Sunday, 16 May 2021

KAS TÕESTI OLEME JÕUDMAS TUNNELI LÕPPU?

Homme, 17.mail, saame me Inglismaal lõpuks 'peaaegu' vabaks. Oleme siin viimased 14 kuud väga karmide reeglite ja piirangutega elanud ning püüdnud end nii vaimselt kui füüsiliselt elus hoida ja nüüd lõpuks siis paistab, et hakkame oma kannatustega tunneli lõppu jõudma. 

Saame nüüd lõpuks:
 • Meile kalleid INIMESI KALLISTADA!!!
 • Sugulaste, sõprade ja tuttavate koju külla minna ning ka endale külalisi koju TUPPA kutsuda (piiranguks jääb, et korraga 6 inimest või kaks leibkonda)
 • Võime ise ööseks külla jääda või enda juurde inimesi ööseks kutsuda
 • Pubid, restoranid, hotellid/B&B, spordiklubid, trennid, laste mängugrupid ja mängutoad jne saavad LÕPUKS taas uksed avada ja ka siseruumidesse inimesi lubada
 • Kinno, TEATRISSE (mis on kõik 14 kuud kinni olnud), muuseumitesse, jne minna


Ka õues võib alates homsest kuni 30 inimest korraga kokku saada. See 30 on küll mõeldud niisama sõpradega kokku saamise kohta, sest kui teatrisse või kontserdile või spordiüritusele minna, siis lubatud number on palju suurm. Suurematele üritustele minnes on sul vaja ette näidata negatiivne testitulemus ja inimesed on siseruumides hajutatud ning kannavad maski. 

Samas on meil aga ka juba eksperimendi eesmärgil läbi viidud selliseid massüritusi kus inimesed ei ole pidanud maske kandma ega distantsi hoidma. Üheks selliseks ürituseks oli näiteks alles hiljuti toimunud Brit Awards 2021, kus pealtvaatajateks oli kutsutud 4000 meditsiinitöötajat ja (tänutäheks nende raske töö eest koroona pandeemia ajal) ja kus esinejateks olid erinevad pop muusikud. Kõik osavõtjad pidid end enne ja pärast üritust testima. Me vaatasime seda üritust telekast ja NII tore oli üle pika aja taas näha killukest normaalsust ja me täiega nautisime.

Samalaadsed eksperimendiüritused viidi läbi ka Liverpool-i ööklubis, kus korraga said koos pidutseda kolmel erineval ööl rohkem kui 3000 inimest ning eile toimunud FA Cup jalgpallivõistlus Chelsea ja Leicester City vahel, kus pealtvaatajateks oli korraga üle 21 000 inimese!!! 
See oli koroonaaja suurima pealtvaatajate numbriga üritus. 

Pildid siit


Alates homsest ei pea ka enam teiseastme koolide õpilased (alates 5.klassist) koolis maski kandma (nooremad lapsed ei ole kunagi pidanud). Greta kool on otsustanud, et koridorides ja söögisaalis ringi liikudes jääb siiski veel maskikandmise nõue jõusse, aga tunnis enam ei pea. Õnneks liiguvad õpilased koridorides väga lühikest aega, tavaliselt vaid kas õue minnes ja sealt tulles või ühest tunnist teise kiiresti kõndides ja seega see on tühine asi terve päevase maskikandmise kõrval.

Samuti jääb ka ülejäänud rahvale praegu veel siseruumides viibides! maskikandmise nõue jõusse, aga kui kõik plaanipäraselt läheb ja India tüvi massilisel möllama ei hakka, siis alates 21 juunist LÕPPEVAD INGLISMAAL KÕIK PIIRANGUD!!   

Me rikume täna natuke seadust ja lähme paar tundi varem, kui reeglid lubavad, sõprade juude pizzat sööma. 

Gretal algab ülejärgmisest reedest nädalane koolivaheaeg ja LÕPUKS saavad talle uue kooli sõbrannad külla tulla ja üks ka ööseks jääda. 

Kõige suurem heameel on meil aga selle üle, et lõpuks saame me Pete vanemaid kallistada. Nad on küll endiselt väga ettevaatlikud ja eelistavad külla tulemisele väljas kokku saada ja seega me lähemegi nendega koos järgmisel pühapäeval ühte mõisat külastama. Me ei ole isegi mitte nende käest  saanud kinni hoida või neid õlale patsutada, kallistamisest rääkimata, viimased 14 kuud, nii et eeldan, et see kohtumine saab üsna emotsionaalne olema. Samas meil vähemalt on olnud võimalus neid viimase 14 kuu jooksul ikka kaugusest paaril korral näha võrreldes nendega inimestega, kel pole olnud võimalik kogu selle aja jooksul kordagi kokku saada. Mõned vanavanemad pole isegi veel saanud oma uusi lapselapi näha, veel vähem süles hoida. Ka väikeste laste jaoks on 14 kuud ikka väga pikk aeg ilma vanavanemaid nägemata või neid kallistamata, eriti kui varem on nende vaheline kontakt väga tihe olnud. 

Koroonanumbrite kaart selle aasta jaanuarist kuni maini. Mida tumedam värv seda suurem koroonanumbrite arv üle riigi. 


Ah, hetkel tundub mulle isegi liiklusummikus istumine kui kingitus :)

Kahjuks on meil õues mai kohta väga jahedad ilmad, aga loodus näeb endiselt imeline ja värviline välja. Kõik on nii lokkavalt roheline ja lõhnav. Viljapuud on õitsemise juba mõned nädalad tagasi meie kandis lõpetanud, aga nüüd õitsevad sirelid ja kastanid.  

Sireli või kastanipuu pilte mul hetkel siia panna ei ole, aga ega need sinakaslillad põõsad ka halvemad pole :)

7 comments:

 1. Ainult päev on esimesest "vabastamisest" möödas, kui juba valitsus ähvardab 21. juunil piirangute lõpetamise tühistamisega. Hirmu propaganda ja psühholoogiline mõjutamine jätkub täie hooga.

  ReplyDelete
 2. Paar päeva tagasi ilmus L. Dosdworth´i raamat State of Fear: How the UK government weaponised fear during the Covid-19 pandemic. Raamatust räägib autor siin,https://www.youtube.com/watch?v=cHoCYXLYTRM

  ReplyDelete
 3. kallistamise keeld tundub ikka täiesti totter. saan aru, et valitsus ja teadlased ütlevad, et kui kallistad ja lähikontaktis oled, on hetkel tõenäosus saada koroona väike/kõrge/väga kõrge, hoiduge palun. aga nii täielik nanny state, et keelata täiskasvanutel inimestel võtmast vastutust selle eest, kas oma ema kallistada, see on juba üle võlli, ausalt. PS! pole üldse koroonapiirangute kui selliste vastu, ise olen kenasti kodus istunud, aga enda ja lähedaste vaimse terivse huvides siiski võtnud kaalutletud riske ja külastanud sõpru ja perekonda.

  ReplyDelete
  Replies
  1. No ega see kallistamine ei olegi ju olnud mingi trahvitav tegevus ja ega siis politsei ei ole tänaval või kodudes kedagi kontrollimas kes keda kallistab või ei :) Riik annab lihtsalt juhised ja lõppude lõpuks ongi see ju ikkagi iga inimese enda otsustada ja vastutada mida ta teeb või kuidas käitub. Samas sellised juhised tulevad meile kõigile abiks ja eriti veel neile, kes ei ole võimelised oma peaga mõtlema mis tahes põhjustel.

   Nii nagu sa isegi ütled, et sa käitud lähtudes lähedaste vaimse tervise huvides, siis samamoodi käitume ka meie (ja paljud teised inimesed). Just sel põhjusel ei olegi me näiteks Pete vanemaid või teisi sugulasi tuttavaid siseruumides külastamas ja kallistamas käinud kui koroona numbrid on olnud kõrged ja valitsu ning teadlased ei ole seda soovituslikuks pidanud. Pete vanemad olid väga väga mures ja proovisid vältida iga hinna eest nakatumist kuna teadsid, et suure tõenäolisusega tähendaks koroonasse haigestumine nende puhul lõppu. Nende vaimsele tervisele on olnud tähtsam see, et nad teistest eemal hoiduda saaksid, kui see, et me neid kallistamas käiks. Kui asi oleks vastupidi olnud ja nende tervisele kallistamine paremini oleks mõjunud, siis loomulikult oleks me leidnud võimalused kuidas neid turvaliselt kallistamas käia.

   Ja nende sarnaseid vanemaid inimesi on ju siin meeletult palju, samuti ka noori kes on tahtlikult kallistamist vältinud, et mitte oma vanemaid või vanavanemaid nakatada ja neid surivoodile saata. Seepärast ongi nüüd tore kuulda, et me oleme Inglismaal (ma teiste UK osade kohta ei tea öelda) suutnud oma käitumisega nii kaugele jõuda, et koroona numbrid on VÄGA madalad ja samas vaksineeritute arv jälle väga suur, et saame nüüd lõpuks turvalisemalt meile kalleid inimesi külastada ja soovi korral ka kallistada.

   Mina ei süüdista selles, et me kedagi pole kallistada saanud või mis tahes piirangutega pikalt elama oleme pidanud valitsust, vaid hoopis koroonat :)

   Delete
  2. Koroona küll süüdi ei ole valituse poolt kehtestatud keeldudes. Need on poliitilised otsused oma rahva tervise ja heaolu arvelt ja mina küll süüdistan just nimelt valitsust. Saab näha, kas kunagi toimuma saav koroona-inquiry selgust toob, aga väga ilmselgelt on valituse ja muude asjapulkade tegevuses näha märke oma seljataguse kindlustamiseks võimaliku uurimise puhuks.

   Delete
  3. Oma seljatagust proovivad vigade eest kindlustada kõik, eriti veel siis, kui mängus on inimelud.

   Koroona puhul on tegu täiesti uue ja tundmatu viirusega ja seega ka kogu otsustamine palju keerulisem ja riskid mitu korda suuremad.
   Ma usun, et koroonaga võitlemine ei ole ühelegi riigijuhile kerge ülesanne olnud. Üks valitsus on otsustanud komandanditunnid kehtestada ja vaid vastava paberiga liikumise lubada, teine valitsus on lastel õue minemise täielikult mitmeks kuuks ära keelanud, kolmas valitsus ei luba enam kallistada ja nõuab koolis maski kandmist, viies valitsus nõuab oma rahvalt ka tänavatel maskikandmist, kuues ja seitsmes on lasknud rahval enam-vähem normaalselt edasi elada jne jne. Ja osa iga riigi rahvast on oma valitsuse otsuste poolt ja osa vastu...
   Minu teada ei ole kellegile veel selge, mis see ainuõige lahendus koroona puhul oleks olnud või oleks.

   Süüdlaste otsimine on minu arvates kogu asja juures see kõige kergem töö.

   Delete
  4. aitäh nii põhjaliku kommentaari eest! UK ja teiste riikide piirangutesse ei viitsi ju nii põhjalikult süveneda, et uurida, mis täpselt täiesti keelatud on jne, vahepeal jäi tõesti mulje, et käiakse emade embajaid trahvimas.:) Ja vahva, et saate viimaks vabamalt olla, Eestis ju pole UKga võrreldavaid piiranguid üldse olnudki, rääkimata nii pikkadest piirangutest.

   Delete