Thursday, 8 March 2018

BRUGES - HISTORIUM

BRUGES 3.osa

Meie järgmiseks sihtpunktiks oli Historium. See omapärane muuseum-kino asuB otse Bruges südames ehk siis vanalinna turuplatsil (Grote Markt).
Bruge vanalinn on nii tilluke, et vanalinna ühest otsast teise kõndimine ei võta üldse palju aega. Samas väiksele vahemaale vaatamata võib see teekond siiski üsnagi pikaks venida, sest igal pool on midagi mis tähelepanu köidab või imetlust väärib. Lisaks siis veel kõik need sokolaadipoed millest on raske ilma sisse astumata mööda kõndida.Mul tuleb praegu nii suur sokolaadiisu peale neid pilte vaadates... need olid mu lemmikud


Nii mõneski sokolaadipoes valmistati sokolaade kohe poeleti kõrval

Ühes poes oli veel eriti suurejooneline valik. Kuidas üldse selliseid suuri tiigrinäokujulisi sokolaade süüa? Annad kogu perele ette ja siis üks hammustab tükikese kõrvast, teine tiigripõsest, kolmas sööb ära nina jne. Või tuleks tiigrike hoopis pudrunuiaga tükkideks lüüa ja siis neid tükid kõigi vahel ära jagada? Või kui sünnipäevalapsele tiigrike kingitakse, siis istub ta sellega maha ja limpsib tiigrikest nii kaua kui pole enam midagi järgi limpsida? :) 

Väga ilusad ja isuäratavad näevad välja küll, aga endale koju küll ühte sellist ei sooviks. Kotikese väiksemaid sokolaade võtaks aga kohe avasüli vastu (eriti kui seal kotikeses palju tumedat sokolaadi oleks, et ka mina nautida saaks)


Historium asub turuplatsil sellises ilusas majas
Ma ei oskagi öleda millega täpselt Historiumi puhul tegemist on. See on justkui muuseum ja kino ühes. Täiesti omamoodi ja eriline elamus. Me käisime Historiumis 5 aastat tagasi, aga kuna Greta oli siis veel üsna väike, siis olin kindel, et ega ta suurt midagi sellest kohast enam ei mäleta ning seega otsustasin talle seda elamust uuesti pakkuda. Pärast tuli välja, et ka Petel olid üsna suured mälulüngad selle kohaga seoses, nii et uus külastus läks igati asja ette.

Kuna ma sel korral plaanisin meie reisi üsna peensusteni ette ära, siis olin juba varem internetist teada saanud, et paljude muuseumite puhul on võimalik osta ühispileteid (ehk siis pileteid mis katavad korrag kahte muuseumi) ja sedasi natuke raha säästa.

Meie ostsimegi Historiumi pileti koos Groeningemuseumi sisepääsuga. Maksime selle eest kokku €43.50 (2 täiskasvanut ja üks laps, kuigi Groeningemuseumisse said lapsed tasuta sisse). Eraldi ostes oleks hinnaks tulnud 59.50. Historiumi piletikassas meile ise sellist pakkumist ei pakutud, nii et hea oli et oskasin ise küsida. 
Historiumi külastus on justkui reis tagasi keskaegsesse Bruges-i maailmakuulsa madalmaade kunstniku Jan van Eyck-i ellu. Kui veel täpsem olla, siis räägib see film Jan Van Eyck-i kuulsa maali 'The Virgin and Child with Canon van der Paele' sünnist. 

See on hästi omapärane viis kuidas nad selle reisi külastajatele on organiseerinud. Ma mäletan, et esimesel korral kui me Historiumis käisime, olin ma sellest külastusest väga, väga vaimustatud. Oli midagi sellist mida ma varem kusagil mujal veel näinud ei olnud. Sel korral ma enam nii vaimustatud loomulikult ei olnud, sest mul on liiga hea visuaalne mälu ja seega teadsin täpselt mis mind ees ootab. Kui neid kahte korda võrrelda, siis sel korral tundus see 'reis' läbi 'muuseumi' palju lühemana ja seda kindlasti sellepärast, et kõik oli juba eelnevalt tuttav. 
Natuke rohkem pilte ja juttu Historiumi kohta saate näha/lugeda minu SELLES postituses. 

Mainin ära, et sinna kohta võib julgelt ka väikeste lastega minna, sest kui nad ka kõigest aru ei saa, siis on neil seal selle lühikese ajaga mis igas ruumis veedetakse küllaldaselt asju uudistada. Toa uksed käivad lahti ja kinni vastavalt filmile. Kui uksed lähevad lahti, siis sa pead järgmisse ruumi astuma kus siis film edasi jookseb. Filmi muusika ja hääl tuleb kõrvaklappidest mis sulle ringkäigu alguses kaasa antakse. Ise saad valida mis keeles sa filmi näha soovid. Kahjuks eesti keelt valikus ei olnud. 5 aastaga on muuseumis üsna palju uuendusi tehtud ja eksponaate juurde lisatud. Nüüd on võimalik ka eraldi raha eest virtuaaltuur keskaegsesse Bruges teha (see ei ole millegipärast alla 12 aastastele soovitav). Väike näide sellest SIIN. Kindlasti tore elamus, aga meie jaoks siiski mitte nii köitev, et eraldi raha välja käima hakkata. 

Samuti oli muuseumi lõppu lisatud eraldi väljapnekud mis tutvustasid kuidas film tehtud oli ja milliseid kostüüme ja vahendeid filmimisel kasutati. Samuti oli seal palju asju mida võisid nii lapsed, ja miks ka mitte täiskasvanud, näppida ning erineviad ülesandeid mida lahendada. Ma ei teagi miks ma seal ruumis ühtegi pilti ei teinud, sest tegelikult oli see üsnagi lahe väljapanek. 

Õnneks leidsin ühe foto internetist
Külastajatel oli ka võimalus astuda rõdule kust avanes panoraamne vaade turuplatsile. 


Need hallid vihmapilved olid taevas vaid korraks, tegelikult püsis terve päev kuiv ja suuremalt jaolt siiski päiksepaisteline. Küll aga oli õues üsna külm.

Sellel pildil on näha Jan van Eyck-i maali mille põhjal nähtud film tehtud oli. Pildil olev roheline papagoi oli üheks peategelaseks. Originaal maal asub aga Historiumist nii umbes 8 min jalutuskäigu kaugusel asuvas kunstimuuseumis mida me ka hiljem külastasime. 
Nüüd
5 aastat tagasi
Historiumiga samas majas asub ka Duvelorium Grand Beer Cafe. Meie õlut ei joo ja seega jättis see koht meid külmaks, kuigi kõik kes majas filmi vaatamas käisid olid sunnitud sealt baarist lahkudes läbi jalutama. 

Mis selle baari juures on aga hea, on see, et baar on avatud KÕIGILE. Sa võid tänavalt lihtsalt sinna baari sisse astuda JA kord kui sa juba oled baaris, avaneb ka sulle võimalus vaateplatvormile (rõdule) minna ja turuplatsi natuke kõrgemalt imetleda. 
Me ise seda enne ei teadnudki, ma alles nüüd, selle baari nime otsides, lugesin internetist, et selline asi võimalik on. Ma algul eeldasin, et vaade on kättesaadav vaid neile, kes kino/muuseumipileti eest on eelnevalt maksnud :)
Õllebaar ise näeb välja aga selline 
All fuajees oli võimalik kostüüme kasutada ja lasta endast troonil istudes pilti teha. Pean siis silmas ikka seda, et ise saad pilti teha mitte ei maksa kellegile pildi tegemise eest :)
Historiumist lahkudes seadsime sammud friikartulite muuseumi poole, aga sellest muuseumist juba järgmises postituses. 

2 comments:

  1. "papagoi" sest "koi" on vähe teine elukas.

    ReplyDelete