Friday, 9 March 2018

RAAMATU PÄEV

Ametlik Ülemaailmne raamatu päev on tegelikult 23 aprillil, aga kuna UK-s langeb see päev tihti lihavõttepühade aegse koolivaheaja peale, siis meil tähistatakse seda päeva hoopis märtsi esimesel neljapäeval. 

Nagu ma siin ühes postituses juba mainisin, siis sel korral ei tahtnud ma pennigi uue kostüümi peale kulutada, kuigi Greta esimene soov oli ennast Harry Potter-iks või Hermione-ks kehastada. Vanasti ma ikka ostsin talle neid kostüüme, sest ma teadsin et kostüümid saavad ka hiljem kasutust, aga nüüd on Greta juba nii suur, et kostüümidega enam ei mängita ja seega pole ka mõtet nende peale enam raha kulutada.

Öeldes seda, siis tegelikult alles hiljuti käisid Gretal sõbrannad külas ja pool ajast mängiti just kostüümidega.
Õnneks oli Greta, peale mõningast veenmist, nõus siiski Pipiks hakkama. See ei olnud tal esimene kord Pipina kooli minna, sest Raamatu päeval 4 aastat tagasi oli ta samuti Pipi. Samad riided küll kahjuks enam selga ei mahtunud (kuigi meil on see sinine kleidike ja satsilised aluspüksid pööningul täitsa veel olemas), aga õnneks oli tal kodus üks sobiv sinine kleit täitsa olemas. Nii ei olnudki mul suurt midagi vaja Pipi kostüümi jaoks teha, kui vaid paar lapikest kleidile õmmelda ja kogu lugu. 
2014-2018
Tegelikult lootsin ma salamisi, et kool jäetakse sel päeval üldse ära, sest meil oli ju õues lumi. Loota ma ju võisin, aga kool siiski toimus (kool jäeti ära hoopis järgmisel päeval, ehk siis reedel).
Naljakas on see, et kuigi meil siin talviti on üliharva lund, siis paljudel on kodudes siiski kelgud täitsa olemas. Meil muidugi ka. Kohe kui paar tundi kestev lumi taevast alla sajab tormavad kõik omi kelke kuuridest välja vedama. Sel korral õnnestus paljudel isegi kelguga kooli tulla.
Laste kostüümid ei paistnud sel korral kooli minnes eriti välja, sest külma ilma tõttu olid enamustel siiski joped kostüümide peale tõmmatud. Välja arvatud ühel tüdrukul Greta klassist, kellel ei ole MITTE KUNAGI külm. Ta väike õde on täpselt samasugune. Siin pildil on tal Harry Potteri riided seljas. See on esimest korda kui ma teda mingi salliga näen. Samas selle õhukese ja sünteetilise Harry Potteri keebi all on tal VAID lühikeste varrukatega õhuke koolipluus ning jalas püksseelik ning põlvikud. Nagu pildilt näha on, siis õhuke vihmajope on tal küll kaenlas, aga see jope käibki tal tavaliselt vaid kaenlas. Kaks aastat noorem õde oli sama õhukeselt riides samal ajal kui meil oli õues miinuskraadid ja torm Emma veel sinna otsa. 

Samas tänu Raamatu päevale olid paljudel lastel siiski pikad püksid jalas, sest nende kostüüm nõudis seda. Ma vaatasin Greta klassipilti (postituse lõpus) ja sellel pildil paistis vaid üks poiss paljaste põlvedega olevat. Tavaliselt on neil klassis paljaste säärtega lapsi ikka palju rohkem. 

Eriti külmade ilmadega (mida meil siin tegelikult just eriti tihti ei ole) ma ikka näen, et mõnel lapsel on paljad sääred külmast punased, aga samas ninad jälle ei ole, seega aru ma ei saa mis imeloomad nad on.
Koolilehelt leidsin pildi kus on peal kaks vanaisa David Walliam's-i raamatust 'Grandpa's Great Escape'
Kuna muusikaõpetaja ei pääsenud sel päeval lume tõttu kooli, siis läks Greta klassiõpetaja lastega muusikatunni ajal õue lumememme tegema. Kahjuks ei hakanud lumi sel päeval üldse kokku, aga lastel ja õpetajal oli lõbus. Õpetaja lasi mitu pilti teha ja saatis need pärast vanematele näha. Kui ma ütlen, et saatis, siis õpetaja ise tegelikult ei saada emaile kõikidele vanematele, vaid iga kord kui tal on vaja mingit infot vanematega jagada, siis ta emailib klassiesindajatele (kaks lapsevanemat) ja nemad siis saadavad selle emaili edasi kõikidele lapstevanematele. 

Sellelt fotolt jääb mulje nagu oleks Greta klassis vaid üks tüdruk ja kõik ülejäänud poisid. Tegelikult on neil klassis 15 poissi ja 10 tüdrukut (koos Gretaga)

7 comments:

 1. Mis ametit Pipi isa ingliskeelses variandis peab?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei tea, ma pole ingliskeelsest raamatut lugenud, aga neegrikuningas kohe kindlasti mitte. Proovin hiljem järgi uurida, sest meil on ingliskeelne raamat olemas küll.

   Delete
 2. Kui palju Pipit üldse sealkandis teatakse? Mul on mulje, et igas riigis on oma populaarsed lasteraamatud.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kui ma ühes Londoni raamatukaupluses Astrid Lindgreni raamatuid küsisin, siis müüja laskis selle nime tähthaaval öelda ja arvutit uurides oli ise ka üllatunud, et neil tõesti oligi müügil päris mitu Lindgreni raamatut.

   Delete
  2. Pipit tuntakse küll, aga ega ta jah populaarne ei ole. Brittidel endil nii palju klassikuid keda lapsed loevad ja armastavad, et Pipi nii laias laatus kohe kindlasti kuulus ei ole. Pipi ikka rohkem skandinaavia värk :)

   Samas poodides ja raamatukogudes on Pipi raamatud täitsa olemas, isegi Greta väikeses kooliraamatukogus. Greta just alles hiljuti võttis (minu soovitusel) raamatukogust ka Kalle Blomkvisti raamatu lugeda.

   PS. Pipi isa on ingliskeelses raamatus King of the natives.

   Delete
 3. Hakkasin mõtlema, et kas Eestiski lapsed tänapäeval üldse Lindgreni raamatuid loevad? Vanasti vist ei olnud last, kes ei oleks nendega üles kasvanud.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma arvan et Lindgren on kindlasti Eestis kohustusliku kirjanduse nimekirjas.

   Delete