Wednesday, 23 May 2018

JALGPALLI UUDISED

Pühapäeval käis Greta oma elu esimesel jalgpallivõistlusel. Jalgpalli hakkas ta mängima paar kuud tagasi ja teeb seda nüüd kord nädalas. Minu arvates ei ole tal jalgpalli peale erilist annet, aga talle endale meeldib ja las ta siis mängib. Me Petega oleme väga jalgpalli kauged inimesed. Ei mängi ise, ega vaata ka kunagi telekast, nii et meie ei tea sellest mängust suurt midagi.

Greta aga sattus trenni tänu oma sõbrannale. Ma olingi talle otsimas mingit füüsilist trenni ujumistrenni asemele ja juhtus nii, et ta sõbranna oli just jalgpalliga alustanud ning Greta oli siis samuti nõus temaga liituma. Ujumistrenni lõpetamisest oli mul küll üsna kahju, sest ujumine on nii hea kehaline harjutus, aga midagi polnud teha. Gretale ei meeldinud üldse ta õpetaja seal ja kuigi ma paaril korral suutsin ta siiski ära rääkida ja mul õnnestus ta tundi viia, siis lõpuks tegime asjaga siiski lõpparve. Laps läks juba sellest ujumisest nii stressi ja me leidsime Petega, et meil ei ole mingit põhjust teda seal käima sundida, kui ta seda tõesti ei taha enam teha.

Mul oli lihtsalt kurb meel, et ta selle ujumise mitte ujumise enda, vaid ebameeldiva õpetaja pärast järgi jättis, kusjuures ta ei olnud ainuke laps kes samal põhjusel ujumise lõptas. Tal oli nii vähe jäänud, et järgmisele (viimasele) astmele pääseda ja siis oleks õpetaja nagunii automaatselt vahetunud, aga tühja kah. Ma tegelikul vahetasin ta ujumitunni lõpuks teisele päevale ja teise õpetajaga, aga selleks ajaks oli ta juba nii pettunud kogu värgis, et see uus õpetaja ei aidanud ka enam midagi. 

Kuna ta aga oskab ujuda juba ammu ja ka väga hästi, siis ega ta midagi peale füüsilise trenni ei kaotanudki.

Nüüd aga on tal jalgpallitrenn. Laps rahul ja mina ka rahul, et ta ikka muusikale lisaks midagi füüsilist ka teeb. Tegelikult ega ta päris ilma füüsilise pooleta ka ilma jalgpallita ei oleks olnud, sest koolis on neil nädalas kaks kehalise kasvatuse tundi, pluss siis ka veel ujumine. 

Jalgpallitrenni juures meeldib mulle ka see, et selle eest saab maksta jooksvalt, see tähendab, et ma ei pea tervet veerandit ette maksma, vaid ma maksan iga kord kohale minnes £6. Kui kohale ei tule, siis maksma ei pea. Muidu on nende trennide ja eratundidega alati see paha lugu, et iga veerandi alguses peab terve hunniku raha korraga välja maksma ja kui trenne või ringe mitu, siis see summa on ikka üsna suur. Õnneks nüüd vähemalt ei lisandu sinna jalgpallitrenni maksu. Samas 6 naela tunni eest on ikka väga hea hind. 

Praegune nädalaplaan näeb tal välja selline

Aga tagasi eelmise pühapäeva juurde.

Jalgpallivõistlused algasid juba väga vara hommikul ja see oli ka üheks põhjuseks miks mina kaasa minna ei tahtnud. Pete ja Greta pidid kohal olema juba kell 8.45. Ma küsisin juba varem treeneri käest, et kui tähtsate võistlustega tegu on, sest ma kartsin, et kuna Greta on jalgpalli väga vähe aega mänginud ja ta ei ole just suurepärane mängija, et äkki tast on võitlustel rohkem kahju kui kasu. Treener ütles kohe, et need võistlused on vaid kogemuste saamiseks ja ongi mõeldud selleks, et tüdrukud lihtsalt mängida saaksid. 

Tere hommikustMainin ära et tavalist trenni nad selles vormiriietuses ei tee.  Trennis tohivad nad kanda mida ise tahavad. Võitluspäevaks said nad aga kasutamiseks kohaliku jalgpallitiimi pluusi, püksid ja sokid. Need riided viivad nad pärast treenerile uuesti tagasi ning järgmiste võistluste ajal kordub sama asi. Mul muidugi hea meel, et ei pea võistlusriideid eraldi ostma hakkama. 

Pete pärast rääkis mulle, et Greta meeskond oli mänginud kokku 5 mängu. Need küll ei olnud sellised väga pikad mängud (treener oli meile eelnevalt öelnud, et üks mäng kestab kuskil 12 min, aga Pete ütles et kohe kindlasti kestsid kauem), aga Greta sõbranna vanemad, kellel on laste jalgpallivõistlustega rohkem kogemusi, ütlesid, et tavaliselt mängib tiim ühe mängu ja siis on ühe mängu jagu puhkust ning siis alles teine mäng jne, aga sel korral mängisid tüdrukud KÕIK 5 mängu JÄRJEST. Kohe kui ühe tiimiga olid mängimise lõpetanud alustasid järgmisega. Õues oli veel ka üsna kuum, aga tüdrukud oli väga hästi vastu pidanud ja kuni lõpuni kogu hingega võistelnud.

Tüdrukud mängisid küll hästi, aga tegelikult põrusid nad täiega. Millegipärast oli nende vastasvõiskondadeks vanemad ja palju suuremate kogemustega mängijad olnud. Üheks tiimiks, kellega nad mängisid, oli näiteks tüdrukute  tiim, kes jalgpalli professionaasel tasemel mängib (Pete ütles, et Chelsea akadeemia tüdrukute tiim, aga ma ei tea kas see ka tõele vastas. Igal juhul mingid profid mängijad aga küll). Nende väravasse oli muidugi võimatu palli saada, aga Pete ja treeneri sõnul olid tüdrukud ikka korralikult mänginud ja kõigest väest proovinud, mitte lihtsalt alla andnud. 

Samas mul on tunne, et kui need tiimid ei oleks ka nii heal tasemel kõik olnud, siis vaevalt neil suurt paremini oleks läinud. Greta tiimi tüdrukud ei ole ju kunagi varem tiimina koos mänginud, sest trennis teevad nad lihtsalt erinevaid harjutusi ja mängivad teistmoodi kui päris võistlustel ning osa lapsi (nagu ka Greta ja ta sõbranna) on seal trennis vähem kui 10 korda käinud.

Nagu nüüd välja tuli, siis oli turniiril ka professionaalne fotograaf olnud, kes siis mängijatest pilte tegi ja kelle pilte me nüüd tellida saame. Väga ilusad pildid on. Panen siia osa neist kus Greta ka peal on. Praegu siis need, mil watermark küljes, aga eks ma siis hiljem vaheta need originaalide vastu välja. Me pole veel jõudnud otsustame milliseid pilte tasuks tellida. Mõne võiks ju ikkagi seinale panna, mis sest et mäng ise vilets oli :) 


Kuna tegu oli sõbraliku turniiriga, siis said võistluste lõpus kõik osalejad endale medali. Gretal oli medali üle uhke tunne kaotamisele vaatamata ja ma olen kindel, et järgmisel korral läheb ta samuti hea meelega võistlema (järgmine võistlus toimub juba juunis ja siis peaksid nad ikka rohkem omavanustega mängima).
 Koju saabus üks VÄGA väsinud, aga väga rahulolev laps.

Järgmisel päeval saatis treener meile kirja kus ta ütles, et 
tüdrukud olid super tublid olnud ja palus meil mitte lasta neil halbade tulemuste pärast nina norgu lasta, sest nende arengutasemel hetkel tulemused üldse ei loe. Rõhutas taas, et kui võtta arvesse, et osa tiime kelle vastu nad mängisid, ei olnud mitte ainult vanemad, vaid nad on ka juba mitu aastat koos mänginud, siis see on suurepärane tulemus, et meie tiim oli võimeline mõnel korral isegi viiki mängima. 2 comments:

 1. Kirjutasin paar päeva telefonis postitusele kommentaari, märkasin, et see on kuhugi kadunud.
  Jalgpall on igati vahva spordiala. Meil mängivad mõlemad jalgpalli alates 6ndast eluaastast. Kui poiss läks jalka trenni, siis mõni aeg hiljem avaldas tüdruk samuti soovi. Eestis oli selline vahva ettevõtmine (festival) nagu "Tüdrukud armastavad jalgpalli". Nurus, et läheme ja läheme...läksime, pärast seda liitusime jalgpalliklubiga, kus vanem vend mängib. Ta oli oma grupis kõige noorem kui alustas (teised olid 3-5 aastat vanemad), võeti väga ilusti omaks ja suuremad hoolisid väga. Nüüd on mänginud pea 6 aastat.
  Tüdrukute jalgpall on pisut teistsugune kui poiste jalka. Tüdrukutel on rohkem sotsiaalset suhtlemist, teineteise toetamist/lohutamist jne. See on üks vahva perekond, kus on tekkinud uued sportlikud sõbrad ja ega vanemadki ole asjast kõrvale jäänud...meil on oma väike suhtlusring :)
  Käime laste võistlusi vaatamas pidevalt, väga harva jääb vahele (kui on tööpäeva lõpus nt Saaremaal). Alates aprillist kuni oktoobri lõpuni on meil pea kõik nädalavahetused sisustatud jalgpalliga.
  Edu Gretale ja üks, mis kindel, koostöö ja meeskonnatöö oskuse saab ta sealt kindlasti!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tsau Piret, millegi pärast ei saada blogger mulle emailile enam kommentaaridest märget ja seega leidsin selle kommentaari alles nüüd siit :(

   Sul on õigus. Greta on küll väga vähe aega jalgpalli mänginud, aga tõesti, meeskonnatöö ja teineteise toetamise/hoolimise 'sündi' oli märgata juba väga varakult. Iga võistlus süvendab kindlasti seda meeskonna tunnet veelgi :)
   Aga eks näis kuidas Gretal see jalka asi läheb. Kõige tähtsam on lihtsalt see, et ta mingit füüsilist trenni teeks.

   Delete