID
Tõesti mõni päev on tunne et tegemist on poisiga. Peale seda kui me Eestis lennukiga käisime on me laps täielik lennuki fän. Sama käib ka rongide kohta. Oma mängu bussi meeldib tal väikeseid inimesi sisse toppida ja jälle välja võtta ja aeg ajalt neid ka mööda maad sõidutada. Seda otseselt bussiga sõitmist on mängus siiski vähe, enamasti ikka käib mäng selle juures et bussi uksi lahti teha ja inimesi sisse välja toppida.
4. Night Garden
Lahutamatud lemmikud Upsy Daisy, Makka Pakka, IgglePiggle... Mängitakse nii pehmete elukatega kui ka ehitatakse Night Gardeni klotsidega. Üks päev ehitati täiesti ise selline tore torn.
Kõige rohkem meeldib aga neid tegelasi telekast vaadata või nende cd kuulata.

Tegelikult meeldib Gretale hullult selliste suurte mänguköökidega mängida. Kuna tal aga seda praegu veel kodus ei ole siis see siia meie Top nimekirja ei pääse.
Issiga kokkab ta aga päris köögis. Greta ülesanne on munad kaussi koksida ja neid seal segada et emmele hommikuks omletti teha.

Söömisega Gretal probleemi ei ole. On raske leida asju mis talle ei maitseks või mida ta ei oleks nõus proovima. Ainuke asi mis praegu meelde tuleb on küpsised aga see ei ole mingi suur kaotus ja meil keegi teine kodus küpsiseid nagu nii ei söö. Hommikul sööb isukalt nii riisi, tatra, herkula kui ka neljaviljaputru. Lemmikuks on kanarisotto ja pasta. Täiesti hull on hapukurgi, juustu ja humouse järgi. Neid me juba peidame ta eest.
Pulbri piima saab 2 korda päevas. Enne magama minekut ja hommikul umbes kella 5 ajal kui korraks ärkab (kui üldse ärkab). Päris piima ei joo ja talle ei ole soovitatav see kuna ta on praegu tänu minule tundlik piimale. Juustu ja jogurtit sööb aga jogurti eriti ei armasta (võib olla et ka selle pärast et see ta kõhule haiget teeb). A jah kartuliputru ei salli üldse. Mitte lusikatäitgi.
Sööb ise kui tahab aga peamiselt toidan mina teda.

Iseloomult on väga terane, iseteadlik ja tähelepanelik. Õpib asju väga kiiresti ja on hea mäluga. Tal ei jää midagi märkamata ja seda ka siis kui me enda arust asju peidame või tema eest salaja ära paneme.
Talle meeldib väljas käia ja uusi kohti näha. Julgen öelda et on nii linna kui looduse laps.

Seltskondlik aga samas mõnede inimestega häbelik. Lastega tahab mängida aga on ettevaatlik nendega kes teda hirmsasti kallistada tahavad või muidu sellised äkilised või asju äravõtjad on. Oma kodus ei taha oma asju väga hea meelega teiste lastega jagada. See kehtib küll enamasti tema kõige lemmikumate asjade kohta. Meiega on väga hell, musitab kallistab jne. Kui ta on vähe maganud siis on pahas tujus ja võib käituda kui tujukas murdeealine. Tihti muutub väsides hüperaktiivseks ja lärmakaks. Ülejäänud aja on väga armas ja võrgutav lapsuke.

Vot sellise väikese pooleteist aastase inimesehakatise oleme me valmis kasvatanud ja kelle üle me väga uhked oleme.

4 comments:

 1. Olete tublid vanemad... Greta on imearmas ja terane tüdrukutirts :)

  ReplyDelete
 2. Nõustun IT-ga :) Palju õnne!

  ReplyDelete
 3. Kas minu hommikune kommentaar ei lainudki labi :| Hmmm... tahstin oelda, et oleks juba aeg jalle kokku saada! Akki moni kolmap hommik?

  ReplyDelete
 4. LJB - hommikust kommentaari ma ei ole nainud aga ma saadan sulle eraldi emaili.

  ReplyDelete