Thursday, 24 May 2018

TUUDORID (koolis)

Ma ise ka imestan, et olen paari nädala jooksul nii mitu postitust siia blogisse jõudnud teha. Ei teagi kas asi selles, et mul mingi blogilaine peal, või hoopis selles, et Greta on mitmel õhtul peale tavaliste pealekooliringide ka sõbrannade juures mängimas käinud. 

On kuidas on, aga siit siis jälle üks väikene postitus. 
Sel korral siis Greta assambleest (mulle tundub see sõna eesti keeles nii imelik, sest ma ei ole seda ise kunagi päriselus kasutanud :). Kuna nende kevadise õppeprogrammi teemaks oli Tuudorid, siis loomulikult oli ka assambleel peatähelepanu Tuudoritel. 

Kes veel ei tea, siis assamblee on midagi sellist mis neil vist pea iga päev (või siis vähemalt paar korda nädalas) koolis enne tundide algust toimub. Assambleel on igal klassil võimalik nii ülejäänud koolile, kui ka oma klassi vanematele, näidata mida nad kooliveerandi jooksul on õppinud. Sellised lühinäidendid/show-ed kestavad tavaliselt kuskil 30 min. Mõnikord aga räägib koolijuhtkond neile assamblee ajal mingil teatud teemal või neil on keegi külaline väljaspoolt kooli rääkimas. 

Greta klassi assamblee oli eelmisel reedel. Ma selles postituses juba natuke kirjeldasin nende ekskursiooni Hampton Court-i ja tõin esile teisi viise kuidas lastele Tuudorite ajastut õpetatakse, aga nüüd siis tehti meile ka väikene etteaste. 

Etteastest võtavad osa KÕIK klassi lapsed, ehk siis igal lapsel on mingi osa ja paar lauset mida ta esitama peab. Mingeid erilisi kostüüme ja lavakujundust neil sellisteks assambleedeks vaja ei lähe. Enamus asju mida nad etteastes kasutavad on klassis valmistatud, või siis midagi sellist mis enamustel lastel nagunii juba olemas on. Näiteks sel korral pidi Gretal seljas olema valge pluus, aga kuna neil on koolivormipluus nagunii valge, siis ei pidanud me midagi juurde muretsema ja Greta läks sel päeval lihtsalt talvevormiga kooli (suve vormikleidi asemel). Osa lapsi pidi punast pluusi kandma ja kuna osa lapsi on koolis nagunii punase pluusi tiimis spordipäeval, siis kui endal punast pluusi kodus ei olnud, oli võimalus seda kellegilt laenata. Koolis on ka kindlasti varupluuse küllaga. 

Umbes nädal aega varem hakkasid lapsed koolis tekste õppima ja tegid etteaste proove. 
Tavaliselt saadab õpetaja lastega koju vaid selle teksti, mis keegi laps pähe õppima peab, aga sel korral saadeti millegipärast kogu etteaste tekst koju. Seega saan selle teksti nüüd siia näiteks välja panna


Nagu te juba kindlasti teate, siis koolis neil mingeid õpikuid ei eksisteeri kust nad teemasid õppida saaksid ja seega tulevad nende teadmised vaid kogu sellest jutust mida õpetaja neile räägib või näitab ja läbi tegevuste mida nad klassis või koolis teevad. Minu arvates aitavad ka need assambleed õppimisele kaasa, sest kuigi üks laps ütleb kogu etteaste ajal vaid paar lauset, siis tahes tahtmata jääb ju ka etteaste proovide ajal sulle teiste laste tekst (võis iis vähemalt osagi tekstist) automaatselt pähe, pluss sinna juurde siis ka veel kogu näitemäng ise. Ehk siis lõppkokkuvõttes peaks kogu teema meelde jääma palju elevamalt ja paremini, kui vaid õpikust õppides. 

Siit mõned pildid

Tapetud King Richard visatakse ta hobuse selga ja viiakse lahinguväljalt minema. 

Greta oli etteastes Kuninganna Elizabeth. Algul pandi ta ka ühe King Henry VIII naise rolli, aga kuna paljud tüdrukud tahtsid Henry naised olla, siis Greta loobus vabatahtlikult oma ühest rollist. 

Etteastes pidi Greta (Elizabeth) kuningas Henry VII abielluma ja see valmistas kõigile palju nalja. Greta rääkis mulle juba varem, et see poiss kes Henry-t mängis, ei tahtnud algul kuidagi Greta käest kinni hoida ja seda abiellumise osa etteastes mängida. Greta oli siis poisi käe ise enda haardesse krabanu ja see oli ka õpetajale proovide ajal palju nalja valmistanud ning õpetaja oli Gretale öelnud et teegi nii :) 

Otseloomulikult valmistab selline abiellumis teema ju selles eas lastele palju elevust ja nalja. Vaene Greta paariline, ega tal ju kuhugi pääsu polnus. Etteaste ajal pigistas ta selle koha peal silmad kõvasti kinni, mis siis omakorda selle olukorra kõigi jaoks veelgi naljakamaks tegi :D :D 


Siin väike video sellest momendist 
(vaadake ka kuidas poiss pärast oma käe pusa vastu ära pühib :))

Punane roos- Tuudorite dünastia sünd
Siis näitasid kõik lapsed meile kuidas nad olid poolikuid portreesid joonistanud

Minu arvates olid kõikide laste tulemused suurepärased. Kahju et ma vaid mõnest tööst pilti tegin.
Kui Tuudorite teemaga ühele poole saadi, siis kajastati natuke ka Stone Farmi reisi ja meile näidati videot mis õpetajad olid reisist teinud. 
Peale koolivaheaega (meil algab homme siin nädalane koolivaheaeg) saame me ka endale kopida selle ja veel ühe teise video. 
Pealtvaatajateks oli peale Greta klassi lastevanemate ka veel vähemalt 7-me klassi lapsed. Ma ALATI imestan, et kuidas kõik lapsed suudavad selliste ürituste ajal alati nii hästi käituda, et ükski õpetaja ei pea kordagi kedagi keelama. Ega siin ei keelatagi kedagi rohkem kui vaid 'psss' häält tehes või siis 'Aitäh...lapse või klassi nimi' öeldes. 
Ja see ei ole nii, et lapsed lihtsalt tuimalt istuvad. Kui etteastes või videos mingi naljakas koht on, siis kõik naeravad ja on elevil nagu lapsed ikka, aga samas nad ka koheselt oskavad ise end taas vaikseks häälestada kui naljakas koht möödas on. Kusjuures vaatajate seas olid lapsed vanuses 4-11. 
Me oleme sama asja täheldanud ka selliste ürituste ajal kus Greta kooliga on koos mitme teise kooli lapsed ja ka siis ei ole ühelgi õpetajal olnud vaja kedagi kordagi keelata või korrale kutsuda.
Greta selle aasta klassi õpetaja. Hästi noor ja esimest aastat õpetaja rollis, aga saab suurepäraselt hakkama. On väga entusiastlik ning laste suuuuuuuur lemmik. 

4 comments:

 1. Assamblee kõlab nagu ÜRO istung, pakun, et tegu on hommikuse kogunemisega.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Siin on selle kogunemise nimi kõikides koolides 'assembly'. Ma algul ei teadnudki et eesti keelne vaste on assamblee, aga kuna üks Eesti kooliõpetaja või juhataja ise seda sõna oma blogis kasutas, meie koolisüsteemi kirjeldades, siis sain teada, et Eesti keeles on ka selline sõna olemas :)
   Hommikune kogunemine ei tundu mulle päris õige sõnana, sest kogunemine on justku mingi suvaline hommikune kogunemine, aga assembly-l on siiski mingi väga kindel eesmärk ja ülesanne.

   Delete
 2. Jah võibolla tõesti "kogunemine" on eesti keelseks vasteks. Igatahes jällegi üks hariv lugemine, tänud! Ma kujutan ette, et tegevõpetajad saaksid Sinu kooliteemalisi postitusi lugedes kõvasti häid ideid ;)
  Muuseas, panin tähele, et Greta pühkis samamoodi pärast oma käsi :D (ju siis läksid mõlemal higiseks :P)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jaa, ma isegi tean paari sellist õpetajat kes siit ideid saavad ja kel on ka võimalus neid oma klassis kasutada :)

   Ma algul ei pannudki tähele, et Greta ka kätt pühkis :) Poiss pühkis kohe kindlasti sellepärast, et tema jaoks oli see maailmalõpp tüdruku käest kinni hoida :D Enamus poisse neil klassis ikka sellised, kes tüdrukutega ka koos mängivad ja kelle jaoks selline asi mingiks probleemiks ei ole, aga eks see abiellumise element tegi muidugi ka asja hullemaks :)

   Delete