Sunday, 12 September 2010

INGLISE TÄNAVAPIDU

Koos kohalikke väikefirmade müügilaudadega
Pillimeestega
ise tehtud koogikestega

Traditsiooniline Punch and Judy nukuteater
Just selliste jubedate nägudega Punch ja Judy ongiMind ennast jätavad Punch ja Judy etendused alati külmaks. Tavaliselt on alati tegu suure lärmi ja teineteise peksmisega kuigi tänapäeval on etendused sunnitud olema politiiliselt korrektsed. Greta oleks ehk hea meelega etendust teki peal edasi vaadanud aga kuna jutt tuli läbi kõlarite siis läks lärm nii suureks et paljud lapsed hoidsid kõrvu kinni. Pete palus küll neil häält vaiksemaks keerata aga natukese aja pärast keerati see jälle tagasi valjuks.

Tuleb välja et Punch and Judy on oma juured saanud 16 sajandi Itaaliast kus Punchi karakter oli tuntud Pulcinella nime all. Inglise Punch kannab alati narri riideid, on küüru ja suure konksus ninaga. Tal on käes kepp mis on temast suurem ja millega ta vabalt teisi tegelasi etenduse ajal peksab. Ta räägib erilise kriiskava häälega mida näitleja teeb hoides suus spetsaalset metalset vidinat ja tema lemmik fraasiks on "That's the way to do it".

Üle aegade on Pulcinella kuju levinud üle kogu Euroopa. Näiteks Saksamaal on Punch tuntud Kapar-i nime all ja Judy Grete. Hollandis on ta Jan Klaassen ja Judy on Katrijn, Taanis on tegu Mester Jackel-iga, Venemaal Petrushka, Rumeenias Vasilache ning Prantsuamaal on ta juba 1600 aasta keskpaigast tuntud Polichinelle nime all.

3 comments:

  1. Tore, kui sellise asja korraldamisega vaeva nähakse ja asi ära tehakse. Eriti levinud see siin maal vist ei ole.

    ReplyDelete
  2. Ma olen ka korra seda etendust näinud. Oli jah yks peksmine. See etedus oli laste sünnipäeval.

    ReplyDelete
  3. Pagulane, ma ei tea kuidas teie kandis aga meie juures toimub selliseid asju tegelikult nii monesgi kohalikus kylas ja linnakeses igal aastal :)

    ReplyDelete