Sunday, 30 September 2018

ROTTERDAMI TURUHOONE

Viimasena läksime Rotterdami turuhoonega lähemalt tutvuma. Me olime sealt juba korra kiiruga läbi käinud, sest parkisime ju auto turuhoone alla, aga nüüd oli siis aeg seda kohta natuke pikemalt uudistada.

Turuhoone ümbrusRotterdami Market Hall näeb tõeliselt võimas ja väga huvitava arhitektuuriga välja. Hoone sai valmis 1. oktoobril 2014. Turuhoonele lisaks on majas 228 korterit, 4600m2 äripinda, restoranid/kohvikud ning neljakorruseline maa-alune autoparkla. Huvitan on ka see, et hoone on ehitatud 14-sajandi küla peale ja ehituste käigus leiti 7-meetri sügavuseselt 10-sajandi talu. Majas oli kaks ahju ja paar kaminat. Market halli all asuvate kesktreppide juurde on välja pandud ka paar arheoloogilist leidu inimestele vaatamiseks. 

Eriti ilusaks muutub ehitis veel pimedas. Meil ei õnnestunud turuhoonet küll hilisõhtul näha, aga siit üks pilt mille ma internetist võtsin.

Siit pildilt on natuke näha ühte vanaaegset vaasi, mis ehitustööde käigus leiti


Need mustad ruudukesed pildil on korteriaknad


Pete näeb ühte inimest aknal
Seda rohelise pluusiga :-)

Sinna turule oleks vabalt võinud paariks tunniks imetlema jääda. No nii palju igasugu huvitavat söögikraami. Tegelikult ei midagi erilist, aga kõik nägi lihtsalt väga ilus välja.


Üsna varsti panime tähele, et iga restorani või söögiputka ette oli välja pandud näidistoidud! Kui me sellist vaatepilti esimest korda nägime, siis me ei saanud, et kas see on sinna välja pandud maitsemiseks või millega on tegu. 
Ma ei tea, kas see ongi Hollandis sedasi kombeks või vaid sellele turuhoone restoranidele ja toidukohtadele omane, aga igal juhul nägi see väga kummaline välja. Minult võttis selline vaatepilt küll igasuguse isu ära minna ühte nendesse restoranidesse sööma, sest see jättis natuke nagu mingi vabriku mulje kus toit justkui lindilt tuleb. Restorani minnes on ju just põnev näha milline sinu tellitud toit välja näeb alles siis, kui see sulle lauale tuuakse. 
Aga eks see ole harjumuse/harjumise või maitse asi. Mulle tundus selline väljapanek ka veel kõigele lisaks raiskamisena.Turg oli üsna suur, aga lõpuks ostsime me vist vaid natuke ühte suitsuvorsti maitsta, friikartuleid ja natuke magusat.

Eriti muinasjutuline nägi seal välja üks lett/pood 'Only For The Sweethearts'. No tõesti nagu näitus. Me seisime selle leti ees ega osanud midagi valida, sest kõik asjad nägid nii ahvatlevad ja ilusad välja. 
Kuna tegu oli sügisega, siis nägid kõik sokolaadid välja sügiseteemalised. Ma kujutan ette, et eri aastaaegadel ja tähtpäevadel on nende temaatika ka vastavalt kaunistatud. Võrratult ilus!

Lõpuks siiski suutsime oma valikud langetada ja Greta ostis natuke kaunistatud sokolaadipuulehti oma klassile jagamiseks, ühe väikese purgi sokolaadi parimale sõbrannale sünnipäevaks ja ühe suure H tähe (H nagu Holland) koos väikeste suveniirpuukingadega endale mälestuseks. No kui ma ütlen, et Greta ostis, siis tegelikult ostis H tähe talle Pete ja mina ostsin ülejäänud sokolaadid :-).


See oli tõesti kõige ilusam sokolaadipood mida ma eales näinud olen. Isegi pakkepaber oli neil nii nunnu.

Pete šokolaadi sel korral ei soovinud, aga ma ostsin talle ühest koogiletis väga omapärase välimusega koogikese.
Nägi teine nii velvetine väljaTurutuuri lõpetasime supermarketi külastusega. Ma tahtsin enne kojusõitu veel paar asja meile kaasa osta ja midagi söögipoolist pikaks autosõiduks.

Supermarketis jäi esimese asjana silma meeletult suur kogus kile/plastikpakendeid. Meil on ka poodides palju toite kilesse pakendatud (kuigi nüüd järjest vähem, kui näiteks kaks aastat tagasi), siis millegipärast seal poes tundus seda kilet veel kuidagi eriti palju olevat. Võimalik ka, et tegu lihtsalt ühe seda tüüpi poeketiga ja teistes poodides nii palju kilet ei kasutata. 

Pete ei tahtnud meiega poodi kaasa tulla ja jäi poe ette ootama. Lubasime Gretaga poes imekiirelt ära käia ja kuigi me valisimegi omad kommid ja muu kraami üsna ruttu välja, siis pidur tuli hoopis kassas peale. Nimelt ei olnud seal poes võimalik VISA kaardiga maksta!! Pidi olema kas sularaha või mingi teine kaart (kas Maestro või Master, ma ei mäleta enam). Mul muidugi sellist kaardi ei olnud ja sularaha eurodes ka mitte, samas ma ei tahtnud kuidagi ka oma kraami poodi jätta ja tühjade kätega välja jalutada. Ma ei mäletagi kuidas see asi lõpuks lahenes, kas kutsusime Pete kohale ja tal oli sularaha, või saime kuskilt automaadist raha välja võtta, aga lõpuks saime siiski asjade eest makstud ja autosse.
Head aega
Kella kahe ajal lahkusime Rotterdamist ja hakkasime Prantsumaa poole sõitma.

Ma ei mäleta enam kaua meil sõit aega võttis ja kas me vahepeal ka kuskil laadimas käisime, aga Calais Eurotunnelis olime kindlasti kella 18.30 ajal. Ka ei mäleta ma mis kellaks meil oli tagasisõit broneeritud, kas me olime kohal varem ja pidime ootama või lihtsalt laadisime auto ja sõitsime rongile, või jõudsime just õigel ajal kohale ja laadimiseks ei jäänud palju aega. Pigem on mul tunne, et rongidega oli taas mingi jama ja me ootasime pikalt rongilemineku järjekorras. 
Aga lõppude lõpuks ei ole sellel mingit vahet ja hea ongi, et selliseid asju enam ei mäleta, sest peamine ju ikka see et reis tore oli ja nähtud kohad meeldisid.

Üsna uskumatu, et ühe lühikese nädalalõpu sisse nii palju on võimalik ära mahutada ja nii palju uut ja huvitavat näha. Kahju oli, et rongi hilinemine meil natuke plaanid sassi ajas ja meil ei õnnestunud Delftis ühtegi muuseumisse minna, aga ehk sõidame sinna uuesti mõnel teisel korral.

Tegelikult oli nädal hiljem üsna kõhe kuulda, et Rotterdamis kas võeti kinni või kahtlustati mingeid mehi terrorismis ja üks osa linnast pandi mitmeks tunniks täielikult lukku. Õnneks ei juhtunud see asi sel ajal kui meie seal olime, sest siis ei oleks me tagasi koju pääsenud õigel ajal. Mäletamist mööda aga midagi hullu ei juhtunud ja keegi kuskil viga või surma ei saanud, seega lõpp hea, kõik hea.


Osa kaasaostetud suhkrulaadungist ;-) 


11 comments:

 1. Oi, see viimane pilt…! Meie lapsed arrrrrmastavad neid, me nimetame neid pudinateks, aga ma unustan pidevalt otsida, kas ja kus poes neid meil müüakse.
  Mina olen Saksamaa söögiputkade ja kiir-restoranide puhul näinud, et menüü juures on fotod kõigist toitudest. Ilmselt on neil kõrini, et inimesed küsivad, mida üks või teine toit endast kujutab, või siis hakkavad virisema, et ostetud toit ei vasta nende ettekujutusele. Päris restoranis oleks jah hoopis teistmoodi, aga ma arvan, et turuhoones päris korralikke restorane äkki polegi, ongi kiirtoit?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hollandis on need pudinad jah üli populaarsed. Me sealt olemegi neid ostnud. Greta küll ei söö neid mitte kunagi leival, vaid raputab vahel jäätisele ja sellepärast ei paista meil need 'kunagi' otsa saama. Võtavad mu kapis vaid ruumi ära, aga ära ei saa ka visata. Praegugu veel pool sellest keskmisest suurest pakist alles. Ma olen kindel, et see puru seal sees on juba kivikõvaks läinud :-)

   Võib olla siis oli seal tõesti tegu kiir-restoranidega. Ma väga täpselt ei uurinud ja ega ma poleks ka teadnud, mis restoran või restoranikett Hollandis on 'päris' ja mis mitte. Seal oli küll ka Jamie Oliveri restoran ja selle ukse ees näidistoitu ei olnud, aga me arvasime, et võib-olla sellepärast, et tegu Inglise firmaga ja me ei kujutaks ette, et Jamie omi toite sedasi reklaamima hakkaks :-)

   Delete
 2. No parem ju enne söök ära näha kui hiljem viriseda et liha pidi luubiga otsima. Hiljuti käisime Londonis ja no plastikust just puudust polnud poodides.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meie jaoks kuulub see, kas 'pärast peab liha luubiga otsima või mitte' restorani käimise kogemuse/elamuse juurde. Näidistoidud tõmbaks meie restoranielamuse palju rohkem alla, kui luubiga otsitava, aga väga hea, lihatükk hiljem taldrikul. AGA mina räägin siin meie eelistustest ega võta ära või keela sellega teiste eelistusi.

   Paistab, et ma solvasin sind ka kuidagi oma plastiku tähelepanekuga, või sa ei saanud hästi aru mida ma kirjutasin...

   Delete
 3. Ei sa ei solvanud, pidasin lihtsalt imelikuks väidet et Inglismaal vähem plastikut kasutatakse, olles ise näinud kohutavalt palju plastikut seal poodides. Tundub et sul endal on mingi idealiseerimine käsil, ära nüüd jälle solvu.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Minu arvates seletasin ma üsna ilusti selle plastiku asja oma blogitekstis ära. Ütlesin, et SELLES poes jäi meile silma väga palju plastikut ja mainisin ka seda, et võib-olla lihtsalt oli tegu selle poega ja teistes poodides nii ei ole. Nagu siingi, ühes poeketis on asjad ühte moodi ja teises teistmoodi. Ma kõikides toidupoodises ei käi ja seega annan hinnangu vaid oma vaatenurgast. Võimalik, et kuskil Inglismaal pakendatakse ka näiteks pipraid eraldi kilesse, aga mina isiklikult ei ole sellist aja siin veel näinud. Samas ma ju ütlesingi, et ka meil kasutatakse palju kilet!
   Ja mis puutub plastiku ja kile vähendamisesse (pidades hetkel silmas just supermarketeid), siis seda on tõesti viimase kahe aasta jooksul Inglismaal tehtud märgatavalt.

   Delete
 4. Oh, oleksid sellised toiduturud brittide maal ka! Euroopat külastades käin ikka turult läbi ja kadetsen nende toiduvalikut. UK hädised taluturud lihtsalt ei küündi euroopalikule tasemele, turuhoonedki pole enam kasutuses selleks, milleks kunagi mõeldud olid. Kaarte peab maksevahendiks erinevaid olema, siis pole probleemi!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meie linnas on tegelikult hästi toimiv väikene turg täitsa olemas ja meie lähedal on ka mõnus farmipood. Mõne Prantsusmaa väikeküla turuga ei anna loomulikult võrrelda, aga Rotterdami turuga võrreldes ei jää palju sellele alla.
   Aga ega siis oma turg ja farmipood, mida ma juba üle 20 aasta näinud olen, ei paku sama elamust kui mingi teise maa turg või toidupood, mida palju harvemini külastada saab :-) Ja noh Rotterdamis andis turule just see hoone juba nii palju juurde.

   Pangakaarte on meil Petega kahe peale tegelikult juba praegugi 4 erineva panga oma. Kahjuks neist on vaid meie firma pangakaart Maestro sümboliga, aga sellega me isiklike asjade eest maksta ei saa. Minu 5-st pangakaartist kaks olid vanasti ka nii Visa kui Maestro ja Mastercard sümboliga, aga mõned aastat tagasi, peale uuendamist, enam ei olnud. Ma ei teagi miks nüüd enam ei ole või kuhu need Maestro ja Mastercard sümbolid sealt kadusid? Kuna pole kunagi ka vaja läinud (välja arvatud siis sel ajal Hollandis), siis ei osanud nagu sellele üldse tähelepanu pöörata. Kuskil viiendas pangas aga ei tahaks väga vaid nende sümbolite pärast nüüd uut kontot ka avama hakata. Pole rahagi mida sinna arvele panna :D

   Delete
 5. Imelik jah, kuidas pangad end erinevate krediitkaartidega seovad või mitte. Meie avastasime väga soodsa curve kaardi, millel maksmine on seotud mõne sinu olemasoleva pangakaardiga. Neil erinevaid hüvesid ja väga hea kurss välismaal kasutades, sularaha saab välja võtta välismaal kuni 200£ ilma vahetustasuta. Mul meeldib ka see, et maksmise kohta tuleb sekundite jooksul teade äppi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Uurisin seda Curve asja (või siis õigemini andsin Petele uurida, sest tema tegeleb igasugu pangandusega palju rohkem kui mina). Pete ütles, et ta vist oli just selle kaardi tellinud, aga sel oli mingi muu puudus, millepärast ta ei saanud seda kasutada selleks asjaks milleks tal vaja oli. Ma ei tea küll kas tegu oli täpselt sama kaardiga, aga välja nägi küll, mäletamist mööda, sama mis meile koju tuli.

   Väismaale sõitmiste jaoks oleme me igasuguseid erinevaid kaarte katsetanud, aga lõpp tulemus on ikka alati see olnud, et kõige lihtsam ja mugavam on juba olemasolevaid kaarte kasutada :-)

   Delete