Friday, 5 December 2008

MITMEKÜLGNE INGLISMAA

Ma ole proovinud vältida seda teemat siin kuna see on üks pikk ja keeruline teema ja kindlasti võimatu nii hästi kui ma seda kõike tahaks siia kirja panna...Teema on sama suur kui kogu Suurbritannia ja uskuge mind see riik on SUUR.

Samas aga ei saa ma ka kirjutamatta jätta kuna üha enam ja enam sattun lugema teiste eestlaste blogisi kes elavad UK alaliselt või alatiselt ja loen Eesti ajalehe artikleid Inglismaa kohta ja artiklite kommentaare mis minus on pannud kasvama imeliku keerise. Ma isegi ei tea veel kas see on hea või halvaloomuline keeris aga väga rahutu oma iseloomu poolest kohe kindlasti...ja nüüd on see keeris mind kirjutama sundinud. Kuna ma olen elanud siin juba peaaegu et 15 aastat siis tunnend end täieliku kui osana riigist ja see on minu kodu mida ma armastan ja hindan (kuigi hinges ja südames olen ikka eestlane).
Arvatavasti tahan ma oma alljärgneva sissekandega ka teistele lugejatele seda maad natuke lähemalt tutvustada ja näidata ja seletada misk siin on üks asi nii ja teine naa ja miks elu siin ei ole nagu Eestis. Ma ei tea kui hästi see mul välja tuleb ja päeva lõpuks saan ma ju ainult seda teile kirjutada mida mina siin olevate aastatega olen õppinud ja kogenud aga kindlasti on seda natuke rohkem nendest kes siia on hiljuti saabunud või vaid korra külas käinud.

Ma ei teagi kohe kust alustada aga arvan et vanamoelise kirjutamise modelli järgi alustan numbritest + ehk siis statistika poole pealt et head sissejuhatus ja üldist ülevaadet anda.

Terves UK ehk siis Suurbritannias (Inglismaa, Sotimaa, Wales, Põhja-Iirimaa) elab umbes üle 61 millioni inimese.
Nendest umbes 51 miljonit elab Inglismaal.
Londonis elab nii umbes 7,5 miljonit inimest. Tööpäevadel ületub inimeste arv Londonis kõvasti üle 10 miljoni.
Londoni järel teiseks suuremaks linnaks on Birmingham koos 1 miljoni elanikuga.

Ma arvan et on mõtetu mingit võrdlust siin kohas Eestiga teha.

Mainin kohe ära et oma edaspidises kirjutises kirjutan ma enamjaolt vaid Inglismaast, jättes välja nii Sotimaa, Wales-i kui ka Põhja-Iirimaa. Seda esiteks sellepärast et asja lihtsamana hoida ja teiseks on enamus minu kogemusi just Inglismaaga seotud.

Olen sellele tihti mõelnud et inimeste kogemused Inglismaast olenevad nii palju kuidas/miks/ja kuhu nad Inglismaale tulles on sattunud. Samas kui ebaõiglane on anda ÜLDIST ülevaadet ja hinnankut Inglismaa elu, kommete ja eluolu kohta vaid selle ühe koha pealt elule vaadates.
Elu erinevus ei tule vaid sellest et Inglismaa ise on nii suur ja nii suure elanikkonnaga vaid ka suurelt osalt sellest et erinevate klasside vahe on äärmiselt suur. Elu Londoni kesklinnas on täiesti erinev elust Londoni äärelinnas olevast elust ja elu tase ja olu erinevus kasvab seda suuremaks mida kaugemale nii Londonist kui selle äärelinnadest sa liigud.
SAmas võib ka su elu väga suurel määral olla erinev kas või ühest linnaosast teise VÕI isegi ühest tänavast teise...ja selle suure erinevuse all pean ma silmas SUURT ERINEVUST.

Kindlasti näevad ja kogevad inimesed erinevaid nägemusi ja elamusi maast vastavalt sellele kas nad tulevad siia vaid kui turistid paariks päevaks või siia töötama ja elama või siis abielluvad välismaalasega. Samas oleneb ka kuidas või miks nad siia elama tulevad. Kas on lihtsalt seiklus himulised ja tulevad siia õnne otsime nii tööalal kui ka õpinkutega seoses ja kas neil on siis töö ja kool juba ees ootamas või peavad nad selle siin olles ise 'ülesse' otsima. Samuti kas neil on siia tulles endal küllaltaselt raha kaasas või on nende lootused vaid kiiresti leitava töökoha peal. Kui siia tuleku põhjus on abielu siis ühtepidi on see inimene juba sammuga ühiskonna sees ilma et ise seda sissekäiku peaks ise omapead tegema. Abielludes oleneb ka see mis klassist või kus kohapealt Inglismaalt su mees on pärit kuna see saab määrama ka sinu elu stiili ja vaatevälja Inglismaast ku teistsugusest ühiskonnast.

Üldiselt elu Londonis ei ole roosiline juhul kui sa just ei ole miljonäär kes suudab kallis ja ilusas Londoni linnaosas elada ja kes ei pea igapäev ühistrantspordis higistama ning kes veedab nädalalõpud kuskil kallis villas maakohas või lendab tihedalt soojale maale puhkama. Turistidele on London lausa paradiis. Teatreid, vaatamisväärtusi, poode ja kohvikuid lausa jalaga segada. Iga maja millele silm langeb õhkab endast ajalugu ja on kui arhitektuuriline imetöö. Inimesi on küll kõik kohad paksult täis aga kui sa selle rahvamassi sees elama ei pea siis paar päeva selliste 'kolleegidest' turistidega külg külje kõrval madistada võib olla üsna romantiline elamus.

Kindlasti on Londoni kesklinnas mõnda aega elada ja korralikku tööd omada väga mõnus aga kui raha ei ole ja pead leppima mingi hallitava korteriga mida jagad vähemalt 3 teise võõra inimesega siis ei usu et sellist elu keegi pikalt elada unistaks.
Samuti võib olla elu Londoni keskel väikeste lastega üsna räsitav. Jah seal on parke ja mänguväljakuid ja poode jne aga kui oled elanud Londonist väljas pool siis ütlen ausalt mina ei suudaks seal nädalatki vastu pidada. See lõpmatu kiirus ja inimeste mass ja liiklus jne. Tihti veel on elu Londonis nii kallis et tahes tahtmata pead leppima vähemaga kui tahad. Juba korterite rentimine maksab vaata et sama palju kui terve 5 magamistoalise maja rentimine kuskil mujal Inglismaal ja siis on see korter ka veel kindlasti linnaosas kus ülekaalus on teise nahavärviga inimesed, kapuutsi kandjad ja agarad grafiiti harrastajad. Kuigi need inimesed (välismaalased- eestlased) kes Londonis elavad elavad ühes Euroopa tuntumas ja suuremas linnas ei anna nende elukogemused seal üldist ülevaadet elust Inglismaal.

Liikudest Londonist väljapoole eeslinnadesse ei pruugi tähendada et sinu elukvaliteet palju paremaks muutuks. See muutus pigem oleneb MILLISESSE linnaosasse sa satud.. Mõned on nii jubedad et sinna ei julgeks keset päevagi jalga tõsta ja elu sellises kohas oleks veelgi jubedam ja masendavam kui kesk Londonis. Enam jaolt on need kohad ka kohad kus elavad väga väikese sissetulekuga inimesed ja suurem osa neist on täielikult riigi toetusel elavad laiskvorstid (kui lubate mul neid nii nimetada) ja sisserännanud imigrandid. Samas on ka linnaosasi mis on väga ilusad ja samas siis ka kohe kallid. Palju oleneb milline on ühendus Londoniga + tavaliselt mida parem rongi ühendus Londoniga seda kallimad maja hinnad ja seda kõrgema elutasemega elanikond.

Elu ühes sellises ilusas ja turvalises linnaosas on väärt ihaldada. Hea rongi ühendus Londoniga tähendab et on võimalus omada tööd Londonis kus palgad on kõvasti kõrgemad ja tõõd rohkem saadaval võrreldes ülejäänud Inglismaaga ja samas on sul võimalus lähemal olla tõelisele loodusele. Kui omad veel ka autot siis on terve Inglismaa sinu ees lahti avastamiseks kas või igal nädalalõpul kogu perega mis kindlasti tuleb palju odavam ja mugavam kui sama reis rongiga teha (kuigi rongisõdul on ju ka omad võlud ja mõnud). Londonist väljaspool elades tähendab see ka tihti seda et sul on võimalus omada maja koos AIAGA jah kuigi Eesti kodu aedadega neid võrrelda ei saa. Eesti kodu aiad on tihti inglise kriteeria järgi pargid. Aga oma väikese murulapi omamine tähendab siin suurt asja, eriti eestlastele. Samuti kuna rahvast on vähem on tihti ka teenindus ümberringi palju parem. Polikliinikud ei ole ülerahvastatud mis tähendab et saad kiiremat ja paremat arstiabi. Koolid on paremad ja vähem sega rahvustatud (kuigi headesse koolidesse võib väga raske lapsele kohta saada ja tihti peab koha juba kinni panema enne lapse sündi. Sellel teemal aga hiljem). Tavaliselt on võimalik hinnata kui hea on linnaosa või linnakene vastavalt poodidele mis seal on. Kui on suuremad nimed nagu Gap, Next, TopShop, Starbucks, Marks&Spencer, Waitrose ja palju era butiike siis tead et oled kas kallis või väga kallis linnaosas. Kinnisvara büroo akendele majaostmis mõttes ei tasu isegi mitte pilku heita kuna hinnad on kindlasti nii kõrged et isegi miljonist naelast ei jätkuks...kuigi igal linnaosal on ka oma natuke odavamam osa kus maja omamine on reaalsem ja elu vaatamata hea.......ning kahjuks võid kindel olla et ka kuskil iga sellise linnaosa juurde kuulub ka nn. 'vaeste' linnaosa või tänav.
Elades ühes sellises ilusas Londoni eeslinnas annab sulle täiesti teistsuguse ülevaate elust Inglismaal.


Ning lõpuks liikudes Londnist ja selle linnaosades mitme tunni kaugusele muutub su elu täielikult teiseks. See ei muutu ei paremaks või halvemaks vaid pigem teistsugusemaks mis võib ühele inimesele tähendada nii head kui halba. Üldine reegel on MIDA ROHKEM RAHA SEDA PAREM ON SU ELU. Looduse mõttes on elu palju ilusam mida kaugemale Londonist minna. Elu on ka odavam AGA ka palgad on palju väiksemad ja saadaval olevat tööd (olenevalt erialast) ka palju vähem.
Nagu maakohtades ikka on elu palju rahulikum ja aeglasem. Mida ilusam on ümbruskond seda kallimad on seal ka majad ja seda rohkem rikkaid inimesi on sinna oma pensioni põlve veetma tulnud. Samuti mida lähemale oled turisti vaatamisväärtustele seda kallimad on hinnad. Kindel võid ka olla et mida kaugemale Londonist seda erinevamat inglise keele aksenti hakkad sa kuulma, mis mõnes kohas võib tunduda lausa arusaamatuna.
Sellises kohas elades on su vaade Inglismaast kindlasti palju teistsugusem kui Londonis elavatest inimestest....eriti veel kui juhtud olema vanemas eas ja naudid loodust ja maaelu rohkem kui kiiret linnaelu.

Suuri linnu jätkub ka Londonist kaugemale. Üheks selliseks on Birmingham - teiselt suurim linn Inglismaal, elanikke sama palju kui kogu Eesti peale kokku.
See on üks linnadest kus sisserännanute arv on meeletult suur. Paljud põlis inglased kes sinna on viimasel ajal sattunud on koju tagasi saabudes tundnud just kui nad oleksid kuskil teisel maal käinud. Tänavapildis on ülekaalus erinevad rahvused. Londonis on ka palju erinevaid rahvusi näha aga vahe on selles et Londonis on need inimesed enamuselt turistid aga Birminghamis inimesed kes seal elavad. Teine erinevus on ka see et Birmingham on täis võõrakeelseid tänavasilte ja poode. On täielikult normaalne nähtus et nii polikliinikutes, pankades, koolides, haiglates on sildid nii poola kui ka teistes võõrkeeltes. Suuremad pangad on palganud pangatöölisi Poolast et ära hoida pidevaid probleeme poolkatest klientidega. Mõnedes lasteaedades/koolides on isegi tõlgid et laste ja õpetajate vahelist kommunikatsiooni võimaldada. Kohaliku statistika tulemus näitab et Poola keele tõlkijate nõudmine on kasvanud 160lt (aasta vahemikus 2004/2005) 2094le (aastavahemilul 2006/2007). Iga 5st sünnitavast naisest 1 on sisserännanud (andmed on kogutud 2 Birminghami suurema haigla rekordite põhjal Novembris 2007 (suuri haiglaid on linna kokku 3)).

Kohalike põlis inglaste kannatus on tihti katkemas kuna selline suur sisseränne on mõjutanud nende elukvaliteeti silmnähtavalt. Eriti linnades kus see sisseränne on suur nagu Birminghamis. Selliseid linnu on siin palju ja peale EU ühinemist on sisserändajaid pea igas linnas ja külas üle Inglismaa. Linnadel mis on nii üle rahvastatud ei ole küllaldaselt raha et ehitada juurde uusi koole, polikliinikuid, maju et kõikide soove rahuldada ja tihti juhtubgi et kohalikul inglasel ei ole võimalik enam oma lapsi kohalikku kooli saada või kohalikus polikliinikus registeerida kuna kohtade arv on juba kolmekordistunud ja ega seinad kummist ole.
Mina isiklikult ei tahaks sellekohapealt sõna võtta kuna olen ju mingil määral ka ise sisserännanud. Seda küll juba väga kaua aega tagasi aga siiski. Saan aru nende poolakate jne vajadusest siin raha teenida ja endale paremat elu lubada aga samas saan ka aru kohalikest inglastest kes selle all kannatavad. Samas kannatan ka mina.Tänu igale sisserännanule kes siit siis ruttu hakkab riigilt toetust nõudma ja soodustusi saama maksan osa ka mina omast taskust samamoodi nagu kohalikke lapsi sigitavate inglaste lapsi hoiame ka meie üleval et neile võimaldada plasma TV ja mobiil telefone jne.
Samas võin aga öelda et kui valida on kas poolakast ehitaja või kolijamehe ja Inglise oma vahel siis valiksime ilma mingi kõhkluseta kohe poolaka. Nad töötavad väsimatult ja nende töö on väga kvaliteetne.
Ise ma ei tahaks mingil juhul elada ümbruskonnas kus sisserännanute arv on nii suur ja õnneks elame meie ikka Inglismaal linnaosas kus enamik inimesi on inglasi (väljaarvatud üks eestlane) ja nii keel kui ka sildid tänavatel ja poodides, polikliinikutes on vaid inglise keelsed.

Et seda sissekannet mitte liiga pikaks venitada jätan sellised teemad nagu panganduse, hariduse, arstiabi eraldi sissekanneteks.

Tahaksin selle teema siin aga lõpetada arvamusega et kuigi elu Inglismaal võib olla ühest nurgast teise väga erinev ja seda suurem on erinevus kui elu siin võrrelda mõne teise maaga.....enamjaolt eestlaste keskel ikka Eestiga. Armastan Eestit südamest ja seda sidet Eestiga ei ole võimalik kaotada või unustada SAMAS aga tundub mulle ebavõrdsena võrrelda elu Eestiga ja loota või nõuda samasugust elu siin Inglismaal. Minu arust aitab juba sellest kui vaadata siinse sissekande alguses olevadi numbreid et näha miks see võimalik ei ole. Nagu igal maal nii ka Eestil ja Inglismaal on omad positiivsed ja negatiivsed pooled ja ma arvan et meie kes me siin elame võime olla õnnelikud et meil on võimalus osa saada mõnudest mõlemal maal ning päevalõpuks minu arvates on võimalik omada fantastilist elu mis tahes kolkas või paradiisis.

Olen alati uskunud et sinu elu kvaliteet oleneb rohkem sellest missugune inimene sa ise oled ja milline on sinu vaatenurk ja 'inner spirit'. Raha omamine aitab meid kõiki ja teeb elu kergemaks KUID paljud rikkad on väga vaesed ja paljud vaesed on rikkad.......ning paljud inimesed meist elavad teadmata kui rikkad nad tegelikult on.

7 comments:

 1. olen Sinuga nõus. igaühel on omad kogemused ja tead ju küll, kui subjektiivne kõik on.

  pean ütlema, et põhja pool ei ole klassivahet eriti tunda. võibolla sellepärast, et Newcastle näiteks on vana tööstuslinn. hehh, ja poodide järgi meil ei ütleks, milline linnaosa on peen või määne mitte. kõik need, kes on lõuna pool elanud, ütlevad, et seal on klassivahet kõvasti tunda. endal kahjuks või õnneks kogemust ei ole.

  Morrisons ning Sainsburys on mitmes kohas ning isegi Waitrose on nüüd kesklinnas esindatud, Marksust ja Sparksust rääkimata. selle järgi peaks Byker ka posh olema, sest meil on seal outlet poed olemas nii M&Sil, Asdal kui TK Maxxil :D

  muidugi, Londonisse läheb enamus inimesi, kes tööd otsivad ning siia põhja tulevad peamiselt need, kes kas mehe pärast tulevad või ülikooli lähevad. siin on palgad väiksemad, aga elu pole nii hirmkallis ka. julgen oma kogemust hinnata positiivseks, sest siin on olnud väga soe vastuvõtt ka minusugusele sisserändajale.

  chavad on need, kes elavad inimeste maksudest ja mõnusasti ära. asotsiaalid noh. neid ei näe töökohad eriti morjendavat, sest nad ei tahagi töötada.

  üldiselt, viimasel ajal on ka siin elu raskem. töid on vähem ning paljud firmad lasevad inimesi lahti. olen ikka ütelnud, et hea on seal, kus sind ei ole. Eestiga võrrelda ei ole mõtet, sest ehkki kroonides võib palk suurem tunduda, on ju maksud siin suuremad. ja hääd ning halvad küljed on igal kohal. ma tahaks hea meelega teada, kus see ideaalmaa on, kus palgad on kõrged, muret pole ning elada on mõnus.

  nii et kokkuvõttes ei tähenda tänapäeval, kus sa elad. mured on igal pool samad. pseudoprobleemid on täiesti teine asi :D

  ReplyDelete
 2. Vordluses eestiga ei pidanud ma mingil juhul silmas palkade võrdlust kuna minu arust seda ei saagi üldse võrrelda. Eesti tavainimeste palkade jargi on see vahe ikka väga väga suur.
  Ma ei saanud hasti aru mida sa selle all motlesid et kroonides voib palk tunduda suurem aga meil on suuremad maksud?

  Meie voime ausalt oelda et meie oleme vaga rahul kohaga kus elame ja oma eluga yldse.Me ei ihka kuhugile mujale. Eriti veel Inglismaal ringi soites ei oska me ette kujutada elu Lodonist vaga kaugel kuna me kaime tihti Londonis teatris, muusikaalidel, naitustel ja muuseumites ja meil oleks raske ilma nendeta elada....ning mida pohja poole minna seda sandim ilm tundub olevat.
  Ideaal elu oleks meie jaoks kui pool aastast saaks eestis elada ja pool siin aga noh eks see elu ole alles ees - meil on plaanis nii oma pensioni polve pidada :-)

  ReplyDelete
 3. noh, ma olen näind inimesi, kes arvavad, et siin saame me kõvasti palka - kui see raha kroonidesse ümber arvutada, siis tundub kena summa küll olevat. samas, maksud on siin ju vägevamad kui eestis. vist...

  hehh, ei ole põhjas asi hull nii midagi. väga oleneb, kuskandis sa oled. newcastle on ideaalne, samas kui lääne pool või rohkem rannikul on ilmad sitemad. shotimaast ei räägigi :)

  pool ja pool oleks ideaalne jah. oleks aind aega ja võimalust niimoodi elada! :)

  ReplyDelete
 4. Seda ilma asja olen ma jälginud sinu blogi lugedes. Teil seal sajab ja on kas tuuline voi muidu niiske ja pilvine ilm kui meil siin paike paistab. Isegi paksud mantlid panete selga kui meie siin alles vaata et kampsiku vael ringi liigume :-)

  ReplyDelete
 5. Sul on õigus, Inglismaal on tugev klassiühiskond, rääkigu nad ise mis iganes. Šotimaal see nii äratuntav ehk ei ole, aga olemas on see siingi. Eestlasi see tavaliselt šokeerib, sest suhetliselt egalitaarsest ühiskonnast tulnuna avastatakse näiteks, et isegi toit on ühe või teise klassi "omand".

  ReplyDelete
 6. Ei küsi hallitus klassi...
  Meie maja ka hallitab ja me ei pea ennast "sellisteks".

  Ma vaatan, et sulle on klassiteema nii südamelähedane.

  Muideks pätte ja kaabakid oli enne meid ja tuleb ka peale meid.

  ReplyDelete
 7. Mermaid, see on just naide kui mitmekylgne on Inglismaa...mitte et mulle on klassiteema eriliselt sydamelahedane vaid nagu sa siinsetest teistest kommendaaridest void ka naha on klassivahe palju suurem ja silmamargatavam mida lahemale Londonile tulla.
  Kuna vahe on suurem siis loomulikult ei soovi me elada kohas/rajoonis kus elavad inimesed teistsugused meie elustiilile ja kommetele ja seega peame tahtmatult ka ennast meile sobivasse klassi liigitama. Meile on tahtis meie tervise heaolu ja tulevaste laste haridus ja turvalisus mis on mojutatud kus ymbruskonnas sa elad. Teeme selle nimel palju tood et seda endale voimaldada.

  Samas voin julgelt oelda et meil on haid sopru nii korges klassis kui ka vaga madala klassi seas (valja arvatud need kapuutsikad) ja suhtumine on nendesse sama - inimesed on inimesed ja sopru ei vali me panga arve voi klassi jargi.

  Kui mainisin hallitavaid kortereid siis olen kohe kindel et need ei ole vorreldavad sinu maja hallitusega vaid ikka palju hullemad...hallitust voib pea igast kodust mingil maaral leida ning sinu kodu ei ole ju tegelikult kodu mida omate vaid mida yyrite. Noh ma tea aga arvan et kui teil omas kodus oleks mingi suur hallitus kasvamas siis votaksite selle eemaldamiseks midagi ette.

  ReplyDelete